Chore platy - cervy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Chore platy - cervy

Odoslaťod nufacik » 10 Nov 2006 18:50 pm

Ahojte Mam problem s platami v akvariu. Posledne tri dni su apaticke a zdrziavaju sa vacsinou na dne akvaria. Na stenach som si vsimla ako vlas tenke a aj 6 mm dlhe cerviky. Predpokladam, ze to bude suvisiet s nimi. Podla toho co som sa docitala, moze ist o kozne cervy, ktore napadaju rybky, ale na nich som si ziadne nevsimla (teda aspon ziadne take, ktore by boli viditelne volnym okom). Viete mi poradit ako na ne?
nufacik
 
Príspevky: 5
Založený: 10 Nov 2006 18:42 pm

Reklama

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod Raviolka » 10 Nov 2006 21:32 pm

Nufacik, jak dlouho máš založené akvárium? Jak často měníš vodu a odkaluješ, jaká je tam filtrace, jak je akvárium velké a kolik je tam ryb, čík krmíš a kolik? Měříš pH, NH3, NO2-, NO3-?
Červíci nebudou žádní paraziti, ale hlístice - objevují se v organicky zatížené vodě, tj. jinými slovy v zanedbaných akváriích, nebo někdy v nově založených nádržích.
Jako první pomos bych vyměnila 1/3 vody a zamyslela se nad tím, jak kvalitu vody do budoucna zlepšit. Zkus odpovědět na otázky, které jsem ti položila, třeba tak na něco přijdeme...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod nufacik » 11 Nov 2006 01:10 am

Ahoj raviolka. Akvarium mam zalozene tri mesiace. Je to malicke akvarium, 40 l a mam v nom 6 ryb + 2tyzdnovy poter cca 10ks. Vymienam kazdy tyzden tretinu vody + cca kazdy mesiac kompletna udrzba, filtrujem. Rybky krmim 2x denne vlockami sera menu + doplnkove tabletove krmivo pre zivorodky. Testy som este nerobila. Ako mam zlepsit kvalitu vody? V predajni mi poradili pripravok Ektol cristal. Davam ho do vody uz druhy den ale nevidim zlepsenie...rybky sa mi zdaju v poriadku, okrem jednej, len su menej aktivne.
nufacik
 
Príspevky: 5
Založený: 10 Nov 2006 18:42 pm

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod Raviolka » 11 Nov 2006 01:28 am

Žádné přípravky nekupuj, to je zbytečné. Zlepšit kvalitu vody můžeš jenom pravidelnou výměnou vody (tak jak píšeš je to dobře, můžeš měnit i míň, ale to později, až budou problémy pryč), správnou péčí o filtr (jaký máš filtr, filtruješ nonstop?) a opatrným krmením. Ti červíci se tam musí něčím živit.
Na dně máš obyčejný štěrk? Žádný kořen nebo něco podobného?

A hlavně, co znamená kompletní údržba?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod nufacik » 11 Nov 2006 01:41 am

Filtrujem nonstop, filter s prietokom 300l/hod. Na dne mam iba strk. Kompletna udrzba znamena dokladne vycistenie celeho akvaria odkalovacom a starostlivost o rastliny.
nufacik
 
Príspevky: 5
Založený: 10 Nov 2006 18:42 pm

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod nufacik » 11 Nov 2006 02:01 am

Ako mozem tych cervikov vyhubit? Len tak, ze ich necham vyhladovat? Cez den, ked je zapnute osvetlenie je akvarium uplne ciste, cerviky sa objavuju na stenach akva iba v noci. Som z nich zufala:( Ked som si ich prvykrat vsimla, nevenovala som tomu pozornost, lebo som si myslela ze su to nejake vlakna z rastlin, ale potom som si vsimla ze toho pribudlo a ze sa to hybe...myslis ze by pomohlo, keby som akva zalozila na novo? Mam rybicky prelozit? Alebo su tie hlistovce aj v nich??:((
nufacik
 
Príspevky: 5
Založený: 10 Nov 2006 18:42 pm

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod Raviolka » 11 Nov 2006 12:45 pm

Ti červíci tě nemusí trápit, má je v akváriu každý a rybám vůbec neubližují. Problém je, že když se přemnožují a akvarista si jich všimne, znamená to špatnou kvalitu vody. Malátné ryby na to taky ukazují.
Zkus mnohem méně krmit, nasaď tam nějaké šneky, ať požírají zbytky, měň dál vodu 1/3 týdně a zkus odkalovat častěji (pokud je vůbec co). Nasaď víc rostlin, hlavně rychlerostoucí, plovoucí... a kup si test na NO2- a NO3-... a dál už mě nenapadá nic :wink:
Znovuzaložení akvária by nepomohlo, musela bys všechno kromě ryb vyhodit a stejně ti nikdo nezaručí, že se hlístice nevrátí.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod nufacik » 11 Nov 2006 18:47 pm

Velmi pekne dakujem za radu...kazdopadne mam pocit, ze zabralo aj liecivo co mi poradili v akvaristike. Malatna je uz iba jedna rybka. Slimaky v akvariu mam - prave kvoli tomu aby pozierali zbytky a aj poter sa krmi viacmenej zo dna. Myslim, ze som ich naozaj trochu prekrmovala, budem si davat na to pozor. Ked budem dodrziavat vsetky tieto rady tak cervikov v akvariu ubudne? Vies mi prosim este poradit, kolko rastlin by som mala mat v takom malom akvariu? Som akvarista zaciatocnik takze kazda rada dobra:)
nufacik
 
Príspevky: 5
Založený: 10 Nov 2006 18:42 pm

Re: Chore platy - cervy

Odoslaťod Raviolka » 11 Nov 2006 20:30 pm

No ti červíci by měli zmizet, resp. už bys o nich neměla vůbec vědět :-)
Kolik rostlin? To ti neporadím, já zastávám názor, že rostlin není nikdy dost. Ale ne každému se líbí hodně zarostlá akvária. A taky záleží velmi na druhu rostlin - žádný vzoreček na to není... (teda existuje, ale ode mě se ho nedozvíš :o)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.