Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva? (NO2/NO3...)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva? (NO2/NO3...)

Odoslaťod Fifo » 10 Sep 2003 23:20 pm

Ako dlho denne maju byt zapnute zariadenia v akva?

1. filter
2. vzduchovanie
3. osvetlenie

dik. ciao
Fifo
 
Príspevky: 5
Založený: 09 Apr 2003 00:30 am

Reklama

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 06:55 am

1.cely den. Pri vonkajsom filtry je to bezpodmienecne nutne.
2.Vec pohladu. Zalezi to od ciela, ktory chces vzduchovanim dosiahnut. Ak chces premiesavat vodu tak cely den. Ak chces vodu obohacovat npr. kyslikom, tak vtedy ked je ho malo. Pri dobre zabehnutom a osadenom akvariu produkuju rastliny dostatok (az prebytok) kyslika, takze vzduchovanie nieje potrebne.
3. Asi 12 hodin, pripadne aj viac. Zavisi od faktorov v akvariu (riasy ...). Niektori akvaristi pouzivaju osvetlenie az 14-16 hodin denne.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 06:56 am

Filter urcite nonstop, vzduchovanie najlepsie tiez, ale nemusi byt vobec, pripadne ak pridavas CO2 tak na noc. To vsak pochybujem, kedze sa pytas na taketo veci
A osvetlenie - od rana do vecera.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Asterix » 11 Sep 2003 07:12 am

1. Filter moze byt nonstop (mne zapina spolu s osvetlenim na cca. 12 h a asi 2- 3x v noci na stvrt hodinu na premiesanie vody aby sa vyrovnala teplota)
2. Vzduchovanie nepouzivam, pustam iba CO2 cez den a vypinam ho asi 2h pred vypnutim osvetlenia
3. Osvetlenie od 9,30 do 22,00 v lete s hodinovou prestavkou od 12,00 do 13,00
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod fero » 11 Sep 2003 07:16 am

1. Filter nevypinaj, nech ide nonstop.
2. Okyslicovanie, tak ako ti uz napisali Majko a skala.
3. Svetlo si musis ustriehnut sam, asi taky priemer je 12 hodin. Potom to uz uvidis na rastlinkach, ci potrebujes denny interval predlzit alebo skratit. Najjednoduchsi ukazovatel vhodnej dlzky osvetlenia je tvorba rias hnedych aj zelenych.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod gabriela » 11 Sep 2003 07:44 am

Myslis, aku maju zivotnost? Alebo ako dlho bezia v priebehu dna?
Ak to druhe, tak filter zvycajne nepretrzite. Vzduchovanie v podstate podla uváženia a podmienok. Podľa náročnosti rýb na kyslík vo vode, podla rastlinstva v akvariu, podla teploty, podľa toho, ako sa ti pri filtracii hybe hladina a tym sa moze okyslicovat a podla stavu ryb-ked maju malo kysliku, plavaju tesne pod hladinou. Ja mam napr. filter pohanany vzduchom, tak aj ten mi bezi vlastne stale. Osvetlenie zvycajne tych 10-12hodin denne.
Este ohrievac, ten podla potreby tak isto ako chladenie, ak ho niekto pouziva.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod JoLi » 11 Sep 2003 08:40 am

Mám dojem že filter by mal byť zapnutý non-stop lebo to suvisí s chemizmom vody.
Neviem to presne chemicky mozno ma niekto doplní a presne je to popisané aj akva knižkach.
Princíp je asi nasledovný: kal a odpad z rýb sa chemicky viaze s kyslíkom
a vzniká netoxicky detrit. Samozrejme Najviac bordelu je vo filtri.
Ak ide je to ok ak nejde tento detrit sa rozpada na jedovatý hnus.
Ak vypínaš a zapínaš mal by si častejšie čistit filter.
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod jacik » 11 Sep 2003 09:16 am

priblizne po hodine po vypnuti biologickeho filtra (takze uz nim nepreteka cerstva voda) sa zacne obsah filtra rozkladat na nejake toxicke latky, zrejme preto, ze bakterie vo filtry uz nedostavaju v cerstvej vode pravidelny prisun potravy. preto sa biologicky filter URCITE nedoporucuje casto vypinat a zapinat (napr. kazdu noc)

dokonca pri dlhsich vypadkoch napajania sa doporucuje po opatovnom zapnuti biologickeho filtra prvotnu vodu co vyjde z filtra odliat mimo akvarium.

tento problem je zrejme tym vaznejsi cim je biofilter vacsi a cim dlhsie nim neprudi cerstva voda.

pri filtroch s iba mechanickou filtraciou caste vypinanie pravdepodobne nevadi.

tieto informacie mam z kniziek, nie som chemik. :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 09:30 am

JoLi napísal:Mám dojem že filter by mal byť zapnutý non-stop lebo to suvisí s chemizmom vody.
Neviem to presne chemicky mozno ma niekto doplní a presne je to popisané aj akva knižkach.
Princíp je asi nasledovný: kal a odpad z rýb sa chemicky viaze s kyslíkom
a vzniká netoxicky detrit. Samozrejme Najviac bordelu je vo filtri.
Ak ide je to ok ak nejde tento detrit sa rozpada na jedovatý hnus.
Ak vypínaš a zapínaš mal by si častejšie čistit filter.

Biologicky odpad sa najskor spracuvava na NH4+ a NH3 (podla pH). Je to amoniak, ktory je pre ryby toxicky. Ten spracuvaju bakterie za pomoci O2 kysliku na menej jedovaty NO2-. A ten sa dalej oxiduje na relativne nejedovaty NO3-, ktory je spolu s NH4+ zdrojom zivin pre rastliny. Riziko zastavenia filtra spociva v tom, ze sa najskor pri hore uvedenych procesoch spotrebuje kyslik. Aby bakterie prezili zacnu heterotropne bakterie ziskavat kyslik z NO3-. Tym ho zacnu premienat na jedovaty NO2-. Ak je dostatok bilogickeho uhlika prebieha tato reakcia dalej a z NO2- sa stane bud N2O alebo N, ktory unika v bublinkach do ovzdusia. Tento proces sa nazyva denitrifikacia (existuju specialne filtre ktore na tomto procese odburavaju NO3- z vody).Ak vsak nieje dostatocny prisun odpadu z ktoreho ziskavaju bakterie uhlik (co nastane ak filter stoji), tento proces neprebehne a zostane u produkcie jedovateho NO2-. Po zapnuti filtra sa samozrejme jedovaty NO2- dostane do akvaria. Samozrejme zalezi od typu filtra. Pri vnutornych filtroch to asi nebude az tak kriticke, pretoze su stale v styku z vodou. Pri externych filtroch vsak uz za niekolko hodin (zavisi npr. od velkosti filtra) moze prist ku katastrofe.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Atilla » 11 Sep 2003 09:47 am

majko: ten proces co si opisal je OK ale k spatnej redukcii NO3- na NO2-
nedochadza na zaklade 'kvality' filtra ale na zaklade hodnoty pH ak mas kysle prostredie (menej ako 7) je vsetko v poriadku akonahle sa pH posunie k zasaditemu nastavaju tieto problemy.

este si dovolim zapochybovat nad oxidovanim NO2- na N2O nebodaj na N v beznych podmienkach !!!
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 09:59 am

Cyklus dusika, je aj o tom, ze plynny dusik N2, sa dostava z atmosfery do vody/pody/organizmov a zakonite sa nestraca, ale po case sa opat v plynnej forme vracia do atmosfery.

To len na okraj. Samozrejme nase nadrze sa len snazia o co najnormalnejsie fungovanie. Zdoraznujem - len na okraj
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Vai » 11 Sep 2003 10:25 am

Atilla napísal:...k spatnej redukcii NO3- na NO2-
nedochadza na zaklade 'kvality' filtra ale na zaklade hodnoty pH ak mas kysle prostredie (menej ako 7) je vsetko v poriadku akonahle sa pH posunie k zasaditemu nastavaju tieto problemy.

Dusitany NO2- zaměnuješ s NH4+ (amonium) a NH3 (amoniak), tam závisí toxicita skutečně na pH, ale dusitany NO2- jsou jedovaté při jakémkoliv pH.
Takže filtry (hlavně vnější, ale i uzavřené vnitřní) nevypínat a pozor na dlouhodobé výpadky el. proudu.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod JoLi » 11 Sep 2003 10:36 am

Som rád, že ste mi to ozrejmili ako to je aj chemicky a netrepal som.
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Atilla » 11 Sep 2003 10:51 am

vai pravdepodobne mas pravdu len v prispevku sa pisalo za akych podmienok moze NO3- prechadzat s5 na NO2-
a to sa deje iba v zasaditom prostredi alebo nie ?
asi oprasim encyklopediu chemie :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 11:13 am

Atilla napísal:majko: ten proces co si opisal je OK ale k spatnej redukcii NO3- na NO2-
nedochadza na zaklade 'kvality' filtra ale na zaklade hodnoty pH ak mas kysle prostredie (menej ako 7) je vsetko v poriadku akonahle sa pH posunie k zasaditemu nastavaju tieto problemy.
vid Vai.

Atilla napísal:este si dovolim zapochybovat nad oxidovanim NO2- na N2O nebodaj na N v beznych podmienkach !!!
http://www.home.duq.edu/~stolz/esmlecture4.html
hladaj Nitrate Reduction

www.euroaquaristik.de/35_nitratfilter.htm
hladaj Nitratentfernung mittels eines Bioreaktors

a mnoho,mnoho dalsich ->google denitrification, denitrifikation, nitratfilter...

Je to prirodzeny process prebiehajuciv miestach s nizkym obsahom kysliku. Je mnoho firiem ktore vyrabaju specialne filtre pre akvarisitku, ktore funguju na tomto principe. Na nete najdes aj mnoho navodov ako taky filter urobit. Ak ked uz ide o bezne podmienky na tomto principe pracuje vacsina cistiarni odpadovych vod a je to odkukane od procesov, ktore prebiehaju v prirode (v riekach, jazerach...).Este jeden priklad. Ak sa Ti prilis zabahni/utlaci (npr. ak mas prilis jemny piesok) dno akvaria a prestane nim pomaly prudit voda, po case mozes vidiet (alebo ak pichnes do takehoto dna niecim) ako z dna sem tam vyjdu bublinky. Mozes hadat co to je :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod azet » 11 Sep 2003 11:31 am

z dna sem tam vyjdu bublinky. Mozes hadat co to je

zeby helium? :D rybky by mali potom pekny hlas :wink:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Atilla » 11 Sep 2003 12:42 pm

majko :
ad : nechapem 'vid.Vai'
vai nic neobjasnil akurat napisal ze dusitany (NO2-) su jedovate pri kazdom pH co je pravda ale nenapisal ci pH ovplynuje redukciu alebo oxidaciu NO2-/NO3-
ad : filtre ktore redukuju dusitany a dusicnany na plynny dusik pravdepodobne su aj 'szera' nejaky predava ale dovolim si zapochybovat ze ho niekto ma a bezne filtre co tu ludia maju ci uz vnutorne alebo vonkajsie tuto funkciu urcite nemaju

a ak si myslis ze z dna ti unika cisty dusik tak si na VELKOM omyle
z dna mozu unikat max plyny ktore tam vzikaju pri rozklade raslin, vykalov od ryb a podobne (to bude vediet skor skala alebo aj niekto iny :) )
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Vai » 11 Sep 2003 13:58 pm

Atilla napísal:vai nic neobjasnil akurat napisal ze dusitany (NO2-) su jedovate pri kazdom pH co je pravda ale nenapisal ci pH ovplynuje redukciu alebo oxidaciu NO2-/NO3-

Tak uvádím celé, část už tu uváděl Majko. Denitrifikace je proces probíhající v prostředí s nízkým obsahem kyslíku, hodnota pH nemá žádný vliv na redukci dusičnanů NO3- na dusitany NO2.

Co to uniká ze dna za plyny ? Ano může to být klidně i plynný dusík (bez zápachu, neškodný), ale také metan nebo sirovodík. Ty druhé dva hlavně v prostředí, kde dochází k zčernání písku, což je doprovázené charakteristickým zápachem při uvolnění těchto plynů ze dna nebo při opětovném zapojení delší dobu odstaveného filtru.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 14:12 pm

N2 je neskodny, samo :) . Ved si uvedomme, ze dychame najma ten. CH4 je skodlivy najma v akvariu. A H2S je slaby jed. Myslim, ze ho uvadzaju aj niektore svetelne tabule v mestach - jeho obsah vo vzduchu. Z vody, tak aj z pody rychlo unika. Maloktore rastilny - Fabaceae dokazu asimilovat neviazany dusik. Neviem o tom, ze by nejaka fazulovita rastlina zila vo vode. :(
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 14:17 pm

Atilla napísal:majko :
ad : nechapem 'vid.Vai'
vai nic neobjasnil akurat napisal ze dusitany (NO2-) su jedovate pri kazdom pH co je pravda ale nenapisal ci pH ovplynuje redukciu alebo oxidaciu NO2-/NO3-
Chcel som tym povedat, ze pH rozhoduje o tom ktora forma amoniaku prevlada ci NH4- alebo NH3. To je chemia. Denitrifikacia je biologia. Ked nieje dotatok kysliku vo vode, zacnu ho bakterie ziskavat npr. z NO3. pH pri tom nehra az taku zasadnu rolu (urcite vsak nieco ovplyvnuje).

Atilla napísal:ad : filtre ktore redukuju dusitany a dusicnany na plynny dusik pravdepodobne su aj 'szera' nejaky predava ale dovolim si zapochybovat ze ho niekto ma
Neviem kto to na Slovensku pouziva, ale v zahranici a hlavne v morskej akvaristike sa to pouziva pomerne casto. Ja osobne tiez nieco take skusam, ale je predcasne hodnotit ci to funguje.

Atilla napísal:a bezne filtre co tu ludia maju ci uz vnutorne alebo vonkajsie tuto funkciu urcite nemaju.
to nieje celkom pravda. Tento proces moze prebiehat viac menej v kazdom biologickom filtri. To z toho dovodu, ze voda ziadnym filtrom neprudi rovnako. Tym sa vo filtri mozu vytvorit miesta, kde voda preteka tak pomaly, ze sa vytvori miesto s nizkym obsahom kyslika. Zavisi to hlavne od velkosti filtra ,prietoku a pouziteho fitracneho materialu. Je samozrejme, ze pri vacsine rychlo tecucich filtroch (tie sa vsak tazko daju oznacit ako biologicke) prevlada proces nitrifikacie. Pri biologickych filtroch (rychlost asi 5cm/min) napriklad pri pouziti rurok ako media sa vytvaraju miesta kde voda voda tecie dostatocne pomaly. Tento proces vsak neprebehne masivne, lebo bakterie nebudu mat dostok biologickych latok na ziskanie uhlika. Preto sa robia specialne filtre, ktorymi prudi voda velmi pomaly na kazdom mieste filtra. Aby bakterie mali dostatok zivin pridava sa este neaky zdroj uhlika.
Mozes vyskusat, ze ak z akvaria vytiahnes ryby a rastliny a nechas tam len dno a biologicky filter, zacne sa pomaly znizovat obsah NO3- vo vode.
Ale v podstate o tom ani nebola rec.Tema bola preco sa filter nemoze zastavit. Ak filter zastane, nastane popisany proces.

Atilla napísal:a ak si myslis ze z dna ti unika cisty dusik tak si na VELKOM omyle
z dna mozu unikat max plyny ktore tam vzikaju pri rozklade raslin, vykalov od ryb a podobne (to bude vediet skor skala alebo aj niekto iny :) )
ja so nikdy netvrdil, ze unika len cisty dusik :!: Sam som zvedavy co povie skala alebo aj niekto iny co vznika pri hnilobnom procese :D .Ak uz povedal skala, ten dusik sa musi dostat do ovdzdusia. Preto sa to vola kolobeh dusika. Ale radsej to hadam nechajme tak, lebo z toho zase bude debata typu vsetci proti mne ako minule. Takze ak k tomu ma niekto neake overitelne fakty tak prosim.

www.cwpaa.org/Basic%20Nitrogen.htm
www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=28
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 14:44 pm

Organicka hmota obsahuje najma C, N, H, P, S, K, O, Zn, Mn, Fe. Asi som nejake zabudol, su to najma sacharidy, tuky, bielkoviny. Neviem co mozu byt produkty premeny latok, ale zrejme uz spominane:

CH4 - metan, H2CO3 - kyselina uhlicita, NO3-, NO2-, N2, HNO3, H2O, O2, PO43- - fosforecnany, SO32- - sirany, SO4- - siricitany, kombinacie s kovmi: K, Zn, Fe, Mn ..., organicke chelaty, komplexy, produkty huminovych kyselin. Vacsina procesov je zavisla od svetla a prisunu kyslika. Kyslik je pre akvaristiku vaznejsi problem, aj pri husto zarastenom akvariu, pretoze rastliny rovnako dychaju, a za nepriaznivych najma svetelnych, ale aj rozkladnych podmienok dokazu v noci/za tmy spotrebovat vsetok kyslik. Je rozdiel, ci je dno prevzdusnene, ulahnute, ake velke ciastocky tvoria substrat, aky typ filtra je, jednoducho je vela faktorov.
Ja som zastancom toho, aby sa v akvariu tvorili organicke komplexy schopne ucinnejsie tlmit neziaduce vplyvy. Najma v makkej vode. Poviem to takto - nie je to dlho, ale chovam neonky vo vode o takmer 0 tvrdosti (teda aspon dufam). Za normalnych okolnosti, vzhladom na to, o aku malu a prerybnenu nadrz ide, kolko detrit sa skryva v substrate by zrejme pH lietalo ako splasene. Nemam sice ziadny tester, pH, ani nic okrem teploty nemeram a fungujem. BTW filter pouzivam, to je samozrejme, ale vzduchovanie nie, aspon zatial nie.

Ak by ste niekto mali nejaky odkaz na literaturu na papieri, alebo na nete, sem s nou. Dost ma to bantuje. :lol:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 14:50 pm

skala, vai, paci sa mi tato debata. Postupne sa k tomu dostaneme. Takze po troche studia som sa dozvedel, ze proces podobny denitrifikacii zacne prebiehat aj s SO4, pricom vznika H2S, ktory je toxicky a smrdi :D . Takze k produktom ktore vznikaju pri vypnutom filtri mozeme pripisat aj H2S. Ako vznikne CH4 som zatial nenasiel, ale hladam. Ak to niekto vie prosim nech napise. Dik za doplnenie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod Atilla » 11 Sep 2003 15:00 pm

majko : dufam len ze tuto temu nebude citat ziadny zaciatocnik lebo sa 'zjanci' :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako dlho maju byt zapnute zariadenia v akva?

Odoslaťod majko » 11 Sep 2003 15:17 pm

Atilla napísal:majko : dufam len ze tuto temu nebude citat ziadny zaciatocnik lebo sa 'zjanci' :)

Asi mas pravdu :D . Takze je treba poznamenat, ze tato tema je pre tych, ktorych zaujima presne co sa v akavariu deje. Na zaklade nej nebude mozne robit ziadne vazne zavery alebo postupy. Kazdopadne mna to velmi zaujima a chcem pochopit co a ako sa v akvariu deje. Nie som chemik ani biolog a preto by som rad videl aj ine nazory a zdroje informacii. Otazka je ci by sa oplatilo zalozit samostatnu temu kde by sa podobne veci mohli diskutovat bez otravovania inych ucastnikov. Mal by niekto vobec zaujem (skala,vai.... :?: ). :?:

skala: ja som nasiel na nete, ze z nasich rybiciek idu von bielkoviny, aminokyseliny a peptidy(to zatial neviem presen co to je). Z toho sa udajne potom tvori NH4. A potom uz vieme ako dalej. Nasiel si nieco Ty?
Naposledy upravil majko dňa 11 Sep 2003 16:02 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.