Napúšťanie vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 10:53 am

No, to je az prilis vedecke :) Z mojich skusenosti v dubravke to ale proste take jednoduche nie je. Voda tepla je zlta stale ci je pondelok rano, obed alebo vecer. Zachlorovanie je omnoho vyssie ako aj zaplynenie. Co sa tyka hygienickych noriem na pitnu vodu tak podla mojich merani v studenej je bezne prekracovane maximum dusicnanov :(

Neviem, ci to je teda oznacovane ako TUV kvoli teplote (mineralka v Piestanoch vyviera teplejsia a pije sa ;) ) ale pre mna to neprichadza do uvahy pridavat ten sajrajt do akva :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod skala » 16 Nov 2006 10:57 am

ja si myslim, ze cervena voda je skor esteticky problem. pre sladkovodneho akvaristu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Raviolka » 16 Nov 2006 11:17 am

Norman napísal:Neviem, ci to je teda oznacovane ako TUV kvoli teplote (mineralka v Piestanoch vyviera teplejsia a pije sa ;) ) ale pre mna to neprichadza do uvahy pridavat ten sajrajt do akva :)
Pokud si dobře vzpomínám na normy pitné vody několik let zpátky, tak teplotu pro pitnou vodu vymezují na 8-12°C, i když nevím, jestli je to závazná hygienická norma (termální vody nejsou pitné, patří do kategorie zvláštních vod).
Pokud vyměníš 30 % objemu vody v akváriu, kde máš 26 °C, za 8 °C ledovku... tak to bude změna určitě víc než 2 °C :? Tím netvrdím, že malý pokles teploty rybám neprospěje, ale měl by být opravdu malý a je potřeba přihlédnout na konkrétní druhy a jejich aktuální stav. Ostatně tak jako vždycky :-)

Jinak pokud je voda na pohled odpudivá, tak bych jí tam samozřejmě taky nelila. Kolik naměříš v Dúbravke dusičnanů??
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 11:28 am

Raviolka: bezne pri vymene vody odpustam 200l vody z vodovodu a pod 14° sa mi to nedostalo nikdy. Vacsinou to ma 15-17, ale samozrejme iny kraj iny mrav ;)

Inak 8 stupnovu vodu by som v zivote nevypil :), to je cca teplota ktoru udrzuje chladnicka a napoj vybraty z chladnicky necham vzdy oteplit na izbovu teplotu :D

Nemeral som teraz v poslednej dobe (uz len vodivost) ale bezne som meraval cez 50ppm (myslim, ze norma je prave 50ppm ak sa nieco nezmenilo).
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Raviolka » 16 Nov 2006 12:07 pm

Hm, iný kraj iný mrav - v Karlovce máme okolo 20 mg/l a čekala bych, že zdroj vody máme stejný. Ale o tom už jsme se bavili :wink:
Jinak teplota může být hodně odlišná, já když si počkám, tak má určitě pod 15 °C... ale řeba v Liberci se voda z kohoutku skoro nedá pít, jak je teplá...

Zpátky k tématu - v paneláku si nechávám vodu odstát, protože je moc studená. Ale je to jen nějakých 15 litrů. Teplou neriskuju, nespěchám (v ČR kde máme kotel a měním cca 100 litrů ale dávám teplou bez obav).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 16 Nov 2006 13:49 pm

bol som dlho preč, :wink: ,
norman : sajrajt, nesajrajt- piješ vodu z vodovodu ?
kupeš sa len v studenej ?
čo je to sajrajt ? - voda v jazerách je O.K. ?
ani pitná voda nie je pre niektoré akvarijné ryby vhodná !!!!! a pritom nepitná voda je pre ne vhodná, alebo piješ svoju "demi" vodu ? :)
tu je predmet otázky : i je možné miešať pri vymene teplu a studenú vodu z vodovodu
podľa mna je správna odpoveď :
áno :!: ale len ak máš bežné ryby- živočichy, rastliny, ktoré nemajú naroky na iné zloženie vody :!: , pre naročnejšie /alebo tie iné/ nebude vhodná ani studená vodovodná voda a treba dávať pozor na chlor :!: , ale to aj pri studenej
ja som kedysi pridaval do čerstvej vody kvoli chloru tyosiran (? ) ale to som choval všeličo naročnejšie
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 15:09 pm

milop: tvoje 'áno' beriem, ale osobne by som TUV do akva nelial pokial by som si ju sam neohrieval v bojleri ;)

Osobne pijem vodu z vodovodu, ale len studenu ! Umyvam sa samozrejme v teplej, ale nepijem ju a ani z nej nevarim :) Sajrajt je to, co mi tecie z vodovodneho kohutika na teplu vodu.
Inak skuste si vsetci doma navarit caj alebo kavu zo studenej vody a aj z teplej vody. Som zvedavy kolko z vas zbada rozdiel v chuti a vyzore pripraveneho napoja a potom rozhodujte, ci to pustite do akvaria :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 16 Nov 2006 16:31 pm

Norman, ja som si až teraz uvedomil,že mám vlastný ohrev vody
takže tu kavu kludne vyskúšam
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Raviolka » 16 Nov 2006 18:04 pm

Off-topic: já si vařím čaj i "kafe" z teplé vody a rozdíl v chuti tam není. Dobré znamení, že Karlovka je na burzu ideální :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 19:30 pm

Rav: tak to bud rada :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod kegupka » 16 Nov 2006 21:19 pm

to skala: Nie, neodvazim sa kombinovat mfc s niecim inim. Uz v navode sa pise 'Pozor! nemiesat s inymi akvaristickymi preparatmi uvolnujucimi chlor alebo kyslik... nuz, neviem neviem, ako mam brat sol, ci ako neskodnu zlozku alebo ak sa rozlozi tak aj zmes chloru... ??? hm??? hoci sol sa rozklada napr. pri elektrolyze... a preto si kladiem otazku, moze na seba posobit mfc a sol v akvariu? :) hnojim hnojivom od tatrapetu floril 2000, a tiez nekombinujem s nicim inim. A este k tomu mfc, sice ho mam, ale pouzil som ho mozno 2x. inak nie.. Spolieham sa na karantennu nadrz... :)
kegupka
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 29 Júl 2006 18:12 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod XP » 17 Nov 2006 02:26 am

Pridam aj ja svoju trosku do mlyna, vodu v 500l nadrzi menim presne tym sposobom ze najprv napustim hadicu, nasledne ju rozpojim vo vani...tym padom to chyti vodny stlpec a kedze akvarko mam hodne vysoko tak samospadom sa pekne odkali a odpustam staru vodu. Samozrejme moja lenivost vitazi, takze ked sa uz odhodlam ku vymene vody tak to ide od 30-50% a pri takej nadrzi ako mam je toho verte neverte plna vana. Samozrejme potom spojim hadicu so sprchou cez 1/2" zavit a rychlospojku na hadicu (ako Majko) a napustam kludne tych odcerpanych 200l priamo z vodovodneho radu. Mozem kludne za tie cca 2roky co to robim prehlasit , ze Milop ma pravdu, netreba sa toho vobec obavat , ziaden problem som nikdy nezaregistroval. To je vymena v statickom akvarku, okrem toho prevadzkujem chovny stojan, kde je zavedeny prietokovy system...vodu mam v chovni len studenu, takze ju ohrievam len v privodnej hadici (kadejake vymenniky -vyuzivam odpadove teplo) a cez kvapkaci system sa kontinualne meni voda casovym spinacom. Trufam si povedat ze to rybkam maximalne vyhovuje, zatial su zdrave, krasne a rastu jak z "vodovodnej vody" :) :wink: :roll:
Naposledy upravil XP dňa 17 Nov 2006 02:28 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod vysluzil2 » 17 Nov 2006 10:34 am

ja si tiez myslim,ze akvaristika je jednoducha. tak preto si ju nekomplikujem. Cim viac sa spekuluje,tym je moznost viac nieco pokazit. Ale da sa nevymyslat?
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod kegupka » 17 Nov 2006 15:57 pm

Tv versus Sv
Je dost mozne ze v niektorych oblastiach su pouzite na rozvod teplej a studenej vody ine potrubia, a tym voda naberie inu,.. 'kovovu pachut'.... ktoru niekto moze vnimat, ini zase nie. Mam otestovane v Kosiciach, ako chuti voda z jedneho zdroja na dvoch rozlicnych miestach... na domacu som zvyknuty (blizko zdroja) a v starom meste predpokladam kde su ocelove rury ma akusi pre mna neidentifikovatelnu pachut - lisi sa chutovo. TO NORMAN : asi mas na studenu vodu nejake novsie potrubie - plastove a na studenu vodu mas potrubie kovove v privode na tvojej ulici, pripadne cela vetva..... moj pedpoklad. :)
kegupka
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 29 Júl 2006 18:12 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod vysluzil2 » 17 Nov 2006 17:12 pm

Norman,ja vzdy dopustam min. o 2 stupne teplejsiu vodu. To co farbi vodu na zlto su usadeniny z bojlerov , ktore ja pridavam do hnojiv na aq rastliny. Ked vam precistia bojlery/tusim to robia kyselinou/ potecie aj tepla cista. Cize to zlte mas aj v studenej,a prejavi sa to po zohriati.Pod tym zaplynenim asi myslis vzdusny kyslik/ked napustis cerstvu vodu,bubliny na rastlinach,skle a pod./Chlor nie je predsa vidiet vo vode.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 17 Nov 2006 22:17 pm

ivan: zo studenej vody nikdy nedostanem taku zltu ako mi tecie tepla ani keby som ju zahrieval neviemcim :) Rury mame samozrejme rovnake aj pre teplu aj pre studenu. Rozdiel je v tom, ze studena sa cerpa rovno zo zasobnikov a tepla sa ohrieva v kotli okrem toho nas aj na skole ucili, ze tepla sa chemizuje viac, kvoli tomu, ze bakterie sa najlepsie mnozia prave pri teplote 40-60 stupnov.

Zaplynenim som myslel vsetky plyny ktore sa uvolnia pri znizeni tlaku - cize vypusteni z potrubia, ci uz vzduch (O, N, Ar, CO2...) alebo napriklad aj metan ako produkt hniloby a podobne (ktovie, co sa tam este moze vysjkytovat ;) ). Pri napusteni studenej sa uvolnia bubliny casom (par hodin) kdezto pri napusteni teplej to sumi uz v kybli ako sumienka. Preto predpokladam ze tepla voda je viac zaplynena. Nemyslim si, ze to spravi len ten rozdiel teplot.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 18 Nov 2006 00:39 am

Norman napísal:okrem toho nas aj na skole ucili, ze tepla sa chemizuje viac, kvoli tomu, ze bakterie sa najlepsie mnozia prave pri teplote 40-60 stupnov.
.


Norman neviem o čom hovoriš , ale ak o pitnej vode vo vodovode, tak vás zle učili, alebo to zle interpretuješ
memeť tých , ktorí sa pytajú na možnosť vymeny vody namiešanej s teplou vodou z vodovodu
ak máš nejaký dôkaz, članok, správu, ...o " zvyšenej chemizacii teplej vodovod. vody" ( čoje to? a kde sa podľa teba vykonáva ?) tak sem s ním, ostatné zatiaľ považujem za povedzme akademický "možnú teoriu",ale prax je inde .
/inač nerozporujem, že v teplej vode sa bakterie najlepšie množia :idea: /.
Naposledy upravil milop dňa 18 Nov 2006 00:44 am, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 18 Nov 2006 00:42 am

kegupka napísal:Tv versus Sv
Je dost mozne ze v niektorych oblastiach su pouzite na rozvod teplej a studenej vody ine potrubia, a tym voda naberie inu,.. 'kovovu pachut'.... ktoru niekto moze vnimat, ini zase nie. Mam otestovane v Kosiciach, ako chuti voda z jedneho zdroja na dvoch rozlicnych miestach... na domacu som zvyknuty (blizko zdroja) a v starom meste predpokladam kde su ocelove rury ma akusi pre mna neidentifikovatelnu pachut - lisi sa chutovo. TO NORMAN : asi mas na studenu vodu nejake novsie potrubie - plastove a na studenu vodu mas potrubie kovove v privode na tvojej ulici, pripadne cela vetva..... moj pedpoklad. :)

kegupka - asi :) :wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Nov 2006 02:22 am

Norman,studena sa necerpa zo zasobnikov ale tecie z potrubia, ktore je tahane z vodarne. Vo vodarni sa upravuje. Na sidliskach ,alebo v rodinnych domoch sa uz iba ohrieva v bojleroch.Tam sa uz chemicky neupravuje. Iba tie boilery sa raz za rok chemicky precistia aby sa tie usadeniny rozpustily a vyplachli z boileru.Kyselinou, Vyplachne sa to,a lakmusovym papierom sa zisti ci je uz zasadita. To precistia za jeden den a rok je pokoj. Vacsinov je v kazdom baraku bojlerovna. Vies co,pridi na exkurziu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod XP » 18 Nov 2006 10:17 am

Ivan ma pravdu, voda ide vodarenskymi rozvodmi do vymenniciek tepla, kde prechadza ohrevom z centralneho rozvodu tepla (parovod) ..teda aspon v Kosiciach, iste to moze byt v kazdom meste inak, mozu byt samostatne kotolne, atd... ale principialne je to vzdy len jedna voda. To ze TUV je spinavsia , hrdzava atd..je sposobene len spinavymi rozvodmi, ale inak je to chemicky ta ista voda a urcite ju nikto zvlast chemicky v vymennikovych staniciach neupravuje.
Inak, zaraza ma snaha o vytvorenie skoro "sterilneho prostredia" pre rybky... ved v prirode a v realnom svet ziju v kalnych riecnych vodach, rybnikoch kde nevidno na par centimetrov :) a my sa ich snazime chranit pred najmensim smietkom? :o iste teraz nemyslim chemizmus... teda nejaku stoku kde to buble a smrdi ako v sopke...ale "vseho s mírou" - ta troska sajrajtu z teplovodneho potrubia, ta troska chloru z vodovodneho radu nemoze podla mna ublizit nijakej zdravej rybke.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 18 Nov 2006 11:25 am

ivan: ake bojlery ? Tepla ide do bytoviek bud priamo z vodarne alebo z vymenicky, keby som si doma prihrieval studenu vo vlastnom bojleri, tak samozrejme nemam s nou problem :)

milo: no, kedze som zo skoly uz davno prec, tak z tej chemie okrem chloru sa mi nieco vybavuje minimalne o vyvlockovavani (cosi sa mi mari s hlinikom). Okrem toho je volnym okom v TUV u mna viditelna hrdza, ktora sa usadi na dne kybla (nehovoriac o tom zltom zakale) + ta cierna 'sol' (neviem, ci horcikova a ktora presne ale vznika aj na ohrievaci v destilatoroch). Milerad ti prinesiem na stretko vzorku, alebo ti napustim kybel ked prides na tu navstevu ;) potom mi povies, ci by si to pustal do akva :)

XP: ano mas pravdu, honba za sterilitou nie je na mieste, ale treba si uvedomit, ze v prirode je vysoka turbidita a obsah mikroorganizmov vo vode (ci uz fyto alebo zoo plankton) a preto je voda 'nepriesvitna' ale jej chemicke znecistenie byva povacsinou mensia ako v akva, resp. z vodovodu. Napr. maloktory tok ma v sebe tolko dusicnanov a fosforecnanov ako akvarijna voda a aj voda z vodovodu (ak odratam toky kontaminovane pri polnohospodarskych oblastiach).

Cele toto, 'ci davat studenu alebo teplu vodu' je len o tom ako si kto trufne, resp. doveruje svojmu zdroju. Ja by som do ziadneho mojho akva TUV z mojho vodovodu nenalial, kedze ju ani sam nepijem ;) kdezto vody z akva si chlipnem dost casto :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Nov 2006 11:37 am

Takze pridi ku mne,je aj to co si bral minule
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 18 Nov 2006 11:59 am

Norman ty si ako mlynček bez vypinača,
tušim ťa len vypnuť z prudu
posledný krát:
otázka neznie o tom ako sa upravuje voda /to ak chceš nabudúce- aj ja by som musel pozrieť do skript :wink: /
ale kde sa chemizuje /teda podľa teba/ vodovodná voda keď sa mení na teplu vo vymeníkoch/ = bojleroch- to je jedno/
nehovoríme o úprave vody na pitnú- tam je to vločkovanie a ostatné čarovanie a až nakoniec sa chloruje . nepočul som o prípade ,žeby sa vo vodárni priamo ohrievala

Norman napísal:Cele toto, 'ci davat studenu alebo teplu vodu' je len o tom ako si kto trufne, resp. doveruje svojmu zdroju. Ja by som do ziadneho mojho akva TUV z mojho vodovodu nenalial, kedze ju ani sam nepijem ;) kdezto vody z akva si chlipnem dost casto :D

s tým suhlasím ,ale nie z dôvodov, ktoré uvádzaš- prečo riešíš pre akvaria nejaku demi kolonu a podobne - prečotu vodu z demi kolony nepiješ

myslim, že točíme stále to isté :? -
kým sem nedaš niečo konkretné o speci chemickej úprave teplej vody z vodovodu :idea:
tak sa na túto tému vypínam baj, :) "cvak"
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 18 Nov 2006 15:20 pm

jo, inak mam kolegu ktory vodu z demi kolony pije, vraj to ma za nasledok 'odsolenie' organizmu, ale ja to nepraktizujem :)

Prinesiem ti vzorky, mozes si preberat, ci je to to iste ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.