Aky fotak?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 30 Jan 2007 14:25 pm

Miloš - som presvedčený, že Canon a Nikon sú lídrami na trhu s fotooptikou a dlho zvádzajú konkurenčný boj. Otázka, čo je medzi nimi lepšie, je skôr subjektívne hodnotenie toho , alebo onoho užívateľa a samozrejmä sympatia k značke.
Môj osobný názor je / a to netvrdím kôli tomu, že fotím aj Canonom /, že Nikon stratil v boji s Canonom ako inovačný, tak aj cenový dych a veľmi ťažko to rozdýcháva. Asi najlepším dôkazom toho je, že kedysi ortodoxný Nikoňáci presedlali na Canon a v triede profíkov Canon má cca 70% zastúpenie / viď. posledné olympijské hry /.
Keď nepočítam štúdiovú techniku, ale reportážnu a dokumentaristickú, pozri čím fotia napr. fotografovia v Nat. Geo. A to už sú nejaký fotoborci. Vôbec však kvality Nikonu nepodceňujem. Stále je to asi o tom, ako som už spomenul, kto aké sympatie k danej značke prechováva.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 30 Jan 2007 14:38 pm

arowana napísal:Miloš - som presvedčený, že Canon a Nikon sú lídrami na trhu s fotooptikou a dlho zvádzajú konkurenčný boj. Otázka, čo je medzi nimi lepšie, je skôr subjektívne hodnotenie toho , alebo onoho užívateľa a samozrejmä sympatia k značke.
Môj osobný názor je / a to netvrdím kôli tomu, že fotím aj Canonom /, že Nikon stratil v boji s Canonom ako inovačný, tak aj cenový dych a veľmi ťažko to rozdýcháva. Asi najlepším dôkazom toho je, že kedysi ortodoxný Nikoňáci presedlali na Canon a v triede profíkov Canon má cca 70% zastúpenie / viď. posledné olympijské hry /
Treba rozlisovat triedu fotakov co pouzivame my smrtelnici a triedu co pouzivaju profi fotografovia. V jednej ma navrch Nikon v druhej Canon. V inovaciach rozhodne Nikon nestraca. D70 bola jedna s najuspesnejsich a najpredavanejsich DSLR. Myslim, ze nech ktokolvek kupi Canon alebo Nikon neprerobi. D80 ma urcite lepsi vacsi a svetlejsi hladacik a viacej funkcii. 400D zase utrazvukove cistenie cipu. D80 sa mne osobne ovela lepsie drzi v ruke, 400D je pre niekoho dobry lebo je krpaty. V spodnej triede ponuka Nikon kvalitnejsie skla a to aj v kite. Kazdy ma svoje priority a podla toho si ma kupit fotak.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 30 Jan 2007 14:52 pm

Chlapi, vráťme sa mi pekne ku camera obscura. Tam netreba meniť optiku, čistiť čípy ani prerátavať koeficienty.
A aké snímky naši prapradedkovia s tým nasekali ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 30 Jan 2007 14:58 pm

Norman napísal:majko: chces mi tvrdit, ze na s pouzitim skla 50mm + medzikusu (skala ano prazdneho, asi si este ziaden v ruke nedrzal) kedy sa ti zmeni ohniskova vzdialenost na dajme tomu 100vku a pri pouziti ozajstnej 100vky budes mat na chipe nieco ine ? Ine mnozstvo svetla ? Ako to ? To hadam nemyslis vazne ? Jediny rozdiel bude zaostrovacia vzdialenost.
Vies co ? Vyskusaj si to ked neveris. Na nete najdes o tom X clankov, ale ty musis mat vzdy vlastny rozum :D.

Norman napísal: Este som nevidem, ze by kruzok obsahoval nieco viac ako prepojenie kontaktov.
No tak to si toho nevidel viacej :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Miloš » 30 Jan 2007 15:03 pm

arowana napísal:Miloš - som presvedčený, že Canon a Nikon sú lídrami na trhu s fotooptikou a dlho zvádzajú konkurenčný boj. Otázka, čo je medzi nimi lepšie, je skôr subjektívne hodnotenie toho , alebo onoho užívateľa a samozrejmä sympatia k značke.

s tym s tebou plne suhlasim ale myslim si ze pri EOS 400D isiel Canon viac na cenu a pri D80 Nikon nerobil az take kompromisi ved ked si porovnas cenu zakladnych setov tak Nikon vychadza o cca 10 000 viac aj ked pri cene tela je ten rozdiel mensi cca 7000 co je nasledok toho ze nikon ma kvalitnejsi setovy objektiv netvrdim ze EOS 400D je zla ak by som si to mysle tak ju nechcem kupovat ja som sa rozhodol radcej tych 10 000 investovat casom do optiky lebo moze byt akekolvek telo bez dobreho objektivu nenafoti nic no a samozrejme aj ten co foti musi vediet ako to sa snad este naucim :D
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 30 Jan 2007 16:52 pm

norman, majko to opisal najlepsie - ze ty musis mat vzdy vlastny rozum. trochu pochybnosti o sebe by ti prospelo. sledujem aky si tvrdohlavy.

A je uplne samozrejme ze 50+medzikus (kvazi 100-vecka) je nieco ine ako 100. Napokon aj preto existuju medzikruzky, pretoze su lacnejsim riesenim ako kupa dalsieho objektivu / pripadne optickeho telekonvertora
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod arowana » 30 Jan 2007 16:56 pm

Vyrábajú sa ešte mechové zariadenia aj k digitálom ? neviete niekto ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aky fotak?

Odoslaťod lunimus » 30 Jan 2007 20:53 pm

Z môjho pohľadu je pravda, že Nicon D80 je o chlp lepší ako Canon Eos 400D, ale o cca 15 tácov drahší.
Cena za double zoom kit mi bola prezradená cca 35.000 +- nejaké drobné v bratislavskom, resp. petržalskom tescu. Tam je na boku jedno inak vcelku drahé fotokino, ale tento Canon je, resp. bola za spomínanú sumu.

To Majko: Súhlasím s tebou, že niekedy je väčšia clona výhodou, ale vo všeobecnosti platí, že ak máš nasadený objektív s relatívne veľkou svetelnjosťou a zacloníš ju na napr 6.3 bude finálny snímok neporovnateľne lepší ako u lacného aparátu, ktorého objektív začína síce na 2.8, ale reály priemer diery je niekoľkonásobne menší pri 2.8 ako u kvalitného objektívu.
Je samozrejmosťou, že ak použijem dlhý čas na vyššiu clonu získam väčšiu hĺbku ostrosti ... samozrejme zo statívu a v prípade, že ti rybka neujde. Že ISO 800 je vynikajúce, nemôžem celkom súhlasiť, i keď u spomínaných aparátov je použiteľné aj 1600, ale ISO 800 závisí od kvality čipu. Pri menej kvalitných aparátoch ti bude dosť šumieť už ISO 400.
V mojom príspevku vyššie som vychádzal z predpokladu, že rady ohľadom foťáku na akvárko chcú začiatočníci a tí, čo sú v tomto doma nepotrebujú odomňa školenie o nastavení clony, času a citlivosti snímania.
Pre toho, kto sa chce ešte len začať venovať foteniu svojho akvarka a hľadá aký foťák by si mal kúpiť, sú rady ktoré som dával v predchádzajúcom príspevku dostatočné a umožňujú dosť hýbať s cenou, kým veci, ktoré by sme chceli riešiť na profi úrovni nás nepustia pod cca 25.000 (aj to ostaneme len v rovine poloprofi)
Nepotrebujem sa tu vytešovať, že mám možnosť fotiť na Canon Eos 400D aj Oly E-400 a pár slabších mašiniek a hrať sa tu na profi fotografa. Skôr mi naozaj išlo o základ.
Inak na rady ohľadom profi fotenia akvarka podľa mňa ani nieje vhodné využívať fórum na akva.sk ale existuje celý rad stránok venovaných foteniu.

To Miloš: Máš pravdu tých pár tácov sa oplatí investovať do optiky, pretože samotné telo Niconu je naozaj len o chĺpok lepšie od Canonu (pri spomínaných modeloch). Napr. za 10.000 sa dajú kúpiť vcelku slušné objektívy od Sigmy - dobrá kvalita, dobrá cena

To all: kvalitné rady ohľadom foťákov a fotenia sú napr na www.fotoaparat.cz
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 31 Jan 2007 08:21 am

lunimus napísal:Z môjho pohľadu je pravda, že Nicon D80 je o chlp lepší ako Canon Eos 400D, ale o cca 15 tácov drahší.
Rozdiel v tele je 7k. Ostatne je v kvalitnejsom setovom objektive.
lunimus napísal:To Majko: Súhlasím s tebou, že niekedy je väčšia clona výhodou, ale vo všeobecnosti platí, že ak máš nasadený objektív s relatívne veľkou svetelnjosťou a zacloníš ju na napr 6.3 bude finálny snímok neporovnateľne lepší ako u lacného aparátu, ktorého objektív začína síce na 2.8, ale reály priemer diery je niekoľkonásobne menší pri 2.8 ako u kvalitného objektívu.
Neviem ci Ta chapem, ale vychadza mi z toho, ze chces povedzt ze objektiv s F1.4 je na F6.3 lepsi ako objektiv F2.8 na F6.3. Ano stava sa to ale to nie je pravidlo. Poznam objektivy F4.0 ktore objektivy F2.8 strcia do vrecka na F4.0. Ja som len chcel naznacit, ze svetelnost objektivu pri makre nie je az taka rozhodujuca.
lunimus napísal:Že ISO 800 je vynikajúce, nemôžem celkom súhlasiť
Ale to som taktiez nikde netvrdil :D. Ja som napisal, ze kvalitne ISO800 je pre mna prednejsie ako objektiv s F1.4.
lunimus napísal:Inak na rady ohľadom profi fotenia akvarka podľa mňa ani nieje vhodné využívať fórum na akva.sk ale existuje celý rad stránok venovaných foteniu.
S tymto nesuhlasim. Je tu tema Aky Fotak. Vymiename si tu skusenosti a nazory, mozno sa niekto dozvie nieco co vyuzije. Ked na inych strankach, ktore sa venuju fotografii, polozi zaciatocnik otazku tak obycajne z tade hned odide pretoze sa vsetci "profici" do neho pustia. Skus polozit trochu stupidnejsiu otazku na grafika.cz uvidis o com hovorim.

lunimus napísal:Napr. za 10.000 sa dajú kúpiť vcelku slušné objektívy od Sigmy - dobrá kvalita, dobrá cena
No zavisi co povazujes za kvalitu. Povedzme si otvorene objektivy do 10k su lowend a tomu odpoveda aj vykon. Skor by som to definoval ze maju dobry pomer cena vykon. Ja mam aj Nikkor aj Sigmu...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod lunimus » 31 Jan 2007 09:24 am

Cau Majko
- Máš pravdu, že ak berieš len telo, je pravda, že telo je drahšie len o cca 7K ... väčšina ľudí, ktorí si kupujú aj lepší foťák, si ho kupujú so setovými objektívmi. 15K je rozdiel v cene double zoom kit, o ktorom som hovoril.
- Čo sa týka objektívov F1.4 2.8 ... súhlasím s tým čo si napísal, ale upresním, čo som tým myslel. Je veľký rozdiel či si kúpiš objektív pre Canon Eos 400D, ktorý má "veľkú dieru" je neporovnateľne kvalitnejší, ako u malého foťáku (preženiem) napr na mobilnom telefóne, ktorý sa teoreticky pyšní tiež 10MPix a má teoreticky tú istú svetelnosť. Skrátka myslel som tým, že vo všeobecnosti platí, že čím väčší reálny priemer skla v mm bude mať lepšiu kresbu (už vidím, že mi budeš oponovať, ale ber to práve v intenciách porovnania zrkadlovka - foťák mobilu :) )
- ISO 800 - O.Ki už som pochopil, čo si tým myslel - súhlasím
- Téma "Aký foťák" - máš pravdu, že v profi diskusiách si amatéri nepípnu. Kto z nás tu o sebe môže povedať, že je profík? A kto z amatérov si tu bude kupovať mašinu za 40K ktoré tu rozoberáme? Tí, čo si kúpia takú mašinu, už väčšinou o fotení vedie aspoň toľko, aby si v takých diskusiách pípli :)
- A čo sa týka objektívu za 10K netvrdím, že je to top kvalita, ale o5 ostanem pri profesionálnosti užívateľov www.akva.sk (nikoho sa nechcem dotknúť) ale myslím, že je to tak :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 31 Jan 2007 09:42 am

lunimus napísal:Je veľký rozdiel či si kúpiš objektív pre Canon Eos 400D, ktorý má "veľkú dieru" je neporovnateľne kvalitnejší, ako u malého foťáku (preženiem) napr na mobilnom telefóne
Jasne uz chapem a plne suhlasim. Aj lowend za 10k na zrkadlovku je lepsi ako kompakt...

lunimus napísal:A kto z amatérov si tu bude kupovať mašinu za 40K ktoré tu rozoberáme?
No divil by si sa :D. Ja tu poznam dost ludi co maju SLR. A kedze ceny DSLR dost klesli a lowend DSLR (D40,D50,K110D...) sa prelinaju s "hightech" kopaktami (FZ50, S3IS...), povazujem tuto debatu za relevantnu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 31 Jan 2007 10:17 am

ak chce niekto vazne fotit a chce zrkadlovku, tak rozmysla o tele a o tom, ze si k tomu objektiv sam vyberie. Ak zacne patrat, po tom, ze ake objektivy ponuka bezne trh ku telam Nikon a Canon, pride na to, ze dobru kvalitu dostane v pripade Nikkoru 18-70 a Nikkoru 18-200. Mozno aj 18-135, neviem ci sa dodava ako setovy. Canon 18-55 je sklo, ktore kazdy, koho trapi kvalita po prvych skusenostiach odlozi do suflika. asi ako rekvizitu. zvacsa sa ju ani nesnazi predat.
tak to vidim ja.
a mam aj ten nazor, ze dolezitejsie ako telo je objektiv. ten kresli a pusta svetlo. nie je velmi velky rozdiel v tom, ci ide o telo Canon, Nikon, Mammiya, Leica, Olympus, Pentax ale ide o to, aky objektiv je pred telom. ak napr. niekto ma telo za sumu 50 000 a da si k nemu novy objektiv za povedzme 5000, tak je to mrhanie fotaku. rozdiel v telach je hlavne vo funkciach. technologie su si dost podobne, samozrejme rozdiely su, ale nie nejako extremne. Rozdiely oceni ten, kto to myslim s fotenim vazne. Akurat o Olympusackych zrkadlovkach sa hovori, ze je velmi pomala.
A co sa tyka ceny, velmi by ma zaujimalo, preco Canon, ktoreho beriem ako lidra na trhu ma vzdy o dost nizsie ceny ako jeho konkurent Nikon. A skoro vzdy s podobnym modelom je Canon s cenou nizsie. O Nikon D70 sa svojho casu vyjadril pan od nich, ze sa prakticky nerobili na sklad, ze sa v podstate okamzite predavali a nestihali sa dodavat do predaja.
Objektivy Sigma sa povazuju za mechanicky vyborne, opticky je to uz trosku horsie.Tamrony makrace su perfektne. Canony, Nikony maju svoju kvalitu trochu vyssiu. Urcite aj Pentaxy, Leicy. Rozdiely vsak su aj vnutroznackove, ved aj cena to jasne naznacuje. Pri lacnejsich objektivoch bohuzial su rozdiely aj medzi jednotlivymi kusmi jedneho typu objektivu, najma v rohoch. Kazdy objektiv krajsie kresli a ostri v strede.
Sirokouhle objektivy zkresluju, 50 mm zhruba zodpoveda ludskemu oku. V pripade digitalneho Canonu okrem 5D a radu 1 je crop faktor 1.6, cize zhruba 30 mm objektiv tomu zodpoveda. U Nikonu to je 1.5 - cize 35 mm je najblizsie tomu. Su objektivy urcene pre architekturu, ktore zvislice kreslia rovno, ale ich ceny su samozrejme vyssie.
Za najvacsi rozdiel vnimania sveta medzi okom a fotoaparatom povazujem to, ze ludske oko dokaze poriadne zaostrit len na malu cast v strede "obrazu", ale fotak dokaze zaostrit na ovela vacsiu plochu.
Osobne mam skusenosti s Canonom 20D, Canonom 350D, s Canonom 300, Nikonom D70, D70s, D50, a svojou Nikon D200.
Ceny najlacnejsich zrkadloviek su dnes uz trochu nizsie a stoja pomaly tolko ako ultrazoomy. Ak sa niekto nevie rozhodnut, a jeho volba bude napr. Canon 350, starsia 300 a k nemu nejaky slusny objektiv kludne aj z druhej ruky - napr. z Prolaiky, tak to moze byt prenho skvela skusenost.
Svetlelny objektiv je velmi dobra vec, ale pouzitie nizsej clony ako 4 je uz vacsim fotografickym problemom. Svetla nie je nikdy dost, ale spoliehat sa na clonu 1.4 az tak velmi neda. Obzvlast akvaristovi.
Ja si myslim, ze ak niekto, kto si chce kupit "lepsi" fotoaparat a po kratkom presviedcani o zrkadlovke jej nepride na chut, tak nech si kupi napr. nieco take, co si STH navrhol na zaciatku. ak by nebol proti zrkadlovke a cena by vyhovovala, tak by som mu navrhol asi Nikon D50 plus objektiv nejaky, alebo D40, alebo Canon 300, 350 je este mozno za vyssiu cenu, netusim. Ale ak by dosiahol rozumnu cenu, tak kludne aj Pentaxacku, alebo Sigmacku zrkadlovku
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 31 Jan 2007 10:32 am

majko: prosim ta daj sem link na niejake medzikruzky ktore obsahuju "vypoctovu jednotku". Ja som si presiel Nikon s kruzkami PK-11A, PK-12A, PK-13A a PN-11A, dalej Olympus EX-25 a katalog sigmy, kde som medzikusy bohuzial nenasiel (slovenske znacne okliestene vydanie). Takze z mainstreamu mi zostali len Canon a Tamron, ktore by nejaky takyto "engin" mohli obsahovat nakolko ani jeden z mnou menovanych nic take neobdsahuje :( Takze ak o niecom vies, rad si rozsirim obzor.

skala: zajdi si prosim do Prolaiky a spytaj sa kolko skla obsahuju medzikruzky Nikkor PK-11A, PK-12A, PK-13A a PN-11A. Az potom budes fundovany na diskusiu o nich ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 31 Jan 2007 10:34 am

arowana: vyrabaju. http://www.lensbabies.com
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 31 Jan 2007 10:44 am

Ja si myslim, ze ak niekto, kto si chce kupit "lepsi" fotoaparat a po kratkom presviedcani o zrkadlovke jej nepride na chut, tak nech si kupi napr. nieco take, co si STH navrhol na zaciatku. ak by nebol proti zrkadlovke a cena by vyhovovala, tak by som mu navrhol asi Nikon D50 plus objektiv nejaky, alebo D40, alebo Canon 300, 350 je este mozno za vyssiu cenu, netusim. Ale ak by dosiahol rozumnu cenu, tak kludne aj Pentaxacku, alebo Sigmacku zrkadlovku


Ja som digitalnym zrkadlovkam neprisiel na chut ani po niekolkotyzdnovom osobnom skusani Canon 300D doma a inych zrkadloviek kde-kade :( Stale to ma kopec obmedzeni ak porovnam vybavu low-end zrkadiel a high-tech EVF :( To je cenova hladina okolo 20k. Aby som mal rovnaky komfort ako na Minolta Dimage A2 (ktoru mam teraz) musel by som investovat minimalne 30k len do tela :( Takze som kupu milej zrkadlovky odlozil do cias ked bude D80 alebo 30D za cenu 20k :(

Fotit s lowend zrkadlovkou v plnom manuale je utrpenie, pred kazdou fotkou sa hrabat v menu kvoli nastaveniam, vsakovake "dvojkliky" kedze to ma len jedno kolecko, no proste "vopruz".

Tolko moje pocity z low-end zrkadiel verzus high-tech EVF.

PS: zo sumom sa da bojovat, takze jedina mnou pozorovana vyhoda low-end zrkadla s objektivom na pokrytie EVF sa mi nezdala az taka vyhoda.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod matus » 31 Jan 2007 12:20 pm

debata sa velmi vzdialila od akvaristiky, nuz pridam aj ja - neviem, ci to tu niekto spominal nikon teraz nedavno vysiel na trh s novou zrkadlovkou D40, ma 6 mega, staci a ma trochu mensie telo, niektore internetove obchody ho ponukaju aj s objektivom za necelych 22 000, na tu kvalitu je to brut-cena a to je pritom kratko na trhu, jedine, co mu vycitaju je trosku vyraznejsia chrom. aberacia vzhladom na fakt, ze je to zrkadlovka, na druhej strane ma velmi nizky sum, sami posudte fotky na www.dpreview.com alebo www.dcresource.com - napiste postrehy
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod salik » 31 Jan 2007 13:18 pm

matus, D40 nema motor, na to bacha, treba na nu davat len objekt. ktore maju vlastny motor, nie je ich vela, to radsej vypredajovu D50
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 31 Jan 2007 14:02 pm

Norman napísal:Stale to ma kopec obmedzeni ak porovnam vybavu low-end zrkadiel a high-tech EVF

Fotit s lowend zrkadlovkou v plnom manuale je utrpenie, pred kazdou fotkou sa hrabat v menu kvoli nastaveniam, vsakovake "dvojkliky" kedze to ma len jedno kolecko, no proste "vopruz".

PS: zo sumom sa da bojovat, takze jedina mnou pozorovana vyhoda low-end zrkadla s objektivom na pokrytie EVF sa mi nezdala az taka vyhoda.


Norman: Prosím, řekni mi ten kopec omezení základních zrcadlovek oproti "High-tech" EVF

Proč jsi fotil se zrcadlem v plným manuále? "Utrpení" focení v plném manuále bude stejné i s EVF.

Se šumem se dá bokovat... . To samo dá, ale těžko můžeš porovnávat šum DSLR s šumem z EVF.
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod matus » 31 Jan 2007 15:51 pm

salik napísal:matus, D40 nema motor, na to bacha, treba na nu davat len objekt. ktore maju vlastny motor, nie je ich vela, to radsej vypredajovu D50


tak priznam sa toto mi uslo ... tak preto ta cena, ale v podstate ak nepotrebujes nejake prudko-akcne fotenie, tak by to malo stacit - ale ak uz, tak tiez radsej tu 50-ku, dik za postreh

... ale tie fotky stoja aj tak zato
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Igypop » 31 Jan 2007 16:06 pm

Dávnejsie som si robil porovnanie ceny D50 a D70s. V niekolkých recenziách na D50 nepochválili kitové objektívy k nej dodávané. Nakoniec verzia D50 + kvalitnejsí objektív (z kitu D70s) vysli cenovo takmer rovnako ako samotný kit D70s s objektívom 18-55mm. Z tohto dovodu by som osobne volil kit D70s + 18-55mm objektív. V kite je nanho dost dumpingová cena.
Ja som síce nakoniec nekupil nic, ale to je o inom :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 31 Jan 2007 23:18 pm

kamione: Minolta A2 ma vyvedene absolutne vsetko na telo + 2 kolecka, co ani jedna low end zrkadlovka nema :( reco fotim na plnom manulale ? Aby som mal kontrolu nad tym, co fotim. Napriklad "custom WB" spravim behom 2 sekund stlacenim jedineho tlacidla na A2, takze mozem fotit naraz vo viacerych akvarkach nad ktorymi mam nad kazdym ine svetlo. Proste zamierim na bielu plochu a stlacim tlacidlo. S low end zrkadlom som sa musel hrabat v menu :( Utrpenie s A2 v plnom manuale nie je absolutne ziadne. Vdaka super ergonomii a vsetkym funkciam na tele je to parada. Akkurat tlacitko lupy je trosku "blbo" ale to nema ziadne zrkadlo (mozno Olyno E330 s live view to ma).
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 31 Jan 2007 23:33 pm

na plny manual bez blesku fotim aj ja - vyhradne. blesk som este nedostal tolko do krvi, ale slaha dobre ;-). lupu D200 ma perfektnu - pri prezerani fotiek.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod milop » 31 Jan 2007 23:51 pm

asi nerozumiem
- načo je vám pri fotení tlačitko lupy ?
norman- zase nerozumiem ake 2 koliečka ? a na načo ? a ešte čo rozumieš pod low-end zkadlovka a high-tech EVF nech nemusím študovať ,/ môžeš aj cez ss)
a priznam sa naraz fotiť v dvoch akvariach nemôžem ani pri rovnakom svetle- ani si to neviem predstaviť -ale to mi budeš musieť s tou A2 ukázať :wink:
to musí byť niečo naozaj super high-tech :angel:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 31 Jan 2007 23:56 pm

Norman: Minolta je/byla v ergonomii a ovládání jedinečná - ukaž mi jinou takovou EVF. WB s mou předchozí zrcadlovkou Minolta Dynax5D byla taky otázkou mžiku. Nehledě na to, že nejen v RAWu se dá bílá dobře v PC vyvážit. Jetě se zeptám - tu bílou plochu máš v akva pod osvětlením?
Původně jsi psal o utrpení focení v plném manuále. To by znamenalo navolit na kolečku "M" a jít fotit. No a tam na tom budeš stejně s EVF i DSLR.
Nic proti EVF, já si prošel tu cestu celou. Od "mýdlové krabičky přes EVF, po DSLR :-)
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.