thomas111 akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: thomas111 akva

Odoslaťod thomas111 » 07 Okt 2006 17:23 pm

No takze otazka cislo jeden je na mieste :o .
Problem je asi ten, ze rastliny nerastu tak ako by som si to predstavoval. V akva v predchadzajucom stave som mal problem so sinicou. Ale rastliny celkom obstojne rastli. Teraz viem, ze povies: ved ked ti to rastlo tak nic nemen a nechaj nech sa ti zabehne dno. Ale problem je v tom, ze rastliny chradnu. A nechce sa mi verit ze by to bolo len v tom strku. Napr. nasadil som rastlinu, ktora bola aj v tom predchazdajucom akva , teda Heterantheru zosterifoliu, co je podla mna dooos velka burina, predtim rastla uplne krasne aj v novozalozenej nadrzi. Teraz aj ona stagnuje. Nehovorim o HC... dalej sa mi na rasltinach zacali objavovat tmavo-zelene flaky a na koncekoch Zosterifolie dokonca kusky sinice. Inac listy tejto rastliny mi zcernali a akosi nechcu rast nove...
Je tam toho viac ale jednoducho chcel som len vediet co moze byt problem ze sa mi ustavicne vracia ta sinica (som to akosi v prvom prispevku zabudol dodat :roll: sorry).
A este mi Rav vysvetli pls to co si pisala o CO2 lebo akosi nechapem. To ked davam CO2 akoze nemam hnojit? Viem ze si to tak nemyslela len tak som to pochopil. A este ako si dosla k tomu cislu. To ma tiez zaujima. Mozno to s tym CO2 prehanam. Mne idu 3 buliny za sec. a je zopojene na vystup ext. filtra.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Reklama

Re: thomas111 akva

Odoslaťod Raviolka » 07 Okt 2006 17:56 pm

thomas111 napísal:Je tam toho viac ale jednoducho chcel som len vediet co moze byt problem ze sa mi ustavicne vracia ta sinica (som to akosi v prvom prispevku zabudol dodat :roll: sorry).
No zapomněl jsi toho napsat víc - z tvého příspěvku nebylo vůbec jasné, že ti rostliny nerostou, tak je potom těžké ti radit. Teď to hádám bude jasnější i pro ostatní :wink:
Takže, rostliny chřadnou. Zkus popsat, jak to vypadá (kromě Hetaranthery).
Pokud je neměřitelné Fe, tak hnoj víc - to mi připadá logické. Mimochodem, do dna jsi žádné hnojivo nedal? A na rostlinách je vidět, že by jim Fe chybělo - nějaké žloutnutí listů apod?
Fosfor jsi někdy předtím přidával? Je ho tam moc, takže ta flaška si v lednici asi poleží dlouho... Naopak na sinici by mohlo zabrat velmi mírné přídání KNO3. Ale zatím bych to nezkoušela, pokud je sinice jen v náznaku - co takhle snížit fosfor, tj. měnit vodu, nasadit plovoucí rostliny...?
Mohl bys ještě napsat, kolik N a P naměříš ve vstupní vodě?

thomas111 napísal:A este mi Rav vysvetli pls to co si pisala o CO2 lebo akosi nechapem. To ked davam CO2 akoze nemam hnojit? Viem ze si to tak nemyslela len tak som to pochopil. A este ako si dosla k tomu cislu. To ma tiez zaujima. Mozno to s tym CO2 prehanam. Mne idu 3 buliny za sec. a je zopojene na vystup ext. filtra.
Ale ne, o hnojení jsem nepsala nic. Prostě jsem se ptala, co všechno s vodou děláš? Protože UT 11 °dKH a pH 6,6 dávají dohromady koncentraci CO2 odhadem nějakých 75-80 mg/l. Tak nevím, jestli to byl překlep, nebo prostě dávkuješ CO2 bez toho, aby sis vůbec spočítal, kolik ho tam je... nebo ty jsi došel k nějakému jinému číslu :?: Možná vodu ještě nějak jinak upravuješ, což by vysvětlovalo tak vysoké číslo - prostě chci vědět, co je za tím :wink: Pravděpodobně AC, ale i tak je to příliš vysoká hodnota :? A zase - jaké je pH a KH vstupní vody a nebo ještě lépe, jaké bylo pH a KH v akváriu před tím, než jsi začal přidávat CO2?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: thomas111 akva

Odoslaťod thomas111 » 08 Okt 2006 19:55 pm

Takze vodovodna voda ma parametre:
pH=7,4 (mozno aj viac)
UT=12°dkH
Fe=0
P=0,5
NO3=menej ako 10mg/l

- vsetko merane Ratajovymi testami. Na test NO3 som pouzil technicku destilovanu vodu (aj na PMDD).
- do dna som ziadne hnojivo nedaval. Ale planujem nieco. Ked poradite co :)
- zacal som viac hnojit (od vcera). Davam zatial len tenso s tymi ostatnymi srandami cize bez P a KNO3. Dnes aj vcera som dal 4ml
- stiahol som CO2 z 4. bublin/sec na 1b/s

A teraz k rastlinam. V akvarku mam tieto:

- Heternanthera zosterifolia (zcernali listy, nove su o dost mensie, rastu nahusto a straaaasne pomaly, ba skoro az vobec a ako som spominal na tych koncekoch sa objavila sinica. Z kazdeho vyhonku na mna cumi)
- Ludwigia repens (ta ma po sebe zelene flaky, listy rastu slabo ruzove, predtym boli docervena a pusta nenormalne vela korienkov po celej dlzke stonky)
- Ludwigia peruensis (zasadena len tyzden)
- Echinodorus tenellus (rastie pekne, krasne sa mnozi akurat tie zelene flaky sa objavuju aj na nom)
- Anubias barteri nana (zelene flaky)
- Hemianthus callitrichoides (ten nerobi pre zmenu nic, len si tam lezi tak ako som ho zasadil :) )
- Hottonia inflata (zasadne len tyzden)
- Rotala wichi (zasadne len tyzden)
- Bacopa monnieri (jedina rastie krasne, velmi rychlo, ba dokonca lepsie ako predtym. Co uz je co povedat lebo predtym sa jej tak nedarilo)
- Vallisneria Torta (niektore listy zhendli a odumieraju. Ale mam pocit ze to bude len tym ze som ich porusil pri sadeni)
- Blyxa japonica (rastie pekne)
- Micranthemum umbrosum (krasne sa rozrastol od kedy som ho zasadil, no na starych listoch sa zacinaju robit diery, tie napadnute listky zltnu a objavuju sa na nich aj tie zelene flaky. Nieje to na kompletne vsetkych stonkach (asi na polovici). Ale zvacsuje sa to)

- Fosfor som nikdy napridaval. Je vo vodovodnej vode...uz teraz viem :)
- vodu dolievam/menim kazde dva tyzdne asi 1/4 ale Fosfor tym asi neznizim. Myslis ze by Lemna pomohla?
- a to CO2. Ja ho tam fakt davam len od oka. Ako som pisal. Predtym som daval 4b/s, teraz som to znizil na jednu za sec. Ale planujem kupit nejaky dlhodoby test. Inac neviem ako to mam nastelovat. Inac ten test ak mate nejaky dobry typ tak dajte :) . Budem vdacny.

Zatial tolko. Uz aj tak je toho vela :). Ako by si mi poradila? Hnojit ako som zacal a ak nameram Fe, tak vymenit vodu a pokracovat dalej? Alebo dat aj KNO3? Maslis ze ta sinica mohla byt sposobena tym CO2? Ze som to prehanal?

:roll:
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: thomas111 akva

Odoslaťod Raviolka » 09 Okt 2006 23:47 pm

Na snížení fosforu by pomohly asi všechny plovoucí rostliny, nemůžu nevzpomenout hlavně Limnobium. No a chtělo by to i nějaký vyložený plevel, něco, co musíš pravidelně zastřihovat a vyhazovat... Limnophila sessiliflora nebo L. aquatica, například. Nebo Ceratophyllum demersum, klasika :wink: Dobře poslouží i Heteranthera, ale když se jí teď nedaří...

Rostliny jak to popisuješ zas tak moc problémů nemají, resp. jsou tam krátce, takže není nic poznat. Heteranthera a Micranthemum... obojí by mohlo mít souvislost s draslíkem. Otázka je jak ho přidat - přichází v úvahu KNO3, nebo KCl. Zkusila bych nejdřív KNO3, jednak ho už máš a nemusíš nikde běhat a shánět, a potom bys tak mohl dosáhnout koncentrace NO3- okolo 15 nebo spíš 20 mg/l, což by byl lepší poměr k fosforu. Ale nemám z toho nejlepší pocit (i když ve svém akváriu bych se to nebála vyzkoušet). Rozhodně by bylo lepší snížit množství fosforu. Druhý problém je v tom, že sice přidáš draslík, ale zároveň i dusík... a vzhledem k propletenci vztahů N - P - K tahle cesta nemusí stačit. Ale zkusila bych to :wink:

Co se týká CO2, tak u té tvojí vody dost dobře nejde použít Tillmanova tabulka (můžou za to fosforečnany, ale možná i něco jiného). Dávkuj opatrně, ty 4 bublinky mi připadají moc. Bohatě ti musí stačit dosáhnout pH 6,9. Aha, a dlouhodobý test nekupuj, v tvém případě je to zbytečné.

Hnoj dál zvýšeným množstvím PMDD, dokud nenaměříš Fe (příp. ještě zvyš dávku) - potom ale neměň vodu, ale hledej optimální dávku, která udrží Fe na rozumné hodnotě (0,05-0,3). Nevím, jak jsi to myslel s tou výměnou, ale nemělo by to smysl. Měň vodu normálně pravidelně, jak jsi zvyklý (min. jednou za 14 dní).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: thomas111 akva

Odoslaťod thomas111 » 10 Okt 2006 00:04 am

OK dakujem ti Rav za vycerpavajucu odpoved. Najprv to skusim s tym Fe. Pokusim sa ho tam dodat postupne nech konecne nieco nameriam. Ked budu problemy tak skusim KNO3. Tie rychlorastuce...ja som myslel ze ked docielim rast zosterifolie tak ze budem za vodou. Teda ze bude rychlo cerpat ziviny. Takze dufam ze ked sa vzchopi tak uz tie ostatne burinky potrebovat nebudem. Ale to sa uvidi ako bude vyzerat akva po dosiahnuti meratelneho mnozstva Fe. Zatial ti velmi pekne dakujem este raz. Ozvem sa ked sa nieco zmeni :)
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: thomas111 akva

Odoslaťod thomas111 » 15 Okt 2006 18:14 pm

Tak vcera v noci som z dlhej chvile a zo zvedavosti meral hodnoty. NO3 mam uz uplne na nule, cize zacal som ho nalievat po 4ml kazdy den a konecne sa mi podarilo namerat Fe. Zatial len mierne sfarbenie do cervena. A co som soknuty, tak HC zacalo konecne raaast :). Sa tesim. Inac to vyzera tak ze to moje hnojenie zacina mat uspech.
Terajsi stav hnojenia:
:: kazdy den - 4ml PLANTEX+K2SO4+MgSO4*7H2O
- 4ml KNO3
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: thomas111 akva

Odoslaťod thomas111 » 28 Dec 2006 12:58 pm

Akvarium zrusene.

Posledny zaber :
Obrázok
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: thomas111 akva

Odoslaťod ACAB » 28 Dec 2006 22:38 pm

No skoda ho, ze uz neni. Z tej fotky nevyzeralo zle..
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.