štetinková riasa



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kardano » 23 Aug 2006 14:52 pm

otano napísal:to: alexx5

Prísavníkov mám dvoch, zvysoka na to kašlú ako aj prísavka thajská. Teraz sa chystám kúpiť SAE. Kolko by ste mi odporučil do 128 L? Mam v pláne tak 2 kusy.


Ja osobne di odporucam ASPON 4 KS. Mam 4 v cca 70L a je to akurat. Aj tak ich budes casom dokrmovat ale nezozeru vela. Inak mne to vycistili za cca 2 tyzdne. a nadherne. :lol:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Reklama

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kardano » 23 Aug 2006 14:54 pm

Katarinka napísal:Ahoj,
ja som teda oproti Tebe amater. Vyzera to ako srst nejakeho zvieratka :wink:
No, ale vazne, ja som si do 200 litroveho akva (cisty objem asi 150 litrov) kupila 4 ks SAE a zatial pekne likviduju. Mam ich necele 2 tyzdne, ale este maju co papat. Predvavacka mi odprucala aspon 6, ale ja som zobrala len 4. Ale nemala som ani zdaleka taku "kvalitku" ako Ty. Pri tom mnozstve co jej mas, by som tam dala aspon 4. Aj ked by som sa snazila asi skor najst pricinu, preco Ti tak rastie ako by som len likvidovala vysledok. Hoci mne sa v tomto smere tiez moc nedari. Vela stastia.
K.


Osobne si myslim, ze ak zafunguje SAE tak netreba hladat nic a je trvalo vystarane. Je to skratka boj pomocou prirody. Idealne. :lol:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod fantuomas » 23 Aug 2006 16:01 pm

cawko, vidim ze si z tn tak sa chcem spytat kde si zohnal SAE (myslim v tn al. okoli..ak:)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Katarinka » 24 Aug 2006 08:11 am

Ahoj,
aj ja aj Kardano mame SAE z Dubnickej Aquazony. Maju ich tam po 50,- Sk/1 kus. Teda aspon ich tam mali pred 2 tyzdnami.
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod fantuomas » 24 Aug 2006 10:06 am

Katarinka napísal:Ahoj,
aj ja aj Kardano mame SAE z Dubnickej Aquazony. Maju ich tam po 50,- Sk/1 kus. Teda aspon ich tam mali pred 2 tyzdnami.


thanx u, ja to uz asi nestiham,ale poslem tam bracha v dostupnej dobe.
do tej rybky vkladam velke nadeje.. :idea: 8)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kardano » 24 Aug 2006 10:31 am

Ja som s nimi vrcholne spokojny. :lol:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Michal Kozák » 09 Okt 2006 07:20 am

ahojte
poradil by mi niekto co robit s riasami???
na valisnerii mam take rozstrapkane konce
skusal som davat aj CO2 z kvasenia, ale nemozem to dobre utesnit
poradte mi prosim niekto na oboje
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kaktus » 10 Nov 2006 14:27 pm

Prosím POMOC !
Cca před rokem se mi v akvariu objevila štětičková řasa. Snažil jsem se s ní bojovat, leč marně. Rok jsem se s ní trápil, pokryla kompletně celé dno, boční skla(která jsem nečistil). Rostliny napadeny jen okrajově. Během prázdnin mne jala apatie a o akvarium jsem se přestal starat. Vysledkem toho bylo :
Obrázok
(obrazek pořízen během čistění, většina kytek pryč)
Rozhodl jsem se tedy znovu založit akvarium. Štěrk promyt vysokotlakým čističem, pak koupel v roztoku HCl. Z kytek jsem uchoval pouze anubiasy a ech. uruguayensis - vykoupano v savu(možná to byla chyba, ale nedělal jsem si iluze o kompletním odstranění řas z akvaria) Po dvou vikendech jsem byl hotov a vzniklo neco takoveho (obr. měsíc po založení) :
Obrázok
S hrůzou však pozoruji, že se opět objevuje štětka na dně, sem tam na skle. Anubiasy jsou již slušně porostlé (nejspíš je vyhodím), i na ostatních kytkách se objevuje (ech. major, eleocharis parvulus, bacopa) - v podobe vlaken, vousu. Na skle se ještě nachází přisedlá zelená, ale ta mne netrápí. Nechtěl bych, aby se historie opakovala.
Parametry akvaria - 300l
- 3 skalary, 3 ancistrusi, cca 10 parmicek pětipruhých, 9 sae(stětky si vůbec nevsimaji)
- kytky se slušně rozrůstají (nedaří se pouze ech. quadricostatus - starší listy žloutnou a rozpadají se)
- průtok filtru snížen na méně než polovinu (fluval 304)
- filtrováno přes rašelinu
- hnjím pmdd (tenso nahrazeno Herbaferonem), co2 z burčaku
- svítím 12h 3x58W phillips 865
- teplota 27C, myslim si ze teplomer spatně meri nebo nefunguje termostat topitka
- tydne menim vodu cca 20-30l
pH - 6,9 (vsechny testy rataj)
UT - 9
tvrdost vody - 17
P - cca 0.5
Fe - 0
NO3 - do 20
Budu vděčný za každou radu či postřeh, která by mi pomohla zvítězit nad touto otravnou součástí akvaristiky. Díky všem
kaktus
 
Príspevky: 14
Obrázky: 19
Založený: 03 Mar 2005 22:37 pm

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod redw » 10 Nov 2006 16:20 pm

Takže dám ti nejaké rady, neviem či ti to pomôže.
1. Takže hnojíš pmdd, neviem či ho máš zamiešany s KNO3, každopádne by si mal na čas prestať hnojiť, zrejme tam máš vela živín. Neviem kolko ho tam dávaš ale ja vidím príčinu tvojho neúspechu hlavne v pmdd.
2. Vymen naraz tak 1/3 vody.
3. Svetlo je asi velmi silne, skus dočasne vyradiť 1žiarivku
4. už nič :D

Ti poviem že ak sa opäť vrátiš k tomu stavu ako si mal predtým tak by to bola obrovská škoda, kedže tvoje akva momentálne vyzera velmi dobre.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod ivanN » 10 Nov 2006 16:47 pm

ja mám ten istý problém urobil som všetky tri veci ( vymenil 1/3 vody, znížil prúdenie a stlmil svetlo ), ale nedarí sa mi tie hnusné riasy odstrániť . pred tým som ani nehnojil ani co2 nepridával, tak ja už neviem čo mám robiť... mám 200lit. akva, vnútorný filter Fluval 3plus svietim 8hod 1xsunglo30w a aquaglo 30w teraz už svietim len aqua glo. riasy sa mi strašne rozmnožili popretrhaní rastlín.
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod redw » 10 Nov 2006 18:20 pm

IvanN, z vlastnej skusenosti, to asi svetlom v tvojom pripade nebude, ja mam 18W na 25L a nemem problem, zo svetla mam iba zelene riasy na skle. Skus častejšie meniť vodu kazdy týžden aspon 1/4 alebo aspon každý 2. týžden.
Teraz som čítal v tvojom jednom príspevku že ti na akva svieti slnečne svetlo.Takže neviem ako iny ale radil by som ti to akva komplet vypustiť, vyčistiť a zariadiť nanovo na mieste kde ti slnko nebude svietit. No a pri tom pretrhaj všetky rastliny, nechaj len zdrave nezariasene listy. To slnko je určite tvoj najvätší problem.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod duri » 10 Nov 2006 19:07 pm

Kaktus, nemas to prerybnene, mas tam teraz dost rychlorastucich rastlin, ktore navyse podla vsetkeho aj naozaj rastu :) , dokonca filtrujes cez raselinu - nuz tazko najst pricinu. Ak je pravda to s tym priamym slnkom, tak to moze byt fakt ten faktor. Mozes este skusit pouzivat vodu z inej lokality, resp. z reverznej osmozy ("destilovanu") - aspon zcasti - mozno mas v tej vode nieco, co tam byt nema. Mozes riesit tych tvojich SAE - mne s podobnym problemom naozaj pomohli, ale po prve, su to prave SAE? Ak si si isty, ze ano: moje odrastene SAE zeru najma to, co ine ryby, ked mozu. Vies zariadit, aby nemali pristup k potrave ostatnych ryb? (Napr. ich vyhladovat v inej nadrzi, resp. inak krmit.) Mlade SAE su viac na riasy, prave preto, ze sa tazsie dostanu k normalnej potrave. Mozes skusit tiez inych riasobijcov - mam v akva 10 neritin (slimakov) a mam pocit, ze zeru aj stetinkovu riasu (uz vlastne skoro ziadnu nemam, tak to neviem na beton - tu by mohla prispiet nazorom Raviolka). Z tych rastlin by este mohli pomoct nejake plavajuce, napr. limnobium - mozno odcerpu cast zivin, mozno trochu pritienia a pomoze to. Mozno :P
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod ivanN » 11 Nov 2006 13:28 pm

redw, chlape moc si mi pomohol! :wink: mylslel som si, že to bude tým slnkom. moc som toho o akvaričtine zabudol ( mal som zo pár rokov pauzu ) ale znovu sa učím 8) ale celkovo mam v miestnosti dosť svetla. viem ho premiestnit na stenu oproti oknu, je to takých 5metrov, tam my slnko nedočiahne ,ale je tam moc denneho svetla.
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod redw » 11 Nov 2006 17:07 pm

ivanN napísal:redw, chlape moc si mi pomohol! :wink: mylslel som si, že to bude tým slnkom. moc som toho o akvaričtine zabudol ( mal som zo pár rokov pauzu ) ale znovu sa učím 8) ale celkovo mam v miestnosti dosť svetla. viem ho premiestnit na stenu oproti oknu, je to takých 5metrov, tam my slnko nedočiahne ,ale je tam moc denneho svetla.


No nemáš začo, vychádzal som z toho čo sa píše v akva príručkach a z jedneho vlastneho pokusu, ked som do rozrezanej 1,5L flaše dal zem, zasadil valisneriu a dal pmdd. Za pár dní take nádherne vláknite riasy, uplne všade, po celej flaši, po rastlinach. Svietilo na to cely den slnko. Myslím že denne svetlo vadiť nebude, skôr vadí to priame slnko.

Snad ti sem da ešte niekto nejake rozumy, nejake vlastne skusenosti.

duri napísal: Mozes riesit tych tvojich SAE - mne s podobnym problemom naozaj pomohli

Myslím že aj toto je dobre riešenie, ale až ako 2.
Najskôr by som sa zameral na to prečo rastu riasy, a sae a pod. by som nechal len ako doplnok, aby dorazili tu trochu čo nahodou narastie.

Tot môj názor, neviem či sa zhoduje aj s ostatnými.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kaktus » 11 Nov 2006 17:25 pm

Díky za rady
ad redw : 1 pmdd dělám z MgSO4, K2SO4 a herbaferonu (1% roztok železa) ; MgSO4 a K2SO4 dávám poloviční dávku (15g a 7g); teď přidávám v podstatě jen herbaferon (do cca 50ml "polovičního"pmdd jsem přidal 100ml herbaf.) protože železo je dlouhodobě na nule ; nyní dávkuji 5-10ml, ale o přestávce jsem také uvažoval - uvidím jak se povede kytkám a řasám
2 - to je cca 100l, do čehož se mi moc nechce, ale zkusím
3 - včera jsem zjistil, že svítily jen dvě trubice, takže světlem to nebude. Na kytkách se už dělají hnědé povlaky rozsivky. A díval jsem se do deníčku a na změnu intenzity osvětlení štětičková řasa nereagovala. Navíc micraethmoides začíná pěkně "bublinkovat", takže osvětlení ponechám

ad Duri : co se týká vody, zkoušel jsem používat dešťovku, která to dobře okyselila a změkčila, ale v tak velkém objemu je to velmi náročné. A dostalo se s ní do akvárka spousta příměsí (bordelu). Rev. osmoza je uplně mimo. Sluneční světlo, hádám, svítí do akvárka Ivanovi. SAE odpovídají popisu, drží se spíš v hejnu, žádná agresivita mezi sebou. Tady je obrazek :

Obrázok

Shrnuto - vyměním větší objem vody(ačkoliv není přebytek P ani NO3, mohou tam být jiné prvky v nadbytku) a přestanu dávat pmdd. Největší obavu mám ze štětičkové řasy na dně, té už se jen těžko zbavuje.
Jestě jeden dodatek - zjistil jsem, že mi nefunguje termostat u topitka - koupim nové a teplotu snížíma tak na 24C
Naposledy upravil kaktus dňa 11 Nov 2006 17:58 pm, celkovo upravené 1 krát.
kaktus
 
Príspevky: 14
Obrázky: 19
Založený: 03 Mar 2005 22:37 pm

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod redw » 11 Nov 2006 17:52 pm

No ked čítam čo píšeš, tak z toho vyplýva asi to, že tam toho hnojiva leješ strašne vela. Skus pokračovať tak ako si napísal, vymen vodu a pmdd davaj tak 1ml denne, aspon docasne alebo vôbec. To že ti test ukazuje nulu, tak to ta trapit nemusí, ked prejdes toto forum na akva.sk tak o tom najdes vela prispevkov(o učinnosti testov).
Inak ked to tak zoberiem, tak lepšie ako pmdd je asi používať nejake komerčne hnojivo, u mna pmdd nejak zazračne nepôsobilo.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Raviolka » 11 Nov 2006 20:23 pm

Kaktus, máš vodu tvrdou ažaž, MgSO4 vynech. Ten Herbaferon... to je jen železo? Potom to není náhrada za Tenso, naopak komplikuje dodávání živin. Nevadí, že Fe nenaměříš, u vody filtrované přes rašelinu bych se na testy moc nespoléhala.
Na tvém místě bych nehnojila vůbec ničím :idea:

Narozdíl od duriho si myslím, že tam máš velmi málo rychlerostoucích rostlin (ale akva je pěkné :wink: ), já bych ještě hodně přidala.

Máš tam moc fosforu - nezneklidňovala bych se tím, kdybych neměla řasy, ale takhle je to první, po čem bych šla. Měnit 10 % týdně je málo, zkus dvojnásobek. Kolik je N a P ve vodovodní vodě? Každopádně bych se spoléhala spíš na plovoucí rostliny než na řasožrouty :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod puly » 11 Nov 2006 20:51 pm

Pokial nevidíš na rastlinách nedostatok železa,tak je prehnané pridávať toľko železa do vody.Práve nadmerné množstvo železa,je jednou z príčin tvorby čiernej štetinovej riasy.Mám s tým skúsenosť ,po pridaní určitého množstva železa mi nabehla krásna riasa,dosť dlho mi trvalo ju zničiť.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod ivanN » 11 Nov 2006 22:16 pm

a ako sa da spoznať, že rastlina má malo železa? :shock: bez robenia nejakého testu, to asi ťažko, že??
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kaktus » 11 Nov 2006 23:00 pm

Raviolka, Herbaferon je náhradou Tensa, protože jsem Tenso coctail nemohl sehnat. Jak už jsem psal, hnojit přestanu. K fosforu - myslíš že je dobré jej držet na nule ? 0.5mg/l není tak mnoho. Na stránkách maniakva(tuším že jsou někoho odsud z fora - edit: ted jsem zjistil, že jsou tvoje :) ) jsem se dočetl naopak o dodávání fosoru (makron) při jeho nedostatku. N a P ve vodovodní vodě změřím zítra.
Jaké plovoucí rostliny bys mi doporučila ?
Naposledy upravil kaktus dňa 11 Nov 2006 23:06 pm, celkovo upravené 1 krát.
kaktus
 
Príspevky: 14
Obrázky: 19
Založený: 03 Mar 2005 22:37 pm

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod puly » 11 Nov 2006 23:04 pm

Podľa vzhladu rastliny,nedostatok niektorého zo základných prvkov sa prejaví na rastline- nedostatok železa,mladé listy sú bledozelené, neskôr žlté a priehladné.Všetky prvky by sa mali dodávať vo vyváženom pomere a hlavne s rozumom,niekedy menej je viac.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kaktus » 12 Nov 2006 14:40 pm

Takže jsem změřil vodovodní vodu a NO3 je 20mg/l a P 0,5mg/l. Mám tedy měnit 1/3 vody? A zvýšit objem týdně měněné vody? Může pomoci vodní mor (egeria densa), jako rychle roustoucí? Díky za odpovědi
kaktus
 
Príspevky: 14
Obrázky: 19
Založený: 03 Mar 2005 22:37 pm

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod Raviolka » 12 Nov 2006 16:10 pm

No vzhledem k tomu, že máš obsah fosforu a dusíku v akváriu vlastně stejný jako ve vstupní vodě (fosfor 0,5 mg/l ve vodovodní vodě je pro akvaristu hodně nepříjemné), tak víc vody měnit nemusíš, ničemu to nepomůže.
Toho fosforu JE hodně - jak už jsem psala, nezneklidňovala bych se nebýt řas, protože pokud najdeš ten správný poměr N : P : K a nastavíš i ostatní faktory v akváriu, tak s řasama bojovat nebudeš - je dost lidí, kteří mají fosforu i více a řasy nemají. Pokud se ti ale nedaří splnit všechny ty ostatní podmínky (jde to těžko, protože všechno ani nezměříš - chce to notnou dávku štěstí), pak je nejjednodušší držet N i P pěkně nizoučko. Rostliny rostou, ale řasy to nezvládají.
Já oba prvky přidávám v hnojivu, to je pravda - ale až potom, co se projeví na rostlinách nedostatek. To že test ukazuje nulu není důvod. A co jsou řasy nevím - aspoň ne ve většině akvárií, tj. v těch, kterých se to týká.

Plovoucí rostliny - no přečti si Akvárium, 1. číslo :wink: - vyhrává Limnobium, ale i Lemna nebo Salvinia odvedou výbornou práci. Pistia je trochu náročnější na světlo a živiny.
Egeria by pomohla, ale potřeboval bys jí hodně a nejsem si jistá, jestli by se jí dlouhodobě líbila voda s pH 6,9 a navíc filtrovaná přes rašelinu. Zkus Ceratophyllum demersum, Hygrophila polysperma, Heteranthera zosterifolia (tu tam myslím máš, ale chtělo by to přidat), Limnophila aquatica nebo L. sessiliflora, Rotala rotundifolia - cokoliv co roste tak, že se musí každé 1-2 týdny vyhazovat...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: stetinkova riasa

Odoslaťod kaktus » 12 Nov 2006 18:30 pm

OK, budu se snažit snížit fosfor. Projdu akvaristiky a podívám se po rostlinách, které jsi zmínila (Heterantheru i rotalu rotun. tam mám, micraethmoides umbrosum musím zkracovat taky tádně). Ale nejsem si jistý jestli je fosfor hlavním viníkem - díval jsem se do zápisků, které jsem vedl během toho ročního otravování se s řasou a P byl skoro vždy neměřitelný - vysvětluji si to větším množstvím rostlin, kterým se dobře dařilo.
kaktus
 
Príspevky: 14
Obrázky: 19
Založený: 03 Mar 2005 22:37 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.