Prisavnik [Ancistrus]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Prisavnik

Odoslaťod ACAB » 30 Dec 2006 14:08 pm

No ani ja mojim nic nedavam.
Jedine im hodim daku tu granulu, ale k tomu sa moc nedostanu, bo ich k nej nepustia ine ryby.
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 16 Jan 2007 12:04 pm

Ja im dávam mrazený sekaný špenát, čerstvé listy špenátu a hlávkového šalátu. Inak žerú to čím kŕmim ostatné ryby.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod STH » 16 Jan 2007 12:22 pm

moji maju radi zihlavu a dokonca v zime som skusal susenu,ktora mala posluzit ako caj,tu susenu zrali ako vlocky :D
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 16 Jan 2007 12:30 pm

STH napísal:moji maju radi zihlavu a dokonca v zime som skusal susenu,ktora mala posluzit ako caj,tu susenu zrali ako vlocky :D


Zaujímavé, to rozhodne vyskúšam.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 16 Jan 2007 23:03 pm

STH napísal:moji maju radi zihlavu a dokonca v zime som skusal susenu,ktora mala posluzit ako caj,tu susenu zrali ako vlocky :D

Ahoj ,,laci,,.
Skusal si uz ocistenu uhorku,platky zemiaka/ocisteneho/jablcko,karelab,obcas cervenu repu,listy cervenej kapusty/sparenej/,cinsku kapustu,ocistene hrozno, cerveny melon?
Moje napriklad neoblubuju cuketu,no zmlstnu si na cerstvom petrzlene.Ale nie vela,dostavaju ho ako maskrtu,raz za tyzden,dva.Takisto im chutia klicky jacmena z Tesca.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 17 Jan 2007 08:37 am

jan toman napísal:Ahoj ,,laci,,.
Skusal si uz ocistenu uhorku,platky zemiaka/ocisteneho/jablcko,karelab,obcas cervenu repu,listy cervenej kapusty/sparenej/,cinsku kapustu,ocistene hrozno, cerveny melon?
Moje napriklad neoblubuju cuketu,no zmlstnu si na cerstvom petrzlene.Ale nie vela,dostavaju ho ako maskrtu,raz za tyzden,dva.Takisto im chutia klicky jacmena z Tesca.


Tak to som veru neskúšal, to ma ani len nenapadlo. Takže začne "experimentovať". Ozaj a co plôdik, tomu tiež podávaš takéto lakocinky?
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 18 Jan 2007 23:10 pm

laci napísal:
jan toman napísal:Ahoj ,,laci,,.
Skusal si uz ocistenu uhorku,platky zemiaka/ocisteneho/jablcko,karelab,obcas cervenu repu,listy cervenej kapusty/sparenej/,cinsku kapustu,ocistene hrozno, cerveny melon?
Moje napriklad neoblubuju cuketu,no zmlstnu si na cerstvom petrzlene.Ale nie vela,dostavaju ho ako maskrtu,raz za tyzden,dva.Takisto im chutia klicky jacmena z Tesca.


Tak to som veru neskúšal, to ma ani len nenapadlo. Takže začne "experimentovať". Ozaj a co plôdik, tomu tiež podávaš takéto lakocinky?


Ahoj ,,laci,, a pekny vecer.
Asi ta sklamem, ale o plodik sa vobec nestaram,nakolko ziaden takmer vlastne nemam.Botie nie a nie sa rozmnozit,baryancistruse nestoja za rec ,L kace maju o potravu postarane v nadrziach vedno s rodicmi a nikdy ich specialne nedokrmujem.a ancistrus tem. tiez obcas nieco vyvedie,no maju dost v nadrziach na jedenie roznej maskrty. A kuhliinace tiez obcas nieco hodia,no tych je stale malo,lebo oni svojim sposobom zivota vobec neziju na ukor inych ryb.. Vies, s rybkami neobchodujem.Ak je nieco naviac,tak to jednoducho odlovim,alebo dievcata do mensieho akva,daju do firmy a rozda sa detom,ktore pridu s rodicmi a prejavia zaujem.
Nepouzivam ani ziadne chem. prisady,nehnojim,nepridavam CO a pri liecbe/pripadnej /pouzivam iba teplotu a pripadne sol . Neustale silne prevzdusnovanie,silne prudenie a kvalitna filtracia.Postupne rozsviecovanie a stmievanie,.Vsetko pre to,aby bolo cim menej ruchu okolo nadrzi a stresov..Zivu potravu z vlastnych zdrojov a vlastne,ked dozeras na potrebnu karantenu pri novej rybke,neni zapotreby ani liekov.
Nezabudni na mnozstvo korenov a radsej pouzi korene z nejakeho potoka/pozor na ochranarov___/,ale nepouzivaj rozne exoticke korene.Dokazu vodu nielen ofarbit,ale obcas i zmenit jej vlastnosti.
Takze,ziadna specialna starostlivost o plodik.A ved ani v prirode neplava ancistrus hore dolu s plnou papulkou rias,ci planktonu,aby nakrmil mlade.
Zatial sa maj.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Prisavnik - ROZMNOžOVANIE

Odoslaťod lunimus » 22 Jan 2007 15:10 pm

Ahoj
Chcem sa opýtať, aké najmenšie akvárko doporučujete pre prísavníky na rozmnožovanie. Samozrejme ich nechcem trápiť práve tým najmenším, ale zaujímalo by ma, koľko litrov približne potrebuje ako minimum.
Ďakujem
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 24 Jan 2007 11:59 am

jan toman napísal:Ahoj ,,laci,, a pekny vecer.
Asi ta sklamem, ale o plodik sa vobec nestaram,nakolko ziaden takmer vlastne nemam.Botie nie a nie sa rozmnozit,baryancistruse nestoja za rec ,L kace maju o potravu postarane v nadrziach vedno s rodicmi a nikdy ich specialne nedokrmujem.a ancistrus tem. tiez obcas nieco vyvedie,no maju dost v nadrziach na jedenie roznej maskrty. A kuhliinace tiez obcas nieco hodia,no tych je stale malo,lebo oni svojim sposobom zivota vobec neziju na ukor inych ryb.. Vies, s rybkami neobchodujem.Ak je nieco naviac,tak to jednoducho odlovim,alebo dievcata do mensieho akva,daju do firmy a rozda sa detom,ktore pridu s rodicmi a prejavia zaujem.
Nepouzivam ani ziadne chem. prisady,nehnojim,nepridavam CO a pri liecbe/pripadnej /pouzivam iba teplotu a pripadne sol . Neustale silne prevzdusnovanie,silne prudenie a kvalitna filtracia.Postupne rozsviecovanie a stmievanie,.Vsetko pre to,aby bolo cim menej ruchu okolo nadrzi a stresov..Zivu potravu z vlastnych zdrojov a vlastne,ked dozeras na potrebnu karantenu pri novej rybke,neni zapotreby ani liekov.
Nezabudni na mnozstvo korenov a radsej pouzi korene z nejakeho potoka/pozor na ochranarov___/,ale nepouzivaj rozne exoticke korene.Dokazu vodu nielen ofarbit,ale obcas i zmenit jej vlastnosti.
Takze,ziadna specialna starostlivost o plodik.A ved ani v prirode neplava ancistrus hore dolu s plnou papulkou rias,ci planktonu,aby nakrmil mlade.
Zatial sa maj.


Achoj Jan,
mal som na mysli plôdik prísavníka. Botie nechovám. Inak som presne ako Ty. Ani ja nepoužívam ani žiadne chemické prísady, nehnojím, nepridávam CO a liečim iba teplotu a pripadne soľ . Neustále prevzdušňujem, a filtrujem. Čo sa týka koreňov sám, si ich zbieram, kde na aký natrafím a ktorý sa mi páči. Potom ich doma na sporáku v hrnci vyváram, močím v akvarkách no a prísavník dokoná dielo. Zbožňujú ich vyjedanie. Pri mäkších drevách vytvoria nádherné „korene“. A sfarbenie? Vôbec ma to netrápi, odpustím vodu a dopustím čerstvú. Zásadne priamo z vodovodu. Inak skúsil som dať prísavníkom kúsok petržlena. Najprv sa tvárili, že nič no za dva dni po ňom ani stopa. Budem skúšať ďalšie.
Achoj.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 24 Jan 2007 23:33 pm

Ahoj Laci.
Pozor na petrzlen,aby si nemal prisavnikov viac,nez planujes. :D
Ale petrzlen im urcite neuskodi , ved ani korene nie su moc chutne.Pre nas.No oni ho bud u od teba doslova pytat. A ak mas nejaku moznost ,pridaj im obcas do jedla trosku cervenej mletej papriky.
A ak chces uvar im trosku ryze,najlepsia je porcovana.Dokladne preplachni v tecucej vode a nechaj vychladnut.Podavaj striedavo. a hlavne striedmo. Nesol a ani ziadne ine prisady.
Ahoj .ján.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 25 Jan 2007 08:42 am

Achoj Ján,
jan toman napísal:Pozor na petrzlen,aby si nemal prisavnikov viac,nez planujes. :D

Nie som proti :D , daju sa predať.
jan toman napísal: A ak mas nejaku moznost ,pridaj im obcas do jedla trosku cervenej mletej papriky.

Koľko máš na mysli papriky :?:
jan toman napísal:A ak chces uvar im trosku ryze,najlepsia je porcovana.

Porcovana ryža, myslel si tú porcovanú v sáčkoch :?:
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod lunimus » 25 Jan 2007 14:12 pm

Tú ryžu treba uvariť do mäkka ako sebe na obed, alebo jemne rozvariť?
A ešte jedna otázočka na tú mletú červenú papriku - nevymyje sa z krmiva, keď im to vhodím do vody?
A paprika má fungovať ako nalákanie prísavníkov na vôňu, alebo niečo iné?
Ďakujem
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 25 Jan 2007 23:15 pm

lunimus napísal:Tú ryžu treba uvariť do mäkka ako sebe na obed, alebo jemne rozvariť?
A ešte jedna otázočka na tú mletú červenú papriku - nevymyje sa z krmiva, keď im to vhodím do vody?
A paprika má fungovať ako nalákanie prísavníkov na vôňu, alebo niečo iné?
Ďakujem


Ahoj.
Vacsinou byva uz predvarena,ale skus tak,aby s nej nezostala kasa.A dobre preplachni pod tecucou vodou.
K tej paprike.Skus si urobit nasledovne: zmiesaj trosku studenej vody s hrubou mukou,pridaj trosku mletej papriky a pokial sa nebojis,pridaj najemno postruhany cesnak.Alebo pomlety..Toto premiesaj na tuhe cesto a skus velmi opatrne/pre zaciatok/nastruhat trosku rybam,mozes priamo do akva.Ale iba tolko,kolko stihnu za 2-5 minut skonzumovat.Nedavaj vela,lebo si pokazis vodu,
Cesto mozes aj uvarit,nieco ako halusky a opatrne ich tam zopar oplachnutych hodit.
Ked som mal afriky,tiez som im to podaval takto.S tym,ze varenim straca krmivo na hodnote. Toto je ten najjednoduchsi rcep,aky poznam
Len si nepoplet cervenu papriku so sviezou zelenou,ta ma ine hodnoty.
No a preco paprika ?Vobec ju nemusis podavat,neni to podmienka.Cervena paprika obsahuje latku,,kapsidiol,,ktora sa doporucuje ako prevencia proti porazke,tvorbe krvnych zrazenina plucnej embólii.Ale i ta paprika je len vymysel niektorych akvaristov a mnoho inych moze proti tomu namietat.
Cesnak:Uz Hippokrates doporucoval cesnak ako liek .Cesnak sa vseobecne pouzival ako liecebny pripravok proti bakterialnym ochoreniam,pri liecbe infekcnych ochoreni a ako ucinny liek proti parazitom v traviacej sustave.
Latinsky nazov cesnaku je:Allium sativum a mozna ze si sa s nim niekedy stretol na nejakom obale,,vselieku pre ryby,,.
V 100 gramoch cesnaku sa nachadza: 64 vody, 6 g proteinov, 0,1 g. lipidov, 26,3 g glycidov, a toto mnozstvo cesnaku ma spolu 124 kalorii.
100g cesnaku ma dalej toto zlozenie, co sa tyka mineralov :38 mg vápnika, 1,4 mg zeleza, 134 mg fosforu, 1 mg zinku, 0,2 mg B1, 0,08mg vitaminu B2, 0,6 mg vitaminu B3, 5mg vitaminu C.
Obsah selenu v nom zabezpecuje spravne funkcie imunitneho systemu.Obsah vitaminov priaznivo posobi aj pri virusovych ochoreniach.
Znizuje hladinu krvneho cukru a ovplivnuje tvorbu a vylucovanie zlce.Je to teda liek s karminativnym ucinkom/karminativa su rastline prostriedky,vyvolavajuce odchod nahromadenych cervnych plynov atd,atd.. asi na 12 stranok...
Tak a teraz co s tym?Mozes si s toho nieco vybrat,no nemusis nic.Ale vedz,ze cesnak i paprika maju svoje opodstatnenie v akvaristike,aspom podla mna.Tak ako petrzlen,ktory okrem vselicoho aspom strucne:Obsahuje rychlostravitelne stopove prvky a mineraly ako zelezo,horcik,med,draslik.No a preco je toto vsetko zapotreby?
Pokial chces zdrave,plodne a cule rybky bez pouzivania roznych chem. prisad/co zas nemusi byt pravda,lebo je to vec nazoru/mal by si nieco prene aj urobit.
Toto je laicke podanie,ziadne vedecke,takze neber to ako zavazne.
Ahoj.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prisavnik

Odoslaťod Dorianna » 26 Jan 2007 09:59 am

S cesnekem bych i souhlasila (doufam, ze ryby nemaji vyvinute chutove bunky a nebude je cesnek palit). Akorat tou mletou paprikou se rozumi paprika cerstva anebo jsi myslel klasickou praskovanou v sacku, kterou posypavam kure? Dekuji.
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Prisavnik

Odoslaťod Fantastic » 27 Jan 2007 23:44 pm

mam otazku: pozerie prisavnik aj hnede riasy-sinice lebo teraz s nimi bojujem nastali u mna problemy s osvetlenim a potrebujem to nejako rychlo riesit
Fantastic
 
Príspevky: 43
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2007 15:36 pm
Bydlisko: Gelnica

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 28 Jan 2007 16:45 pm

Fantastic napísal:hnede riasy-sinice lebo teraz s nimi bojujem nastali u mna problemy s osvetlenim a potrebujem to nejako rychlo riesit


Pozri riasy
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 13 Feb 2007 12:04 pm

jan toman napísal:A ak chces uvar im trosku ryze,najlepsia je porcovana.


Vyskúšal som tú ryžu. A ak mám pravdu povedať ani som nevidel ako ju konzumovali.
Oni ju doslova "zožrali". Hodil som ju do akvarka, odniesol som do kuchyne tanierik a vrátil som sa po cca 2 minútach a ryža nikde.

Dal som aj rakovi a krabom, tým to zjavne chutilo. Fajn rada odporúčam ďalším.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod aicula » 13 Feb 2007 12:17 pm

Chcela by som sa spýtať, či niekto netuší, prečo sa u mňa nedarí prísavníkom. Začínam s akvárkom, mám platy, molly a gubkáče, tým sa darí, dokonca mám už aj jedno mollie bábätko a 5 gubčích, ale už dvaja prísavníci mi zdochli, jedného som doteraz nenašla :shock: V Zoodome mi predavač povedal, že možno preto, že im nedávam špeciálne krmivo pre prísavníky a že zdochli od hladu. Tak som kúpila granule, ale keď ich tam hodím, tak ostatné ryby kašlú na svoje žrádlo a mlátia sa o granulu. Tak neviem.... Teraz mám na skúšku iba jedného prísavníka a čakám, či prežije 8)
Obrázok používateľa
aicula
 
Príspevky: 13
Založený: 13 Feb 2007 12:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prisavnik

Odoslaťod laci » 13 Feb 2007 12:23 pm

aicula napísal:V Zoodome mi predavač povedal, že možno preto, že im nedávam špeciálne krmivo pre prísavníky a že zdochli od hladu.


Tak to ťa asi dobehol. žiadne špeciálne granule som nikdy prísavníkom (najbežnejším) nedával. Skôr či neboli nejaké choré už z predajne.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prisavnik

Odoslaťod aicula » 13 Feb 2007 13:16 pm

No to neviem, či neboli chorí, mala som jedného toho klasického hnedého (tie názvy sú pre mňa ešte náročné si zapamätať) a jedného zlatého. Ten normálny vydržal asi mesiac a odvtedy som ho nevidela a toho zlatého som asi za týždeň na to našla ležať na dne. Toho krmiva som si našťastie kúpila iba 50g sáčok na skúšku. Ešte ma tak napadlo, či by im nemohol vaďiť piesok, čo mám na dne akvárka.... :?:
Obrázok používateľa
aicula
 
Príspevky: 13
Založený: 13 Feb 2007 12:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prisavnik

Odoslaťod johhhny » 13 Feb 2007 20:33 pm

aicula napísal: že im nedávam špeciálne krmivo pre prísavníky a že zdochli od hladu. Tak som kúpila granule, ale keď ich tam hodím, tak ostatné ryby kašlú na svoje žrádlo a mlátia sa o granulu.


Skus tam tie granule dat vecer, ked zhasnes svetlo. Prisavnici su nocne tvory, oni si to pozberaju aj po tme. U mna to fungovalo :idea:
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 14 Feb 2007 01:02 am

laci napísal:
jan toman napísal:A ak chces uvar im trosku ryze,najlepsia je porcovana.


Vyskúšal som tú ryžu. A ak mám pravdu povedať ani som nevidel ako ju konzumovali.
Oni ju doslova "zožrali". Hodil som ju do akvarka, odniesol som do kuchyne tanierik a vrátil som sa po cca 2 minútach a ryža nikde.

Dal som aj rakovi a krabom, tým to zjavne chutilo. Fajn rada odporúčam ďalším.


Ahoj Laci.
Skus biele i modre hrozno.Dobre umy jednotlive bobule a prekroj ich vpol.
Podavaj v rohu nadrze,kde krmis./Predstav si,ze ja ich schvalne prehryzam aby boli strapate a to do 4 x 400 l. nadrzi a 3 x 200 l. nadrzi. Tak pol kila jedna davka/.
Nemaj obavy,Black molly,weliferky,mecune ale najme botie a prisavnici idu po hrozne ani dive zraloky.A v lete zas modre slivky/ bystricke/.

A umna neni rozdiel den/ noc, prisavnici neustale hladaju potravu.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prisavnik

Odoslaťod jan toman » 14 Feb 2007 01:09 am

aicula napísal:No to neviem, či neboli chorí, mala som jedného toho klasického hnedého (tie názvy sú pre mňa ešte náročné si zapamätať) a jedného zlatého. Ten normálny vydržal asi mesiac a odvtedy som ho nevidela a toho zlatého som asi za týždeň na to našla ležať na dne. Toho krmiva som si našťastie kúpila iba 50g sáčok na skúšku. Ešte ma tak napadlo, či by im nemohol vaďiť piesok, čo mám na dne akvárka.... :?:


Ahoj ,,aicula,,
Prisavnici /vacsinou/ potrebuju aj aspom kusok vhodneho korena.Je prenich nielen zdrojom potravy,ale aj sucastou travenia.Nekupuj vsak rozne dekoracne korene a nie hlavne Africke.Staci kusok korena,dobre umyteho a ocisteneho z nejakeho potoka.Tie v obchodoch na ktorych su prikramlovane rozne rastliny su drahe a prisavnici vacsinou tie rastliny objedia.
Ahoj
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prisavnik

Odoslaťod aicula » 14 Feb 2007 08:57 am

Díky za rady, koreň tam mám, je síce z akvashopu, ale bez rastlín. Prísavník zatiaľ žije, uvidíme, čo bude ďalej.... :)
Obrázok používateľa
aicula
 
Príspevky: 13
Založený: 13 Feb 2007 12:06 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.