Aky fotak?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Aky fotak?

Odoslaťod mirec » 24 Jan 2007 00:23 am

:))))) STH ja viem ja viem mas z toho hokej a riadny... ale paci sa mi tu ta vec ze nik tu nepise konkretne znacky ze ten a ten fotak je uplne super.... aj tak to cele zostane na tebe .. nenapisal si vlastne zakladne veci a to:
Kolko chces do toho investovat a na co ho vyuzivat a kde ho aj nosit.
Prezri si tuto stranku nieco ti hadam pomoze pri vybere...
http://recenzie.hladacik.sk/index.php?x ... s=0,1#Loc1
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Reklama

Re: Aky fotak?

Odoslaťod strbino » 24 Jan 2007 00:29 am

mirec napísal::))))) STH ja viem ja viem mas z toho hokej a riadny... ale paci sa mi tu ta vec ze nik tu nepise konkretne znacky ze ten a ten fotak je uplne super.... aj tak to cele zostane na tebe .. nenapisal si vlastne zakladne veci a to:
Kolko chces do toho investovat a na co ho vyuzivat a kde ho aj nosit.
Prezri si tuto stranku nieco ti hadam pomoze pri vybere...
http://recenzie.hladacik.sk/index.php?x ... s=0,1#Loc1


STH napísal:
ak viete o nejakom lepsom tak kludne napiste,mozno ze sa necham ukecat,samozrejme hlavne pouzitie na fotenie akva,ale aj priroda a tak nehladam fotak pre debila,kde sa len stlaci spust a ostatne urobi za vas fotak,hladam nieco co by zo mna urobilo pana fotografa,teda nieco kde budem musiet skusat a skusat a ucit sa:o samozrejme za urcitu cenu t.j. do 15000sk 8)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2007 02:46 am

Keby mal niekto záujem, ponúkam na predaj Olympus 5060 WZ

http://digineff.cz/fotaky/03/olympus506 ... s5060.html

poldruharočný v perfektom nepoškodenom stave s UV filtrom Olympus, el.dialkovou spúšťou, kartami a brašňou LOWEPRO.
Mnohé foto uverejnené na akva.sk, bolo robené práve ním.
Cena dohodou, cca 50% pôvodnej.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Kubo » 24 Jan 2007 08:51 am

salik napísal:
Kubo napísal:Jednoznacne druhy tamtie fotaky podla objektivou su onicom
??? vsetko je to Leica
quote] Ok vsetko je leica.Ja ked vidim tie uzucke objektivy je mi znich zle.Ja na fotak bez poriadneho mohutneho objektivu ani nepozeram.Proste ma to odradza. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 09:49 am

STH napísal:hladam nieco co by zo mna urobilo pana fotografa

Taky neexistuje. :D Zavisi co chces fotit. Ak mas naozaj zaujem o serioznejsie makro tak by som asi rozmyslal na nejakou zrkadlovkou. Salik ukazal, ze za dobrych podmienok je mozne urobit vynikajuce fotky aj s kompaktom, ale predsa len zrkadlovka mava obycajne navrch. Uz len pre vacsi cip, mava mensi sum (obycajne pouzitelne v pohode do ISO800), sirsi uhol a vysie clonove cislo. Aj zakladne objektivy mavaju lepsie opticke vlastnosti ako zoomy na kompaktoch. To vsetko je ale znamena znacne financne naklady. Da sa pohladat nieco v bazaroch. Inak asi najlacnejsia nova SLR s 18-55 objektivom je D50 za cca 21k. S tym vsak seriozne makro asi neurobis. MACRO objektiv k tomu je dalsich 12k.
Nuz vyber je tazky. Asi som Ti nepomohol :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Igypop » 24 Jan 2007 09:55 am

STH napísal:salik:mam digitalny fotak uz 4-5 rok???,ale tam je vsetko automatika,jedine co tam mozem nastavovat je rozlisenie,kvalita,a manualne zaostrovanie ma len dve polohy na blizko a daleko :? tot je to 2megapixel a stal okolo 10 patikov :o na tu dobu high tech :) takze mam sledovat minimalnu ohniskovu vzdialenost t.j. vzidalenost od ktorej mozem fotit,ze?


ak som to správne pochopil xces upgrade, práve z toho co si napísal by som ti doporucoval nieco z triedy EVF (po slovensky tiez elektronická zrkadlovka, co je mierne zavádzajúci názov, nakolko nemajú ziadne zrkadlo).

Ohnisková vzdialenost nie je vzdialenost, na ktorú sa mozes priblízit k fotografovanému objektu, ale nieco celkom iné. V podstate tá hodnota ti povie ako sirokouhlý resp. tele je ten objektív. Na kazdom digitále je reálna ohnisková vzdialenost iná, pre lepsiu predstavu sa preto pouzíva prepocet, resp. tzv ekvivalent 35mm kinofilmu. Ty si musís povedat, co xces viac fotit, napríklad v miestnosti, kde kvoli malému priestoru sa nemozes vzdialit od objektu je lepsí sirokouhlý objektív cize 18-50mm, aby si to dostal do záberu celé. Daňou za sirokouhlý záber je deformácia obrazu k okrajom fotky, tusím sa to volá tzv súdkovitost.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky fotak?

Odoslaťod STH » 24 Jan 2007 09:57 am

dobre takze ohniskova vzdialenost....
napr.
1.f = 4,6 - 16,8 mm (ekviv. pre 35 mm klas. typ: 28 - 102 mm)
2.f = 6 - 72 mm (ekviv. pre 35 mm klas. typ: 36 - 432 mm)

1.by mal byt lepsi do bytu pretoze dokaze dajmetomu zabrat takmer celu miestnost,narozdiel od 2. :?:

ISO
1.AUTO / I.ISO / 100 / 200 / 400 / 800 / 1250 (režim vysokej citlivosti: 3200)
2.automat. nastavenie /80/ 100/ 200/ 400

1. by mal byt lepsi pretoze ma vyssie iso,co znamena,ze mozem fotit aj rychlejsie objekty pri relativne slabom svetle a malom expozicnom case,samozrejme za cenu vysokeho sumu :?:

rozsah zaostrovania

1.normálny režim: 50 cm - nekonečno, MAKRO/zjednodušený režim: širokouhl. nast. 5 cm/teleskop. nast. 30 cm - nekonečno
2.širokouhl. nast. 30 cm/teleskop. nast. 200 cm - nekoneč., MAKRO/zjednoduš. režim: širokouhl. nast. 5 cm/teleskop. nast. 200 cm - nekoneč

bod jedna a bod dva ma makro rovnake teda mozem zaostrit veci uz 5cm od objektivu,ze :?:


no ak su moje "kecy" spravne tak mi vychadza,ze na fotenie akva jdnodznacne je lepsi bod 1. cize Panasonic Lumix DMC-FX07 EG-A (7,2 megapix., 3,6x Zoom 28-102mm, stabilizátor) ,ktory mi odporucil skala :pivo:
bod 2. bol Panasonic DMC-FZ7 EG-K (6 megapixelov, 12x optický zoom)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 10:01 am

Kubo napísal:Ja na fotak bez poriadneho mohutneho objektivu ani nepozeram.Proste ma to odradza. :)
Mohutnost nema nic spolocne s kvalitou :D. Cim je mensi cip, tym moze byt rovnako kvalitny objektiv mensi....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod STH » 24 Jan 2007 10:07 am

majko,igypop:zase nehladam nejaky super fotak,chcem len fotak pre vlastne potesenie,nechcem sutazit ani publikovat fotky kdesi v casopise,chcem proste urobit fotku aby som ju mohol s cistym svedomim dat do verejneho fotoalbumu,chcem len odfotit dajmetomu krevetku a tu fotku dat sem na akva...a ked budu pri fotke prispevky wau,ty kokso,dobreeee tak viem ze som si vybral spravne :wink:
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 11:06 am

STH napísal:majko,igypop:zase nehladam nejaky super fotak
No ja rozumiem, len sa nad tym dobre zamysli, ja tiez nevystavujem a tiez som zacinal s C750UZ, lebo som si myslel, ze to musis stacit. Ale nakoniec som skoncil pri D70 :D.
Preto by som Ti poradil ak mas znameho pozicaj si nejaky fotak na par dni a poskusaj, az potom sa rozhodni. Ak budes spokojny s EVF kludne kup, aj s tym sa daju robit vyborne fotky. Ja som mal velky problem zo svetlom, preto som "ugradeoval" :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Kubo » 24 Jan 2007 11:31 am

majko napísal:
Kubo napísal:Ja na fotak bez poriadneho mohutneho objektivu ani nepozeram.Proste ma to odradza. :)
Mohutnost nema nic spolocne s kvalitou :D. Cim je mensi cip, tym moze byt rovnako kvalitny objektiv mensi....
No netvrdil som ze fotaky z mohutnym objektivom su lepsie ale mam taky pocit aspon z mojich skusenosti , ze asi to tak bude.Proste mam rad fotaky ktore maju poriadne objektivy a nie sunky. :D
Naposledy upravil Kubo dňa 24 Jan 2007 13:20 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Igypop » 24 Jan 2007 12:01 pm

STH napísal:majko,igypop:zase nehladam nejaky super fotak,chcem len fotak pre vlastne potesenie,nechcem sutazit ani publikovat fotky kdesi v casopise,chcem proste urobit fotku aby som ju mohol s cistym svedomim dat do verejneho fotoalbumu,chcem len odfotit dajmetomu krevetku a tu fotku dat sem na akva...a ked budu pri fotke prispevky wau,ty kokso,dobreeee tak viem ze som si vybral spravne :wink:


No práve, z vlastnej skúsenosti - to bude problém aj s EVF, lebo... lebo sum. Táto trieda má malé cipy, z co ho nepriamo vyplýva vela sumu.
Tieto fotaky robia krásne fotky ak majú dost svetla a to vacsinou práve v akváriu nie je. Este to mozes riesit dokúpením niekolkých externých bleskov, ale nakoniec sa dostanes na sumu, ktorú by si dal za zrkadlovku.

Vhodný stroj na fotenie akva zacína zhruba pri Nikone D50, resp. Canon EOS 300D a podobné v triede. Je to síce viac penazí, v kite ktorý kupis nebude makro, ale budes mat dobrý základ a postupne mozes dokupovat objektívy. Pricom je pomerne isté, ze firmy typu Nikon, Canon a pod. zachovajú typ bajonetu a ked budes casom chciet lepsiu zrkadlovku, tak si ju obstarás a objektívy uz budes mat.

Ak si limitovaný peniazmi, tak ti doporucujem nejakú EVF. Zamysli sa co chces fotit a dobre postuduj recenzie. Nedaj moc na reci, ze ten je super a ten na h.... Rozdiely v kvalite fotiek v rovnakej triede niesú az tak velké, dnes povacsinou dobré znacky produkujú kvalitné fotky, rozdiely sú v ovládaní a niekedy v okrajových veciach.
Osahaj si vybrané modely, aby si vedel ci ti bude sediet v ruke a rozhodne nevyberaj podla mnozstva pixelov. Lepsie je menej pixelov a lepsia opitka. Príkladom moze byt nový panasonic FZ50, ktorý má 10 MPx, ale podla recenzií produkuje horsie fotky ako starsí model FZ30.

Zaujímavou velicinou je svetelnost objektívu, Pan FZ10-20 ohuroval svetelnostou f 2,8 v celom rozsahu zoomu, ale uz to nerobia, neviem preco.... FZ30 si oproti FZ20 vraj moc nepolepsila v kvalite obrazu, ale výrazne pokrocila v ovládaní a rýchlosti startu. Keby sa este predávala FZ30, tak by som ti doporucil ten, minimálne preto, ze start má tusím 0,1s, kdezto moja FZ20 (a asi vsetky EVF ktoré vysúvajú objektív pri zapnutí) okolo 2-3s.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 24 Jan 2007 13:04 pm

Tak to já bych klidně tvrdil, že velký objektiv je lepší, než malý. Je jasné, že malá (povětšinou navíc plastová) čočka nekreslí tak dokonale, jako velká. Na malé čočce se každá chybička nebo smítko mnohonásobně zvětší.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Kubo » 24 Jan 2007 13:18 pm

SoRex napísal:Tak to já bych klidně tvrdil, že velký objektiv je lepší, než malý. Je jasné, že malá (povětšinou navíc plastová) čočka nekreslí tak dokonale, jako velká. Na malé čočce se každá chybička nebo smítko mnohonásobně zvětší.
Suhlasim :wink: Ja som mal uz v ruke dost fotakov a s poriadnym objektivom som vzdy odfotil kvalitnejsie ako s fotakmi s malym objektivom.Fotaky s malymi objektivmi su skor zamerane na pixeli a s velkymi objektivmi maju lepsie opticke zoomy.Mal som nedavno pozicany fotak s 8Mpx a s obycajnym objektivom a fotky dasapovedat nic moc.Brat ma fotacik s 6Mpx a objektiv ma dost dobry.Posledne fotky co som daval na akvu som daval s bratovym fotakom a myslim si ze su celkom v pohode ked beriem do uvahy ze z 1,5megovej fotky som spravil 128kb fotku.A to som fotil bez stativu a robil som take rychlovky nechcelo sa mi nejak serkat s fotenim.Keby som ho mal nastaveny tak ako ma byt a keby som snim vedel poriadne fotit tak fotky by boli urcite lepsie. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 13:39 pm

SoRex napísal:Tak to já bych klidně tvrdil, že velký objektiv je lepší, než malý. Je jasné, že malá (povětšinou navíc plastová) čočka nekreslí tak dokonale, jako velká. Na malé čočce se každá chybička nebo smítko mnohonásobně zvětší.
Dovolil by som si trochu nesuhlasit. :D. Maly objektiv musi menej zvacsovat, pretoze je urceny na mensi cip. Fotka je pri ekvivalentnom ohnisku predsa rovnaka :D. To, ze su "male" objektivy horsie nie je chyba "velkosti" ale prevedenia a materialu. Aj pri zrkadlovkach s APS-C sa pouzivaju "mensie" objektivy oproti klasickym 35mm SLR. A kvalitou nezaostavaju.
SoRex napísal:Ja som mal uz v ruke dost fotakov a s poriadnym objektivom som vzdy odfotil kvalitnejsie ako s fotakmi s malym objektivom
Co presne to znamena ? Boli menej ostre mali vacsiu aberaciu ...
Vsetko ma svoje pre a proti. Myslim, ze jeden den s mojou D70 + Sigma 70-200 by bol zaujimavy pre Teba :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2007 14:11 pm

Majko - dovolím si nesúhlasiť, nakoľko veľkosť čipu nemá s veľkosťou objektívu žiaden vzťah.
Myslím, že sa tu zbytočne naťahujete na megapixloch , objektívoch a značkách. Všetko závisí najma od fotografa. Buď "fotovidenie " má, alebo nemá.
Jedincovi ktorý toto fotovidenie nemá, môžete dať do rúk aj Hasselblad s 39 megovým čipom za milión a výsledok bude aj tak prepadák. Pozrite sa čím fotili svetovo známy predchodcovia mimo digitálnej éry a aké boli ich výsledky.
Nehovoriac o tom, že keď niekomu daný foťák nesadne do ruky a nebude mať k nemu vzťah, nikdy z tej tvorby nebude nič.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 14:20 pm

arowana napísal:Majko - dovolím si nesúhlasiť, nakoľko veľkosť čipu nemá s veľkosťou objektívu žiaden vzťah.
Dovolím si nesúhlasiť, ma :D. Rovnako svetelny objektiv npr. F2.8 sa je pre maly cip npr. 1/2.5" mensi ako rovnaky F2.8 pre APS-C. To je fyzika....
arowana napísal:Myslím, že sa tu zbytočne naťahujete na megapixloch , objektívoch a značkách. Všetko závisí najma od fotografa.
Ale vsak s tym som zacal na zaciatku, ze ziaden fotak s neho pana fotografa neurobi. A prave som sa snazil vysvetlit, ze kvalita nemusi zavisiet od "velkost" objektivu....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2007 14:24 pm

Majko - s veľkosťou čipu som nemyslel fyzikálne pomery optiky, ale výrobnú filozofiu výrobcov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod SoRex » 24 Jan 2007 14:31 pm

majko napísal:To, ze su "male" objektivy horsie nie je chyba "velkosti" ale prevedenia a materialu.
V tom jsme asi zajedno. Ale právě vzhledem k horší kvalitě vypracování malých čoček preferuji čočky velké, jejichž výsledky jsou objektivně lepší. Jsou samozřejmě výjimky, ale cenově jsou mimo horizont běžné dostupnosti.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 24 Jan 2007 15:11 pm

SoRex, skus mi dat priklad fotaku s "malymi" sosovkami a "velkymi" sosovkami, aby som mal trochu prehlad v akych kategoriach sa bavime.....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod milop » 24 Jan 2007 17:45 pm

fotografi su vraj ako malí chlapci , predhaňajú sa kto ho má väčši , lepší a dlhší / teda objektív/, takže na tom niečo bude

SOREX pomôžem male sklo- velké sklo, napr. :
SONY DSC-T9 a SONY DSLR-A100
http://www.hej.sk/digitalne-foto/obchod ... ny-dsc-t9/

alebo
CANON IXUSi zoom Čierny a CANON EOS 5D Telo
http://www.hej.sk/digitalne-foto/obchod ... us-800-is/
( vlastne hociaký malý , stredný kompakt a hociaká zrkadlovka , nehovoriac o stredo a velkoformátoch)
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Aky fotak?

Odoslaťod STH » 24 Jan 2007 20:09 pm

inac mam jeden stary fotak "zrkadlovku",ale ak sa mi tak zda je to na ten stary typ filmu,cize asi farebny na to nezozeniem..ale zevraj je to velmi slusny fotak aj na tuto dobu...lenze ciernobiele fotky mi budu na prd :(
mam k nemu aj externy blesk aj stativ
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2007 20:41 pm

STH - foťáku je jedno , aký materiál do neho použiješ, pokial sa formát filmu bude zhodovať, hoci by to bol toaletný papier so svetlocitlivou vrstvou.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod salik » 24 Jan 2007 21:08 pm

komplikujete to, STH, kup si cokolvek nad 7-8tisic a budes spokojny, pri standartnych fotkach tlacenych na 10x15 nerozoznas rozdiel medzi fotoaparatom za 100 000 a 10 000

dve fotky, nepozeraj do prispevkov a skus uhadnut ktora fotka bola cim fotena...jedna fotka fotena Canon Power Shot A100, starucky 1,2 megapix, fotil salik na navsteve, druha Canon EOS300D fotena o tyzden neskor domacim

Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.