úprava vody, poraďte



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

úprava vody, poraďte

Odoslaťod janko » 28 Dec 2006 23:58 pm

priznám sa , upravujem tvrdosť vody na prijateľnejšiu hranicu tzn.
z 19 st.nemeckých na 12st. nem. pomocou kyseliny fosforečnej 5%.
Po pridaní asi 200l novej vody dolievam cca 150ml tejto zriedenej kyseliny, a nemeriam fosforečnany, pravdepodobne ony sú dôvodom zvýšenej tvorby čiernej riasy.

Môžete sa mi k tomu vyjadriť, ďakujem
a som si vedomý nedostatku merania !!
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod skala » 29 Dec 2006 01:08 am

ano, cierna riasa je zrejme pre P. a skusil si merat vodu v akvariu? vsak ma skor 19, ako 12? Myslim, ze to kyselinou si pri takej tvrdej vode velmi nepomozes
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod mig07 » 29 Dec 2006 01:24 am

Musím sa pridať tiež som zo Senice a napíšte nejaký spôsob na zníženie tvrdosti vody. Začínam chovať terčovce.
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod janko » 29 Dec 2006 10:34 am

skala napísal:ano, cierna riasa je zrejme pre P. a skusil si merat vodu v akvariu? vsak ma skor 19, ako 12? Myslim, ze to kyselinou si pri takej tvrdej vode velmi nepomozes


práve ano , mám to overené , ale problémom je aj iná vec , po pridávaní CO 2 sa začne robiť doslova hnedý porast na listoch rastlín od rias.

Viem , je to od prebytku P , preto sa chcem dopracovať k inej variante.
RO máme doma ale nie je akvaristická , bola drahá , robí čistú H2O ale iba asi 12 l za 12 hodín, to by som sa do 600 l akva nedočkal.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod Raviolka » 29 Dec 2006 11:51 am

Janko, vždyť to je za týden 7*2*12 = 168 l. Pokud je to opravdu RO, tak můžeš dávat při výměně dejme tomu 2:1 s vodovodní vodou a dostaneš se na výměnu cca 250 l týdně. To je hádám víc než dost :-)

Ještě něco - zkus si vyhledat příspěvky od uživatele Ivans - on upravuje vodu pro diskusy pomocí kyselin, rozebírali jsme to v několika tématech a najdeš tam myslím zajímavé informace :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod johhhny » 29 Dec 2006 11:57 am

Ja poznam iba jeden sposob:
zriedit demi-vodou, a potom upravit pH kyselinou. Ja pouzivam fosforecnu a solnu.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 15:48 pm

Ohľadom chemizmu vody sa toho popísali celé encyklopédie, ale skús pozrieť www.aquar.cz
Na úpravu k´pH smerom dole je spoľahlivejší a hlavne stabilnejší ako kyselina, rašelinový výluh a rastlinné výluhy. Vývojová voda musí mať určitý čas na vyzretie, inak sú výsledky len strielaním do vetra.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod janko » 29 Dec 2006 18:33 pm

johhhny napísal:Ja poznam iba jeden sposob:
zriedit demi-vodou, a potom upravit pH kyselinou. Ja pouzivam fosforecnu a solnu.


Dobre johhhny , ale keď popridávam kys. fosforečnú do mojho akva , videl si,veľmi sa mi to riasi , preto hľadám optimálne riešenie medzi terčovcami a rastlinami.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: úprava vody, poraďte

Odoslaťod guppy » 05 Jan 2007 07:20 am

janko napísal:priznám sa , upravujem tvrdosť vody na prijateľnejšiu hranicu tzn.
z 19 st.nemeckých na 12st. nem. pomocou kyseliny fosforečnej 5%.
Po pridaní asi 200l novej vody dolievam cca 150ml tejto zriedenej kyseliny, a nemeriam fosforečnany, pravdepodobne ony sú dôvodom zvýšenej tvorby čiernej riasy.

Môžete sa mi k tomu vyjadriť, ďakujem
a som si vedomý nedostatku merania !!


Ahoj

pridaním kyseliny znížiš iba uhličitanovú tvrdosť dKH a pH, ale nie tvrdosť spôsobenú vápnikom a horčíkom dGH.
Fosforečnany sú živinou pre rastliny aj riasy, napr. spolu s dusičnanmi spôsobujú eutrofizáciu vodných tokov, takže určite môžu spôsobiť bujnenie rias.
Z tohto pohľadu by bola lepšia kys. chlorovidíková (soľná), ale potom by ti zase stúpli chloridy, ak by to nevadilo.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.