otvor v akva na prepad vody do filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

otvor v akva na prepad vody do filtra

Odoslaťod canart » 09 Sep 2003 10:58 am

Ahojte, planujem vacsie akva s otvorom na prepad do filtra. Otvor by mal byt v zadnej stene. Priemer asi 4 cm (?)
1) Ako najblizsie moze byt otvor vyvrtany k hornemu a bocnemu okraju zadneho skla, aby nedoslo po naplneni akva a manipulacii k prasknutiu skla?
2) Aky velky by mal byt otvor, aby voda stihala z akva odtekat (cerpadlo 1300 l/h s vytlakom 2,2 m, skutocny vytlak je asi 1m). Nechcem skrtit cerpadlo.
3) Treba dat vyvrtat otvor presne ako je priemer trubky, ktora v nom bude vlepena alebo moze byt vola par mm a utesni sa niecim?

Nechcem urobit chybu pri zadani rozmerov, lebo ked to raz navrtaju, cesta spat nie je :-)
Vdaka!
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: otvor na prepad

Odoslaťod Hanawa » 09 Sep 2003 13:48 pm

ono 4cm priemer je uz dost velka diera a kedze pises ze chces velke akva, tak mam obavy, ze na taku velku prochu bocnej steny je to vela ...
samozrejme je mozne (a aj nutne) to zaistit vystuhou (cca 15x15) okolo celej diery ale aj tak je to vela ... ja som si nechal urobit 2cm vyrez
do steny 50x60 a to mi uz chlapik hovoril, ze k tomu nema prilisnu duoveru i ked priznal, ze f takomto prevedeni to este nikomu neprasklo.
Inac k detailom by sa mohol vyjadrit aj tomasm, ktory ma v akvarku dieru :-) uz dlhsiu dobu ....
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: otvor na prepad

Odoslaťod tom » 09 Sep 2003 14:56 pm

Ja som so svojou dierou spokojny :-). Ale ak mozem odporucit a chces tam davat inu ruru ako umelohmotnu (z ktorej sa da precnievajuci material zrezat/nahriat/...) nechaj si vyvrtat dieru o 1mm vetsiu a ten zvysok utesni silikonom. Este mozes spravit nejake kruzky z gumy (ako tesnenia) a potom ked tam natlacis silikon, ich z vnutornej a vonkajsej strany nasunut na prepadovu rurku a dotlacit ku sklu. Tiez by som tam dal taku vystuhu ako spomina Hanawa (cize zdvojenie skla).
Ale naozaj sa mi 4 cm zda vela. Neviem ci by nebolo radsej rozumne rozdelit to na 2x2cm ... Ale s tymto skusenosti nemam :-(.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: otvor na prepad

Odoslaťod Hanawa » 09 Sep 2003 15:04 pm

no ale 2x2cm je len polovica prietoku 4cm ... a mat 4x2cm diery v akva je asi nebespecnejsie ako mat tam jednu 4cm ... to uz by som radsej urobil obdlznikovy vyrez na hornej hrane ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: otvor na prepad

Odoslaťod canart » 09 Sep 2003 15:11 pm

Hanawa, to si ma trocha prekvapil s Tvojou odpovedou. Videl som na nete uz par akva s otvormi v stene i v dne, aj vacsimi, ako planujem ja a nikto o tom nepisal ako o riziku. Problem je v tom, ze vtedy som este neuvazoval nad tymto riesenim a teraz uz neviem najst na tie stranky cestu.
Ale snad sa este niekto vyjadri.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: otvor na prepad

Odoslaťod canart » 09 Sep 2003 15:17 pm

Aha,, tak to som nestihol :-) Uz ste ma predbehli.
tomasm: a aky priemer diery mas Ty :-) (Tusim som zalozil dost perverznu temu, este ze neodpovedala niektora z nasich akvaristiek :-) ). Stiha odvadzat vodu? Ake je tam cerpadlo?
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: otvor na prepad

Odoslaťod Hanawa » 09 Sep 2003 15:19 pm

ono ta stabilita skla zavisi od ruoznych veci: velkost diery, velkost steny, hrubka skla, vystuha, poloha na stene, typ skla (hlavne jeho povrchova sudrsnost, lebo sklo straca svoju pevnost kazdym skrabancom) a podobne ... takze ja si to v pohode viem predstavit, ale mozno ze je to na ukor penazi, teda ze tu dieru tam muozes mat, ale musis pridat 2mm na hrubke skla, co sa prejavi na cene akva ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: otvor na prepad

Odoslaťod canart » 09 Sep 2003 15:25 pm

Planujem rozmery priblizne 130x60x55 z 10mm skla a dieru v zadnej stene hore v rohu. Pytam sa preto, kde moze byt najblizsie k hornej hrane skla, lebo nechcem mat hladinu prilis nizko a to by som musel kryt robit prilis velky, aby prekryl hladinu.
A keby som hned aj pridal na zadnu stenu 2 mm, tak to nebude az taky velky financny rozdiel.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: otvor na prepad

Odoslaťod tom » 09 Sep 2003 15:34 pm

canart napísal:Aha,, tak to som nestihol :-) Uz ste ma predbehli.
tomasm: a aky priemer diery mas Ty :-) (Tusim som zalozil dost perverznu temu, este ze neodpovedala niektora z nasich akvaristiek :-) ). Stiha odvadzat vodu? Ake je tam cerpadlo?

Ja mam 2 cm, ale ja to chcem ako pomalitecuci filter. Takze mne to teraz ide tak na 40 l/hod. Ale mam tam Eheim 1002 max. prietok 1000l/h a vyska 2 metre. Viem to este zvysit (ten prietok), ale pre mna to nema vyznam. Ked to budes robit ty, tak sa potom vyhni hlavne miestam, kde by si to lamal, alebo by si mal ruru vodorovne. Najidealnejsie, by bolo dat tam prepadovu ruru a rovno na nu potom nasadit iba hadicu a doviest to co najstrmsie do filtra. Ja som to pozvaral s PVC trubiek (ako sa pouzivaju na vodu), a potom mam obcas problem so zavzdusnenim. Ale ak by som potreboval zvysit prietok, urcite by som to nejako spracoval.
Problem s tym priemerom je v tom, ze tam ti to nepojde pod tlakom, tam to pojde iba samospadom a ak by si potreboval aby to tieklo rychlejsie, musi sa ti zvysist hladina vody v Akva nad prepadom. Tym sa ti ale zvysuje aj mnozstvo, ktore ti potom do filtra vytecie pri vypadku elektriky, takze musis mat vecsiu rezervu na vodu vo filtry ...

Ak to chces riesit pri velkych prietokoch, tak daj do akva este jedno cerpadlo, ktore ti bude tlacit vodu do filtra a dalsie potom budes mat vo filtry a to ti bude tlacit vodu spat. Nastavit ich asi az taky velky problem nebude (len chvilku casu :-)). Este vymysliet problem spatneho ventilu aby ti pri vypadku nevytiekla vsetka voda (teda voda az po uroven cepradla v akvarku).

Ak chces pozriet, tak mozes dobehnut ... Ja mam doma 390l akva a externy filter 75x25x40 (dxsxv).
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: otvor na prepad

Odoslaťod Roman » 09 Sep 2003 15:36 pm

canart napísal:Planujem rozmery priblizne 130x60x55 z 10mm skla a dieru v zadnej stene hore v rohu. Pytam sa preto, kde moze byt najblizsie k hornej hrane skla, lebo nechcem mat hladinu prilis nizko a to by som musel kryt robit prilis velky, aby prekryl hladinu.
A keby som hned aj pridal na zadnu stenu 2 mm, tak to nebude az taky velky financny rozdiel.

Diera 40mm je idealna na prietok, ktory chces dosiahnut. Do 10mm skla sa nemusis bat vrtat 40mm dieru aj 10cm od kraja skla (stred diery)
Ja som si do akvariek z 10 resp 8 a 6 mm skla bezne vrtal 32mm diery so stredom 10cm od vrchu a 10 cm od bocnej hrany a nikdy sa nic zle nestalo ani pri vrtani ani po 2 rokoch prevadzky.
Do 40mm diery Ti akurat vojde 1" srobovacia spojka na PVC instalaterske potrubie. Zabudni na to, ze by si plast pevne prilepil o sklo ako sa ti snazia poradit, do tyzdna by si bol vytopeny. Akvaristicky silikon na plast skratka NECHYTA.
Jediny spolahlivy sposob upevnenia plastovej priechodky do skla je srobovacia spojka so silikonovym tesnenim, akekolvek lepenie alebo zatavovanie je pokusanie stastia.
Inak, nerozumiem tvojej otazke na vysku hladiny, ved pred dierou predsa budes mat prepadovu kapsu, ktorej horna hrana udava vysku hladiny, nie diera, to by bol pekny nezmysel. kapsu urob plochu , siroku aspon 15cm x 3cm na hrubku a na vysku tak aby prekryla s rezervou dieru a hornu hranu mala tak 1cm pod vystuznymi listami. pri prietoku okolo 1000l/h (tolko ti to cerpadlo realne da) budes mat nad 15cm hranou cca 1cm vodopad.

este maly hint:
najprv si zozen priehodku, odskusaj si ju nasucho , nasad si na nu potrubie a az ked budes na 100% spokojny , az potom davaj vrtat dieru podla pouzitej priechodky.
Vhodne srobenie zozenies v obchodoch s bazenovym prislusenstvom alebo v instalaterskych potrebach, len si daj pozor, niektore maju zavitovu cast z mosadze to by do akvarka is nemalo. Ja pouzivam PVC sortiment NIBCO a som velmi spokojny, nieco podobne alev sivom maju v Baumaxe , ale tam su tie mosadzne casti... skratka hladaj , skusaj a az potom vrtaj ( ci ako bolo to prislovie)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: otvor na prepad

Odoslaťod tom » 09 Sep 2003 15:52 pm

Este 1000 l/hod, to mas 16 litrov za minutu a 0,28l/sekundu. Takze neviem ci by to stihal aj otvor o priemere 4 cm (to je vonkajsi), vnutorny budes mat mensi, nech 3 cm ... Ked budeme ratat len s vonkajsim, tak by si mal plochu otvoru 0.0706858 dm2, cize voda by musela tiect v danom otvore rychl. 3.9612 dm/s aby sme sa dostali k objemu 0,28 l/s. No a ako treba potom vyrata tlak uz netusim ... Ale ked doratas tlak, potom vies vyrat na zaklade plochy dna, vysku stlpca, ktory musi byt nad prepadom ...

Roman napísal:Zabudni na to, ze by si plast pevne prilepil o sklo ako sa ti snazia poradit, do tyzdna by si bol vytopeny. Akvaristicky silikon na plast skratka NECHYTA.
Mne to na tie trubky co spominas chytilo uplne v pohode. Uz je to pomalicky 2 mesiace a nezda sa mi, ze by to chcelo nejako odpadnut, alebo nieco podobne ....

Roman napísal:Inak, nerozumiem tvojej otazke na vysku hladiny, ved pred dierou predsa budes mat prepadovu kapsu, ktorej horna hrana udava vysku hladiny, nie diera, to by bol pekny nezmysel.
Preco nemozes mat ruru, ktoru davas do akva, rovno ako prepad ? Prepadova kapsa ti tam nebude zbytocna ? Ved ked das na tu ruru molytan (aby ti tam nevbehli ryby, necistoty, ....), tak aky ucel bude mat ta kapsa ?
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: otvor na prepad

Odoslaťod jacik » 09 Sep 2003 18:08 pm

roman, mohol si si sfotit ako mas urobeny svoj prepad?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: otvor na prepad

Odoslaťod canart » 10 Sep 2003 11:53 am

To tomasm: ze tam voda nepojde pod tlakom mi je jasne, momentalne mi funguje externy filter 70x30x35 cez externy prepad, ale to nie je ono. Odtok vody z akva, aj ked je cez 3 trubky priemeru 2 cm, do externyj prepadovej nadrzky je dost slaby a musim takmer na polovicu znizit prietok hadicou z filtra. Pri novom akva to chcem prave preto riesit otvorom v akva.
Riesenie s dalsim cerpadlom v akva sa mi zda zbytocne komplikovane, hlavne kvoli tomu spatnemu ventilu. Ide mi o co najjednoduchsie riesenie.
Ale vdaka za ponuku, ak budem mat cestu, rad sa zastavim. Predsa prax je prax, najma ked to funguje.

To Roman: o vlepenie trubky do otvoru starost nemam, islo mi len o to, ci to dat vrtat uplne na presno alebo 1 - 2 mm vola nevadi. Myslim, ze nemam problem to tam vlepit aj s vacsou volou. To nebolo az take podstatne, skor mi islo o prakticke skusenosti tych, co to maju. A vlastne som ich aj dostal, takze vdaka!
K otazke vysky hladiny...tiez si nemyslim, ze by bol nezmysel, aby diera udavala vysku hladiny. Preco? Ziadne dalsie nadrzky do akva davat nechcem.

To tomasm: Ufffff, neviem, ci je to len takto teoreticko-matematicky mozne vypocitat, myslim, ze skutocne bude najlepsie to vyskusat. Preto som chcel vacsiu dieru, aby som v pripade potreby mohol regulovat odtok. Ale ked nebude stihat, tak zregulujem jedine cerpadlo a to ako viete nechcem.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.