Neviem si poradit



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 15 Jan 2007 15:05 pm

Zacnem od zaciatku, som uplna zaciatocnicka, akvarko sme zalozili 2.4.2006. Je to 112 l (-20 kg strku, na spodku zrnitejsi, horna vrstva vacsie)akvarko. Osvetlenie je Philips 2 x 18W, filter AQUAEL FUN 2 s molitanovym vnutrom, ohrievac AQUEL 100 W. Rbyky: 1 zlata rybka, 2 subunkin, 1 cierna teleskopka (druhej vypadlo oko z nicoho nic tak sme potratili, pricinu neviem), 1 parochniarka, 2 ciapockova parochniarka a 3 prisavniky. Na zaciatku sa nam voda vzdy ozelenila, kazde 2 tyzdne sme uplne vymienali vodu, vtedy sme este nemali prisavniky. Po nasadeni teraz mam zase problem, teraz na umelych kvetoch sa mi po tyzdni objavuje hnedy povlak, a teraz to dolezite u tej parochniarke objavila som asi ma chorobu vodnatielka, teraz je uz karantene, citala som ze nic nepomoze ale ja este dufam kedze papa. Druha vec teraz sobotu ked som chcela vymenit vodu a premiestnovala som rybycky, jeden subunkin plavala na chrbte, myslela som ze je koniec ked som ju vsak premiestnila po 2 minutach trosku pozbierala. Ked som ju dala naspat po vymene vody som zistila ze plava na povrchu lebo zjavne ma problem ponorit k dnu. A dneska zacala aj teleskopka zvlastne spravat. Poradte mi prosim nechcem prist o rybycky. Do vody davam pripravok od Sery a dostavaju preventin.
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Reklama

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod martin_s » 15 Jan 2007 15:49 pm

Ked vymienas vodu tak premiestnujes rybky :?: :twisted: NACO :?:
Mozno prave to je pricina ich divneho spravania sa, ze ich casto premiestnujes a tym su v strese, cim sa znizuje ich obranyschopnost a su nachylne na ochorenia.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 15 Jan 2007 16:29 pm

Premiestnujem im lebo ked vymienam kazde dva tyzdne tak uplne vymenim a preplachujem aj kamene toto som citala v nejakej knihe
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod ACAB » 15 Jan 2007 16:35 pm

A v jakej knihe preboha ? ? :shock:
No jo, tie akvaristicke zaciatky .. :idea:
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod redw » 15 Jan 2007 17:17 pm

A nebolo to v časti knihy " ako sa nespravne starať o akvarium" ???? vodu nesmieš meniť všetku, v tvojom prípade stači 20-30L raz týždenne. Ryby nevyberať, nechať v akvariu. Bohužial tiež poznam jedneho akvaristu, ktorý meni naraz všetku vodu, ešte dobre že mi nedaval on rady ked som pred rokom zakladal svoje akva :D
Máš len umele rastliny?? to nie je moc dobre, kup si žive.
Tie ryby čo tam maš, pekny mix, o ciapockovej parochniarke som ešte nepočul. Zlata rybka neni studenovodna?? Ked jej s tým ohrievačom prihreješ na 24C tak je určite nadšena.
Najlepšie by pre teba bolo prečítať si toto forum od A po Y aby si pochopila ako ma spravne akvarium fungovat a ako sa on spravne starať.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod MajkaK » 15 Jan 2007 18:18 pm

Bez urazky, ale ak viete iba kritizovat, tak radsej custe
Kikus, uplna vymena vody - nie. Raz do tyzdna odkalovat a doplnat vodu. Ani ty nezijes v sterilne cistom prostredi. Teplota vody cca. 25C je ok, pretoze preslachtene zavojnatky potrebuju vysoku teplotu. Odporucam ti externy filter, pretoze zavojnatky su paradny bordelari. Ten tvoj je hodne slaby a tak ho aspon hooodne casto cisti vo vode odobranej z akva, pretoze vo filtri a tiez vo vode sa tvoria "dobre" bakterie", ktore uplnou vymenou vody znicis. K tej vodnatielke - ja som uspesne vyliecila vodnatielku pripravkom sera baktopur DIRECT. Liecbu zacni co jaskor, podla navodu. Ale pozor na prisavnickov, lebo tento liek by ich mohol zabit. Kym ryby zeru, tak by to mali zvladnut. Ale ak maju len problemy s plavanim a neodstavaju im supiny, tak mozu mat aj prechladnuty plavaci mechur. Skus im zvysit teplotu o par stupnov. Dolezite su aj vitaminy - Sera fishtamin pre koi kapre. A skus si prezriet aj tuto stranku - www.sera.cz sera radce
A co je to ten preventin? Ja mam taky neisty pocit, ze skodi prisavnikom. Radsej si to zisti
Naposledy upravil MajkaK dňa 15 Jan 2007 18:27 pm, celkovo upravené 1 krát.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod luboss14 » 15 Jan 2007 18:26 pm

Ja menim komplet vodu v akva iba raz do roka,kedy mením celkový vzhlad akva...
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod MajkaK » 15 Jan 2007 18:29 pm

luboss14 - menis vzhlad z nepriehladneho na cire?
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod luboss14 » 15 Jan 2007 18:37 pm

nie pesadzam rastliny,odoberam ich či pridavam.....
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 15 Jan 2007 19:23 pm

No forum uz tyzdne citam, MajkaK tvoj boj som citala a dneska mi manzel vsetko potrebne donese. Vodu preto vymienam uplne lebo ked vidim aky bordel je pod kamenmi tak je mi zle. Prezradte mi co presne znamena odkalovat, existuje nejaky pristroj alebo co? O filtracii som citala ale mam taky problem ze ked kazdy druhy tyzden vyberem filter tak je taky spinavy samy bordel, neviem predstavit vymenit 2 krat do roka. Kazdy druhy mesiac vymienam aj molitan. Neviem ci je dost ten filter co som mala k akvarii a ani neviem ci mam svietit celu noc alebo kolko? A ani neviem ci tam mam dobru kombinaciu rybiek lebo to co mam odporucal predavac v Hornbachu. Preto sa pytam.
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod luboss14 » 15 Jan 2007 19:34 pm

v hornbachu????----prvá chyba
načo menjť moitan tak často stačí ho vyčistiť v odkaeej vode
odkalovac-odkalovanie,zvacsa maju v aqaristikach.
aky filter si mala k akva?
ak tam mas ryby stačí cez den.
ake ryby mas
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 15 Jan 2007 20:44 pm

Molitan bol tak zasvineny ze sa to nedalo umyt (hnede povlaky). Filter mam vnutorny AQUAEL FANFILTER FAN-2 , podla parametrov by malo byt na 100-150 l vody co by aj sedelo ale ja si myslim ze nie je dost vykonny.
Ryby:1 zlata rybka, 2 subunkin, 1 cierna teleskopka (druhej vypadlo oko z nicoho nic tak sme potratili, pricinu neviem), 1 parochniarka, 2 ciapockova parochniarka a 3 prisavniky. Jaaj kym nezabudnem preto nemam zive rastliny lebo v Hornbachu odporucili umele kedze tieto rybicky zjedia zive.
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod bettina » 15 Jan 2007 20:49 pm

v Hornbachu chybala ta spravna smena....
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod luboss14 » 15 Jan 2007 20:55 pm

tam vždy chyba a spravna smena....nič v zlom....
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 15 Jan 2007 21:49 pm

Mohli by ste radsej povedat co robim zle a nie filozofovat o tomtkde som to kupila, je to uz neskoro kupili sme ale ja naozaj chcem vediet co robime zle, preco mi po jednom odchadzaju rybicky. Dakujem
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod catfish » 15 Jan 2007 22:00 pm

MajkaK napísal:...K tej vodnatielke - ja som uspesne vyliecila vodnatielku pripravkom sera baktopur DIRECT. Liecbu zacni co jaskor, podla navodu. Ale pozor na prisavnickov, lebo tento liek by ich mohol zabit....
A co je to ten preventin? Ja mam taky neisty pocit, ze skodi prisavnikom. Radsej si to zisti


Sera baktopur direct je nifurpirinol, při správném použití krunýřovcům neublíží.

Preventin bych krunýřovcům nedávala.
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod catfish » 15 Jan 2007 22:09 pm

kikus: To akvárium je pro tolik závojnatek malé. Produkují velké množství detritu. Pokud bys je tam chtěla dočasně chovat, musela bys předimenzovat filtraci (nemyslím tím zvýšit výkon filtru, ale zvětšit množství filtračního materiálu). Pravidelně měnit část vody.

O závojnatkách:
http://www.catfish.cz/studen/karas/karas.htm

Studenovodní akvaristika:
http://www.catfish.cz/studen/studen1/stud1.htm
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod jan toman » 15 Jan 2007 22:14 pm

kikus napísal:Molitan bol tak zasvineny ze sa to nedalo umyt (hnede povlaky). Filter mam vnutorny AQUAEL FANFILTER FAN-2 , podla parametrov by malo byt na 100-150 l vody co by aj sedelo ale ja si myslim ze nie je dost vykonny.
Ryby:1 zlata rybka, 2 subunkin, 1 cierna teleskopka (druhej vypadlo oko z nicoho nic tak sme potratili, pricinu neviem), 1 parochniarka, 2 ciapockova parochniarka a 3 prisavniky. Jaaj kym nezabudnem preto nemam zive rastliny lebo v Hornbachu odporucili umele kedze tieto rybicky zjedia zive.


Krmis casto a hodne? A hlavne vlockami a granulami ?.Kolko krat denne krmis? Neuvadzas ci aj prevzdusnujes.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod slade14 » 15 Jan 2007 22:14 pm

ako si povedala tieto ryby ti rastliny vytrhaju a potom plavaju na hladine , tak si tam daj napriklad riciu (plavajuca rastl.) a nejaky mach. ricia dobre odstranuje dusikate latky a rychlo sa rozmnozuje takze ti z akva nevymizne aj ked by rybycky vynalozili akokolvek velke usilie. taktiez by tam mala nastat biologicka rovnovaha aspon na tyzden pokial nevymenis 1/3 vody. existuju rozne zakorenene rasliny ktore tieto ryby netrhaju napriklad criptocorinus affinis , keby si chcela mozem ti par korienkov podarovat.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod luboss14 » 15 Jan 2007 23:12 pm

Pri spravnom uchytení a vyžíve rastliny by tento problém nemal nastat
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod kikus » 16 Jan 2007 08:37 am

Krmila som ich dvakrat do dna len male mnozstvo, vlockami. Od vcerajska maju aj specialne granule. Prevzdusnujem, ked pytas ci ide cez filter aj vzduch. Subunkin bude po kupeli so Sera Bactopurom asi ok ale tu parochniarku stratim. Neviem co znamena ked ma ritny otvor cerveny????
kikus
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Dec 2006 20:44 pm

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod martin_s » 16 Jan 2007 10:20 am

Dobre by bolo asi zhrnut to v com si urobila chybu:
1. Vymena kompletnej vody a premyvanie strku kazde 2 tyzdne. Znicila si si tym uzitocnu mikrofloru, ktora sa ti stara o to aby sa ti v akva nenahromadili dusitany a NH4, ktore su pre ryby toxicke. Kup si odkalovac (staci aj obycajny odkalovaci zvon za 25,- Sk) ktorym odsajes detrit (ten "bordel pod kamenmi") z dna.

2. Vymena molitanu vo filtri kazdy 2-hy mesiac.
Rovnako ako pri vymene kompletnej vody a premyvania strku. Niekolko tyzdnov trva kym sa ti vo filtri usadia spominane uzitocne bakterie (zabiehanie filtra). Nezabehnuty filter plni iba funkciu mechanickej filtrácie, nie biologickej (vid napr. clanok o filtracii tu na akva). Znecisteny molitan staci preplachnut vo vode odpustenej z akva pri ciastocnej vymene vody spojenej s odkalovanim dna.

3. Umele rastliny
Nasad radsej zive rastliny, pripadne ak by ti ich vytrhavali ryby tak mozes pouzit javsky mach, ricciu, pistiu, anubias barteri var. nana, ... , ktore ti pomahaju udrzat biologicku rovnovahu v akva a pri fotosynteze (svetla faza) vytvaraju kyslik potrebny pre ryby a uzitocne bakterie. Zive rastliny su potrebne najmä pri tych druhoch ryb ktore produkuju vela odpadov.

3. Svetlo.
V noci by si nemala svietit. Aj rastliny aj ryby potrebuju odpocinok. Pri rastlinach je tma nevyhnutna aby mohla nastat tzv. tmava faza fotosyntetickej asimilacie. Svietit by si mala iba priblizne 10-12h denne ale zavisi to od toho ake budes mat osadenstvo akva.

4. Preventin
Podla toho co si napisala usudzujem ze preventin pridavas pri kazdej vymene vody. Preventin je chemikalia ako vsetky ine lieciva a pri pouzivani chemie v akva plati ze aj menej je viac. Nie som si isty ale myslim ze aj preventin je zlozeny na baze FMC a teda ma nepriaznivy vplyv o.i. aj na uzitocne bakterie. Navyse ryby su vseobecne dost citlive na dlhodobe vystavenie chemikaliam.

Ak som na nieco zabudol, prosim doplnte ma, pripadne ma opravte ak som sa v niecom mylil.

P.S.: Ja som v hornbachu kupil ryby iba raz (ked som zacinal s akvaristikou) a priniesol som si odtial nejaku chorobu, ktora mi znicila takmer cele osadenstvo akva. Odvtedy tam kupujem jedine tak techniku alebo krmivo. Nikdy uz nic zive.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod Sorrymate » 16 Jan 2007 10:36 am

Velmi dobre zhrnute. Ja len pripomeniem, ze kikus toto forum pravdepodobne necitala,
kikus napísal:No forum uz tyzdne citam,...

a ak aj citala, tak mozno len nepodstatne hadky ohladom firmy Eheim a pod. :D, pretoze by nerobila take zakladne chyby, povedal by som az nelogicke, ake robi: doba a cas svietenia, vymena vody, umele rastliny... Nic v zlom. Prajem vela stastia.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Neviem si poradit

Odoslaťod Snapso » 16 Jan 2007 12:46 pm

Ty sa zobud. Ten filter na to akva bohate stačí
Snapso
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Jan 2007 11:28 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.