Vysoké NO2, ale ryby v pohode



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Sorer » 22 Sep 2003 13:22 pm

Mám novo založené 20 dňové 60l akvárium. Včera som meral obsah NO2 a vyšlo mi 0,22 mg/l. Ryby sú však čulé a vôbec nevykazujú priotrávenie. Žiadna malátnosť, či pohyb pri hladine. Rastliny sú tiež v poriadku, vyhá
ňajú nové listy. Test som použil od Rataja s názvom AZOTIN. Ak má niekdo skúsenosti zo zakladaním akvária a počiatočným chemizmom, budem vďačný ak poradí. Zajtra vymením 1/3 vody ako je odporúčané na teste.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 22 Sep 2003 13:30 pm

Sorer maximum koncentracie NH3 po zalozeni je zhruba na 15 den. Mnozstvo vsak zavisi od toho, ako si to konkretne spravil, resp. najma od toho, ci si pouzil nieco zabehane. cyklus N trva 39 dni, az vtedy sa doporucuje nasadit ryby, ak mas vsetko nove - strk, piesok, filtracne hmoty, vodu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod joko » 22 Sep 2003 13:38 pm

Napis ake tam mas rybky, ak nemas narocne na vodu tak to v pohode preziju, ale to je jasne. Hlavne maj nonstop zapnuty filter a kup si BIOSTARTER - obsahuje niektore (ak nie vsetky) bakterie, ktore zabezbecuju (hlavne vo filtry, ale aj v strku) odburavanie spominanych otravnych latok. Fiter nepreplachuj v chlorovej (vodovod) vode a nenechavaj ho ani pri cisteni akvaria dlho bez fitracie, vtedy tie bakterie kapu! Tie bakterie sa sice nachadzaju vo vode, ale nemusis cakat, nez sa rozrastu do potrebneho mnozstva.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Vai » 22 Sep 2003 17:08 pm

Sorer napísal:Mám novo založené 20 dňové 60l akvárium. Včera som meral obsah NO2 a vyšlo mi 0,22 mg/l. Ryby sú však čulé a vôbec nevykazujú priotrávenie. Žiadna malátnosť, či pohyb pri hladine. Rastliny sú tiež v poriadku, vyháňajú nové listy. Test som použil od Rataja s názvom AZOTIN. Ak má niekdo skúsenosti zo zakladaním akvária a počiatočným chemizmom, budem vďačný ak poradí. Zajtra vymením 1/3 vody ako je odporúčané na teste.

Nic proti Ratajovi a jeho testu, ale pochybuji, že by byl tak přesný, aby měřil na dvě desetinná místa, "kapací" testy jsou tak (ne)přesné, že skutečná hodnota může u tebe klidně pouhých 0,1 mg/l NO2, což ještě ryby snesou. Hodně pomůžou také dobře, rychle rostoucí rostliny, které využijí pro svou výživu dusík ve formě amonia NH4, tj. hned na začátku vznikajícího cyklu odbourávání dusíkatých látek.
Ale nejdůležitější je, kolik máš v těch 60 litrech vůbec ryb? Čím méně, tím ze začátku lépe a málo krmit !
skala napísal:cyklus N trva 39 dni, az vtedy sa doporucuje nasadit ryby, ak mas vsetko nove - strk, piesok, filtracne hmoty, vodu

Je zbytečné čekat 39 dnů, pokud by se během této doby do vody nedalo nic živé a naráz přidalo potom ihned hodně ryb, jsme opět na začátku. Bakterie odbourávající dusíkaté sloučeniny se musí něčím "živit", do účinného počtu, množství se nenamnoží jen tak, bez ničeho, bez "odpadu".[/quote]
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 22 Sep 2003 17:17 pm

vai, ked sa kultivuju plesne tak sa kvoli sterilite napr. pipety vystavuju ohnu, takze mi pride tvoj prispevok trochu mimo. akoby nic zive, znamenalo, ziadne ryby. pritom sa casto bavime o bakteriach, o zakale, o mikroorganizmoch. som trochu vedla.

ale znovu, myslim ze po zalozeni tych 39 dni by malo byt v nadrzi vsetko, co tam bude neskor, okrem ryb. aby som to ujasnil. ci to bude 39 alebo 5 dni je uz na inu debatu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Vai » 22 Sep 2003 17:45 pm

skala napísal:ale znovu, myslim ze po zalozeni tych 39 dni by malo byt v nadrzi vsetko, co tam bude neskor, okrem ryb. aby som to ujasnil. ci to bude 39 alebo 5 dni je uz na inu debatu.

Já si zase myslím, že ryby tam být klidně mohou, ale ne hned plný počet, u mě mám odzkoušeno, že poměr kolem 20 litrů vody na 1 rybku 5-6 cm v čerstvé nádrži 7 den po založení žádné problémy nezpůsobí. Případ, že se bude čekat 39 dnů úplně bez ryb a pak tam šoupnem plný počet ryb může také způsobit problémy. Ano bakterie tam budou a dusíkatý cyklus se celý zaběhne, ale následný velký počet ryb naráz tuto křehkou rovnováhu může snadno a velmi rychle rozhodit.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 22 Sep 2003 17:47 pm

ved aj ja by som tam ryby dal skor. len teda nepostupoval by som podla navodu, ale podla seba a okolnosti.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod joko » 22 Sep 2003 17:59 pm

Ja som si zalozil akva 154L, na dalsi den som si kupil rybky (chudatka) a rastliny a bachol som ich tam. Potom som si zacal kupovat testy a bol som zhrozeny - ale ako sa povie zivot ide dalej. Tetry a klasicke zivorodky, tie to daju do biorovnovahi a jeto. Ktory akvarista by cakal tak dlho! Aj slimakov tam treba dat.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod majko » 22 Sep 2003 18:16 pm

skala napísal:vai, ked sa kultivuju plesne tak sa kvoli sterilite napr. pipety vystavuju ohnu, takze mi pride tvoj prispevok trochu mimo. akoby nic zive, znamenalo, ziadne ryby. pritom sa casto bavime o bakteriach, o zakale, o mikroorganizmoch. som trochu vedla.

ale znovu, myslim ze po zalozeni tych 39 dni by malo byt v nadrzi vsetko, co tam bude neskor, okrem ryb. aby som to ujasnil. ci to bude 39 alebo 5 dni je uz na inu debatu.

Vai chcel pravdepodobne povedat, ze po asi 14 dnoch v sladkovodnom akvariu nastane rovnovaha. Ak vsak nebude dostatocny prisun zivin (npr. NH4, coho zdrojom su npr. ryby) bakterie zacnu odumierat. Rovnovaha znamena, ze je v akvariu tolko bakterii, kolko stihne spracovat dane mnozstvo zivin. Ak vsak do akvarka das naraz velke mnozstvo ryb, zacnu produkovat take monozstvo zivin, ze to nestihnu bakterie spracovavat. Chvilu bude zase trvat kym sa vytvori dostatocne mnozstvo bakterii. Myslim, ze Vai chcel vetou " a sme zase na zaciatku" oznacit prave tento stav. Kedze sa jedna o autrotropne bakterie zdvojnasobenie ich populacie moze trvat az 24hodin.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 22 Sep 2003 18:50 pm

no, neviem, podla literatury je koncentracia jedov najvyssia na 15 den ... ale ako vravim podla literatury by som nesiel, uz len preto, ze akvarii mam viacej, a mam z coho cerpat.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod majko » 22 Sep 2003 20:30 pm

skala napísal:no, neviem, podla literatury je koncentracia jedov najvyssia na 15 den ... ale ako vravim podla literatury by som nesiel, uz len preto, ze akvarii mam viacej, a mam z coho cerpat.
Ano, 14 dni je spravny udaj, ale pre morske akvarium. Z mojich zdrojov (knihy,internet), ale hlavne merani vyplyva, ze po 14 dnoch je mozne sladkovodne akvarium osadit rybami. Samozrejme je to individualne podla akvaria. Ono najlepsie je asi kazdy tyzden zmerat NO2 a ked je nulove zacat s rybickami.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Atilla » 23 Sep 2003 09:03 am

heh ako keby som sedel na sympoziu kde prednasaju vedci ktorym mena sa nedaju citat preto lebo maju pred a za menom 10 titulov :evil:
ked som sa stahoval zakladal som akva ako keby od zaciatku novy strk,
nova voda po 24hod co filter (molitan) vycistil vodu a ohrievac ju zohrial som tam supol rastliny a nasledne na to po vyrovnani teploty aj ryby.

skalare,panciernickovia,prisavnici,krevety vsetko prezilo !!!

to co vy tu spominate je urcite pravda ale kym dotycny nebude chovat diskusy a podobne narocne ryby su tieto 'doporucenia' irelevantne !

a pochybujem ze chovatel diskusov sa sem pride pytat ako ma zakladat akva

moja rada znie :) ryby zas nie su take citlavky ako z nich robime a taktiez ich zivotne potreby su ine ako nase

ak vezmem teoreticku rovinu ake procesy v akva nastavaju je to super
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 23 Sep 2003 09:16 am

Atilla hm, vravi sa "zdravy ako ryba", no chovatel do veru tazko povie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod majko » 23 Sep 2003 10:33 am

Atilla napísal:heh ako keby som sedel na sympoziu kde prednasaju vedci ktorym mena sa nedaju citat preto lebo maju pred a za menom 10 titulov :evil:

:?: :?: :?: Su to informacie co sa docitas v kazdej jednej akvaristickej knihe, hned po kapitole ako napustit vodu do akvaria.
Takze neviem o akom sympoziu tu pises.
Atilla napísal:ked som sa stahoval zakladal som akva ako keby od zaciatku novy strk,
nova voda po 24hod co filter (molitan) vycistil vodu a ohrievac ju zohrial som tam supol rastliny a nasledne na to po vyrovnani teploty aj ryby.

skalare,panciernickovia,prisavnici,krevety vsetko prezilo !!!


Atilla napísal:moja rada znie :) ryby zas nie su take citlavky ako z nich robime a taktiez ich zivotne potreby su ine ako nase


Rob to ako uznas za vhodne, nikto Ta nenuti robit inak. Ale je vhodne povedat ako by sa to malo robit. Odhliadnuc od diskusie ako dlho, sa odporuca nevpustat do noveho akvaria hned ryby. Ak Ty chces Tvoje potrapit, urob to. To, ze Tvoje prezili, este neznamena, ze im to neublizilo. Aj ked si alkoholik neumries hned, ale skracuje sa dlzka tvojho zivota, alebo minimalne zvysuje riziko ochorenia. Uz len to, ze pouzijes povodny(neviem ako to bolo u Teba) filter (aj ked vycisteny) velmi pomoze.
Tvoja rada sa moze stat pre nejakeho zaciatocnika osudnou. To co u Teba klaplo, moze mat u ineho katastrofalne nasledky. A preto je lepsie pockat asi 2 tyzdne (pri sladkovodnom akvarku), pripadne urychlit procesy naockovanim bakteriami.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 23 Sep 2003 10:56 am

ano, neznaleho by som poslal precitat knizku, ale so skusenejsim mozme polemizovat

BTW - 1 cigareta je vraj "-" 8 hodin zivota a jeden schod je "+" 3 sekundy k dobru. :P
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Atilla » 23 Sep 2003 11:23 am

majko: neviem ci sme sa v niecom uz zhodli a asi to nebude inak ani teraz :( co mi ale nevadi mas tak trocha ING pristup
akurat teoria je od praxe niekedy velmi odlisna a zacinajuceho akvaristu skor odradi clanok kde sa R2D2 zaobera asi milion vecami a on drzi v sacku 2-3 platy alebo gubky nad prazdnym akva a premysla ci nie je vhodnejsie tie ryby vratit lebo sa docital asi milion informacii ktorym este 1/2 roka nebude rozumiet :( ak niekedy vobec
poznam 'milion' pripadov kde sa 'akvaristi' o svoje ryby vobec nestaraju o testoch nevedia vodu len dolievaju filter vycistia 2x do roka a podobne ...
napriek tomu sa im rybam dari rastlinky rastu atd ...
nerobme zas z akva az taku vedu !
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod majko » 23 Sep 2003 13:11 pm

Atilla napísal:majko: neviem ci sme sa v niecom uz zhodli a asi to nebude inak ani teraz :(

Co uz so mnou :D
Atilla napísal:mas tak trocha ING pristup

To budu asi trvale nasledky z vysokej skoly/univerzity :D
Atilla napísal:akurat teoria je od praxe niekedy velmi odlisna
a zacinajuceho akvaristu skor odradi clanok kde sa R2D2 zaobera asi milion vecami a on drzi v sacku 2-3 platy alebo gubky nad prazdnym akva a premysla ci nie je vhodnejsie tie ryby vratit lebo sa docital asi milion informacii ktorym este 1/2 roka nebude rozumiet :( ak niekedy vobec

Mozno mas pravdu co sa tyka mojich predchadzajucich uletov, ale nie v tomto pripade. Toto je zakladna vec. Neviem v com je prax odlisna. Po 5 dnoch od zalozenia mojho akvarka som nameral NO2 0,2 ppm. Po 14 dnoch 0 ppm. Presne podla teorie.Seriozny zaciatocnik si bud najskor najde nejaku literaturu (pripadne internet), alebo sa spyta v obchode ako nato. Dufam, ze tvoj zaciatocnik napusti do prazdneho akvaria aspon vodu :D :D :oops: .

Atilla napísal:poznam 'milion' pripadov kde sa 'akvaristi' o svoje ryby vobec nestaraju o testoch nevedia vodu len dolievaju filter vycistia 2x do roka a podobne ...
napriek tomu sa im rybam dari rastlinky rastu atd ...

To mas pravdu. Ale to neznamena, ze je to spravne. Uz to, ze 'akvaristi' si dal do uvodzoviek hovori aj o Tvojom postoji k tomuto problemu.
Atilla napísal:nerobme zas z akva az taku vedu !

V tom bude asi moj problem. Ja akvaristiku beriem ako vedu. Ale asi budem dost osamoteny. Takze radsej sa uz k tomu asi nebudem vyjadrovat.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 23 Sep 2003 13:14 pm

Atilla su dva zakladne typy ludia, jedni chcu vediet ako to funguje a druhym je to jedno. Iste, niektori sa nachadzaju medzi tym.
Ale povedal by som, ze tie dva extremy si navzajom nerozumeju :(
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod jacik » 23 Sep 2003 14:17 pm

suhlasim s Atillovym nazorom uvedenym skor.

rozhodne by som netvrdil ze 'druhym je to jedno'. pretoze laickym pozorovanim casto objavis viac nez sedenim v knihach cely zivot.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod majko » 23 Sep 2003 14:37 pm

jacik napísal:rozhodne by som netvrdil ze 'druhym je to jedno'.

Medzi tych, ktorim je to jedno by som skor zaradil tych, ktorych spomenul Atilla.
jacik napísal:pretoze laickym pozorovanim casto objavis viac nez sedenim v knihach cely zivot.
Pouzil by som skor niekedy. Naco vsak vynaliezat koleso znova. Niekedy je dobre si precitat, co pozorovaniami zistili ini skusenejsi (tym nemyslim seba ale zdroje v litrature atd...) a aplikovat to na konkretne podmienky. Nemusim prist o rybicky, aby som zistil, ze je dobre sem tam vymenit vodu a odat kal.Ja by som do "vedy" urcite zaradil aj pozorovanie lebo je to zaklad vedy. Bez pozorovania sa nikam nedostanes.
Naposledy upravil majko dňa 23 Sep 2003 15:49 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod skala » 23 Sep 2003 15:21 pm

snad ma neukamenujete, ale pridam o5 trosku ohna:
mudri ludia sa poucia na chybach druhych, hlupi viac na vlastnych.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod jacik » 24 Sep 2003 08:12 am

inac vsimli ste si ze prave nadrze ludi ktori do nich 'nesprtaju' velmi casto vyzeraju uplne super? a zaujimave je to, ze casto su to prave ludia 'ktorych to nezaujima', aspon navonok.

a naopak 'akvarista vedator' v akvariu sustavne nieco meni a kedze v akva je este stale tak velke mnozstvo neznamych velicin tak casto narusi rovnovahu a pohroma je na svete.

to najdolezitejsie by som nechal na prirodu. ako hovoria ti co uz naozaj vedia jazdit na aute:' je to dobre auto, jazdi samo, len mu nesmies prekazat'. :lol:
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Sorer » 26 Sep 2003 18:59 pm

No ani som si nemyslel, že tu vyvolám takú vedeckú diskusiu.
Najprv vám všetkým ďakujem za rady, ale teraz už k mojmu akvárku. Takže všetky ryby pokapali. Ale nie, ja len žartujem. Na to majú ešte dosť času :D . V utorok 23.9 som teda vymenil tretinu vody. Za dva dni vo štvrtok som zmeral NO2 a podľa Ratajovho testu, hladina NO2 bola vysoko, ale opúakujem vysoko pod 0,1 mg/l. Teda NO2 dost kleslo, ale za par dni urobim dalsi test, aby som si bol isty stalym poklesom.
Co sa tyka filtra, ten uz periem len pod odstatou alebo odpustenou vodou z akvarka. To som sa uz nieco z tychto stranok naucil. Presnost testu je problematicka. Ked som to meral prvykrat, podla farby NO2 bolo medzi 0,2 a 0,25, ale blizsie k tym 0,2 takze som teda napisal 0,22. Ryby som do akvarka pustil hned na druhy den kym voda odstala a vyparil sa dajaky ten chlor. Nemal som iny vyber, pretoze som isiel na dovolenku a v 16 litrovom akvarku sa nexceli tlacit (bolo im to vidno na ociach :shock: ). A este ake ryby tam mam:
2 Pelvicachromis Pulcher (samec a samica)
5 Tetra ziariva
3 Tetra cervena
3 Ancitrus

Rozmyslam este nad nejakymu gupkami, aby mi plavalo aj nieco pri hladine, ale to je uz na inu temu.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoké NO2, ale ryby v pohode

Odoslaťod Atilla » 10 Nov 2003 12:16 pm

http://www.duboisi.com/nts1.htm
zaujimava linka ktora objasni to co vieme alebo by sme mali vediet
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.