choroba ale neviem aka



Akvarijné ryby - choroby, liečba

choroba ale neviem aka

Odoslaťod zoldy » 26 Dec 2006 13:58 pm

ahoj neviem oco ide ale v poslednej dobe nachadzam ryby hore bruchom..(mecun,gupka,plata,skalar) prisavnikov pigment je uplne bledy davam im zrat larvy komara cierneho filtracia je dost silna takze neviem ci ich to dost neunasa a neviem ci im to vobec vadi na inych rybach som nespozoroval ziadne ine znaky chorob ale v poslednej dobe pred uhynutim boli akesy smutne...neviem ci som nieco zanedbaval ale asi nic...ibaze nepridavam ziadne pridavky do vody ake by mali patrit medzi pravidelne pls?
zoldy
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Aug 2006 15:19 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod martin_s » 26 Dec 2006 23:11 pm

bez toho aby si napisal viac info o akva (pocet ryb, velkost akva a ako dlho je zabehnute, opis toho ako sa tie chore rybky chovaju, ako vyzeraju priznaky...) je to ako vestenie z krystalovej gule.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod jozino » 27 Dec 2006 12:44 pm

Odporucam ti zmerat parametre vody v akva..hlavne NO2 (dusitany)..pri ich nadmernom mnozstve sa rybky mozu lahko otravit..vypadaju sklesle a lapaju po vzduchu
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod arowana » 28 Dec 2006 23:27 pm

Hlavne u druhov ktoré uvádzaš , tj. druhy ktoré majú náchylnosť obžrať sa do nemoty, to môže spôsobiť aj prežieranie sa komárími larvami ako uvádzaš. Tie sú žial pre komerčné účely často lovené aj v silne toxicky kontaminovaných lokalitách a mrazením sa to žial neodstráni. Čo je ešte horšie, mrazením žrádla sa neničia ani parazity a už vôbec nie bakteriálne a vírové kontaminácie, takže často bez odborného vyšetrenia sa to ani nedá konštatovať.
Skús osloviť nejaké špeciálne veterinárne pracovisko, najbližšie v Žiline Dr. Příhoda, alebo v Košiciach Doc. Košut.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Kubo » 31 Jan 2007 12:29 pm

Takze nechcel som vytvarat novu temu lebo nazov celkom sedi.Mam jednu akaru hnedu ktora je tucna akoby bola prezrata ale zistil som ze nieje pretoze to trva uz 2 tyzdne.Nieje to vodnatelka urcite nie nema nadvihnute supiny.Celkovo vyzera v dobrom stave aj zerie len je proste akasi naduta.Neviete co to moze byt?Ostatne akary su pekne stihle len ta je nafuknuta.Pomozte pri stanoveni diagnozy :D nechcel by som o nu prist skoda by jej bolo :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod slade14 » 31 Jan 2007 12:46 pm

zeby mala ikry :D
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Kubo » 31 Jan 2007 13:09 pm

slade14 napísal:zeby mala ikry :D
Nie pretoze je mlada :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod arowana » 01 Feb 2007 01:56 am

Kubo - pokial je bruško symetrické a mierne zaoblené, bez zježených šupín, tak je to najskôr dozrievaním ikier.
Keby však boli šupiny mierne, alebo prehnane zježené, je to najskôr začínajúce, alebo pokročilé štádiu mykobakteriózy.
V prípade je brušná časť nesymetricky deformovaná, tak najskôr nádorová príčina.
Vek nech ťa pri dozrievaní ikier neklame, nakoľko mnoho druhov rýb, pohlavne dospieva skôr, ako by si predpokladal. Počítaj, že kým sa dostane do obchodu, má min 3 mesiace a predpokladám, že u teba je už tiež nejaký týždeň. Teda vekovo na pohlavnú aktivizáciu je stará viac než dosť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Kubo » 01 Feb 2007 10:09 am

arowana napísal:Kubo - pokial je bruško symetrické a mierne zaoblené, bez zježených šupín, tak je to najskôr dozrievaním ikier.
Keby však boli šupiny mierne, alebo prehnane zježené, je to najskôr začínajúce, alebo pokročilé štádiu mykobakteriózy.
V prípade je brušná časť nesymetricky deformovaná, tak najskôr nádorová príčina.
Vek nech ťa pri dozrievaní ikier neklame, nakoľko mnoho druhov rýb, pohlavne dospieva skôr, ako by si predpokladal. Počítaj, že kým sa dostane do obchodu, má min 3 mesiace a predpokladám, že u teba je už tiež nejaký týždeň. Teda vekovo na pohlavnú aktivizáciu je stará viac než dosť.
No mam ich asi mesiac zo Zlateho dvora.Teraz som na nu pozeral brusko ma symetricke bez zjezenych supin ale je strasne tucna oproti ostatnym 5tim jedincom , tak neviem.Dam vediet v najblizsej dobe ako to snou pokrocilo. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Joshua » 01 Feb 2007 10:50 am

ahojte, vyuzijem tuto temu k objasneniu mojho maleho problemu... rok po zalozeni akva som sa pustil do prestavby(pozadie z bridlice, nove rastlinsto, home-made externy filter). Akva 85l, labeo bicolor, black molly 3ks, Sumatranky 5ks a o tie mi aj ide... Drzia sa stale v rohu akva, tlacia sa na seba, su pekne vyblednute a nezeru takmer nic, iba vtedy ak im potravu "dopravim" priamo k nim... takto to trva uz 2tyzdne od prerobenia akva... ostatne ryby bez zmien. Nevie niekto poradit, ci prikupit dalsie kusy, aby sa citili better, alebo to bude v niecom inom?...
Obrázok používateľa
Joshua
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 08 Jan 2006 11:31 am
Bydlisko: Martin

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod slade14 » 01 Feb 2007 14:16 pm

mrenky potrebuju rastlinstvo a ukryty ako vecsina sladkovodnych ryb , ale taktiez to moze byt silnou filtraciov.
napis ake mas akva a aj pocet ratlin.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod AQVA » 01 Feb 2007 14:50 pm

prestne tak ako hovori slade14.Mrenky potrebuju vela rastlin a ukritov
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Joshua » 01 Feb 2007 15:21 pm

no mozno to bude tou filtraciou, rastlin mam dost, len su zatial dost male, bo som ich len endavno sadil... skusim dat cerpadlo na minimum, alebo rozptylit vytok z filtra... dnes som dokupil par kusov, povodne 5, teraz 9ks a vyzera, ze ozili, dokonca zbieraju zvysky z krmenia... uvidim, kazdopadne dakujem za rady... a k tym rastlinam, to ti nepoviem, fakt sa v tom nevyznam, ale myslim, ze ich maju dostatok...
Obrázok používateľa
Joshua
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 08 Jan 2006 11:31 am
Bydlisko: Martin

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod jim » 08 Feb 2007 16:39 pm

Zdravím, mám tu pre vás takú menšiu záhadu... aspoň pre mňa ...

Jedná sa o jazierkové ryby - Liene, ktoré sú, teda boli umiestnené na zimu vnútri, v takej čiernej plastovej vaničke používanej väčšinou v stavebníctve.
Bolo zabezpečené vzduchovanie a pravidelná výmena vody.

Tak a teraz problém: V sobotu som našiel jedného Lieňa mŕtveho, bol taký ohnutý na dne nádrže, bol úplne stuhnutý. Rýchlo som ho teda vybral.
Potom za takých asi 5 hodín som videl, že ďalší lieň má nejaké problémy.... tak som ho dal do druhej nádrže a dal som mu tam vzduchovanie. Veľmi ťažko dýchal, pričom s telom ani plutvami vôbec nemohol hýbať, pripadalo mi to ako keby bol ochrnutý.... za hodinu bol už mŕtvy...

A ďalší šok prišiel o dva dni! posledného lieňa čo vyzeral úplne normálne som našiel taktiež mŕtveho.

Nejde mi to do hlavy, takto nárazovo v podstate bez žiadnych viditeľných príznakov.... A čo je na tom najzaujímavejšie, v tej istej nádrži s nimi zimovali aj 3 karasy, ktorým sa úplne nič nestalo ani na nich nepozorujem nič nezvyčajné.

Viem že tým 3 lieňom už nepomôžem, ale veľmi by ma zaujímalo čo mohlo spôsobiť takú náhlu smrť.
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod vincenzo » 15 Feb 2007 11:01 am

Chcel by som sa opýtať či mi niekto nevie povedat aká choroba je pravdepodobná keď mi po tom čo som kvôli siniciam zatemnil akva, pustil som dosť silno filtrovanie čo viem že bojovnice ktoré chovám nemajú príliž v láske.Akvarko mám od nového roku a ryby necelý mesiac (pôvodne dve baby a samec a furt mám nejaké problémy).Ale za ten týždeň sa samec najskôr začal príliš schovávať, len občas niečo zožral.Potom mu poodpadávali časti plutiev a prestal žrať úplne a nebolo ho vidieť vôbec až skapal.Samice boli ešte o.k ale odo dňa keď on skapal rovnako sa začala správať jedna samica a tie jej krátké plutvy sú tiež povypadávané a predpokladám že do dvoch dní skape.Nejak vyblednutá sa mi nezdá,možno minimálne.Druhá je zaťial o.k.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Br?ko » 17 Feb 2007 21:36 pm

Dnes ráno som prišiel k mojej jednej 100l nádrži a skoro ma trafil šľak - hromadný úhyn rýb. Prišiel som o 8 prísavníkov, 2 fosilisov, a tlamovcov.. (radšej to už nejdem počítať) Nikdy sa mi to nestalo. Voda bola trochu zakalená. Mŕtvy fosilis bol potiahnutý nejakým slizom. Mám ešte jednu 100 l nádrž, kŕmim tam ryby tým istým čo aj v druhom, vymieňam vodu ako vdruhom. Neviete čo je to za choroba?
Obrázok používateľa
Br?ko
 
Príspevky: 19
Obrázky: 1
Založený: 12 Mar 2006 16:09 pm

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod catfish » 17 Feb 2007 22:39 pm

To co popisuješ vypadá nejspíš na otravu.
Co tam dáváš za chemii?
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Fonzo » 17 Feb 2007 22:57 pm

Tolko problemov v jednej teme, a takmer nikto neporadi :(
Ani ja neviem, len cisto amatersky ma napadlo, ci tie liene u jima neposli kvoli malej nadrzi, ked to tie karasi vydrzalibez ujmi. Jazierkove rybky nechovam, skusenosti s nimi ziadne nemam, ale ked som chytil na drazdiaku neakeho maleho ostriezika a dal som ho do malej 20l, posiel. Par dni vydrzal, ale nadrz mu bola asi mala. :oops:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Kubo » 18 Feb 2007 09:16 am

Kubo napísal:
arowana napísal:Kubo - pokial je bruško symetrické a mierne zaoblené, bez zježených šupín, tak je to najskôr dozrievaním ikier.
Keby však boli šupiny mierne, alebo prehnane zježené, je to najskôr začínajúce, alebo pokročilé štádiu mykobakteriózy.
V prípade je brušná časť nesymetricky deformovaná, tak najskôr nádorová príčina.
Vek nech ťa pri dozrievaní ikier neklame, nakoľko mnoho druhov rýb, pohlavne dospieva skôr, ako by si predpokladal. Počítaj, že kým sa dostane do obchodu, má min 3 mesiace a predpokladám, že u teba je už tiež nejaký týždeň. Teda vekovo na pohlavnú aktivizáciu je stará viac než dosť.
No mam ich asi mesiac zo Zlateho dvora.Teraz som na nu pozeral brusko ma symetricke bez zjezenych supin ale je strasne tucna oproti ostatnym 5tim jedincom , tak neviem.Dam vediet v najblizsej dobe ako to snou pokrocilo. :)
Cize akara uz nije medzi nami.skoda no co uz :( :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Br?ko » 18 Feb 2007 13:53 pm

práveže nedávam žiadnu chémiu, ale pred 3-4 dňami som ryby kŕmil mäsom, možno sa z toho vytvorili nejaké choroboplodné zárodky. Avšak takúto čistku v akváriu som ešte nemal.
Obrázok používateľa
Br?ko
 
Príspevky: 19
Obrázky: 1
Založený: 12 Mar 2006 16:09 pm

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod Fonzo » 18 Feb 2007 14:08 pm

Kolko mas ryb v akom akva? A ci to meso zjedli cele? Ci ich tam nebolo moc, a ci im nezacalo kvasit to meso vo vode a ci to nebola posledna kvapka Oxidu uh.? Cisto teoreticky ine ma nenapada... :(
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: choroba ale neviem aka

Odoslaťod corydoras » 21 Feb 2007 14:55 pm

arowana napísal:Kubo - pokial je bruško symetrické a mierne zaoblené, bez zježených šupín, tak je to najskôr dozrievaním ikier.
Keby však boli šupiny mierne, alebo prehnane zježené, je to najskôr začínajúce, alebo pokročilé štádiu mykobakteriózy.
V prípade je brušná časť nesymetricky deformovaná, tak najskôr nádorová príčina.
Vek nech ťa pri dozrievaní ikier neklame, nakoľko mnoho druhov rýb, pohlavne dospieva skôr, ako by si predpokladal. Počítaj, že kým sa dostane do obchodu, má min 3 mesiace a predpokladám, že u teba je už tiež nejaký týždeň. Teda vekovo na pohlavnú aktivizáciu je stará viac než dosť.


A este ked si zoberies ze aj v predani zvyknu rybky stat pekne dlhu dobu aj ked na to nevyzeraju takze s tebou suhlasim ze uz v nej mozu zriet ikry. ale chorobu netreba vylucit.
corydoras
 
Príspevky: 27
Založený: 21 Feb 2007 12:55 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.