Aky fotak?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 01 Feb 2007 00:00 am

matus napísal:
salik napísal:matus, D40 nema motor, na to bacha, treba na nu davat len objekt. ktore maju vlastny motor, nie je ich vela, to radsej vypredajovu D50


tak priznam sa toto mi uslo ... tak preto ta cena, ale v podstate ak nepotrebujes nejake prudko-akcne fotenie, tak by to malo stacit - ale ak uz, tak tiez radsej tu 50-ku, dik za postreh

... ale tie fotky stoja aj tak zato


Nejde o žádné prudko-akcne fotenie, tam jsou objektivy s vlastním motorem rychlejší :-), ale jde o to, že máš dost omezený výběr objektivů, které na D40 nasadíš.
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

Reklama

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 01 Feb 2007 00:03 am

Igypop napísal:Dávnejsie som si robil porovnanie ceny D50 a D70s. V niekolkých recenziách na D50 nepochválili kitové objektívy k nej dodávané. Nakoniec verzia D50 + kvalitnejsí objektív (z kitu D70s) vysli cenovo takmer rovnako ako samotný kit D70s s objektívom 18-55mm. Z tohto dovodu by som osobne volil kit D70s + 18-55mm objektív. V kite je nanho dost dumpingová cena.
Ja som síce nakoniec nekupil nic, ale to je o inom :wink:


Igypop: Co je okem foťáku? Objektiv! Takže já bych volil 18-70 :-) Klidně i s D50, vždyť snímač mají stejnej...
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 01 Feb 2007 00:23 am

milo, lupa je len na kontrolu. Najma ak sa foti nieco na kratku vzdialenost, alebo nizku clonu, nie je to od veci
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 09:01 am

Norman napísal: Proste zamierim na bielu plochu a stlacim tlacidlo. S low end zrkadlom som sa musel hrabat v menu :(
Nuz neviem s cim si sa hral ty ale na Nikone D70 , D50 netreba liezt do ziadneho menu...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 01 Feb 2007 12:05 pm

majko: D70s nie je low end DSLR za 20k so sklom 28-200 a D50 nema dve kolecka :) Dobre vies, ze sme sa o tomto bavili, tak neviem, co zas rypes :D

skala: ano, lupa pri prezerani fotiek mi je na dve veci :) Keby nestala lupa na hladacik dalsich 5-7k (za kusok plastu + sklicka) mozno by som sa na DSLR aj vrhol. Nie je nad lupu priamo pred cvaknutim spuste.

kamione: pisal som o utrpeni fotit na manual s low end DSLR. Proste tieto DSLR neponukaju tolko moznosti na tele. Ani sa im necudujem, kazda vyvedena ficurka je pad USD navyse a low end je robeny na cenu, nie komfort. WB sa da aj v PC ale preco robit postprocessing na kazdu fotku ? Ved niektore pre archivaciu mozu byt aj rovno z fotaku dobre, nie ?

Biely kus takej folie (plastu) davam samozrejme do vody pod svetlo, kedze voda je tiez v kazdom akva inak sfarbena. A2 ma 4 user nastavenia, takze vlozim odpalim ulozim a hotovo.

milop: dve kolecka su mi napriklad na to aby som mohol v manuale naraz menit aj cas aj clonu. Ak je kolecko len jedno, nastavis zvacsa cas a clonu musis nastavovat s drzanim dalsieho tlacitka + tocenim toho jedneho kolecka a to je vopruz. A to nehovorim o nastavovani ISO, ostrosti, saturacie, kompenzacie atd... Pri low end DSLR vacsina cez menu alebo vsakovakymi dvojklikmi :( Ale 20D co mas ty nie je low end :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 01 Feb 2007 12:06 pm

majko: este si mi nedal ten link o ktory som ta prosil.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 12:15 pm

Norman napísal:majko: D70s nie je low end DSLR za 20k so sklom 28-200 a D50 nema dve kolecka :) Dobre vies, ze sme sa o tomto bavili, tak neviem, co zas rypes :D
Ja rypem ? O com tocis ? :D Precitaj si este raz co som napisal. Ty sa stazujes na ze musis pre CUSTOM WB liezt do menu, ja ti pisem, ze to ani na D70 ani D50 nie je pravda! Na to nepotrebujem ziadne dve kolecka !
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 01 Feb 2007 12:36 pm

majko: ako vzdy zas chytas niekoho za slovicka.

Pochop prosim toto: Low End DSLR proste pre mna maju VSEOBECNE prilis vela obmedzeni a prilis malo vymozenosti oproti High Tech EVF. Aj ked D50 a D70 ma custom WB hned z tela, zas nemaju ine nastavenia hned z tela. Napriklad ak chces uplne jednoznacne vlastnost ktoru ani jedna jedina Low End DSLR nema tak je to lupa (to som vybral preto, lebo to nastastie nemoze mat ani fyzicky a ty sa toho nemozes chytit aby si ma podrypaval), pokial si nekupis za dalsich 5-7k hladacikovu lupu (co je cca 1/4 ceny setovej Low End DSLR !)

Skus sa zamysliet globalne a nie vzdy len na jednu jedinu vypichnutu vec, alebo mam napisat esej, co ktora DSLR nema uplne menovite ? Pisal som to globalne, preco mi tieto DSLR zatial nevyhovuju. Nepisal som nic konkretne, ze na ktorej mi co nevyhovuje, takze neviem preco rypes. Keby si radsej odpisal na tie medzikruzky, ktore by ma fakt vazne zaujimali, pretoze ja som na taky este nenarazil :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 12:44 pm

Norman napísal: jedna jedina Low End DSLR nema tak je to lupa (to som vybral preto, lebo to nastastie nemoze mat ani fyzicky a ty sa toho nemozes chytit aby si ma podrypaval)
Ja osobne lupu neptrebujem, mne staci kvalitny hladacik ktory mi ZIADNA EVF nikdy neponukne. A kludne mozes pisat dalsie konkretne "veci co DSLR "nema" a "neponuka".
Nikto Ti neberie , ze Tebe DSLR nevyhovuje. Ale negenralizuj veci co nie su pravda...

Este k tym kruzkom aj ked zase budes tvrdi ze to nie je pravda.

Kenko Auto Extension Tube SET DG (12, 20 & 36MM Tubes) For Canon EOS Digital And...The Kenko Auto Extension Tube Set DG contains three tubes of different length - 12mm, 20mm, and 36mm - which can be used individually or in any combination to obtain the desired magnification. Actual magnification effect changes with each specific lens. This DG Extension tube set has upgraded " Gate-Array IC " circuitry to work better with digital SLR's and some of the digital SLR lenses * . Extension tubes are designed to enable a lens to focus closer than its normal set minimum focusing distance.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Igypop » 01 Feb 2007 12:57 pm

kamione napísal: Igypop: Co je okem foťáku? Objektiv! Takže já bych volil 18-70 :-) Klidně i s D50, vždyť snímač mají stejnej...


Ano, cip a dalsie veci sú rovnaké, ale D50 a D70s nie je to isté.

Povodne som tiez chcel D50 a k nej kvalitnejsí objektív, ale vyslo mi toto:
samotné telo D50 + nový objektív 18-70 AF-S DX = 33 tis SK
kit D70s + 18-70 AF-S DX = 33 tis Sk (terajsie ceny).

dalej + 15 tis makro objektív... a radsej som ostal pri starom lumixe FZ20 :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 01 Feb 2007 13:05 pm

Norman napísal:kamione: pisal som o utrpeni fotit na manual s low end DSLR. Proste tieto DSLR neponukaju tolko moznosti na tele. Ani sa im necudujem, kazda vyvedena ficurka je pad USD navyse a low end je robeny na cenu, nie komfort. WB sa da aj v PC ale preco robit postprocessing na kazdu fotku ? Ved niektore pre archivaciu mozu byt aj rovno z fotaku dobre, nie ?

Když ale řekneš, že jdeš fotit na manuál, znamená to, že si volíš clonu i čas ručně! Takto fotíš? Já na "M" fotím pouze s bleskem a noční fotky, případně něco speciálního. Jinak si bohatě vystačím s prioritou clony a času. K tomu kompenzace exp.
Jde o to, že ty jsi se svou A2 sžil dokonale a proto, když se ti do ruky dostal jiný, který jsi neměl zažitý, měl jsi problém ho ovládat.
Já, když přecházel od "Low-end" Minolty D5D ke Canonu 30D, měl taky problémy. Přestože jsem šel o třídu výš. :-)
Nelze přece říci, že focení na manuál je s nejlepšími EVF lehčí než s low-end DSLR.
Ten postproces OK. Je lepší to mít co nejvěrnější už v originále, ale stejně tu fotku v PC alespoň ořízneš, takže WB no problem.
Naposledy upravil kamione dňa 01 Feb 2007 13:11 pm, celkovo upravené 1 krát.
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 13:10 pm

kamione napísal: Ten postproces OK. Je lepší to mít co nejvěrnější už v originále, ale stejně tu fotku v PC alespoň ořízneš, takže WB no problem.
Samozreme a k tomu ked mas zrkadlovku fotis do RAW a tam ziaden WB nepotrebujes....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod kamione » 01 Feb 2007 13:10 pm

Igypop napísal:
kamione napísal: Igypop: Co je okem foťáku? Objektiv! Takže já bych volil 18-70 :-) Klidně i s D50, vždyť snímač mají stejnej...


Ano, cip a dalsie veci sú rovnaké, ale D50 a D70s nie je to isté.

Povodne som tiez chcel D50 a k nej kvalitnejsí objektív, ale vyslo mi toto:
samotné telo D50 + nový objektív 18-70 AF-S DX = 33 tis SK
kit D70s + 18-70 AF-S DX = 33 tis Sk (terajsie ceny).

dalej + 15 tis makro objektív... a radsej som ostal pri starom lumixe FZ20 :wink:


OK :-) Já, jen proč chceš dávat horší objektiv, na lepší foťák :-) D50/70s znám.
Svého času se prodával i set D50 + 18-70, ale tehdy byly ceny DSLR jinde....
kamione
 
Príspevky: 23
Založený: 26 Sep 2005 20:58 pm

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 01 Feb 2007 17:33 pm

majko: co sa prosim skryva pod touto hviezdickou "This DG Extension tube set has upgraded " Gate-Array IC " circuitry to work better with digital SLR's and some of the digital SLR lenses * " ? To je akoze ten prepocitavaci engine ? Ked uz si len pastol ten text ktory mi nic nedal, mohol si aspom pastnut aj vysvetlenie k tej hviezdicke pod ciarou :( Takto som sa vobec nic nedozvedel.

Ano mas absolutnu pravdu, komu bude Canon 350D alebo Nikon D50 vyhovovat, nech si ho kupi, ale ty len jednoznacne tlacis ludom do hlavy ake su low end DSLR uzasne a nemaju jedinu chybu a ked na nejake poukazem tak som slepy pako, co nevie fotit bez lupy.

Kamione: ano fotim na M s nastavovanim aj clony aj casu aj ISO aj WB, niekedy aj ostrost a saturaciu menim aby som mal z coho vyberat. Keby lacne DSLR robili aspom bracketing na ostrenie a clonu, tak by boli pre mna zaujimavejsie. Pri makre sa s tym vsetkym musim pohrat. Na A2 to ide, jedine velke minus je len max. clona 11 co mi na makro nestaci. S 300D som fotil aj na 22 aby som chytil len detail ktory som chcel.

Inak Minoltu A2 mam 8 dni a zzil som sa s nou za 2 dni. Predtym som mal Minoltu Dimage 7 (predchodca A2) takze asi preto mam vsetko po ruke. Ja si to kludne trufnem povedat, ze s High End EVF sa mi foti lahsie ako s Low End DSLR. Okrem toho jeine Low End DSLR ktore mi ako tak sadlo do ruky je Pentax K100/K110, malom som ho uz uz kupil ;) ale pockam na zlacnenie K10 :) DOvtedy A2 posluzi velmi dobre.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 18:14 pm

Norman napísal:majko: co sa prosim skryva pod touto hviezdickou
bol tam zoznam nekompatibilnych objektivov. Ale to je uplne jedno, ja som sa Ti len snazil vysvetlit, ze pri modernych objektivoch, ktore maju v sebe CPU, zasahuju modernejsie kruzky, telekonvertory atd. do komunikacie medzi telom a objektivom. Nehnevaj sa nebudem Ti tu vysvetlovat ako to funguje, to je mimo tejto temy.
Norman napísal:ale ty len jednoznacne tlacis ludom do hlavy ake su low end DSLR uzasne a nemaju jedinu chybu
Ale Norman. Skus ma citovat kde take pisem prosim, lebo asi my nieco unika. Nikdy som take nic nenapisal. Minimalne 3x tu pisem, ze kazdy sa ma rozhodnut a vsetko ma pre a proti. A aj JASNE vymenuvam co je pre a co proti. Ak so mnou nesuhlasis tak napis v com a preco. Ja som to urobil. Ked Ty tvrdis , ze ZIADNA DSLR nieco nema a ja Ti tvrdim ze ma, tak sa zacnes s tym, ze rypem. Hovorme o konretnych veciach a konkretnych argumentoch.
Aby sme sa rozumeli, ja Tvoj nazor, ze sa Ti lepsie foti s EVF respektujem. Tak ako mne nesedi EVF Tebe nesedi DSLR. OK. Beriem. Ale necakaj, ze ked budes tvrdit nieco o com si myslim, ze nie je pravda sa neozvem.
Norman napísal:Keby lacne DSLR robili aspom bracketing na ostrenie a clonu
D50 ma bracketing expozicie, blesku a WB.. Pri ostatnich to nebude ovela ine...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 01 Feb 2007 18:26 pm

majko: ja nechcem aby simi vysvetlil ako to funguje, ale henta jedina veticka mi nedava istotu, ze tam vobec nieco take je :(

Ano, unika ti vela veci aby si diskutoval k veci ;) Prosim cituj ma kde pisem, ze ziadna DSLR nieco nema - okrem lupy, lebo to naozaj ma len E330 :) Pisal som vseobecne co ma na low end DSLR hneva a ty si to zacal konkretizovat akkurat na dva fotaky nikon ktore to maju :)

Tebe ani nemoze sediet EVF kedze si to nikdy v ruke nemal a ani si este prednedavnom nevedel, ze uzasna novinka ktorou sa pysi Olympus - "Live preview" je na EVF standart od kedy sa vyrabaju. Toto je tiez jedna konkretna vec, co mi low end DSLR neponukne. Takisto live histogram, preview po odpaleni s lupou a trebars aj "fourierovou transformaciou" ;) je pekna vec, ale je lepsie vediet, co dostanem na kartu este pred stlacenim spuste :)

Bracketing ostrenia ma 30D naisto, u low end to nie je podla mojich vedomosti vobec. Na makre, kde je hlbka ostrosto 0.nic je to dobra vecicka, momentalne vsak za nu treba priplatit :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 01 Feb 2007 20:35 pm

nuz, to by som sa rad zastal majka. majko iste ludom nic netlaci do hlavy. mozno tak tebe, ale ludom istotne nie. a to verim tomu uz davno pradavno zistil, ze je to trnita cesta ;-) :-(.

ale celkom ma to silno pobavilo
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 01 Feb 2007 23:56 pm

Norman napísal:majko: ja nechcem aby simi vysvetlil ako to funguje, ale henta jedina veticka mi nedava istotu, ze tam vobec nieco take je :(
no jasne nic ine som ani necakal...
Norman napísal:Ano, unika ti vela veci aby si diskutoval k veci ;) Prosim cituj ma kde pisem, ze ziadna DSLR nieco nema

Norman napísal:..vyvedene absolutne vsetko na telo + 2 kolecka, co ani jedna low end zrkadlovka nema
Staci ? :D Z toho sa vznikla debat o WB...
Norman napísal:Pisal som vseobecne co ma na low end DSLR hneva a ty si to zacal konkretizovat akkurat na dva fotaky nikon ktore to maju :)
No to sa da vysvetlit. Naozaj low-end su snad len tri D40,D50 a K110D. Prve dve poznam, tretiu nie :D.

Norman napísal:Tebe ani nemoze sediet EVF kedze si to nikdy v ruke nemal a ani si este prednedavnom nevedel, ze uzasna novinka ktorou sa pysi Olympus - "Live preview" je na EVF standart od kedy sa vyrabaju.
No ja som fotil s EVF C-750UZ ked ty si mozno este ziaden digital v ruke nemal. :mrgreen: A ver, ze vtedy stal tolko com moja D70. A preto som velmi dobre vedel preco chcem DSLR.
Norman napísal: Toto je tiez jedna konkretna vec, co mi low end DSLR neponukne. Takisto live histogram, preview po odpaleni s lupou a trebars aj "fourierovou transformaciou" ;) je pekna vec, ale je lepsie vediet, co dostanem na kartu este pred stlacenim spuste :)
Ano to Ti DSLR nikdy neponukne (to nerobi ani ten Olympus lebo na to preview pouziva iny cip ako na fotenie) tak ako Ti DSLR nikdy neponukne natacanie videa. A musim Ta sklamat, ani na EVF neuvidis to co ide na kartu :D.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 02 Feb 2007 00:18 am

majko: nestaci :) D50 naozaj nema 2 kolecka a ako si z toho vypichol prave WB mi stale nie je jasne :D

Low End je aj 300D/350D a K100, pripadne dnes uz aj E500 :) podla ceny ;)

Jooooj priepast medzi C-750UZ a D70 je obrovskaaaaa. Ja som fotil na 725UZ :) Predtym na C2000ku ;)

ANo, viem, ze E330 ma pridavny chip na zrkadle ktory meria expoziciu a ponuka live preview, sam som zvedavy, ci sa to chyti. Mne sa to nahodou velmi pozdava, avsak este som s tym nepracoval, takze neviem ako to fici v praxi.

Ano, mozno nie 100% to, co ide na kartu, ale na 95% to viem :) a to bohate staci. Na DSLR sa mozem spolahnut akkurat na expozimeter, co nie je vzdy dostatocne.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 02 Feb 2007 00:38 am

vazeni, tocite sa okolo techniky, ale fotenie je o skor niecom inom. hovorim to preto, ze tolko sprtas norman
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod majko » 02 Feb 2007 08:05 am

Norman napísal:majko: nestaci :) D50 naozaj nema 2 kolecka a ako si z toho vypichol prave WB mi stale nie je jasne :D
To mas tak, odmietat nejaku DSLR lebo nema 2 kolecka, je to iste ako tvrdit, ze auto je technicky zle lebo ma bielu farbu. Ano ja si na D70 cenim "2 kolecka" Ale aj tak v drvivej vacsine pouzivam len jedno. Pre mna je az na specialne pripady mod M zbytocny a nepotrebujem nastavovat jednym clonu a druhym cas. Naco aj? Taky frajer ako si Ty, ze pozries na podmienky a z hlavy nastavis spravne clonu a cas aj tak niesom (ako 99% tu diskutujucich). Takze by som sa aj tak len spoliehal na udaj expozimetru co je ale uplne to iste ako priorita casu alebo clony. Je ale pravda, ze pri dvoch koleckach nastavujem jednym clonu alebo cas druhym korekciu expozicie. S jednym koleckom treba stisnut jedno tlacitko navyse, ale nelezie sa do menu.
Norman napísal:Low End je aj 300D/350D a K100, pripadne dnes uz aj E500 :) podla ceny ;)
Hmm asi nerozumiem Tvojej definici lowendu. Je to cokolvek co z akehokolvek dovodu stoji okolo 20k ? 300D sa nevyraba jeho cena bola dobre cez 30k. D350 sa prestava vyrabat jeho cena bola tiez dobre cez 30k. K 100D sa myslim tiez pohybuje okolo 30k. E-500 by sa k low endu radit mohla. Takze skus mi naznacit Tvoju definicou lowendu, inak za lowend musim pocitat aj moju D70 kedze sa v bazaroch da kupit pomerne lacno.

Norman napísal:Ano, mozno nie 100% to, co ide na kartu, ale na 95% to viem :) a to bohate staci.
No mozno sa mylim, ale EVF asi nema nastavenu v momente "preview" clonu(lacna DSLR samozrejme tiez nie). Takze nevidis to co naozaj bude na fotke. V momente "preview" sa nespracuvaju vsetky data z cipu, ale len tolko aby prave zaplnili LCD display. A neverim, ze pri manualnom ostreni vidis na LCD, ze je nieco naozaj ostre. To bol moj najvacsi problem.
Norman napísal:Na DSLR sa mozem spolahnut akkurat na expozimeter, co nie je vzdy dostatocne.
Akurat expozimeter ? Co ineho potrebujem ?
Skala napísal:vazeni, tocite sa okolo techniky, ale fotenie je o skor niecom inom.
Ano, ale podla mna je dolezite pochopit ako technika funguje aby si ju vyuzil. A to plati pre EVF rovnako ako DSLR.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Aky fotak?

Odoslaťod Norman » 02 Feb 2007 09:45 am

majko: prave to, ze na EVF nemusim nic nastavovat z hlavy, ale kazdu zmenu casu aj clony vidim priamo na displeji a histograme, prave to mi dovoluje plne vyuzit M mod. Na DSLR by som sa musel spoliehat na expozimeter (na co nie som zvyknuty a teda ma to len miatlo a zabudal som na to).

Low End je podla mna kazdy najspodnejsi rad od Nikon - D40, D50, Canon - 350D, 400D, Pentax - K100/110, Samsung GX1L a to tym, ze to sami vyrobci tvrdia, a o tom hovori aj priblizna cenova hladina zakladneho setu - cca 20k.

Ano, s EVF sa mylis, napr. FZ50 ma nastavenu clonu a cas pri namacknuti, A2 neustale => realny prehlad o buducej fotke. A2 ma 980k pixelovy EVF s 3.3x lupou (naozajstny realny prehlad cca 30% stredu pola), na makro je to urcite lepsie ako tmavy a extremne maly hladacik Canonu 300, 350 a 400D. Nikony Pentaxy a samsungy maju lepsie hladaciky, ale stale pre mna male.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod skala » 02 Feb 2007 09:58 am

jasne majko, ja len ze tato diskusia pripomina nekonecny pribeh.

norman - takze ty vezmes fotak, odfotis, a podla toho menis expoziciu? podla histogramu?

pretoze, ak mas nieco, co ma farebne nie v celom spektre je potom lahko nespravne exponovane. okrem toho, v minulych casoch histogram vo fotaku nebol a je len samozrejme, ze sa fotilo pomocou expozimetra. niekedy dokonca externeho.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Aky fotak?

Odoslaťod lunimus » 02 Feb 2007 10:42 am

To je fakt. Začínal som s Praktikou L100 s externým expozimetrom, tabuľkami ... a aké fotky z toho liezli :)
Na dobrú fotku treba mať oko, nie techniku ... i keď je pravda, že aj od techniky veľa závisí. Poznám milión pracháčov, čo majú kvalitné DSLR a radím ich medzi obyčajných cvakačov a poznám pár ľudí, čo majú rel. lacnú EVF a tie fotky sú o niečom, kde som schopný odpustiť aj nejaký ten šum :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.