bakteria/plesen?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

bakteria/plesen?

Odoslaťod JAhny » 14 Jan 2007 10:20 am

Asi pred rokom som si do akva zavliekol spolu s ramirezkami nejaku pliagu. Po tom, co mi postupne posli vsetky ramirezky a ziadna ina ryba ju nedostala
som prestal zistovat, co to bolo. Cca 6-7 mesiacov bol klud, ale teraz maju tie iste priznaky skalare. Prvotne priznaky su ako va fotke
Obrázok
nad okom sa vytvori biela bodka, ktora sa da prirovnat niecomu ako vyrazke u ludi. Doposial mala u kazdej ryby choroba prudky priebeh do par dni sa vytvorilo takychto vyraziek viac, vyrazne napuchli, rybke vytlacili oko. Po par dnoch praskli a rybke zostala miesto takejto vyrazky hnisava diera do tela. Doposial to neprezila ani jedna. Zaujima ma aj ta polrocna pauza medzi vyskytom choroby. Zivorodky, tetry, ancistrusy, panciernicky co mam, to nikdy nepostihlo. Skusal som uz multimedikal, sol a preventin, nic nezabralo.
JAhny
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 14 Jan 2007 09:58 am

Reklama

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod kustro » 14 Jan 2007 10:22 am

zeby krupička?
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod JAhny » 14 Jan 2007 10:37 am

kustro napísal:zeby krupička?

krupicka su malinke parazitiky po celom tele aj po plutvach. toto je iba voblasti hlavy a tie "vyrazky" su vacsie od 1 mm do 4 mm.
JAhny
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 14 Jan 2007 09:58 am

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod JAhny » 14 Jan 2007 12:56 pm

Nakoniec som zistil, ze to je spironucleus alebo hexamita. Ak mozem poprosit nejakeho chovatela z BA, ktory ma doma zasobu antibiotika ENTIZOL, ci by mi par pilul nepredal. Z lekarne ma totiz vyhodili ako najvacsieho zlocinca, ked som si tento liek chcel kupit bez predpisu s tym, ze je pre rybicky.
JAhny
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 14 Jan 2007 09:58 am

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod Katarinka » 15 Jan 2007 09:01 am

Ahoj,
ja som tiez raz potrebovala vyliecit rybky (podozrenie na malawi bloat) a vtedy mi znamy poradil, ze na tej istej baze ako Entizol funguje aj Metrozol alebo Metronidazol. Obsahuje tu istu ucinnu zlozku ako Entizol, dkonca bez vedlajsich prisad. Entizol je liek z humanej mediciny, Metrozol je liek veterinarny. Normalne som to bez problemov kupila u veterinara a cele vrecko (myslim ze to malo 20 g) stalo 50,- Sk. Vyskusaj.
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod MajkaK » 15 Jan 2007 18:49 pm

Mne Entizol odporucili s usmevom na tvari. Najprv mi to nedoslo, ale po chvilke som pochopila co mi vlasne povedali. On je to liek na pohlavnu chorobu - kvapavku
Ale mne to poradili proti vnutornym parazitom
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod JAhny » 15 Jan 2007 21:18 pm

Mam ho dnes som si ho vybojoval, stal ma 15 Sk. :)
JAhny
 
Príspevky: 8
Obrázky: 1
Založený: 14 Jan 2007 09:58 am

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod hramat » 24 Aug 2007 11:23 am

a pomohlo to? zapasim s cimsi podobnym
Obrázok používateľa
hramat
 
Príspevky: 22
Obrázky: 7
Založený: 29 Júl 2007 23:07 pm

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod badox » 19 Nov 2007 12:37 pm

nechcem zakladať novú tému, tak skúsim oživiť problém s bielymi bodkami tu... našla som ich na kardinálke pred dvom dňami, teda vlastne iba jednu bodku, je ako maličká vyrážka (do 1mm) na spodnej časti papuľky. Prvé ma napadla krupička, ale to by už bolo asi na celej rybke ale aj tak som zvýšila teplotu v akva, no fakt neviem čo ďalej? len čakať, či sa to rozšíri najprv na rybke (viac bodiek) alebo preventívne ju odloviť do karantény? Rybka sa inak správa bez nejakých zmien. Pls, poraďte... ešte som v akva žiadnu chorobu nemala.
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod Mirco » 19 Nov 2007 13:04 pm

entizol pomaha. ja som mal chore ramirezky mali daku crevnu bakteriu, biele vykaly atd...entizol je na predpis mam fasa lekarku dosiel som dala recept v lekarni som doplacal 5sk :D

badox skus to dako blizsie opisat..malicka vyrazka na spodnej casti papulky...kludne to moze byt krupica...mne to tiez zacinalo jednou bodkou...nemenila si teraz dakedy vodu a neklesla ti prudko teplota vody alebo iny stres? pokial je to iba jedna rybka tak ju daj do karanteny zvys teplotu tak o dva stupne a pridaj costapur - zarucene pomaha, ak je to viac rybiek liec to priamo v akva ak sa mylim opravte ma :)
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod badox » 19 Nov 2007 16:52 pm

no vodu (asi 1/3) som menila den predtym ako som si to na nej vsimla, je mozne, ze aj mierne poklesla teplota (mozno stupen)
je to len na jednej rybke, teplotu som zvysila na 29 hned ked som to zaregistrovala, uvidim, co dnes vecer, ci nieco pribudlo, alebo co... ale asi ju dam teda do karanteny :( mam ale iba 9l nadrzku bez akejkolvek techniky, treba ju nejako vybavit?
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod hramat » 20 Nov 2007 10:56 am

lepsie je asi rybku nechat zo zaciatku v povodnej nadrzi aby sa zbytocne nestresovala. Samozrejme zalezi na tom v akom stadiu je asi choroba a ako sa rybka sprava. Tiez treba dat pozor aby ti liek neznicil rastliny v akvariu.
9l nadrz na karantenu je viac nez postacujuca (aspon usetris na lieku), staci tam dat iba prevzdusnovat, aj tak sa neodporuca vodu filtrovat pri lieceni.
Obrázok používateľa
hramat
 
Príspevky: 22
Obrázky: 7
Založený: 29 Júl 2007 23:07 pm

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod badox » 20 Nov 2007 12:16 pm

dakujem moc za rady :) to s tým stresovaním rybičky ma včera napadlo a keďže do večera nebolo nič nové, ešte som ju nechala v pôvodnom akva no a našťastie sa zdá, že to ustupuje, ráno bola tá bodka viditeľne menšia, nič nové nepribudlo ani na tej rybke a co som v rychlosti mrkla ani na ostatnych, tak dúfam, že to je na ústupe celkovo. Ale stále netuším, čo to mohlo byť...
no teraz čo s teplotou? mám v pláne ju preventívne pár dní ešte neznižovať a potom postupne na pôvodnú, dúfam, že to bude v pohode.
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod hramat » 20 Nov 2007 12:24 pm

Teplotu zatial nechaj vyssiu. Len kontroluj rybky ci moc neplavaju pri hladine, pri vyssej teplote ubuda kyslika vo vode. Mozno by pomohlo dat trosku soli (cca polievkova lyzica na 40/50 litrov), pokial to je daka pliesen alebo bakteria na kozi.
Obrázok používateľa
hramat
 
Príspevky: 22
Obrázky: 7
Založený: 29 Júl 2007 23:07 pm

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod badox » 20 Nov 2007 16:44 pm

s tou solou ma to hned napadlo, len som vtedy nevedela ci moze byt aj klasicka alebo nejaka speci, no dik za pripomenutie, idem pohladat :)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: bakteria/plesen?

Odoslaťod hramat » 20 Nov 2007 17:03 pm

na tomto forume to odporucali davat aj preventivne pri zakladani akvaria a meneni vody
Obrázok používateľa
hramat
 
Príspevky: 22
Obrázky: 7
Založený: 29 Júl 2007 23:07 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.