Nove more, "na kluc"



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Nove more, "na kluc"

Odoslaťod ssl » 03 Nov 2005 11:24 am

Ahojte,

podobna tema tu uz bola, ale ja potrebujem poradit trosku specifickejsie. Uvazujem nad obstaranim mora do obyvacky, predbezne tak rozmer 150cm na dlzku a 350-400 litrami, plus skrinka. Potrebujem to cele realizovat takpovediac "na kluc", cize firma ktora by to cele zrealizovala. To akvarium nemusi byt nutne na mieru, mozno by sa hodili aj nejake hotove riesenia. Chcel by som sa spytat ktore firmy su toto schopne robit a robia to (z Bratislavy), plus nejaka priblizna odhadovana cena, kolko by to stalo. Islo by jednak o techniku, ako aj o zalozenie, a taktiez nejake tie ryby a rastliny. Vopred dakujem vsetkym :)
ssl
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Nov 2005 11:14 am

Reklama

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod votrelec » 03 Nov 2005 11:31 am

chces iba more, alebo podla mna uz asi budes chciet koralovy utes nie? cize ziadne rastlinky...
a firiem, ktore to v blave robia je viacej. napr www.biotop.sk , a vlastne skoro vsetky dobre akvaristiky
a cena bude aj z osadenstvom do 100 litrov podla mna.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Ceco » 03 Nov 2005 12:37 pm

Ahoj,

Zatial si tu novy, takze nepoznam ake su tvoje skusenosti s akvaristikou. Rad by som ta vsak upozornil na jednu dolezitu vec. Zalozenie akvarka na kluc nie je konecny proces. Musis uvazovat aj smerom "co dalej". Take morske akva si vyzaduje aj patricnu udrzbu, ktoru ak nie si schopny zvladnut sam, bude to musiet robit niekto za teba, a za peniaze. Nechcem ta odradit, ale treba porozmyslat, ake su tvoje realne moznosti co sa tyka udrzby morskeho akva, lebo z toho sa odvijaju naklady na prevadzku do buducnosti. Aby sa nestalo, ze ti take akva narobi viac starosti, ako prinesie potesenia. Vela zdaru.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod kyslík » 03 Nov 2005 15:07 pm

Neskodilo by si aj nieco precitat o morskej akvaristike, súdim podla toho , ze si napisal "rastlinky " to akosi v mori chýba.../ riasy nizsie a vysie , koraly atd / Súhlasím co napisal Ceco, treba o tom vediet viac a nechat si akva na kluc ano, ale zakladne vedomosti o udrzbe a narokoch pre jednotlivych chovancov, to by si mal vediet , inac sa ti moze stat akvarium iba pohrebiskom. Alebo si platit za pravidelnu udrzbu.
Zdravi Kyslik
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod ssl » 03 Nov 2005 15:57 pm

no vy ste mi dali :)
ale jasne, viem ze to proste nie je take jednoduche. Ved to ani nechcem mat uz zajtra instalovane v obyvacke - potrebujem proste zistit ci do toho ist alebo nie, a ake to je asi financne narocne. Ak do toho pojdem, tak samozrejme ma odborna literatura neminie, a tu normalnu udrzbu si chcem robit sam, a nejake vacsie veci by som asi dal spravit niekomu skusenemu. Po technickej stranke by som to chcel mat tak zvladnute aby sa tam nemuseli robit nejake velke zasahy , aby to islo viacmenej "samo" (takze skor nie tie lacnejsie zariadenia). Je take nieco realizovatelne?
Myslim ze by nemal byt problem hlavne teraz ked na internete sa da najst vela informacii, aj na forach (akurat ze na reef.cz ocividne nema kto spravit repair table).
ssl
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Nov 2005 11:14 am

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod lukáš » 03 Nov 2005 18:13 pm

Aby ten "kľúč" potom predčasne nezhrdzavel.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod repik » 03 Nov 2005 20:40 pm

Morská akva je vysoká škola akvaristiky.Tak si treba dobre zvážiť svoje schopnosti,vedomosti,a hlavne pozor na profesionálov.Samozrejme česť výnimkam,ale nieje ich moc.Platiť niekomu za údržbu je prehnaný luxus.Treba si to všetko dobre zvážiť,lebo každá sranda niečo stojí,a more nieje lacný špás.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Boris R. » 03 Nov 2005 23:03 pm

ssl - chlapci z fóra radia dobre. Môžeš si postupne "prelúskať "všetky témy na fóre a bude to velmi osožné. Možeš prísť aj k nám do Biotopu a porozprávať sa, aby si mal čo najširší prehľad názorov. Myslím, že u nás sa dosť často stane, že z morského akva je sladké alebo žiadne. Nesnažíme sa prikrášľovať problematiku. Možno je najlepšia skúška samého seba s malým jednoduchým mor. akváriom tak do 50l bez veľkých investícií. Po pol roku budeš jasne vedieť či chceš v morskej akvaristike ďalej pokračovať a urobiť si akvárium v obyvačke. Určite nie sú zanedbateľné ani ušetrené peniaze. Chyby na väčšom morskom akváriu bolia aj finančne. Pozdravujem všetkych morských akvaristov. B.
Boris R.
 
Príspevky: 9
Založený: 03 Nov 2005 22:16 pm

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod ssl » 04 Nov 2005 10:42 am

dakujem vsetkym za odpovede, v podstate ste ma od toho odradili. Tak si popozeram este nejake materialy tak uvidime co z toho bude. Vdaka aj tym co sa ozvali cez SS, ak sa rozhodnem ze predsalen do toho pojdem tak za urcite ozvem.
SSL
ssl
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Nov 2005 11:14 am

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Roman » 04 Nov 2005 12:18 pm

to je zle...
myslim ze nikto nemal v umysle ta odtoho odradzat :) ved za rady nic nedas ... uz aj v BA a okoli je zopar zdatnych moriakov , ked budes pozorne pocuvat , urobis si obraz sam

moja prva rada : trpezlivost a rozvaznost je polovica uspechu morskeho akvarka
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod repik » 04 Nov 2005 18:23 pm

Určite ťa z nás nechel odradiť od mora,len ti doporučujeme vyvarovať sa chýb.Keby sa stala nejaká kalamita v akva,tak si myslím,že určite ti každý na fore poradí.My niesme taký moriaci,ktorý by ťi chceli zle poradiť.Tak horsa do mora !!!!!! :D
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod ssl » 04 Nov 2005 18:48 pm

no ved este stale zvazujem :)

A odporucali by ste radsej zalozit nejakym profesionalom/firmou (teda na kluc) alebo radsej skor vsetko svojpomocne?
ssl
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Nov 2005 11:14 am

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod repik » 04 Nov 2005 18:56 pm

Dohodni sa z Romanom a určite ti poradí,ako na to a pomôže vybrať to čo tebe vyhovuje.Asi ste obaja z Blavy.Samozrejme ak môže.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Dragon » 04 Nov 2005 23:42 pm

Taku mensiu otakocku by som mal k tomu morskemu akva... Ja mam akva sladkovodne, a zaujima ma, ze kolko by asi tak vyslo to more len take mensie okolo 50 - 70 litrov? Skuste mi napisat ceny OD-DO... A nejaky ten nazor, ci je vobec dobre riadit tak male more... Dakujem.. :-)
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod lukáš » 05 Nov 2005 01:34 am

1. 3000-10 000(príp. aj viac, horná cenová hranica sa pri morskom AQ určuje ťažšie ako dolná) , v závislosti od typu osvetlenia, filtrácie, dekorácie (penovec alebo originál morský kameň a ten buď suchý alebo "živý"), živočíchov, .... za 5-6 tisíc sa už dá vymyslieť aj niečo zaujímavejšie napr. s vonkajšou filtráciou, modernejším T5 osvetlením, nejakými koralmi (tu ako alternetívu nepočítam kúpu reverznej osmózy, keďže jej cena je okolo 8 tis. a pri tak malom AQ sa skôr oplatí upravenú vodu kupovať).

2. "tak malé more" Je to vec pohľadu pretože existujú aj morské akváriá do 10 litrov (a samozrejme aj nad 100 000 litrov). Ťažko tu povedať, čo je dobré, otázka by mala byť nastolená skôr či to môže fungovať alebo nie. V takom prípade odpoveď znie: môže (a pri správnom zaobchádzaní aj bude).
Základom úspechu "tak malých" nádrží je, že sú väčšinou bez rýb.
Mikroekosystém tvoria rôzne skupiny bezstavovcov (koraly, kôrovce, mnohoštetinavce, mäkkýše,...), rias a mikroorganizmov. Skúsenejší chovatelia tam časom môžu pridať 1-2 drobné ryby. Existuje aj opačná možnosť, totiž chovať v nádrži len párik príp. 3 ks nejakých menších nenáročných rýb bez iných živočíchov a často meniť vodu.
V druhom prípade však nevynikne hlavný biotický rozdiel medzi sladkovodným a morským akváriom - obrovská rozmanitosť foriem bezstavovcov.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod repik » 05 Nov 2005 13:28 pm

Nedá sa povedať, čo to bude stáť. Všetko záleží na tom čo do toho dáš. Napríklad kúpiš rybu za 500sk, ale kúpiš aj za 3 000sk. A to platí aj o koráloch. No a samozrejme filtrácia. Techniku máš rôzných značiek, a kvalít. Ale také akva aké chceš urobiť asi 15 000sk na komplet.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Dragon » 06 Nov 2005 12:43 pm

Dakujem za odpovede. Viem ze to nie je take lahke presne urcit ceny, je to rozne, ale pomohli ste mi :-) Diki
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Mvano » 24 Nov 2006 20:28 pm

Pokud te jeste zajima akva na klic tak mam kamose ktery se tim zivy. Koukni se sem a klidne ho kontaktuj. Povi ti vic...
http://www.akvapro.cz/
Mvano
 
Príspevky: 2
Založený: 29 Okt 2006 19:31 pm

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod Roman » 27 Nov 2006 00:38 am

Mvano napísal:Pokud te jeste zajima akva na klic tak mam kamose ktery se tim zivy. Koukni se sem a klidne ho kontaktuj. Povi ti vic...
http://www.akvapro.cz/


stranka krasne napisana, pochvala...
avsak, ... ak su v galerii ich najlepsie pociny, tak asi nic moc ta firma :( a ked som nasiel odvolavku na feng shui v suvislosti s akvaristikou, len tak vo mne hrklo
uz sa tu jeden superodbornik na morsku akvaristiku vyskytoval, co bol do akvarka schopny nasypat uplne sialenu kombinaciu ryb, len aby isch bolo podla fengsui presne 11 a ta jedenasta musela byt cierna, aby mu priniesla stastie..no skratka uplny vrah
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Nove more, "na kluc"

Odoslaťod ACAB » 27 Nov 2006 12:14 pm

Ty vogo, to musel byt ale riadny tipek :?
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.