urcenie dvoch rastliniek



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod guppy » 17 Jan 2007 23:13 pm

Ahojte.
Máte viac skúseností ako ja, prosím vás preto o pomoc pri určení dvoch rastliniek, ktoré som si kúpil anonymné v predajni. Predavači nemali šajnu.

Obrázok

Obrázok

Jedna je asi Echinodorus, ale v albume je viac podobných. :?:
Druhá Cryptocoryne, ale tiež neviem druhové meno. :?:

Vďaka za pomoc. :D

PS. Rybky ste mi určili rýchlo a dobre. Super.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Reklama

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod skala » 17 Jan 2007 23:56 pm

C. aponogetifolia a E. cv. tropica
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod arowana » 18 Jan 2007 04:29 am

V rvom prípade sa prikláňam k Skalovmu tvrdeniu na 100% a vdruhom by to snáď tiež malo byť súhlasné, aj keď je to ešte dosť úbohá rastlinka.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod guppy » 18 Jan 2007 09:13 am

Vďaka. Super. Zase som múdrejší.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod guppy » 19 Jan 2007 07:20 am

No dnes som si pozrel nové komentáre k rastlinkám v mojom albume a vidím, že už mám dve mená ku každej. Myslel som, že už v tom mám jasno.

Takže
C. aponogetifolia alebo crispatula
a E. cv. Tropica alebo horizontalis

Buď alebo?
Aj aj?

???
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 19 Jan 2007 16:08 pm

Takze prvy obrazok mas -Cryptocoryne crispatula, variacia/vyber si nazov ktory sa ti najviac paci-aponogetifolia alebo balansee, alebo usteriana, stvrty si neviem spomenut/. Pod tolkymi nazvami sa predava v obchodoch. Ak jej totiz namnozis vela, budu ju od teba pytat pod tymito nazvami. Za rok mozno pribudne mozno dalsi nazov, potom mozno dalsi. Ty ju ale pestuj, pretoze je to velmi ziadana rastlina. :!: Dalsie dva obrazky mas echinodory pestovane pestovane po novom sa uz povie terestricky, / nech kracame s dobov :wink: /. Po starom sa hovorilo emerzne a to znamenalo pestovat nad vodov. A zmeny nazvov, dalsie a dalsie upravy ,opravy ,prepisy budu pokracovat. Ved co by robili chudatka trulifaci,8 hodin stelujuci ceruzku aby si nevypichli oko. :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 19 Jan 2007 16:40 pm

Ivan ta teraz trocha domylil :-) ale nenechaj sa zmiast, to co ti povedal Skala je pravda - cize C. aponogetifolia a E. cv. tropica - horizontalis to nie je ani nahodou.

C. crispatula, aponogetifolia, balanseae a usteriana nie su variacie ale 4 rozne druhy.

C. aponogetifolia je druh, ktory je najcastejsie v obchodoch a ked vidis "kryptokorinu" so zvlnenymi listami da sa povedat ze na 99% je to prave C. aponogetifolia

Ten echinodor by si mal takuto strukturu listov aj velkost udrzat uz natrvalo - v dobrych podmienkach samozrejme.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 19 Jan 2007 17:10 pm

Brano, cize ako som cital. Crypt. cripatula, var. boli uvedene napr .tonkinessi, balanse, usteriana . Chapes?
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 19 Jan 2007 17:12 pm

Nechapem :-) variety su variety a platne druhy su platne druhy, takze nechapem
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 19 Jan 2007 17:15 pm

Idem do kniznice a upresnim
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 19 Jan 2007 18:45 pm

Rodovy druh - crispatula- neznamena to nic ine ako kuceravy ci plastvovy/cesky/ a vztahuje sa na samotnu strukturu lupena. Do rod. druhu crispatula patria variacie ako napr tonkinensis, balansae, crispatula a ine.Podla tohto nazvoslovia je tato rastlina z obrazku urcena ako Cryptocoryne crispatula var. balansae. No nezatlieskas. Ale nie mneRodovy druh - crispatula- neznamena to nic ine ako kuceravy ci plastvovy/cesky/ a vztahuje sa na samotnu strukturu lupena. Do rod. druhu crispatula patria variacie ako napr tonkinensis, balansae, crispatula a ine.Podla tohto nazvoslovia je tato rastlina z obrazku urcena ako Cryptocoryne crispatula var. balansae. No nezatlieskas. Ale nie mne
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 23 Jan 2007 10:28 am

No priznam sa ze nezatlieskam:-) aspon zatial nie, zdaju sa mi totiz tie informacie dost nepresne alebo inak povedane mozno skor stare - mozes uviest literaturu z ktorej si cerpal.

Pre ostatnych - sice mozno s Ivanom odbocujeme od temy - ale v podstate nam ide o presne urcenie rastliniek :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 23 Jan 2007 12:35 pm

Takze, aby sme sa vyjadrovali v ramci platnych nazvov, tak som si nalistoval rod Cryptocoryne v mojej rastlinkarskej biblii - Aquarien-pflanzen - od Christel Kasselmann a vysledky su taketo:

V sucasnosti pozname tri platne druhy rastlin rodu Cryptocoryne, ktore maju "zvlneny alebo bublinkaty" povrch listov, su to:

Cryptocoryne aponogetifolia - Merill - 1919
Cryptocoryne usteriana - Engler - 1905
Cryptocoryne crispatula - Engler - 1920

Prave posledne menovana crispatula ma najviac variet a synonym:
1. var. crispatula: C. retrospiralis, var. crispatula , C. bertilihansenii
2. var. flaccidifolia
3. var. balansae, C. balansae , C. longispatha , C. kwangsiensis
4. var. sinensis, C.sinensis, C. yunnanensis
5. var. tonkinensis, C. tonkinensis, C. retrospiralis, var. tonkinensis


Kazdopadne este raz musim skonstatovat ze na fotke na zaciatku temy je podla mna (po prestudovani vzhladu vsetkych troch druhov) jednoznacne Cryptocoryne aponogetifolia.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod arowana » 23 Jan 2007 22:50 pm

Barky a to by som ešte pochyboval, či var. Tonkinensis a retrospiralis je len forma aponogetonifolie, nakoľko sa z tejto skupiny vymykajú aj samotným vzhľadom, nakoľko sú úzkolisté a relatívne málo, alebo takmer vôbec nezvlnené.
Pozeral som aj na nete ohľadom nejakej novšej systematiky, ale je v tom tak neprehľadný bordel, že možno nikdy nebude na 100% zrejmé, čo je čo.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 24 Jan 2007 07:30 am

Barky, nic stare. Cerpal som z najnovsieho vydania komercneho casopisu. Je tam clanok od d.Jurgena Schmidta. Ale to je pre mna uplne jedno. Ja totiz, ak od mna pyta niekto pyta c, aponoghetofoliu, usterianu, balansae, dostane jednu a tu istu rastlinu. A este taku perlicku. c . tonkinensis pastuje velmi malo ludi. Takze jej nazov este nestihli ........... V spominanom prispevku je charakterizovana ako 0,2 az 0,4 cm siroka a vysoka 20 az 30cm. A co potom moje , ktore boli vysoke 110 cm . Pritom som ich pestoval v 100 l aq.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 25 Jan 2007 11:28 am

Ten clanok by ma zaujimal - skus ho doniest dnes na stretko.

Ale k tvojej poznamke - mozno by sme si mali ujasnit - aku cryptocorynu vlaste mas ty...
Pretoze ak si od teba niekto pyta aponogetifoliu, usterianu alebo balanseu - tak si od teba pyta v podstate tri rozdielne druhy (v poslednom pripade je to varieta C. crispatula) takze vlastne tych ludi klames, ked im das vzdy tu istu rastlinu :-)

Varieta tonkinensis sa naozaj oznacuje ako vysoka cca 20 - 30 cm ale najma v emerznej kulture, v submerznej je to viac - cize moze to byt aj tvojich 110 cm.

Ale tu sa dostavame naspat k tomu, ze si nam vlastne nepovedal, ktory z tychto troch druhov pestujes ty :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod XP » 25 Jan 2007 11:47 am

Ivan vlastne pestuje vsetky typy ako kazda solidna pestovna, a zakaznikom dodava vzdy to co im na ociach vidi... :D Aj vlk je syty aj koza cela a kazdy je spokojny! - bol som ocitym svedkom v nemenovanej renomovanej pestovni... kraca kocka s dvoma echinodormi v rukach... a pyta sa druhej kocky ,ktora je zonhuta v akvariu a je jej chrbtom..." Hanicko, to je ta sama kyticka? Muzu to tam pribalit??? a Hanicka bez otocenia odveti: "Ale jooo Jitusko to vis ze jooo , von to stejne nikdo nerozezna... " :o :roll: :wink:
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Jan 2007 01:36 am

Brano v poslednom cae sukas prly jednu za druhou. ja mam tych rastlin co neviem ako sa volaju viac. Daku ludwigiu, aponoghetony, echinodory, cryptocoriny valisnerie, sagitarie. Tuto by som tebe predal pod menom Aponogetifolia. Keby si ju pytal pod menom vysoka cryptocorina, tiez by som ti ju ponukol Ale urcite by som ti ju nepredal pod nazvom echinodor, alebo anubias. Nielen tebe ale nikomu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 26 Jan 2007 11:08 am

Ivan, keby som ta nepoznal, tak mam pocit, ze si nahnevany :-)

Nerozumiem tej zmienke o "sukani peral" ide mi len o to aby sme spolocne dosli k nejakemu zaveru, cela tato tema je o urceni rastlin a prave o to mi ide.
Co keby sme k tebe nabehli s mudrymi knizkami a skusili urcit ake druhy rastlin vlastne mas :-)

Ked uz sme ale pri cryptocorynach - tu je podla mna najlepsia stranka o nich http://www.nationaalherbarium.nl/Crypto ... index.html
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Jan 2007 14:48 pm

Brano, pocul si pred 5 a viac rokmi nazov c. aponoghetifolia ? Tato rastlina sa hojne medzi akvaristami uz vtedy vyskytovala. Ja ju ponukam pod nazvom vysoka cryptocorina , a to z vyssie uvedenych dovodov.Popripade opisem jej vzhlad. A to ze ju volaju niekde tak ,inde ,hentak, zas inde inak. Ze opis podla jedneho clanku sa na nu hodi, ze v inom clanku sa ten opis nachadza pod inym nazvom, ze v takej knizke ma nazov taky, ze v onakej knizke onaky. Ze ty ju volas tak , druhy inak, treti zas inak tak toto vseko ja iba registrujem. Ze by ma to hnevalo?. Dokonca som si opetvne precital moje prispevky v tejto teme. Nezaregistroval som to. Podla tvojho prispevku , kde pises ze ma poznas ako cloveka ktoreho nic nehneva. Tak uz to neni pravda . Uz ma hnevas ty. Takze budes musiet prist ku mne na koberec. ...... A mudre knizky.Listoval som ich uz viac. Nastastie som sa ani v jednej nedozvedel ako sa pestuju a mnozia aq rastliny . Jedine co sa vnich nachadza su opisy vyzoru rastlin, kde sa rastlina vyskytuje, a ako sa vola. O mnozeni aq rastlin pestovani som nieco cital iba tu na akve , v niekolkych prispevkoch. Tie prispevky si vsimol asi malokdo. Takze este raz, nazvy rastlin pre svoju potrebu mam zvolene svoje. Doteraz som si s nimi vystacil. Nikomu ich nenutim. V tejto teme uz duplom nie.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod arowana » 27 Jan 2007 18:52 pm

Ivan - nechajme spory ohľadom určovania a menenia názvosloví systematikom, veď ich to živí. Aj tak sa nikdy nedohodnú a vždy sa nájde medzi nimi niekto, kto to znovu zreviduje a pomení. Nech si ju každý volá ako je zvyknutý a keď niekto vie presnejšie určenie, tak mu to nebudem vyvracať. Aj tak sa Cryptocoriny a Echinodorusy dajú určiť len podľa kvetu v emerze a niekedy ani vtedy na 100%.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod milop » 28 Jan 2007 00:01 am

ivan potrebujem nejaku čečinu do akvaria namiesto didiplis diandra / to je tiež taka čečina/ tak mi niečo poraď
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod arowana » 28 Jan 2007 00:14 am

Milop - veľmi estetická a nenáročná je napr. Limnophyla sessiliflora.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urcenie dvoch rastliniek

Odoslaťod barky » 29 Jan 2007 12:53 pm

Ivan - odkedy mas ty v chovni koberec? :-) Ale kazdopadne sa zastavim, ked donesiem to akva pre Canigu a ked budes velmi dobry tak aj nejake samicky gupiek - albinky:-)

K tejto teme sa uz asi vyjadrovat neoplati, lebo to tak vyzera ze mame kazdy uplne ine nazory na pracu systematikov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.