Cierna Stetinkova Riasa



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 22 Sep 2003 13:57 pm

po zmene umiestnenia akvaria - oproti oknu - na miesto kde priame slnecne svetlo na akva nedopada sa mi podarilo (aspon v tomto momente) vyhrat vojnu so zelenou riasou nevytvara sa skoro ziadna ale nahradila ju ovela neprijemnejsia cierna stetinkova riasa ak s nou mate skusenosti PLS napiste to tu VDAKA

udaje: 45l akva osadenstvo 12ryb :) + 2 krevety napriek tomu obsah NO2=0,NO3=nieco medzi 25az50, gH=17,kH=8, ph=rano 7,2 davkujem CO2 cize trocha to kolise, kazde rano pridavam hnojivo Brutus od Rataja 1vrchnacik - vodu menim 1x za 2tyzdne (hodnoty su zo sera testov)

filter fluval1 (na akva do 100l) molitan cistim podla potreby priblizne 2-3x za 2 tyzdne

svetlo asi 1 tyzden uz svietim 4x11W ziarivkami co je ako 4x60W ziarovky
predtym 2x11W + 2x9W + mensia lampa na vybojku

docital som sa ze tato riasa sa robi v pripade ze :
1.) hodnoty NO2,NO3 su prilis vysoke
2.) filter je prilis vykonny a robi v akva silne prudy - teraz ho mam nastaveny na dlhsiu stenu
3.) z velkeho mnozstva zivin vo vode - kedze doteraz som pravidelne hnojil moze byt - od dnes som prestal davkovat brutus - CO2 budem aj nadalej
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod jacik » 22 Sep 2003 14:12 pm

ciernu riasu som potlacil ked som si dokupil taky filter ako mas ty. fluval 104. molitan som cistil prvykrat teraz asi po 1 mesiaci a aj to len molitany z casti pre mechanicku filtraciu.
vodu vymienam kazdy tyzden asi 1/4.

skus este ubrat osvetlenie. a hlavne opatrne s hnojivom. ja uz dlhsie nehnojim.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 22 Sep 2003 14:15 pm

fluval 1 je vnutorny filter a este som zabudol
ze 1 z dovodov vzniku ciernej riasy je aj slabe osvetlenie VRAJ ...
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Vai » 22 Sep 2003 17:29 pm

Přidám pár vlastních postřehů.
Akva 70 l (77x30x30), menší druhy ryb 10-15 ks, hustý prales z rostlin, probublávající obyč.molit.filtr, světlo 1x 18 W zářivka OSRAM teple bílá (2 roky stará) 11 hodin denně, pH 7,0-7,8; NO2-0,0; NO3 10-20; P-1,5; UT-5-7dKH.
Akvárium směrem na jih, bez dopadajícího přímého slunce, přes zimu ani stopy po řasách, ale zato přes léto, tak od května mohutná expanze ruduchy, této černé štětičkové potvory - zkrácení umělého osvětlení nepomáhalo, častější výměna vody taky ne. Nakonec jsem se jí zbavil nasazením 1 ks pravé Crossocheilus siamensis, velká asi 8cm, týden bez krmení a bylo po řasách. Zůstaly pouze zbytky, tam kam "nedosáhla" a ty pak přestaly růst a zmizely, neboť nastal podzim a pak zima (loni).
Letos na jaře jsem tuhle nádrž zastínil = podstatně méně venkovního světla (akva je v rohu, zastíněné z obou boků, s otevřenou čelní stranou odvrácenou od okna směrem do místnosti) a řasa sice opět nastoupila, ale pouze mírně, kolem výpustě filtru, kde je větší proudění vody, nyní však, jak se zkracuje den a ubývá venkovního světla, tak postupně začíná mizet.
Takže u mě to tipuji na jediného vyníka - světlo, ale venkovní, denní a ani nemusí být přímé.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 23 Sep 2003 09:15 am

vai ale ak si oznacil ako 'vynnika' priame slnecne svetlo tak potom to nechapem akva je v hale kde nie su okna je tam polosero ak sa nezasvieti

este som zabudol podotknut ze v akva mam konstantnu teplotu 27`C (?)

najviac sa riasa rozmnozuje na anubiasoch :( a sagitariach
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod paulovic » 23 Sep 2003 14:58 pm

nedaval si do akva nejaké nové dekorácie? alebo rastlinky.

Ja som to dostal na rastlinkách. Najprv som si myslel, že sú to nové korienky, ale z konca listov? blbina.

skús pozrieť túto stránku. Vynikajúci článok
http://rpaqua.wz.cz/index.php?id=rasy_steticka

už som urobil opatrenia, uvidím ako to dopadne.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 23 Sep 2003 15:01 pm

dekoracie hmmm mam iba 1porcelanovy domcek :) obaleny zvyskom zelenej riasy - malym, kokos pravidelne cisteny prisavnikmi :) a dal som tam asi pred tyzdnom umelohmotnu trubku - ale riasy sa mi uz robili aj pred tym

este ma napadlo toto: krmim mrazenymi patentkami - zozerie sa ich asi 90% do 3-5min :) zvysok do 1min :) (mozno prehanam)
malokedy vlocky - malo
pridavam cukynu a kapustu :) /sparenu
inak dokopy nic - tak neviem :(

paulovic dik SUPER clanok
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod salik » 23 Sep 2003 18:56 pm

Cierna Stetinkova Riasa - mal som ju davnejsie v hojnom mnozstve - u mna bola na 100% na vine filtracia, po prerobeni akvaria - zmena filtracie, neviem co je to cierna stetinkova riasa (akvarium ostalo na tom istom mieste, vykon osvetlenia sa nezmenil, hnojenie, CO2, krmenie - vsetko po "starom"), od zmien je asi rok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod paulovic » 24 Sep 2003 08:01 am

Nemal si náhodou hlavicu s molitanom? Vo vode zostávaly plávať drobné častice?
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod jacik » 24 Sep 2003 08:06 am

paulovic napísal:Jskús pozrieť túto stránku. Vynikajúci článok
http://rpaqua.wz.cz/index.php?id=rasy_steticka


dve veci mi v tomto clanku nesedia:
-prvou je ten napad s bielenim rastlin. myslim ze je to iba docasne riesenie. asi ako pouzitie protiriasoveho pripravku kupeneho v obchode.
-a druhou je zabranenie prenosu riasy do akvaria. autor napisal dobre ze ' se může akvarista pokusit vyhnout přenosu červené řasy do nekontaminované nádrže'. ale pokial ma riasa v akvariu dobre podmienky na rast tak časom sa do akvaria určite dostane. určite.

inac je to super clanok:
-autor dobre pise ze sa treba zamerat hlavne na regulaciu mnozstva zivin a stopovych prvkov a svetla a filtracie atd. to je podstatne.

pretoze ked date hocijaku rastlinu aj uplne zarastenu riasou do akva kde sa riasa nevyskytuje tak sa vam ta rastlina casom sama ocisti (riasa sa rozpadne a zmizne).
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 24 Sep 2003 09:00 am

vcera som meral obsah Fe a P
Fe = okolo 0,3 ; P = okolo 0,5
vcelku v norme
vymenil som 10l vody a odstrihal naviac zasiahnute listy uvidim ako dalej

co sa tyka molitanu nechapem presne na co sa pytas :(
vodu mam ciru nic tam neplava samozrejma ak ju zvyrim tak chvilu tam drobne necistoty plavaju

dnes planujem vymenit dalsich 10l - nech sa trocha 'vycisti' voda
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod paulovic » 24 Sep 2003 09:31 am

mám pocit, že u mňa nieje hlavica s molitanom to najlepšie riešenie. :(

vo vode plávajú drobné nečistoty a prúd vody ich vedšinou stiahne na dalšiu púť po akva, takže sa do filtra nedostanú. možno po 5 kolečku. :x

skúsal som rôzne natáčania hlavice vrátane prietokov, ale mám pocit že je to stále rovnaké. :?:

po preriedení rastliniek, som spojazdnil Shark 1 s uhlíkovým filtrom na prečistenie vody. taktiež bolo vymenených 40% vody v akva. Po odsavení Shark 1 bola voda kryštálovo čistá. čo sa na další deň už povedať nedá.

Rozmýšlam odstaviť hlavicu a nechať Shark, ale bez uhlíka. :idea:
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod trimm » 24 Sep 2003 14:04 pm

Tiež mám podobnú skúsenosť ako Vai , keď som mal akva na presvetlenom mieste,tak sa štetinkovej riase darilo.Momentálne mám akvárium v miestnosti kde dopadá priame slneč. žiarenie len 1-2 hodinky denne (zrána) a túto riasu som nespozoroval . Tiež som niekde čítal, že sa jej darí v zásaditej a tvrdšej vode.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod skala » 24 Sep 2003 14:20 pm

v makkej a kyslej rastie tiez paradne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 24 Sep 2003 14:25 pm

bavime sa stale este o ciernej stetinkovej ? lebo zelenu dokopy nepoznam
po tom co mi nesvieti slnko na akva
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Atilla » 26 Sep 2003 09:38 am

vcera som vymenil 50% vody a kompletne prestrihal rastlinky uvidim ci dojde k zneme, uz nepridavam hnojivo len CO2
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod triscene » 10 Máj 2011 21:58 pm

dnes som sa trosku hral so striekackou a vriacou vodou a ocividne sa to riase nepacilo tak som zvedavy ze ako sa rozpadne a ako rychlo sa chyti nova alebo ci bude pomalsia :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod triscene » 20 Máj 2011 22:21 pm

no po aplikovani vriacou vodou na chvilu ustali a vedel som takmer uplne ocistit kamene ale opat to tam je, takze uplatnim riesenie na kamene mikrovlnku a na zvysok nezivy mraznicku a pak poriadne vykefovat..bude zabava :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Pufli » 20 Máj 2011 22:49 pm

Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod Sunkafit » 21 Máj 2011 13:25 pm

triscene napísal:no po aplikovani vriacou vodou na chvilu ustali a vedel som takmer uplne ocistit kamene ale opat to tam je, takze uplatnim riesenie na kamene mikrovlnku a na zvysok nezivy mraznicku a pak poriadne vykefovat..bude zabava :)


môžeš to strkať hocikam pokial neodstraniš príčinu prečo tam je tej riasy nadbytok aj tak ti na kamenoch zas vyrastie
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cierna Stetinkova Riasa

Odoslaťod dedojozef » 21 Máj 2011 13:32 pm

Môže to niekto uložiť tam kde to má byť? Prosím.
http://www.akva.sk/stetinkova-riasa-t2413.html
http://www.akva.sk/riasy-t1606.html

Nezakladajte nové témy tam, kde už také sú.
O štetinke sa tam toho popísalo dosť. Stačí čítať.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.