Karantena



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Používate karanténnu nádrž pri kúpe nových rýb?

Áno
20
45%
Nie, ale mám v pláne
13
30%
Nie, a ani nemám v pláne
11
25%
 
Celkový počet hlasov : 44

Re: Karantena

Odoslaťod Astrid » 05 Sep 2003 16:04 pm

Ad rastliny:
Ja som mala v karantennom akvarku vzdy zive rastliny, a to PLAVAJUCE, ako je Ceratophyllum demersum, Riccia fluitans, Lemna minor, Najas sp., ktore sa mi v spolocenskom akvarku premnozili. Ak teda v karantennom akvarku v pripade nedostatku zivin po case rastliny uhynuli, vobec to nevadilo. Ved po zruseni karanteny by asi sli aj tak do kosa.
Takze plavajuce rastliny sa mi zdaju ako najlepsia volba- nie su narocne, odburavaju dusicnany a este k tomu tienia rybam, takze ryby nie su stresovane priamym svetlom. Cize tym padom ja v karantennom akvarku vzdy svietim.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Karantena

Odoslaťod JARABA KURA » 06 Sep 2003 00:01 am

Razbory Ti odisli urcite na velku zmenu chemizmu.Botie su na kvalitu vody velmi odolne,ale v nevhodnom akvarku su velmi stresovite.(pri vyruseni prudko vyrazaju, lezia na boku ako mrtve...)To co si opisal ako karantenu by som nazval likvidator.Prepac...
JARABA KURA
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Aug 2003 23:14 pm
Bydlisko: ZA

Re: Karantena

Odoslaťod Astrid » 07 Sep 2003 19:28 pm

JARABA KURA napísal:To co si opisal ako karantenu by som nazval likvidator.Prepac...

Nechapem, preco mas ten nazor? Mal by si to blizsie popisat, pripadne aku karantenu by si ty odporucal pre tie iste ryby.

Ked sa tak pozeram na tu tvoju fotku, Ceco, chyba mi tam pozadie. Viem, ze do takejto docasnej nadrze sa väcsinou ziadne nedava. Avsak ryby sa necitia dobre, ked je okolo nich vsetko otvorene. Ani nie su tak pekne vybarbene, su stale blede a teda asi aj stresovane (vlastna skusenost). Preto by som ti do buducnosti as iodporucala prilepit na zadnu a mozno aj bocne steny cierny papier. V takomto prostredi by sa mali ryby podla mna lepsie citit.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Karantena

Odoslaťod joko » 08 Sep 2003 01:11 am

Astrid napísal:Avsak ryby sa necitia dobre, ked je okolo nich vsetko otvorene. Ani nie su tak pekne vybarbene, su stale blede a teda asi aj stresovane (vlastna skusenost). Preto by som ti do buducnosti asi odporucala prilepit na zadnu a mozno aj bocne steny cierny papier. V takomto prostredi by sa mali ryby podla mna lepsie citit.


Astrid, to sa mi moc nezda, resp. by som to nepovazoval za velky problem. Ved ked sa tak pozrem do aqua, tak nevidim rybku, ktora by sa zdrzovala pri zadnej stene kvoli ukrytu. Podla mna, ked dam do aqua dost ukrytov, tak netreba davat dookola tapetu alebo cierny papier. Mojim snom je mat akvarium v strede miestnosti, alebo aspon najmensou stenou akvaria pri stene miestnosti, aby som mohol pozorovat rybky co najlepsie. Chcem si dat urobyt (dufam ze do konca roka) aqua 110x60x60vyska, pri 60sirke bude moc byt vela ukrytov aj v strede.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 08 Sep 2003 09:09 am

Ceco, kde si tie rybky kupoval...?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 10:02 am

bolek napísal:Teraz mu tam vy vpustíte nového potencionálneho votrelca a minimálne mu všetci budú venovať zvýšenú pozornosť a každý si ho bude chcieť "oklepnúť". A ryba sa musí ukrývať, ale často ju aj tam prídu domáci navštíviť a ryba je v strese... Najväčší predpoklad pre nastúpenie choroby. Veď predsa v karanténe, ktorá nie je umiestnená na najfrekventovanejšom mieste v byte, má relatívny pokoj nie?


Pokoj ma, ale myslim, ze az prilis. Najma v pripade, ze tam rybu umiestnis z nadrze zabehanej, resp. takej, kde boli aj ine ryby.

Poviem to na priklade, vlastnom, velakrat overenom. Ryba medzi ostatnymi prejavuje znamky choroby. Dost vazne. Premiestnim ju do "karanteny" a do nasledujuceho rana je zvycajne po nej. Preco? Za pricinu by som oznacil to, ze je sam, v cudzom - nepoznanom prostredi. V nadrzi spolu s ostatnymi by vydrzala urcite dlhsie, mozno aj tyzden.
Preto som pouzil uvodzovky, lebo ide skor o doliecovak, kde sa uz velmi liecit neda. :( Taky ustav na dozitie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 08 Sep 2003 12:20 pm

To bol len môj pohľad na vec... Je to podložené osobnými skúsenosťami a pozorovaním, takže ťažko o tom polemizovať. Mojim názorom a pohľadom na vec som nechcel oponovať druhej strane, ktorá preferuje nakúpené rybky vpustiť priamo do spoločenskej nádrže. Ale dovolím si tvrdiť, že aj tvoj názor skala, je založený (rovnako ako moje tvrdenia) len na tvojich skúsenostiach a pozorovaniach a nie je vedecky či inak odborne podložený. Asi tak ako mnoho vecí v akvaristike.......... Nemyslíš skala...? Vždy ak je nejaká praktická vec daná ako nezáväzné pravidlo, nájde sa aj druhá strana, ktorá bude oponovať, čo je prirodzené.....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 12:48 pm

jasne

ved ja neoponujem, iba pridavam

Ak by som priamo oponoval, bud by som citoval, alebo konkretne poukazal, ze s niecim nesuhlasim.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod l_laco » 08 Sep 2003 12:59 pm

Precital som si vsetky prispevky a myslim, ze kazdy ma pravdu. Ja osobne karantenu nepouzivam. Teda nie pre nove ryby. Pokial sa niaka chora ryby vyskytne samozrejme ze sa pokusam ju vyliecit a pokial je chora len jedna, teda nie je nutne liecit celu osadku akvarka zalozim nove akvarko mozno malych rozmerov a napustim ho vodou z povodneho akvarka. Dnu dam minimum dekoracie, zvycajne keramicky kamen, filter len molitan na vzduchovaci kamienok a ohrievac. Som skor zastancom toho, aby bolo akvarko zatemnene aspon z troch stran a zo spodu pouzivam tmavu podlozku. Rastliny tam nedavam a ked tak len umele. Myslim, ze nie je nutne mat takuto nadrz stale pripravenu. Co sa tyka novo kupenych ryb, tie do karanteny nedavam. Spolieham sa na svoj usudok v predajni, kde sa snazim vypozorovat ci ryby nie su chore. Myslim, ze Ceco neurobil nic zle, snad by som mu doporucil len to pozadie zo zadu a z bokov toho maleho akvarka.Aspon nieco tmave, papier a tak. Skor by som veril tomu, ze ryby uhynuli na nasledok neumytej peny z filtra. Uz a mi totiz stalo, ze ked som novu penu oplachoval vo vode zacala divne penit ako keby bola napustena saponatom. Po chvili to ale prestalo. Stalo sa to len raz, ale vsetky veci, ktore su aj novo kupene pred vlozenim do akvarka oplachujem a umyvam v tecucej vode.
Tazko povedat, kde sa stala chyba, avsak je mozne aj to ze ryby boli uz chore a tak tu zmenu neuniesli. :(
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Karantena

Odoslaťod cyrano » 08 Sep 2003 16:44 pm

Co sa tyka skryvania sa ryb podla mna to zavisi od ich momentalneho rozpolozenia. Co znamena ze ked nove ryby donesiem po strastiplnej ceste z predajne budu sa bud chciet schovat alebo "utiect". Toto spravanie ak preziju vsak pravdepodobne nebudu praktizovat v spolocenskej nadrzi co znamena ze do karantenneho akvaria by som pozadie dal a tak isto ukryt. Co sa tyka fobie z chorob prinesenych z predajne je dolezite si uvedomit ze to ze sa na rybe v karantene neprejavila choroba neznamena ze ju nepriniesla. Ako uz bolo vyssie spomenute myslim ze je dolezite zachovat jej dobru kondiciu a uvedomit si ze vo vacsine akvarii driemu zarodky resp. nejake spustace chorob a cakaju kedy sa vam v akvarku "prelomi tanker", napriek tomu ze rybky poctivo davate do karanteny. Tiez by som sa urcite vyhol preventivnemu pridavaniu lieciv do karantenneho akva.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod salik » 10 Sep 2003 02:24 am

Ceco napísal:...Mam cerstvu negativnu skusenost, s ktorou by som sa rad s vami podelil. Konkretne som pred 2 dnami doniesol domov 3 ks Rasbora heteromorpha a 1 ks Botia macrarantha. Nasledujuci den po vpusteni do karanteny skapali vsetky rasbory, a dnes rano som nasiel Botiu lezat na boku na dne. Este dychala. Mozno uz je momentalne v tejto chvili po nej...

ja osobne som karantenne akvarium nepouzil, zatial si v nom len nechavam odstat vodu, ale ak budem kupovat nieco nove, urcite ho spojazdnim
co sa tyka tej botie, tusim pridavas CO2, pri botiach si treba dat velky pozor :!: , ak tam pustis vela co2, neonky si budu este veselo plavat, ale botie uz budu lezat na boku, ale to nemusel byt tvoj pripad
p.s. botia je spolocenska rybka, ak, tak min. 2kusky nabuduce
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Karantena

Odoslaťod Igypop » 11 Sep 2003 10:32 am

Karanténne akvárium nepoužívam od vtedy, ako som tam mal mesiac tetry bez príznakov choroby. Po vpustení do akvária sa po čase na nich objavila pleseň, takže ich pobyt v karanténe nepomohol. Ale chystám sa na veľké akváriu s "drahšími" rybami, takže tú karanténu pre istou obnovím.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Karantena

Odoslaťod Igypop » 11 Sep 2003 10:39 am

Ceco napísal:Ahojte.

Mam cerstvu negativnu skusenost, s ktorou by som sa rad s vami podelil. Konkretne som pred 2 dnami doniesol domov 3 ks Rasbora heteromorpha a 1 ks Botia macrarantha. Nasledujuci den po vpusteni do karanteny skapali vsetky rasbory, a dnes rano som nasiel Botiu lezat na boku na dne. Este dychala. Mozno uz je momentalne v tejto chvili po nej...


Mne sa stalo to isté, kúpil som 9 kaprozúbok a 1 botiu m. Do 3 dní skapalo 8 kaprozúbok, jedna sa držala ešte 2 dni a tiež skončila. Botia to prežila v pohode až dodnes.
Kaprozúbky skončili podobne ako tvoja botia. Najprv nevedeli udržať rovnováhu, potom padli na dno a zachvíľu dodýchali.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 11 Sep 2003 11:54 am

tak ma napadlo ze vlastne obsah karantenneho akva velmi zavisi od urcenia karantenneho akva:

1. na liecenie uz chorych rybiek (bez strku a zivych rastlin kvoli liecivam a dezinfekcii, s mnozstvom ukrytov a tienenym osvetlenim, vyssia teplota vody, umyvatelne sucasti akva, bez zdravych ryb)

2. na karantenu ryb z neznameho zdroja (obchod) pre ich prenesenim do akvaria s cennymi rybami. taketo akva by malo byt pre rybky co najprirodzenejsie. tzn. ako v prirode. tzn. strk, zive rastliny, mnozstvo ukrytov, bezna teplota vody, pripadne mozu v nom byt aj 'lacnejsie' druhy ryb pre prirodzenejsi ekosystem)

zda sa mi ze sa voci rybam z obchodu staviame ako by uz vopred boli chore, a casto prave nevhodne karantenne akva prispeje k prepuknutiu choroby u novoprivezenej ryby.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 11:55 am

ano, aj mne sa to tak vidi, najma ked pocuvam vas na chate. myslim teraz na posledny jacikov odstavec. az mam niekedy dojem, ze tie chore ryby v tych obchodoch asi hladate :(
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 11 Sep 2003 13:21 pm

Tu nejde o nedoveru predajcom ryb, ani o paranoiu, ze kazda kupovana ryba je chora. Ja som len vychadzal z toho, co sa pise v KAZDEJ akva literature (vynimky potvrdzuju pravidlo). A to, ze postup nasadenia novych ryb ma ako najvyssiu prioritu zabezpecenie dostatocne dlhej karanteny tychto ryb pred vpustenim do spolocenckej nadrze. Niekde uvadzaju dobu karanteny dokonca az 4 tyzdne.

Na druhej strane suhlasim s jacikom, ze je rozdiel v karantene novo nakupenych ryb a karantene chorych ryb, co sa tyka vybavy a vseobecne podmienok. Ale zaroven ma napada, ked sa pozrieme do lubovolneho akva obchodu, je malo takych, kde su nadrze s predajnymi rybami vybavene strkom, rastlinami. Vacsinou su to hole sklenene klietky s filtrom, ohrievacom, pripadne nejakou tou rastlinou v kosiku, co sa da samozrejme pochopit, pretoze nie je zrejme unosne udrziavat plne vybavene nadrze (odsavanie, etc.). Nehovoriac o nutnosti dezinfekcie plne vybavenej nadrze po pripadnej chorobe pred nasadenim inych ryb do nej (vyvarit strk, etc...).
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod salik » 11 Sep 2003 20:37 pm

...mala otazocka, tyka sa karantennej nadrze ale nikto ju tu nespominal, pouzivate v kar. nadrzi na prevenciu lieciva? a ak, ake? (myslim tu nakup novych ryb), pretoze ak dostanu napr. v akvaristike nove ryby, bezne im davaju nieco na prevenciu, FMC a pod., myslim ze rybky nie su z toho "nadsene" (aky to ma vobec vplyv na ryby orgnizmus?) a neviem ci je to nutne
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Karantena

Odoslaťod Igypop » 12 Sep 2003 11:12 am

Možno preventívnu, t.j. nižšiu dávku, možno to rybám tak moc nevadí.

Ešte k tej výbave, holá nádrž bez štrku, rastlín, iba filter, ohrievač a nejaký črep, síce sa ľahko udržuje, ale ako by ste sa cítili v podobne zariadenej miestnosti, ja bohvie ako dobre nie.
Skúšal som to, v holej nádrži (s tmavým dnom) boli ryby vystrašené aj pri miernom osvetlení. Potom som tam dal zopár prebytočných rastlín a bolo vidno, že sa upokojili.

V novších knihách to autori vyslovene nedoporučujú. Karanténna nádrž sa má čo najviac podobať ich budúcemu domovu. Inak sú len viac vystresované.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 12 Sep 2003 12:33 pm

Určite nie, čakám na prejavy.... Ale počul som, že ak niekto chce chovať diskusy spolu so skalármi, tak že skaláre je potrebné zbaviť vnútorných parazitov na ktoré sú diskusy viac citlivé...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod dusko » 12 Sep 2003 17:30 pm

Ako tak browsujem, nemohlo ist o nieco taketo? :

Autointoxikace amoniakem.

S tímto jevem se často setkávám u exportovaných ryb. Každý chovatel se snaží ryby před expedicí řádně vykrmit a zvláště jim před cestou ještě přidat. Při expedici se tyto “baculaté ryby” dostávají velmi často do velkého stresu, jednak nešetrnou manipulací a jednak náhlou změnou životních podmínek – ryby se často přelovují do čisté vody, mění se pH a teplota vody. Stresující podmínky způsobují narušení metabolismu ryb. Při stresu se uvolněný amoniak nevylučuje respiračním systémem ale dochází ihned k hromadění amoniaku v krvi ryb. Ryby se tak otráví vlastními produkty látkové výměny. K autointoxikaci dochází zejména při překrmování ryb před expedicí krmivy s želatinou nebo krmivy obsahujícími vysoké procento dusíkatých látek. Ryby hynou velice rychle se stejnými příznaky, které jsem uvedl výše. K autointoxikaci ryb amoniakem může dojít, na rozdíl od intoxikace i za příznivých vhodných fyzikálně-chemických podmínek, kdy pH může být pod 6,8.

zdroj: http://www.aquar.cz/prevence.html
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: Karantena

Odoslaťod Igypop » 12 Sep 2003 20:30 pm

dusko napísal:Ako tak browsujem, nemohlo ist o nieco taketo? :

Autointoxikace amoniakem....


Tak teraz neviem, či je toto reakcia na môj príspevok, ale ak áno, tak:
-neviem to potvrdiť
-teraz nové ryby pred vypustením nechám v prepravnom sáčku ponorené v akva tak cca 40 min, a potom ešte tak 2-3 hodinky postupne prilievam vodu z akvária. Takze sú vlastne vypustené až potme a čo ma najviac teší, ešte žijú. Ale predtým som ich iba aklimatizoval na teplotu a nekapali. Takže neviem čo je vo veci.

BTW počul som celkom pravdepodbný názor. Bežne predávané ryby sú vlastne z dávno dovezených jedincov z prírody. Lenže pre komerčné účely sa stále rozmnožujú už z rodičov odchovaných v akváriách, takže nedochádza k dostatočnej gentickej výmene a rôznorodosti, čo má za následok stratu odolnosti voči chorobám atď... negatíne dôsledky.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 08:27 am

v sobotu som si dokupil 4 nove rybky (2x botia macracantha a 2x acantophalmus myersy). popisem postup ako som ich aklimatizoval v akva.

su to sice uplne zakladne vedomosti ale snad niekomu pomozu.

rybky som kupil v snazil som sa vybrat jedincov ktory boli uplne fit. takusto som si pozrel ci v nadrzi nie su aj nejake ryby javiace znamky choroby, ci nie su malatne apod. takisto ci nie su v nadrzi v permanentnom strese (velmi silne osvetlenie). kedze vyzerali fit tak som ich vzal.

cestou domov sme sa este zastavili v jednom nakupnom centre a kedze v aute bolo dost teplo, tak som ich dal na podlahu auta. za tych 40min sa nenahriala. este som ich prikril tmavym igelitom aby sa neplasili.

po prichode domov som ich aj so sacikom dal do spolocenskeho akva. aby sa postupne pomaly vyrovnali teploty vody. predtym som samozrejme vypol osvetlenie aby som ich nestresoval. osvetlenie som zapol az na dalsi den poobede ked sa zdali byt aklimatizovane.

doma som uz mal (den, dva) zapnuty ohrievac na 24°C. lebo v byte je fakt zima a teplota vody poklesla az na 21°C. vacsina z nas co byva v bytovkach ohrievace nepotrebuje ale pocas tychto prechodnych obdobi sa ohrievace urcite zidu.

po asi 30 min (namontoval som nove blatniky na bajk ...) som rybky prelial zo sacika cez sietku a v sietke ich dal do akva. kedze v akva maju dost ukrytov, plzov som znova uvidel az na treti den. az sa osmelili. botie sa ukazali prakticky ihned po vypusteni ale evidentne boli v strese. takze preto som radsej nesvietil ani ich inac nerusil - hlucna hudba a tak.

na dalsi den, v nedelu, uz boli botie uz trochu kludnejsie.
v pondelok som uz prvykrat uvidel aj plzov a botie sa pomaly zapajali do hufika s povodnymi botiami ktore som uz mal v akva.
dnes je utorok a rano vyzeralo vsetko ok.

pocas celeho procesu som nedaval som vobec ziadne lieciva ani preventivne.

--
pokial mozem porovnat s vypustanim botii a plzov v minulosti tak velmi dolezite je minimalne osvetlenie a velaaaa ukrytov. tiez je treba si dat pozor na teplotu v akva.
ked porovnam toto vypustenie s mojimi prvymi vypusteniami kedy mi rybky od soku skoro umreli - plzi lietali po akva ako delove gulky (a ja som si myslel ze to tak ma byt :oops: ) a botie sa otacali hore bruchom ....
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 25 Sep 2003 08:07 am

takmer 2 tyzdne po kupe ryb mozem potvrdit ze ryby sa u mna zabyvali v poriadku. vsetky zeru a nejavia znamky choroby.

botie sa mi zdaju, po rovnakom case od vpustenia do akva, odvaznejsie ako tie ktore som kupil skor a nasadil som ich do akva pri plnom osvetleni a bez pozadia s ukrytmi. zrejme je to tym ze novsie botie som uz menej vystresoval.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod Lacik » 29 Sep 2003 01:29 am

salik napísal:p.s. botia je spolocenska rybka, ak, tak min. 2kusky nabuduce


To je pravda, dve v akva sa spravaju uplne inak ako jedna.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.