NaHCO3 a úprava vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 13:40 pm

Ano, prave to je to, co je vsade ine. Testy meraju proste to, co je bezne a historicky vzite. Skus si priamo do testu GH od Tetry prikvapnut roztok K2SO4 budes prekvapena ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod majko » 16 Nov 2006 14:00 pm

Nie, testy meraju to co je jednoduche. Ak tetra reaguje na k2SO4 tak nemeria GH. Ja som do vody zamiesal K2SO4 a test GH od Rataja nameral uplne rovnaku GH ako bez K2SO4. Takze chyba bude v prijmaci :D.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 15:13 pm

Je to mozne samozrejme nic nie je dokonale. Z merania vodivosti ale nebudem mudrejsi, takze to nemam cim inym preverit.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod Raviolka » 16 Nov 2006 18:01 pm

Normane, co chceš prověřovat? Zajímá tě GH jako číslo, nebo reálná hodnota tvrdosti, která má vliv na biologické pochody? I kdyby TVŮJ test tvrdil cokoliv, tvrdost se prostě přidáním K2SO4 nezvýší...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod Norman » 17 Nov 2006 22:26 pm

Takze som sa na to trochu pozrel v knihach a spravil nejake pokusy. Konkretne vo 'Velka kniha o akvariu, Thierry Maitre-Allain' (str. 15 a dalej) to nie je tak napisane ako som si pamatal :(, je tam pisane sice o siranovej tvrdosti ale v zmysle viazanych Ca a Mg na siran, takze ste mali pravdu. V 'Akvarijni ryby, Rady pro chovatele, Jaroslav Elias' je to ale tiez 'nejasne' napisane a spominana je siranova tvrdost (ako dNKH) a uhlicitanova ako (dKH) bez 'jednoznacneho' vysvetlenia a ciastocne si to protireci s textom o par riadkov vyssie, kde je pisane ze celkovu tvrdost tvori stala + prechodna a jedna sa o Ca a Mg zluceniny typov Siran, Uhlicitan, dusicnan... Clovek aby bol jasnovidec :(

OK, teda teoria je 'jasna' ;), ale vratme sa ku praxi. Kedze majko spravil pokus s ovplyvnenim testu JBL na GH s K2SO4 a neukazalo mu to zmenu, tak som doma kukol na test Tetra KH + GH. Na baleni je jasne upozornenie, ze obsahuje etylalkohol, ale ziadne kyseliny (predpokladam, ze by tam malo byt upozornenie, keby obsahoval HCl). Raviolka je toho nazoru, ze testy na KH meraju alkalitu, je to mozne a doverujem jej. Spravil som teda pokus s KH testom, ktory vysiel ako jednoznacne ovplyvnitelny K2SO4. Kedze GH kvapalina sa mi minula :(, nemohol som previest test aj s nou :( ale ked vychadzam z toho, ze by mal merat to iste ako KH + nieco navyse (NKH) tak tympadom mi vychadza, ze je takisto ovplyvnitelny. Momentalne ale nemam rukolapny dokaz, avsak ako som uz pisal z minulosti viem, ze mi tento test po prisypani K2SO4 do akvarka nameral viac ako predtym. Cert aby sa v tom potom vyznal. Najlepsie nemerat radsej nic ;)

Nezaujima ma ani cislo KH ani GH ani ci je to len 'nejake cislo' alebo 'realna hodnota danej veliciny'. Zaujima ma to, ci sa dari tomu, co v akva chovam alebo pestujem ;)

Dolezite je to, ze kazdopadne sa zvysi celkove zasolenie, cize aj vodivost :) a to sa da merat velmi jednoducho a humbuk v tom nie je. Mne tato hodnota uz staci ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod Raviolka » 20 Nov 2006 11:49 am

Norman napísal:Kedze GH kvapalina sa mi minula :(, nemohol som previest test aj s nou :( ale ked vychadzam z toho, ze by mal merat to iste ako KH + nieco navyse (NKH) tak tympadom mi vychadza, ze je takisto ovplyvnitelny.
Ještě jednou to zkusím, protože vidím, že ses sice pokusil zorientovat, ale úplně se ti to nepovedlo. Testy KH a GH nemají společného nic, GH neměří "to samé jako KH plus něco navíc"... KH měří anionty, GH kationty. Jablka a hrušky... :idea:
To že testy jsou orientační a ovlivnitelné kdečím je bohužel pravda, ale i tak stojí za to snažit se pochopit, co nám vlastně ukazují :)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod saam73 » 19 Aug 2014 11:22 am

ja mam nizke gh a neviem ako ho zvysit:(bez chemickych pripravkov.poradite?mam diskusy a vodu 6,6 s nizkym gh pod 3ku,alebo sa radsej tym nezaoberat? prepacte ak som zle vlozil moj komentar.
saam73
 
Príspevky: 37
Založený: 29 Jan 2014 17:22 pm

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod vikino » 19 Aug 2014 12:21 pm

Co by ini za to dali, kebyze maju taku super vodicku ako mas ty... :-)
Ak velmi chces, zozen si koralovu drt, daj to do nejakeho kosika, alebo rovno do filtra a uvidis ako sa ti zvysi tvrdost aj pH.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod saam73 » 19 Aug 2014 14:54 pm

vikino napísal:Co by ini za to dali, kebyze maju taku super vodicku ako mas ty... :-)
Ak velmi chces, zozen si koralovu drt, daj to do nejakeho kosika, alebo rovno do filtra a uvidis ako sa ti zvysi tvrdost aj pH.
takze ak som to dobre pochopil ,tak to nemam riesit to gh
?
saam73
 
Príspevky: 37
Založený: 29 Jan 2014 17:22 pm

Re: NaHCO3 a úprava vody

Odoslaťod vikino » 19 Aug 2014 16:12 pm

Treba Ti to napisat este raz? :-) S takou vodou pre tercovce Ti mozem len gratulovat... a ak by Ti rychlo padalo pH, pouzi tu koralovu drt. Nech to plava... :-)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.