Filtracia-aky filter? /160l/



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Filtracia-aky filter? /160l/

Odoslaťod Rasto » 02 Dec 2002 11:45 am

Po dvojtyzdnovom zabehu mojho 160l "bazenika" mi kamarat uplne zrusil moj molitanovo-vzdusny filter a povedal ze si mam ist kupit nejaky motorovy s cerpadlom. Preco, sudruhovia ? je to naizaj nutne ? alebo aspon lepsie ? a ak ano, tak aky filter si na taky objem kupit ? vdaka za radu, praci cest a robote pokoj.
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Reklama

Re: Filtracia

Odoslaťod marlo » 02 Dec 2002 13:20 pm

ahoj
No v 160L akvariu mat molitanovyu vzdusny filter asi nie je najrozumnejsie..ak mas ten co mam na mysli ja zelena trubicka vnutri kamienok a taka mala pena naokolo tak to bude asi na filtraciu takeho velkeho akvaria naozaj malo.....
Zalezi aj od toho ci tam chces pestovat rastlinky hlavne,alebo africke cichlidy a tak...

No poradit filter to je tazke..ide hlavne o to kolko chces do toho investovat..
Najlepsie su vonkajsie filtre ale su aj najdrahsie....

Celkom dobre a za rozumnu cenu sa predavaju AquaClear ..pre teba asi AquaClear 250....akurat ze ..a to sa stalo aj mne Ja mam AC 150 a neviem az akych dovodom ked som prisiel domov tak filter mi pretiekol a vytiahol z akvaria cca 15l vody na koberec :((( nastastie sa mi to stalo iba raz............

Alebo riesenie moze byt aj vyrobit si vlastny bio-filter..... 8)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 02 Dec 2002 13:37 pm

hm, mam tamobycajne ryby, mecune, platy, daky skalar a snad dake tetry tam budu. Rastliniek tam je tak zo 10-15 a je tam jeden ponoreny vacsi koren. Ponukali mi v akvaristike daky s aktivnym uhlim s pravidelne vymienatelnymi naplnami ale dako si neviem vybrat. a investocia ?neviem, ked bude dobry a spolahlivy a nenarocny na nejaku kazdodennu udrzbu, tak v poho..
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 02 Dec 2002 18:58 pm

160L je uz "dost" vody na obycajny "molitanovo-vzdusny filter" - ten to neutiahne
rieseni mas vela:
- "rataj kocka" - das si narezat jemnejsi molitan v tvare obdlznika napr. 15x20cm (3-4% objemu akvaria), + regulovatelnu cerpaciu hlavu (vykon-staci ak precerpa obsah akvaria za hodinu)
Obrázok
- vonkajsi zavesny filter napr. Hagen AquaClear 200 alebo 300, napln staci narezany molitan s kombinaciou bio-materialu (Sera Siporax a pod., urcite ziadne aktivne uhlie a pod.)
(ja mam v akvariu (169L) starsiu "zdedenu" 150-ku ale jednoznacne nestiha a musel som dokupit mensi vnutorny filter)
Obrázok
- vonkajsi bio filter: bud si kupis hotovy vyrobok (Eheim 2213,2233, Hagen Fluval 204,....a pod.)
Obrázok
alebo si spravis vonkajsi bio filter sam (viac v diskusnej teme o vonkajsom biofiltry)
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 02 Dec 2002 19:56 pm

Dakujem, to bolo vycerpavajuce. :-) a teraz mi skus prosimta povedat jeden, konkretny model, ak vies, taky aby pomer cena-nehucanie-vykon bol co najlepsi. Akvarium umiestnene v obyvacke pre krasu pohladu. takze nech je cez filter aj TV pocut :-)
vdaka
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 03 Dec 2002 08:20 am

cena-nehucanie-vykon........ja osobne nemam skusenosti s externymi f. ziadne ale co som tak cital na diskusiach - tie Fluvali su lacne ale casom ho zacnes "pocut", Eheim - drahsie ale 100% ze ti bude slapat tak ticho ako si ho kupil aj o 5 rockof....ale ked si ten filter "schovas" pod/vedla akvaria do nejakej skrynky tak by si nemal pocut nic ani pri "verkliku"... :wink:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 03 Dec 2002 15:31 pm

takze som navstivil jednu akvaristiku (pod stanicou na Malinovskeho) a ponukli mi daky FLUVAL 4, interny filter za dakych 2400 (skoro ma prekotilo, cakal som 1200) a externy Fluval 304 alebo 404 ale uz za 3600,- je nieco z tohto to orechove ? a predavac ma presviedcal ze tam mam urcite frknut aktivne uhlie a tak....
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 03 Dec 2002 16:45 pm

Rasto napísal:predavac ma presviedcal ze tam mam urcite frknut aktivne uhlie a tak....

:D do akva-predajne musis vkrocit uz s jasnym cielom co kupit a moc sa nepytat...

z vonkajsich filtrov bude najlacnejsi asi Fluval 204 (http://www.hagen.com/deutsch/html/fluval_aussfilter.html), v cechach 2 555,00 Kč bez naplni (bio material+molitan)(http://www.zoo-shop.cz/shop), v nemecku 55,73 EUR (http://www.anzo-aquaristik.de), u nas skus radsej Aqua Symbiozu (http://www.aquasymbioza.sk), tam sa hadam mozes aj nieco popytat :)
to "orechove" to nie je ale "staci"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 03 Dec 2002 18:51 pm

no, takze som si to trosku okukol a stav je takyto - Je nutne kupovat vonkajsi filter alebo rovnako dobru sluzbu odvedie aj vnutorny ? ak vnutorny, tak kolko ma prefitrovat vody za hodinu ? ponukaju mi Fluval 3plus, ten spravi 700 l za hodinu, vraj je regulovatelny, ale vnutorny. Ma zmysel pozerat sa po nejakej inej znacke ? Shark, alebo takuo daco mi v Aqua symbioze ponukaju. To je inak moja default predajna, lebo to mam za rohom. Akurat nemam dobry pocit z ich ochoty radit... Oni si asi nechaju za to radsej zaplatit...
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 03 Dec 2002 20:10 pm

z "estetickeho" hladiska je lepsejsi vonkajsi, ak teda chces vnutorny, tak si "poskladaj" ten "rataj" filter co som ti popisoval vyssie, ziadny kupovany hotovy filter nebude mat taky obsah filtracnej hmoty :!:, v Symbioze si daj narezat molitan (3-4% objemu akvaria), kup regulovatelnu cerpaciu hlavu (100-300L za hodinu) a mas "vymalovane", na zamaskovanie nasadis okolo rastliny popripade pouzijes pekny koren, cistenie- staci tak 1/2x za mesiac (podla potreby) premyt molitan, to je vsetko, cele ta to bude kostovat mozno 500,- korun slovenskych
kazdopadne ziadny vnutorny shark a podobne nezmysli - 700L za hodinu...... :shock:
(na http://www.discus.cz bol velmi dobry clanok o filtracii v akvariu, teraz to tusim cele preraba a nie je to tam nahodene, ale ak mu napises tak ti to urcite posle)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia

Odoslaťod marlo » 04 Dec 2002 08:29 am

Fluval xxx vonkajsi by som si teda nekupoval....
Jedneho casu som toti z mal zaujem kupit si ho a podobne ako Rasto
som zhanal informacie ...od ludi ktory ho pouzivaju.
Bolo mi povedane ze po case je dost hlucny a neda sa s tym nic robit..
Ak vonkajsi tak Eheim..alebo vlastna vyroba...
Ak vnutorny tak Biomolitan +cerpacia hlava.....

Ak mas 160L akvarium tak ti v pohode musi stacit cerpadlo co spravi max.300L za hodinu a najlepsie by bolo s regulovatelnym vykonom....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 04 Dec 2002 16:20 pm

No pani, dakujem velmi pekne za rady, a este doplnujuca otazka - dost mi zozltla voda a upodozrievam z toho 4x vyvareny koren. Dokaze filter odfiltrovat aj toto ? Pomohlo by tomu aktivne uhlie ? Skazilo by nieco ine ? ak by som ho pravidelne vymienal.
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 04 Dec 2002 20:39 pm

Rasto napísal:dost mi zozltla voda a upodozrievam z toho 4x vyvareny koren

koren ti bude "pustat" vzdy, mozes ho varit aj rok, s tym sa musis zmierit
zalezi ale aj aky koren mas, najlepsie su z Mangrownika
http://www.tatrapet.sk/index.php?akcia=produkty&ake=akvaristika&skupina=13

Rasto napísal:Dokaze filter odfiltrovat aj toto ?

ciastocne, ak pouzijes do filtru akva-vatu

Rasto napísal:Pomohlo by tomu aktivne uhlie

zafarbenie vody aktivne uhlie "vytaha", to mam odskusane, ale zaroven vstreba aj vsetky dolezite latky pre rast rastlin, aktivne uhlie je dobre na vychytanie tazkych kovov, chemie (napr. po liceni) a pod.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia

Odoslaťod Rasto » 05 Dec 2002 12:20 pm

jo, presne taky mam, este aj z tatrapetu. a aj tak je to jak whisky ta voda...
Rasto
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Okt 2002 09:29 am

Re: Filtracia

Odoslaťod salik » 07 Dec 2002 16:11 pm

tu su tie zmienovane velmi dobre clanky o filtracii v akvariu ->

:arrow: Filtrační procesy
:arrow: Filtrace v praxi
Naposledy upravil salik dňa 05 Apr 2004 13:05 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod jacik » 28 Okt 2003 09:17 am

rasto, doporucujem ti FLUVAL 204, pripadne aj 104 by ti mohol stacit, a stredne hruby biomolitan do vsetkych komor filtra. nepotrebujes ziadne aktivne uhlie ani biovalceky a ani nic podobne. skoda vyhodenych penazi.

o fluvale si precitaj na fore preco ho ludia preferuju voci eheimu.

aktivne uhlie treba vymienat priblizne raz za mesiac, inac ti moze urobit viac skody ako osohu. vyznam ma ak chces odstranit neziaduce latky z akva, napriklad po liecbe ryb.

kvoli farbe vody sa neznepokojuj. precitaj si clanky na linkoch od salika a uvidis.

vela zdaru
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod tom » 28 Okt 2003 09:45 am

jacik napísal:rasto, doporucujem ti FLUVAL 204, pripadne aj 104 by ti mohol stacit, a stredne hruby biomolitan do vsetkych komor filtra. nepotrebujes ziadne aktivne uhlie ani biovalceky a ani nic podobne. skoda vyhodenych penazi.
o fluvale si precitaj na fore preco ho ludia preferuju voci eheimu.
aktivne uhlie treba vymienat priblizne raz za mesiac, inac ti moze urobit viac skody ako osohu. vyznam ma ak chces odstranit neziaduce latky z akva, napriklad po liecbe ryb.
kvoli farbe vody sa neznepokojuj. precitaj si clanky na linkoch od salika a uvidis.
vela zdaru

Nic v zlom Jacik, ale cital si si datum prispevku :-) Posledny tu bol pridany skoro pred rokom :-). Za ten cas, ak chcel vymenit filter uz to urcite urobil ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod jacik » 28 Okt 2003 09:51 am

tomasm napísal:Nic v zlom Jacik, ale cital si si datum prispevku :-) Posledny tu bol pridany skoro pred rokom :-). Za ten cas, ak chcel vymenit filter uz to urcite urobil ...

:oops: neviem preco ale mal som ho v zozname novych prispevkov a tak som odpisal ;) to ze prispevok je z dembra minuleho roku som si vsimol az po pridani. :? a uz som ho nechcel mazat. 8) snad pomoze niekomu dalsiemu :idea:
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod mirec » 08 Nov 2003 23:46 pm

Jacik diky moc mne to pomohlo.. aspon sa viem rozhodnut..
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod l_laco » 10 Nov 2003 08:50 am

Neviem co niektorych akvaristov vedie k odsudzovanie filtrov Fluval. (hlavne tych ktory ich nemaju).
Osobne mam 204, sice iba mesiac aj nieco, tak ze neviem posudit ci po 5 rokoch bude hlucny, ale obavam sa ze to nemoze povedat nikto, pretoze nova rada Fluvalov je v predaji len druhy rok. Oproti starej rade ma nova rada keramicku osku a je mozne vymenit ako vrtulku tak aj osku v pripade opotrebovania. Preto si myslim, ze s hodnotenim hlucnosti a spolahlivosti by sme mali pockat.
Inak na tvoje akvarko Rasto mozes kludne pouzit Fluval 104 alebo 204. Verim, ze budes spokojny. To aktivne uhlie by som ti taktiez neodporucal, vhodnejsi je klasicky biomolitan, pripadne v kombinacii s Biomaxom.
Naposledy upravil l_laco dňa 10 Nov 2003 09:55 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod majko » 10 Nov 2003 09:38 am

l_laco napísal:Neviem co niektorych akvaristov vedie k odsudzovanie filtrov Fluval. (hlavne tych ktory ich nemaju).
Osobne mam 204, sice iba mesiac aj nieco, tak ze neviem posudit ci po 5 rokoch bude hlucny, ale obavam sa ze to nemoze povedat nikto, pretoze nova rada Fluvalov je v predaji len druhy rok.
Neviem ci to bolo smerovane tak trochu aj mne (ja som spominal to s 5 rokmi). Ale ak ano tak som bol nespravne pochopeny. JA som bol s FLUVALOM max. spokojny.

l_laco napísal:Oproti starej rade ma nova keramicku osku a je mozne vymenit ako vrtulku tak aj osku v pripade opotrebovania.
To mala aj moja stara 203 rada...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtracia-aky filter?

Odoslaťod l_laco » 10 Nov 2003 09:49 am

majko napísal:Neviem ci to bolo smerovane tak trochu aj mne (ja som spominal to s 5 rokmi). Ale ak ano tak som bol nespravne pochopeny. JA som bol s FLUVALOM max. spokojny.
Nie, nebolo to smerovane tebe, ale vseobecne. Uz som sa tu s tym na fore stretol, ze niekto pisal, ze Fluval zacne po XY rokoch byt hlucny. Sam som na to zvedavy, aky hluk bude po niakom case vydavat. Avsak zaroven si myslim, ze pokial by vydrzal len tych 5 rokov, aj tak je stale zaujimavejsi ako Eheim co sa ceny tyka.

majko napísal:To mala aj moja stara 203 rada...
Tak fajn, to som nevedel. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Filtracia-aky filter? /160l/

Odoslaťod mattscott » 08 Jan 2007 19:49 pm

Mozem poprosit pani, chcem sa opytat to co som sa nedozvedel.
Mal som fluval 3 - spokojnost? ani neviem...
Mam Aquaclear (dufam ze sa tak pise) 300.
V com je problem? je to vonkajsi zavesny filter a co je zle? Asi to ze kvoli problemom s akva (bojim ze sa rozpada) som musel znizit hladdinu vody. A v tom je problem. Ten filter uz tych chybajucich 15 cm nevytiahne.
Rozmyslal som nad vonkajsim FLUVALom 404 - 405. Rad by som teda vedel ci je odporucany - a zaujima ma ako nasava vodu? ide do filtra nejaka hadica z akva? aky ma nasavac? Nikde na fotkach to nie je vidiet... Poprosim - mam 240 L akva, poradte mi konkretne pls
mattscott
 
Príspevky: 66
Obrázky: 11
Založený: 24 Nov 2006 22:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtracia-aky filter? /160l/

Odoslaťod Sorrymate » 08 Jan 2007 22:45 pm

mattscott napísal:Rozmyslal som nad vonkajsim FLUVALom 404 - 405.

Preco Fluval 404, alebo 405? Zbytocne drahy a velky k pomeru akva. Staci 305 uz ked. Ten je pre 250 - 300 litrov. Stoji okolo 4200,-Sk.
Ale lepsia alternativa je Eheim Ecco Comfort 2236 za 3700,-Sk...
Co ty na to?
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.