kvalita vody pH,gH,kH a °C



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Atilla » 29 Sep 2003 14:28 pm

docital som sa ze Africke Cichlidy potrebuju prostredie mierne zasadite
v cislach to znamena pH od 7,5 do 8,5 (mam 7,2)
tyka sa to Malawi aj Tanganiky ?
ake hodnoty mate vy a ako ich upravujete ?

co sa tyka gH mam 17, kH 8 a 26°C ake su 'idealne' hodnoty pre chov a popripade pre odchov ryb ?

verim ze to rozpisete :) preto neuvadzam konkretne druhy pravdupovediac ani neviem ake mam :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Atilla » 01 Okt 2003 09:43 am

po precitani tohto clanku ( http://www.akva.cz/php/popis.php?item=o ... kaz&id=123 )som ostal s pocitom ze nieco nie je v poriadku :(
celkova tvrdost okolo 12 ???
tak malo nemaju ani moje skalare :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod kyslík » 01 Okt 2003 10:30 am

Atilla napísal:docital som sa ze Africke Cichlidy potrebuju prostredie mierne zasadite
v cislach to znamena pH od 7,5 do 8,5 (mam 7,2)
tyka sa to Malawi aj Tanganiky ?
ake hodnoty mate vy a ako ich upravujete ?

co sa tyka gH mam 17, kH 8 a 26°C ake su 'idealne' hodnoty pre chov a popripade pre odchov ryb ?

verim ze to rozpisete :) preto neuvadzam konkretne druhy pravdupovediac ani neviem ake mam :)


Ahoj, čiste z mojich skúseností a vedomostí : kH čiže uhličitanová tvrdosť máš 8 to je veľa , optimum je tak 2 - 6 a celková 17 , môže byť , aj keď cichlidy majú radšej 20 a viac. pH je OK , je lepšie keď je nad 7 .
Ale to je len môj názor ... Mne sa za takýchto podmienok množili : Pangi, auratusky, saurusy , bohužiaľ presné názvy si už nepamätám. Vodu som mal : kH 4 , pH 7,8 , celk.tvrdosť Nem. st. 25 , teplota 25 - 26 C.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod fero » 01 Okt 2003 10:37 am

atilla,
musim pozriet doma do zapisnicka :lol: , ale urcite mam Ph 8 - 8.2, a myslim, ze pre Malawi je to optimum. Ale zajtra napisem ostatne udaje.

Celkovu tvrdost mam okolo 15 z vodovodu, ale v akva mam kamene obsahujuce vapnik, takze bude urcite tvrdsia.

V akva mam teplotu 26 stupnov.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Atilla » 01 Okt 2003 10:53 am

tento tyzden to necham asi este tak musim dosypat strk a konecne zistit co za ryby vobec mam
potom planujem postupne zvysovat pH cez 'jedlu sodu - NaHCO3 (asi)' ak uz mate s tymto urcite skusenosti napiste
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod skala » 01 Okt 2003 11:43 am

Atilla, nazory sa lisia, a dost ludi sa o to spori. Aka tvrda voda v Malawi a Tanganike je. Myslim v jazere. Vseobecne prevlada nazor, ze v Malawi je voda velmi tvrda. Nie je to podla mna pravda. Neviem si spomenut na presny udaj, ale mozem ho najst, ale v pre Malawi ryby je vhodnejsia skor ta CT 15, ktoru ma Fero, v Malawi je voda o dost maksia ako v Tanganike. Ale je mozne, ze nebudu niektori cichlidari so mnou suhlasit. Obavam sa, ze aj literatura "seriozna" je v tomto smere nejednoznacna.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Atilla » 01 Okt 2003 11:45 am

25-27 °C pro dospělé rybky a 28-29 °C pro vytřené samice a potěr
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod skala » 01 Okt 2003 11:46 am

spravne Atilla, ja drzim pre hlavnu nadrz 28°C, odrastene drzim vo vode teplej 26°C, chcel by som znizit na 24°C
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod canart » 01 Okt 2003 13:57 pm

Vyzera to tak, ze voda v africkych jazerach nie je z hladiska kvality vyvazena a skutocne, ako uvadza skala, voda nie je az taka tvrda, ako sa vseobecne uvadza.
Ale....na druhej strane si myslim, ze tieto ryby su dost prisposobive a nie je az take kriticke presne strazit hodnoty vody. Mne sa to sice hovori, ked mi z vodovodu tecie voda, ktoru nemusim upravovat, i ked je tvrdsia, nez by bolo idealne. Zatial som vsak nepozoroval, ze by mali ryby problemy. Pre mna je zakladny ukazovatel uspesny vyter a odchov mladych. Potom mi je v podstate jedno, co tecie z vodovodu :-)

Jasne, ze keby mi tiekla maksia voda, nez je pre vyvoj ikier unosne, musel by som uvazovat nad upravou vody.

Teplota je podla mna idealna 26-27 (28 ) °C. Podla mojich skusenosti sa rybam pri teplote pod 25°C nedari prilis dobre a casto chorlaveju a hynu, najma mlade ryby. Najma, ak su ryby zvaknute na vyssie teploty, tazsie je ich "naucit" na chladnejsiu vodu. Ale zda sa mi, ze im robi celkom dobre prechodne znizenie teploty terbars aj na 22°C, napr. pri pravidelnej tyzdennej vymene vody, kedy som dopustal iba studenu vodovodnu vodu priamo z kohutika. Trosku to podnietilo spravanie sa ryb, boli culejsie.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod JoLi » 01 Okt 2003 14:55 pm

Možno z ineho sudka, bol som včera v Tesco Trnava a majú tam akva obchod. To by bolo normálne ale mali tam nádherné kusky Aulonakár rioznych farebných variet. CCa. 9-11cm v dobrej kondícii a cena 300Sk.
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Petr S. » 09 Okt 2003 17:49 pm

Já chovám pouze "tanganiku" a to pri teplotach 26 C s PH 7,8 a trou se naprosto v pohode. Tech 29 C jak tu nekdo zminoval se mi zda uz opravdu moc a to i pro poter. Muzete se mrknout na muj web, kde jsou vsechny potrebne udaje o jezere...
Petr S.
 
Príspevky: 14
Založený: 09 Okt 2003 15:07 pm
Bydlisko: Krásna Lípa - ČR

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod skala » 09 Okt 2003 18:00 pm

Tanganika je o malicko chladnejsia ako Malawi. Najma pretoze ma o nieco vacsi objem.


Mily Peter, mrkol som na ten tvoj web, a podla toho: celkova tvrdost v jazere je mensia ako uhlicitanova. Nemam slov :(

Ved uz aj samotno nazvoslovie naznacuje, ze zrejme uhlicitanova tvrdost bude podmnozinou celkovej, za predpokladu, ze zlozky, ktorymi opisujeme tvrdost nepojdu do minusu.

Hmmmmm?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Petr S. » 09 Okt 2003 18:18 pm

Mily Skala, pokud te tento udaj tolik zarazil, tak by jsi se mel budto zeptat nebo si neco precist o vlastnostech vody a ne jen konsatatovat "nemam slov".
Pri mereni uhlicitanove tvrdosti se totiz nekdy stava, ze UT vykazuje vyssi hodnoty nez CT a to z duvodu toho, ze ve vode jsou krome soli vapniku a horciku rozpustene jeste dalsi soli, napr. sodiku a drasliku.
Petr S.
 
Príspevky: 14
Založený: 09 Okt 2003 15:07 pm
Bydlisko: Krásna Lípa - ČR

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod majko » 09 Okt 2003 19:02 pm

Petr S. napísal:Mily Skala, pokud te tento udaj tolik zarazil, tak by jsi se mel budto zeptat nebo si neco precist o vlastnostech vody a ne jen konsatatovat "nemam slov".
Pri mereni uhlicitanove tvrdosti se totiz nekdy stava, ze UT vykazuje vyssi hodnoty nez CT a to z duvodu toho, ze ve vode jsou krome soli vapniku a horciku rozpustene jeste dalsi soli, napr. sodiku a drasliku.

Tentokrat sa musim zastat Skalu. Uhlicitanova tvrdost nemoze byt vacsia ako celkova. Soli sodiku a drasliku sa nepocitaju do tvrdosti vody. Tak to stoji v norme. To ze Ty namerias vacsiu uhlicitanovu ako celkovu tvrdost je nedokonalostou testu na uhlicitanovu tvrdost. Ten totiz meria karbonaty a hydrokarbonaty vsetkych soli nielen Ca a Mg. Uz tu bola o tom debata: Tema Technika\Kontinualna vymena vody. Nebudem to dalej rozpisovat.Ak vies trochu po nemecky skus si precitat toto:
http://www.firstfish.de/index.html?wissen/haerte.htm
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Petr S. » 09 Okt 2003 19:23 pm

S tim souhlasim. Ja jsem take netvrdil, ze UT je vetsi nez CT, ale ze nekdy tyto hodnoty vykazuje mereni. Neni to vsak tim, ze by "test" byl prosly nebo nejak zavadny. Je tomu proste tak.
Petr S.
 
Príspevky: 14
Založený: 09 Okt 2003 15:07 pm
Bydlisko: Krásna Lípa - ČR

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 07:04 am

Petr S. napísal:S tim souhlasim. Ja jsem take netvrdil, ze UT je vetsi nez CT, ale ze nekdy tyto hodnoty vykazuje mereni. Neni to vsak tim, ze by "test" byl prosly nebo nejak zavadny. Je tomu proste tak.

Tak OK. Bola to chyba v interpretacii. Na Tvojej stranke proste stoji GH:7-11dGH KH:16-18 dKH. To nieje pravda ked to merias profesionalnym sposobom. To namerias nasim zjednodusenym akvaristickym testom. Ak by niekto robil rozbor podla DIN19640, tak pride k inym vysledkom. Tak prepac, ze som Ta nespravne pochopil :D .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod Petr S. » 10 Okt 2003 14:38 pm

Tak ohledne toho mereni jsme si to zdarne vysvetlili:-) Zjednodusene receno, pokud merime vodu s vyssi alkalitou (od 8 pH), tak nam test nameri i ulicitany ve vode obsazene a proto dochazi k nepresnostem vuci CT.
Jenze co ted s tim? Mne dostupna odborna literatura (mam knihu o Tanganice), clanky v AT, i informace na ruznych strankach (staci trosku zapatrat na internetu po nemeckych ci anglickych webech) udavaji prave tyto hodnoty. Rozdili jsou +- 2 stupne, ale vzdy je UT vetsi nez CT. Zrejme tedy "vsichni" pouzivaji tyto namerne hodnoty a tak je tomu i na me strance. Ono je to i logicke, jelikoz kdyz v akvariu budete chtit dosahnout stejnych hodnot, tak budete pravdepodobne pouzivat take tyto testy. Nejsem zadny chemik a uz vubec jsem osobne nebyl u jezera Tanganyika, a tak se snazim ziskat potrebne udaje z co nejvice, nejlepe duveryhodnych zdroju a pak si udelat vlastni obrazek. Pokud tedy narazite na nejaky zdroj, ktery uvadi neco jineho nez zde zminuji, prosim Vas o jeho zaslani.
P. S.
Nejsem zastancem nejakych "boju" po internetu, ale mel bych jeste poznamku na Skalu. Vzhledem k jeho predchozi arogantni reakci si to proste neodpustim:-)) Rekl bych, ze situace kdy "nemas slov" nastala teprve tedka a to prave k tomuto tematu... Proto se tedy priste tak neunahluj ve psani prispevku. Ne, ze bych chtel oplacet stejnou minci, ale take jsem si zbezne precetl tve stranky a nasel jsem tam par nesmyslu. Nebudu je zde uvadet, aby jsi nerekl, ze se te snazim zesmesnit, ale pokud mas zajem o tom podiskutovat, tak muzeme v poste. Omlouvam se vsem za tak dlouhy prispevek, ale koho to nezajima, tak to cist nemusi:-))
Petr S.
 
Príspevky: 14
Založený: 09 Okt 2003 15:07 pm
Bydlisko: Krásna Lípa - ČR

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 15:51 pm

hmm, je to mozne, posli! kam chces!

skusal som nieco narychlo najst. davno som sa nehrabal na nete. poviem to velmi laicky: informacie, ktore koluju svetom o tychto pre nas vzdialenych veciach - neuznavam ich. preco? pretoze su casto diametralne rozdielne. teraz nemam na myslim len Tanganiku. Nenasiel som nic, ani nemam ziadnu knihu, ale v utorok ak nezabudenem najdem tu v Bratislave odlozene veci co mam na HD, zatial iba toto, ale to nie je to prave orechove, aj ked je to super, snad sa da tomu verit: http://www.tanganika.inet.pl/tanganika/woda.html
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod FANATIX » 17 Nov 2003 23:52 pm

Ak nemáš vodu z vodovodu kyslejšiu ako pH 7 nemá zmysel si robiť starosti s jej úpravou. Stovky generácií cichlíd boli odchované vo vode vodovodnej a tú pravú africkú nikdy nezažili takže sa už dávno prispôsobili.
Obrázok používateľa
FANATIX
 
Príspevky: 13
Založený: 17 Nov 2003 23:46 pm

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod prasan » 24 Máj 2015 00:46 am

Trocha oživím túto tému.
Mám doma Malawi,Tanganyiku i ryby Victoria lake.
Celková tvrdosť vôd týchto jazier nie je až tak vysoká,sú to skôr stredne tvrdé vody.Najväčší rozdiel je Tanganyika kde je dosť vysoká uhličitanová tvrdosť.Naopak Malawi i Victoria pri vyššom pH majú nízku uhličitanovú i celkovú tvrdosť.Teplotu mám okolo 24-28C.
Pre ryby Victoria lake nedoporučujem moc ,,soliť,, vodu.(sám som si to vyskúšal a nerobieva to dobrotu)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: kvalita vody pH,gH,kH a °C

Odoslaťod miso64 » 28 Mar 2019 00:43 am

mna by zaujimalo ako sa v praxi zvysuje Ph vody, vodu mam tvrdu az az a ph si drzi na nieco okolo 7.5
merane pruzkovym testom pouzivana voda pre zavojnatky,
da sa este malinko zvysit ph vody ked do 450 litroveho akva dam este zo 10 kilo koraloveho piesku?alebo kupit Ph plus od Sera,mozno pomoze tam dat daky suter s vapencoveho kamenolomu.
ide mi o prakticke info a skusenosti s praxe, v malawi som zaciatocnik
miso64
 
Príspevky: 10
Založený: 23 Mar 2019 23:46 pm


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.