Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Radovan » 28 Dec 2006 22:28 pm

Momentálne mi hynie 1 centimetrový poter mrenky štvorpruhovej, ak sa to ešte dá poterom nazvať. Predtým mi uhynulo 100 ks rovnako veľkých skalárov. Predtým bojovnice, guramy, rajovce, daniá. Vždy som si myslel, že najťažie pri odchove je pripraviť správnu vodu, zabezpečiť správnu potravu pre najmenšie štádiá rýb a že potom by už nemal byť nejaký veľký problém odchovať bežné druhy rýb. Ale asi to tak nieje. Začiatok vždy zvládam. Rybky sa vytrú, vyliahnu, rozplávajú, žerú artémiu a rastú ako besné. Keď dorastú na asi jeden cm, začnú sa podobať na dospelé začnem artémiu nahrádzať inou potravou. Skúšal som mrazeného cyklopa, červený planktón rôzne druhy sušenej stravy. Skúšal som prestať s artémiou naraz. Skúšal som postupne. Krmím často v akurátnych dávkach, pravideľne odsávam z dna zbytky. Dolievam čerstvú rovnakú vodu, vzduchujem, filtrujem. Kukám do toho viac ako do televízora. Už som skúšal aj kompletnú dezinfekciu všetkého, čo do akvária vložím, avšak vždy v tomto štádiu prídem skoro o všetky ryby. Zostane niekoľko najsilnejších. Zdá sa, že všetko je márne. Je niečo typické pre toto štádium rýb, kde by som mohol robiť chybu. Možno nejaká choroba, alebo niečo iné. budem vďačný ak mi niekto poradí.

Ďakujem.
Radovan
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Dec 2006 22:16 pm

Reklama

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalst

Odoslaťod arowana » 28 Dec 2006 22:41 pm

Keby si skúsil trochu konkretizovať odkial si, možno by dalo skôr pomôcť. :?:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod discus-vk » 28 Dec 2006 23:34 pm

myslim že ide o vyvojove štadium nejakeho parazita.Maju tie ryby zhruba mesiac ked ti začnu hynut?
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalst

Odoslaťod sano » 28 Dec 2006 23:37 pm

Popíš podrobne ako ti rybky odchádzajú. je to zaujímavý problém.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Dec 2006 00:46 am

Ti co ti radili pokracovat po artemii susenou stravov ,nech ti poradia co s hygienov vody. :?: Pokracovat pri mrenach alebo skalaroch so susenym, hotova katastrofa.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Radovan » 29 Dec 2006 11:07 am

Vždy to začne tak po troch týždňoch, keď končím s artémiou. Zo začiatku príjmajú ešte ako tak mrazeného cyklopa, ale veľmi mizerne. Po dvoch dňoch, keď vidím že ryby začínajú chradnúť už skúšam iné a dúfam, že im to bude viac chutiť, ale opak je pravdou. Po štyroch dňoch začínajú rybky postupne odchádzať. Jednoducho vidno, že nechcú žrať. Držia sa v rohoch akvária všetky spolu. Mrenky vyložene pri hladine, akokeby mali málo vzduchu. Pritom voda je čistá, dno odsaté, vzduchovanie zapnuté. Vždy kúpim nového cyklopa, aj keď toho predošlého ani zďaleka neminiem. Navonok na rybách nieje nič vidno. Týždeň po rozplávaní začnem postupne pridávať pri odsávaní dna odstátu vodovodnú vodu. Myslím, že to im nevadí, pretože po tom ešte dva týždne normálne prosperujú.Asi robím niekde chybu, ale neviem zatiaľ kde. Najhoršia je tá ich nechuť k jedlu.
Radovan
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Dec 2006 22:16 pm

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Dec 2006 12:09 pm

Cital som prispevky, aj z tvojej predoslej temy. Boli ti poradene viacere moznosti . Ale kedze ako pises ,vzdy ti ostane par jedincov, myslim si ze postupne sa ti bude darit viac. Kazdeho zaciatky neboli nijak slavne. Pokracuj v tom co ti ide najlepsie. Osobne si myslim , ze skalare a dania su najmenej problemove. Tak ti drzim palce.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Radovan » 29 Dec 2006 12:17 pm

Asi mi naozaj nezostáva nič iné len to skúšať ďalej. Hlavne, že ma to baví.
Radovan
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Dec 2006 22:16 pm

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Wepman » 29 Dec 2006 12:20 pm

Ja mam tiez zrovna cca 3 tyzdnove skalare, z 80 ikier sa rozplavalo asi 40 skalarov z toho 4 uhynuli pocas tych 3 tyzdnov. Krmim ich stale artemiou, ale vzdy po troche prijmaju aj suche krmivo. Tiez ho nechceli, zo zaciatku, mne pomohla mozno nahoda, odchovne akvarium som mal rozdelene na 2 polovice, v jednej bolo asi 10 mecunov malych a nejake krevetky a v druhej skalare. Ked boli skalare cca centimeter velke, zrusil som predel v akvarku a su spolu. Mecune sa kotia vo velkom akva stale, takze kvoli nim som artemiu nikdy neliahol, prijmali od zaciatku suchu potravu urcenu pre poter ryb. Takze ked krmim suchym mecune to zeru ako besne a skalare aj ked sprvu nechceli to od nich odkukali a zeru tiez. Mozno je to iba nahoda a nema to s tym nic spolocne, ale moze na tom nieco byt.
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Dec 2006 12:37 pm

Skusat nie, aleale zdokonalovat sa v tom co ti aspon trochu ide. :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalst

Odoslaťod sano » 29 Dec 2006 12:37 pm

Cyklop je suchý, alebo mrazený?
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Radovan » 29 Dec 2006 12:50 pm

Cyklop je mrazený.
Radovan
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Dec 2006 22:16 pm

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod milop » 29 Dec 2006 13:18 pm

RAdovan a v akom akva robiš odchov- velkosť ?
vymena vody - kolko a čo je to čerstva, rovnaka?= z vodovodu odstatá , odvetraný aspon chlor?
pôvodná voda - pre vyter a rozplavanie - upravovaná? , vodovodná ?
inač by bolo dobre uviesť odkial si a aká je voda /studňa, vodovod?/- zisťoval si parametre?,
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalst

Odoslaťod sano » 29 Dec 2006 14:44 pm

Kŕmil si, v kritickom období, aj iným kŕmivom, ak áno pohroma sa opakovala?
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Radovan » 30 Dec 2006 13:54 pm

Vodu, ktorú používam na rozmnožovanie si nosím z prameňa zo Štiavnických vrchov, máme tam chalupu, mám to cestou. Je to prírodný prameň pitnej vody. Je veľmi mäká, priezračná. Už sa mi v nej vytreli mrenka štvorpruhová, skaláre, tetra krvavá. Pre tetru som pridal malé množstvo raš. výluhu. Naša vodovodná voda, nakoľko bývam v Galante ( Záp. slovensko ), je tvrdá. Vo vodovodnej odstátej sa mi vytreli akurát daniá pásikavé. Vytrú sa v nej aj bojovnice a guramy. Krmivo, ktoré používam je najskôr artémia ( živá ), potom mrazený cyklop, Mrazený červený plankton a dve sušené od Tetry ( do 1 cm a od 1 cm ). Chutí im akurát tá artémia.
Ešte k tým akváriám. Vytieračka 20 l, potom ich premiestnim do50 l. Za tento level sa neviem dostať.
Radovan
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Dec 2006 22:16 pm

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod arowana » 30 Dec 2006 15:35 pm

Žial na dialku Ťa ani lekár nevyšetrí a každá rada je síce iba pokusné strieľanie do neznámeho. Pokiaľ krmiš artémkou, tak hlavne na uhynutej artémii sa veľmi dobre darí prvokovi Tetrahymena corlissi a smola je v tom, že pre malé ryby pri určitom premnožení / menej skúsený chovateľ a niekedy aj skúsenejší ho často prehliadne / sú priam pohromou. Čo je ešte horšie, sú ním zamorené takmer všetky chovy rýb / aj keď si to mnohý nepripustia / a nezaberá na nich 100% takmer nič. Len dôkladná hygiena a UV žiarenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Wepman » 31 Dec 2006 14:43 pm

Mne su male skalare ochotne zrat este aj tabletove krmivo urcene pre ryby zijuce pri dne. Kustik z tabletky hodim do akvarka a ten hned klesne ku dnu, kde sa po par minutach rozpusti na zelenu kasicku jemnu a malicke skalare to cele spasu. Najskor to uplne ignorovali, tak som to po hodine odsal aby sa nekazila voda, ale ked nedostali pol dna ziadnu artemiu, tak sa do toho nakoniec pustili, uhyn som nezaznamenal. Mozes vyskusat ked tak sa to da lahko odsat.
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod arowana » 31 Dec 2006 15:05 pm

Ani v prírode to nemá plôdik ľahké, hoci sa tam ryby rozmnožujú v skôr v období, keď je potravných zdrojov hojnejšie a napr. v takzvaných čiernych vodách neexistuje takmer žiadny planktón, alebo tubifex. Napr. aj diskus je v akváriách prepchávaný masitou potravou, kdežto v prírode jeho potravnú zložku tvorí skoro na 70% rastlinná zložka / H. Bleher - Lago Tefe /. V tom by sme mali hľadať často aj príčinu neúspechov, hlavne pri importovaných rybách. Poskytujeme im príliš často " Hilton hotel ". Takže v núdzových podmienkách je každý živý tvor hnatý pudom sebazáchovy a skonzumuje všetko čo sa stráviť dá, avšak netvrdím, že by sme to mali verne kopírovať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod Drobec » 06 Jan 2007 02:24 am

Neviem preco prexadzas na inu potravu ako artemia 3 tyzdne je este malo na prexod a ktomu artemiu urcite zeru tym ze je to ziva potrava je vyzivnejsia ako suxa a rastlina cast sa da vyriesit napr. spenatom ale krmit sucastne s artemiou.Ja osobne z ikernaciek xovam len guramy a bojovnice ale ak uz prezili 1 tyzden bolo to v pohode aj tak je zname ze ak sa podari vychovat aspon 70% populacie je to velky uspex.Takze ja odporucam krmit dlhsie artemiou ta im neuskodi
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod cmeliak » 06 Jan 2007 11:24 am

ja sa venujem bojovnicam, pri odchove pri dosiahnuti tiez tak 1cm velkosti prestavam krmit artemiou, a zacinam davat grindall, a mrazené patentky, a este som stým problém nemal, to bude nieco ine ako chyba... nejaká choroba, parazit, nieco vo vode
Obrázok používateľa
cmeliak
 
Príspevky: 29
Obrázky: 31
Založený: 10 Dec 2006 20:57 pm
Bydlisko: Slovensko-Partizánske

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod luboss14 » 06 Jan 2007 12:49 pm

Skus do odchovnej nádrže napušťať vodu z iného mesta....
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalst

Odoslaťod sano » 06 Jan 2007 17:45 pm

Problémy začnú po premiestnení z 20l do 50l nádrže, alebo je to skôr po zmene potravy?
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod luboss14 » 06 Jan 2007 17:50 pm

sano napísal:Problémy začnú po premiestnení z 20l do 50l nádrže, alebo je to skôr po zmene potravy?
sano
Z potravy menšia pravdepodobnosť ako z vody

V tej 20L boli ikry nakladenné ,tam si použil tu vodu z prameňa???
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Znovu mi hynie odrastený poter - 1cm ( zúfalstvo )

Odoslaťod discus-vk » 06 Jan 2007 18:22 pm

zmena na inu potravu nemože robit taketo uhyny,všetko to vychadza na parazity,myslim že tam maš žiabrohlistu,približne po mesiaci,je rozmnožena už invazivne,vtedy začinaju rybky hynut.Ak nemaš mikroskop,skus si dat rybku vyšetrit,trebars aj niekde v škole...hladaj najprv tam riešenie.Potom daj vediet.
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.