Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalari

Odoslaťod luboss14 » 03 Jan 2007 22:10 pm

Väčšina sa tu len chce hadaŤ?

Nech si porovnaju ryby a potom nech držia... (su ticho)
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Reklama

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 22:31 pm

Luboss 14 : som presvedčený o tom, že sa tu nikto ani neháda, ani sa tu neriešia osobné spory. Je to obyčajná diskusia a výmena názorov. Nepíšem tu svoje svoje pripomienky, aby som niekoho provokoval, alebo sa nad niekým povyšoval, aj keď to možno v chápaní niekoho tak vyznieva. Vďaka za pochopenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 03 Jan 2007 22:33 pm

Luboss14, ryby sa porovnavaju na sutaziach doma aj v zahranici. Nic objektivnejsie nepoznam ako su sutazne vystavy ryb.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod Sorrymate » 03 Jan 2007 22:33 pm

Arowana, no ved sa nedurdi, mne je to vsetko vies kde ... ci chovas v 300 litroch 5000 neoniek, alebo hovno :D
Mas pravdu, nikdy som neodchovaval ziadne ryby okrem skalarov a tie tiez len preto, lebo som mal z toho radost a chcel som sa naucit nove veci o akvaristike. Vsetky som daroval do jednej predajne, alebo porozdaval. Nikdy ma ani nenapadlo, ze by som na tom zarabal. Lebo po prve, nemam na to cas a priestor a po druhe sa mi to zda nerentabilne. A taktiez mi chyba viac skusenosti. Zaciatocnik myslim ze nie som, lebo sa uz akvaristike venujem nejaky ten cas, ale tiez si netrufam o sebe hovorit ako o odbornikovi.
Vratil som sa k tejto zalube pred asi rokom a kazdym dnom zistujem kolko som za ten cas zameskal. Technika ide hrozne dopredu...
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 22:40 pm

Sorrymat : nejde o to zahustiť nejakú nádrž bez ladu a skladu, ale neónka má relatívne dobrý metabolizmus a málo extrementov, v primitívnejšom podaní menej zožerie a aj menej vyprodukuje. Takže pri dodržaní určitých zásad je to v pohode. Opakujem však, že je to prax produkčnej akvaristiky a nie okrasnej. Toto si však nemôžeš dovoliť s rybami, ktoré majú metabolické pochody nedokonalé, tj. napr. živorodky, alebo skaláre. Leda že by si mal prietočné akváriá cez dokonalú biočističku, alebo do kanála.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 22:49 pm

Sorrymate : Poznámka na záver, tiež nerobím ryby len pre peniaze, ale preto lebo ma fanaticky bavia a môžem povedať, že napriek tomu , že to stratová záležitosť nie je a som presvedčený o tom, že neživým jednu malú " elementkáreň", tak si ryby dotujem ešte z iných príjmov. Keď ročne minieš niekoľko státisícov za cesty kôli rybám a ďalšie astronomické sumy za rarity a novinky, možno budeš na to aj Ty pozerať z iného uhla.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod Sorrymate » 03 Jan 2007 22:49 pm

Samozrejme, ja som ta pochopil uz v tom tvojom prvom prispevku, len mam taku tendenciu od narodenia podrypavat :D
Navrhujem tuto diskusiu o neonkach ukoncit, lebo tato tema by mala byt o skalaroch. Pacia sa mi tvoje postrehy na tomto fore, len by nezaskodilo niekedy trosku ubrat, lebo nie vsetci sme z ocele. Vies ako to myslim... Niektori to mozu zobrat dost zle. Ale chapem, ze niekedy sa to proste neda, ide to od srdca.
Mimochodom, neprezradis kolko mas rokov? Ci ti nemam nahodou vykat :D (ocko)
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalari

Odoslaťod Sorrymate » 03 Jan 2007 22:52 pm

No ja na to pozeram z toho uhla, ze mam pracu, ktora mi vynasa viac ako by mi vynasalo chovanie ryb za takych podmienok ake momentalne mam...
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 22:54 pm

Rok výroby :1963 a ryby som dostal asi skoro do kolísky. Rád by som ubral, ale myslím že tieto riadky sledujú aj podobne j.....ý, ako ja, nie len začiatočníci.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 03 Jan 2007 22:55 pm

Arowana oponujem. Trojcentimetrovych samcov gupp/ zivorodka/mozes dat do trojstovky viac ako das neoniek3 cm. Dokonca som to videl. Ja tolko gupp neprodukujem .
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod Sorrymate » 03 Jan 2007 22:59 pm

arowana napísal:Rád by som ubral, ale myslím že tieto riadky sledujú aj podobne j.....ý, ako ja, nie len začiatočníci.

Ako si to myslel? Ja som mal na mysli ubrat na emociach, nie na odbornosti.
Ked si sa nam uz takto pekne predstavil, tak sa patri aj mne. R.v. 1979 a do kolisky som dostal flasu sunaru :D
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 23:05 pm

Vysluzil : aj ja robím asi 5 poulácií geneticky čistých veľkoplutvých foriem a nevylučujem, že sa to nedá. Samci však pri sebemenšom / aspoň u prešľachtených foriem / zvýšení hodnôt NO pribrzďujú rast a hlavne neotvoria svoje inak excelentné chvosty. A keď aj dorastú, sú telíčka natoľko chatrné, že svoje chvosty nevládzu vláčiť. Vídam to občas na výstavách živorodiek, ako chatrný samčekovia postávajú v rohu nádrže vo vertikálnej polohe a je mi z toho zle, kde až to choré ponímanie posudzovateľov dospelo. Moje samice by asi takých samcov ani nepripustili vrznúť si. Neviem, či by sme nemali otvoriť pre nás jednu samostatnú kapitolu na túto tému, lebo sa to úplne odvrátilo od základnej témy a ešte nás admin zruší.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 03 Jan 2007 23:10 pm

O.K. U mňa to však nie sú ani tak emócie a tieto názory má mnoho mojich kolegov, len sa to nikde nepretriasa a tu to vzišlo nejako spontánne. Je to však realita. Ja som do tej kolísky možno dostal rybu s fľašou sunaru.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 03 Jan 2007 23:46 pm

Arowana, myslim si aby tvoje prispevky nevyzerali ze vsetkemu rozumies, a vsetkych dokazes len poucovat. Prave teraz som dopozeral plan sutaznych vystav ME gupp. Zatial je planovanych 7 kol. Prve zacina koncom aprila. Budem ta kontaktovat ohladne dorucenia kolekcii.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 04 Jan 2007 00:10 am

Práve kôli tomu hodím spiatočku, aby to nevyznelo ako machrovanie, alebo poučovanie. Je v tom akurát háčik, že živorodky nevystavujem a konkrétne moje gupy nerobím kôli štandardu, sú totiž so zaobleným chvostom / Ázijský typ - J.Queck - Singapore / a nie delty. Mimoto mám ročne asi 10 - 12 halančíkárskych výstav po Európe a kopec ďalších akcií, takže by som to nestíhal. Iné živorodky ako P.sp.Endleri, sporadicky Nomorhamphus a Dermogenys, nerobím. A keď si predstavím, že / keď ma ovšem pamať neklame / v B.B. minulého roku René Lučiviansky vyhral s P. velifera, ktorá bola prekupená v Poľsku z Ázijského chovu, tak nemám ani záujem. Nevidím v tom objektívne hodnotenie. Ale v každom prípade ďakujem. Nejak sa mi nedarí umiestniť fotky na web, ale nejak to poriešim, aby som aspoň niečo ukázal.
Naposledy upravil arowana dňa 16 Feb 2007 00:52 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 04 Jan 2007 00:25 am

Same vyhovorky.Ako sa neda , to vie hadam kazdy. [quote="arowana"] A keď aj dorastú, sú telíčka natoľko chatrné, že svoje chvosty nevládzu vláčiť. Vídam to občas na výstavách živorodiek, ako chatrný samčekovia postávajú v rohu nádrže vo vertikálnej polohe a je mi z toho zle, kde až to choré ponímanie posudzovateľov dospelo.- Keby si vedel ,co aspon pises. Mas v tom velky misung
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 04 Jan 2007 00:42 am

Vysluzil : Nemám v tom mišung, len to často na výstavách vídím. Trochu sa na tých akciách za tie roky obrátim. Takže rád sa poučím, keď nemám pravdu, len ma musíš z toho nejako vyviesť. Ani ja nie som neomylný, ale mám aj fotodokumentáciu a nie fotomontáž, ktorou to viem dokázať. Vieš mi v relevantnosti posudzovateľov povedať niečo aj k tej P. velifera ? Aby to onedlho na tých súťažiach nedopadlo tak, že živorodky, alebo bety dovezené z importov bude vystavovať každý a nikto to ani nevidí, alebo sa boja ozvať voči neserióznosti tzv. "tiežchovateľov". Pozrel som si Tvoju galériu a vidím, že nie si nejaký amatérsky babrák a tiež Ti ani neberiem názory ohľadom obhajovania štandardov, ale to čo občas vídam na výstavách, naozaj pôsobí skoro chorým dojmom. Samozrejma česť výnimkám. Kde ale až tá honba za nejakými kvázi štandardmi speje, však sa pozri napr. na závojnatky. To už je pomaly dehonestáciou a trápením živého tvora, len aby sme si ukojili svoje senzáciechtivé ego. Samozrejma že uznávam šľachtiteľstvo, ale len do miery, kým to nie je na úkor totálnej fyziologickej degradácie. Možno ma pochopíš, možno nie, rád sa s Tebou niekedy osobne stretnem keď to bude možné a môžme si názory vymieňať aj mimo tohto fóra. Bol som ináč dosť v rozpakoch, či nestiahnem všetky svoje doterajšie pripomienky z tohto portálu, ale to čo som napísal, nechám už tak, aby to nevzbudilo podozrenie, že si za svojími tvrdeniami nestojím, ale radšej sa už odmlčím. Nemal som v úmysle dotknúť sa Ťa ani ako vystavovateľa, ani ako posudzovateľa.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 04 Jan 2007 10:46 am

Tak si sa dotkol, a riadne. Pretoze, co moze mat spolocne posudzovatel napr z Kosic, ak posudzuje guppu zo Sali, ktoru chovatel- vystavovatel nedokazal pripravit na vystavu tak, aby bola vitalna na vystave napr v Lucenci. Na sutaznej vystave by si sa mohol presvedcit, ci dokazes spravit kvalitnu guppu. A ani potom by si nemal pravo kydat na ludi, ktory obetuju svoj volny cas, peniaze. Robia to zadarmo a pre rozvoj akvaristiky. Podla uznavaneho standartu gupp sa posudzuje na na celom svete, a ty si ho trufnes nazvat kvazi standart. Zufale.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 04 Jan 2007 10:55 am

A teraz,co mi je uplne jedno. Tebou spominane zavojnatky. Len som to pocul,nic som okolo toho nestudoval. Je to vraj/ neviem to nazvat/.............. ,kde prapraprapra dedo zacal s urcitou formou, znakom, a pokracuje v tom otec, vnuk , je to proste rodinny symbol. Pokracuju v tom cele generacie.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod SoRex » 04 Jan 2007 12:21 pm

vysluzil2 napísal:... ,kde prapraprapra dedo zacal s urcitou formou, znakom, a pokracuje v tom otec, vnuk , je to proste rodinny symbol. Pokracuju v tom cele generacie.

Ale to je úplně stejné jako u gupek. Jde o dlouhodobý, cílený výběr rodičů s požadovanými znaky. Jen u závojnatek probíhá mnohonásobně déle, takže chovatelé stihli ještě monstróznější a zrůdnější tvary, než u gupek. Tady má arowana bezpochyby pravdu. Necítím v jeho příspěvku žádné pophrdání, či odmítání standardu, ale některými přešlechtěnými jedinci, kde chovatel imbreeding přehnal. A takové kusy se na výstavách běžně objevují - nelze tvrdit, že ne. Nevšiml jsem si u arowany ani žádného "kydání hnoje na chovatele". Ale je tu jasná kritika chovatelů, kteří soutěží s rybami, které někde koupili a vydávají je za své. To je v rozporu s dodatky standardu i s oficiálním vyhlášením výstav. Ale to jistě víš.

To arowana: Tvoje názory (nejen v tomto vláknu diskuse) sdílím. Jistě bychom si dobře popovídali.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: skalari

Odoslaťod barky » 04 Jan 2007 12:33 pm

Sice som nechcel odbocovat od temy ale musim povedat tiez nieco k tomu. Zaujali ma arowanove prispevky - maju hlavu a patu - a takyto chovatel je na tomto fore vitany - nevidim v jeho prispevkoch ziadne urazky ani nic podobne len upozornil na nieco co je problemom sutazi.

Rovnako suhlasim s kritikou chovatelov, ktori sutazia z rybami ktore kupili a vystavuju ich ako svoje, je to jednoznacne proti pravidlam, ale zial prax je ina. A mna ako poctiveho chovatela, ktory vystaje len svoje ryby to dost stve. Moja osobna skusenost je taka - ze ked som raz na nemeckom fore upozornil na to ako je mozne s kupovanymi rybami vyhrat EM v jednej z troch kategorii. Odpovedou mi bolo, ze to nikto nevie dokazat a pritom o tom vsetci hovoria a oznacuju ryby daneho chovatela ako hornbach guppy....
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: skalari

Odoslaťod jozino » 04 Jan 2007 13:24 pm

Pani, uz ste riadne odbocili od temy Skalari...nechcete si na to radsej zalozit novu temu? sa divim, ze vam to este ziadny moderator nenavrhol.
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: skalari

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Jan 2007 07:36 am

Nemalo by byt preslachtene - kvalitne, a nedoslachtene - nekvalitne? SoRex, a su nejake monstroznejsie a zrudnejsie tvary u gupp? To ze zlyha jedinec/ Arowanom- konkretizovany Luciviansky/ je jedna vec. Ak Arowana ma dokazy, nech poda protest na kompetentnych miestach. Inac je to pre mna JPP. Osobne som na to ani nereagoval, dokonca tam pisal ze to bolo minuly rok v BB. a minuly rok v BB ziadna vystava zivorodkarska nebola. Problem je v inom. On totiz nazval uznavany standart dehonestujuco -kvazistandartom, posudzovatelov osocil ze maju chore ponimanie, a nepovedal v com. Barky zlyhavas. Tiez bud konkretny. Mas dokazy, predostri ich na kompetentne miesta. Lebo inac tvoje rozsirovanie toho co JPP/ jedna pani povedala/ je takisto ubohe. SoRex a Barky spravajte sa ako chlapi, nie ako dake trkotajuce babky na trhovisku.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalari

Odoslaťod arowana » 05 Jan 2007 12:52 pm

Nechcel som sa síce už k téme vyjadrovať, ale nedá mi to. Vysluzil musím sa Ti však ospravedlniť, nakoľko v mojom príspevku z 3.1.2007, malo byť vystavovateľov, nie posudzovateľov, takže je to môj kiks, ktorý som v rýchlom ukladaní svojích myšlienok žiaľ prehliadol.
Takže pokiaľ budeš na to reagovať, tak to opravím.
Čo sa týka R.Lučivianského, asi toľko. Napísal som "pokiaľ ma pamať neklame " , bolo to asi v B.B., ale nakoľko živorodkárskym súťažiam venujem okrajovú pozornosť, tak som to vyčítal z výsledových listín, miesto si však presne neevidujem. Presne Ti to ale poviem, akonáhle mi časopisy vrátia z tlačiarne / kôli vazbe /, prípadne si pozri kedy a kde vyhral. Predpokladám, že ako posudzovateľ budeš tieto informácie mať. Čo sa týka JPP, asi toľko, že v každom obore kde sa niekto niečomu serióznejšie venuje, sa ľudia navzájom minimálne dobre poznajú a presne vedia odhadnúť nielen schopnosti svojich kolegov a súperov, ale poznajú aj ich zázemie. A keď sa objaví nejaký nováčik, ktorý podozrivo rýchlo zožne nejaký výrazný úspech, tak by aspoň mňa zaujímalo, ako sa mu to darí dosahovať. Pevne verím, že aj Ty máš na to nos, alebo ak chceš cit, či niekto niečo vyprodukoval sám, alebo je to cudzí výsledok. Nehovoriac o tom, že dotyčného pána nielen poznám, ale viem aj čím sa zaoberá a čo je v ňom a jeho schopnostiach. Takže si za svojím tvrdením stojím aj pri osobnej konfrontácii. Čo sa podania protestu týka, naozaj mi je jedno, či vo svojich radách / živorodkárskych / budete mať podvodníka, alebo nie.
To, že SoRex a Barky vyjadrili vyjadrili tiež len svoj názor, ich predsa odsudzovať nemusíš. Alebo si typ človeka, ktorý pokiaľ nemá zdielané svoje názory inými, tak sa ješitne na nich urazí ?
Za všetkými svojimi ďalšími tvrdeniami si naďalej stojím, nie že by som bol neomylný majster sveta, ale som typ človeka, ktorý som sa nikdy nehanbil svoje názory dať najavo, len preto, že by sa to niekomu nepáčilo.
Navrhoval by som, aby sme si otvorili novú tému na tieto otázky, nakoľko je nás tu asi viacej, ktorý neakvarizujeme dva dni a nemáme len jedno akvárko / bez urážky ostatných zúčastnených a začiatočníkov /a môžeme medzi sebou niektoré pálčivé otázky prediskutovať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.