pridat hnojivo ci nie



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 19 Nov 2006 15:51 pm

Zdravim, mam taku dilemu, cez tentoposledny tyzden sa mi objavila riasa, zelena na kameni a obcas sem tam hneda na nejakej rastlinke. Ked som si zmeral UT a Ph tak som zistil ze som mal malo kyslicniku uhliciteho a pri pomere svetla 0,75 asi ratsliny nemohli prijimat ziviny.
Kyslicnik som zacal pridavat, ale dnes som vymenil vodu a teraz nastava ta dilema, ze ci mam pridat do vody aj ferropol, kedze som ho doteraz normalne daval, alebo mam na chvilu vynechat, kym tie riasy neustupia.
Precital som par tem tu na fore a nazory boli proti hnojeniu ale aj za, tak teraz neviem. Vdaka za radu
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Reklama

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod wild » 19 Nov 2006 15:54 pm

ake mas akva a ako husto zarastene?kolko ryb?osvetlenie?bez toho sa tu budeme bavit len o fazulkach :)
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 19 Nov 2006 15:59 pm

Mam take mini akva :) skoro 15 litrov, osvetlenie mam osram dulux 11w/840, rastliniek mam 7 kusov, no nazvy bohuzial neviem, viem ze mam jednu rychlo rastucu, polysmermu, tu som nasadil ked sa objavili riasy, dovtedy som nemal ziadnu rychlorastucu. Hnojim ferropolom podla navodu
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 19 Nov 2006 16:00 pm

a rybky :) dve platy a dvoch prisavnikov :)
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod wild » 19 Nov 2006 16:08 pm

no riasu tam budes mat vzdy ci chces alebo nechces,najskor by som na tvojom mieste pravidelne vymienal 1/3 vody raz za tyzden,pretoze rastlinky ti spotrebuju iba niektore prvky z toho hnojiva a ostatne prvky prevysuju,co riasam vobec nevadi a skor im to aj vyhovuje...potom by som sa zamyslel ci treba vobec hnojit,ale pokial neviem o aky druh rastlin sa jedna je to tazko povedat....
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod wild » 19 Nov 2006 16:11 pm

no zabudol som na jednu radu...skus dat rybkam tak na tyzden dietu,krmit velmi malo a oni sa ti o riasu postaraju,prisavnik o hnedu a platy o zelenu :) a rybkam takato dieta niekedy aj prospeje 8)
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 19 Nov 2006 16:13 pm

No menim pravidelne vzdy v nedelu asi tak stvrtinu vody.
Ten ferropol som zvolil preto lebo mi zltli listy a teraz aj ked zmeriam zelezo ratajovym testom tak len tak tesne nad nulou ukazuje zelezo...a pritom pridavam toho ferropolu podla navodu
Vdaka za radu...vyskusam :)
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod wild » 19 Nov 2006 16:15 pm

ak sa nebojis tak skus pmdd...tam si pridas do akva co ti bude chybat :)
tu mas o tom viac...
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=13
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod Phantom » 19 Nov 2006 20:23 pm

Davkovanie pre Ferropol nie je najlepsie-skor si to rozrataj na mensie davky a pridavaj kazdy den(napr. raz do tyzdna vonkajsi uzaver je na 10 litrov-zistis objem vonkajsieho uzaveru a delis 7 a mas :wink:).
Menej je castokrat viac.

Inac spravne je oxid uhlicity(CO2).
Neviem narocnost tvojich rastliny,ale ak vynechas hnojenie(kvapalne) a zacnes davat CO2+silne svetlo,tak rastliny budu trpiet nedostatkom mineralii-co sa prejavy v raste a v riasach... .

Takze doporucujem nasadit krevetky(Neocaridina sp.,Caridina japonica...).Hnojit menej(napr.1ml denne a pozorovat rastliny,ak budu chradnut zvys na 1.5ml atd.)-kontrolu mozes vykonat kvalitnym Fe testom.

Nezabudni na rovnost:kvapalne hnojive=svetlo=CO2=ryby=...
Vynechas jedno a hned sa to prejavi negativne.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod orcan » 19 Nov 2006 23:34 pm

janeecko1: co si pamatam, tak tam mas urcite Lilaeopsis NZ, Cabomba caroliniana, Micranthemum Micra... takze aj podla mna by si nemal vynechat uplne hnojenie, ale hnojit menej, aby rastliny mali dostatok zivin, no riasy nie. Lebo zakladom boja proti riasam su zdrave rastliny (to mam od Rataja :) ) Inak mozno by si este mohol pozriet, ci nahodou nemas privela svetla, skus sa pozriet kde je najviac rias a najst aj v tomto mozne suvislosti... Mozno by pomohlo len dat o 5cm vysie svetlo:)
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 19 Nov 2006 23:38 pm

to orcan : Vdaka za rozpis rastlin :)
Hej hej.....toho svetla mohlo byt trosku viac, tie riasy sa objavili hlavne na kameni na ktory priamo svieti lampa, tak som ju dal kusok vyssie, ked sa objavili riasy, to bol moj prvy krok v boji proti nim :)
To phantom: No ja viem....rozratal som si to davkovanie ferropolu na dve davky, doteraz, myslis ze by som este na menej rozdelit a pridavat takym sposobom???? Horsie ze ja mam male akvarko a mal by som davat v podstate raz tyzdenne jeden uzaver....a este ten malinky uzaver delit na sedem casti :) heh...to bdue robota :)
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod Phantom » 21 Nov 2006 01:58 am

Osobne by som to podelil na tych 7 :mrgreen:,
ale mozes aj zaexperimentovat :wink:.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod janeecko1 » 21 Nov 2006 11:54 am

No tak ved to...len zistit kolko ma objem ten vrchnacik :)
Nasadil som taky system ze kazdy den dam jednu kvapku ferropolu a budem pozorovat. Ked zmiznu riasy, bude dobre, ked zacnu chradnut rastliny tak budem pridavat dve kvapky :) ono asi to je ozaj lepsie ako davat to raz dvakrat do tyzdna vacsiu davku
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: pridat hnojivo ci nie

Odoslaťod wild » 21 Nov 2006 12:05 pm

pouzi striekacku :wink:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.