Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod David Biacko » 10 Jan 2007 00:11 am

Kúpil som si do nového akvária- 75l, rastlinky ACORUS PUSILLUS a ECHINODORUS PARVIFLORUS-TROPICA, a potrebujem poradit ake mate s nimi skúsenosti. Ja som si našiel informáciu o ACORUS PUSILLUS, že je nevhodná do akvária (pod hladinu). Neviete čo je na tom pravda?
David Biacko
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Jan 2007 17:56 pm
Bydlisko: Úbrež

Reklama

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Miloš » 10 Jan 2007 07:19 am

David Biacko napísal:Ja som si našiel informáciu o ACORUS PUSILLUS, že je nevhodná do akvária (pod hladinu). Neviete čo je na tom pravda?

bohuzial vsetko zachvilu ti odide lebo je to terarijna rastlinka
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod laci » 10 Jan 2007 08:29 am

David Biacko napísal:Kúpil som si do nového akvária- 75l, rastlinky ACORUS PUSILLUS a ECHINODORUS PARVIFLORUS-TROPICA, a potrebujem poradit ake mate s nimi skúsenosti. Ja som si našiel informáciu o ACORUS PUSILLUS, že je nevhodná do akvária (pod hladinu). Neviete čo je na tom pravda?



Pozri sem Acorus pusillus
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod ASCARI » 10 Jan 2007 11:19 am

Ja mám mensie 15l akva pre bety a mám tam aj acorus

pozri tu moju temu:
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=5118

Ano je to terarijna ale dokaze prezivat aj v akva, ja davam hnojivo brutus a za dva mesiace už trochu podrástol.
V predajni mi tvrdili že ju mám zasadit vcelosti tak ako je v kosicku inak vyhynie. Ja som ju rozdelil skalpelom na male trsy tak aby na kazdom boly korene a vsetky prezili a dari sa im.
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod David Biacko » 10 Jan 2007 19:52 pm

No dúfam, že výdrži. A k tej predávačké čo mi toľko ponúkala už v živote nezájdem. Dám vedieť či sa udržala. Zatiaľ ďakujem.
David Biacko
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Jan 2007 17:56 pm
Bydlisko: Úbrež

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod tomas.belica » 05 Feb 2007 02:21 am

ja mam tiez Acorus ale inz druh a tiey som sa doyvedel, ye je to bahenna rastlinka teda niekedz je yaplavovana uplne a niekedz je nad vodou ale mam ju cca 2 tzydne a rastie akoye normalne sa vetvi ako haluy uvidime ja pridavam kaydz druhz den 3 ml Brutusu od Rataja..na 60l akvareko.. vsak pofotim... ale teray bz som normalne tej predavacke nadal, ye mi ju predala, a povedala, ye je to akvar. rastl do popredia no este jej pojdem nadat :) ale neynalost neospravedlnuje...
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 05 Feb 2007 02:36 am

Acorus patrí medzi rastlinné nezmary. Vydrží v pohode vonku na trávníku ako dekoračná rastlina, ale aj v akváriu.
Nie je pravda , že vo vode zájde. Potvrdia to všetci akvaristi staršej a starej generácie. Kedysi, keď ešte nebol taký výber akva rastlín ako dnes, sa bežne v akváriách pestoval. Rast je síce nesmierne pomalý, ale vydrží roky. Po zmene habitusu je z neho nádherný , pestrý podvodný vejár. Nesmie sa však zasadiť celý, len korene a rizoid musí ostať nad substrátom, ako u Anubiasu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 05 Feb 2007 10:07 am

Arowana, nesouhlasím. Acorus gramineus není vhodná rostlina pro trvalé pěstování v akváriu. Taktéž si nevybavuji, že by dříve staří akvaristé nabízeli přebytky této kytky vypěstované pod vodou. Běžně se začal nabízet až s rozmachem jeho pěstování ve sklenících.
Pod vodou sice určitou dobu dokáže přežít, nikoliv však x roků, ale pouze v řádu měsíců. Přírustky nových listů pod vodou, pokud vůbec nějaké má, jsou velmi pomalé. Jinak teplotní optimum u A. gramineus var. pussilus pro případně pěstování v teráriu je mezi 15-23°C, což dále vylučuje použití v dnešních vytápěných akvarijních nádržích. A že by pod vodou dokázal zcela změnit svůj vzhled, jako jiné bahenní rostliny, je úplně vyloučeno. Není nad vlastní zkušenost... :wink:
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 05 Feb 2007 10:21 am

Neviem priateľu kde siahajú tvoje akvaristické začiatky, alebo koľko máš rokov, ale vonkoncom s týmto tvojím tvrdením nesúhlasím.
Pokial si si dobre prečítal čo som vyššie uviedol, nikde nie je zmienka o prebytkoch vypestovaných v akváriu.
A na to, že sa v akváriách pred viac ako 30 rokmi táto rastlina pestovala, mám ešte kolegov doteraz žijúcich zo staršej akvaristickej generácie, ktorý ju sami mali v akváriách.
Keď niečo nemáš z vlastnej skúsenosti, len z počutia o nejakej nepotvrdenej a nevyskúšanej fáme, tak to netvrď.
Mimochodom rozšírenie tejto rastliny siaha hodne ďalej do minulosti, než z rozmachom jeho pestovania v sklenníkoch, pokial máš na mysli pestovanie akva rastlín emerzným spôsobom. V botanických záhradách, bol úplne bežne dostupný ako dekoračná rastlina.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 05 Feb 2007 10:39 am

Dovolil jsem si to napsat proto, že to mám opravdu ověřené z vlastních neúspěšných pokusů - v akváriu. Pokud někomu x - let tato rostlina zdárně roste v akváriu - jsem zvědavý, jestli to vůbec může někdo ještě potvrdit. Dříve, a i nyní stále pořád někteří akvaristé "pěstují" pod vodou mnohem méně odolné a podobně nevhodné druhy rostlin.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 05 Feb 2007 12:15 pm

Vai , všetky informácie, ktoré tu trepem na fóre mám vymyslené a vycucané z prsta. To že sa niekomu s niečím nedarí, neznamená, že to nejde. Mimochodom, ktorá akva rastlina, je naozaj trvale, alebo prechodne rastúca pod vodou. Zopár sa ich nájde, všetky ostatné sú terestrické, alebo paludárne.
Inak veľmi sa podceňujú schopnosti našich akvaristických predkov pritom sa zaoberali v praxi vecami, ktoré sú pre súčastníka pomaly sci fi záležitosťou. Skús sa pozrieť do akvaristických listov , alebo podobnej starej literatúry.
Ešte raz ťa prosím, svoje neúspechy neber ako bernú mincu, opak zvykne byť pravdou. Zo srdca nenávidím, keď niekto publikuje neoverené a otrepané dogmaty, bez toho, aby overil skutočnú realitu. Takýchto mýlnych informácií sa prepisujú rozličnými autormi desiatky. To už môžeme naďalej publikovať aj to, že A. fenestralis sa vozí len z prírody a C. macracanthus je nerozmnožitelný druh, lebo z jedného milióna neúspešných sa to podarí len jednému.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod tomas.belica » 05 Feb 2007 12:20 pm

No uvidime to je burliva debata! zatial mam ju dva tyzdne a presne Acorus gramineus a na stitku je napisany teplotny rozdiel 10 - 26 C takze neviem splnam posmienky mam 24 C..vsak uvidime...a to stala 60,-Skk dufam, ze vydrzi...
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 05 Feb 2007 12:24 pm

Tomas nechcem tu vyvolávať búrlivé debaty, len konštatujem fakty, ktoré poznám a ktoré si nenechám vyvrátiť systémom JPP.
Nemal by si ale ten Acorus sadiť do čerstvo založenej nádrže.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 05 Feb 2007 13:03 pm

Arowana, nezlobte se, ale skutečně jste ve svých akváriích zdárně někdy osobně úspěšně dlouhodobě pěstoval Acorus, abyste mohl potvrdit to, co zde uvádíte? Takto mi spíše právě Vaše argumentace, odkazováním na zkušenosti starých akvaristů, připomíná styl povídaček a dávných mýtů. Pokud mi nevěříte, když tvrdím, že Acorus není rostlina vhodná do akvárií, přečtěte si alespoň popis této rostliny od skutečně erudovaného odborníka na rostliny, jakým byl p. Gabriel -
http://web.telecom.cz/atzhoranek/kat1/a ... ssilus.htm
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 05 Feb 2007 13:23 pm

Neuvádzam nikde, že Acorus je vhodná akva rastlina. Uviedol som konkrétne, že sa kedysi pestovala a bol som aj ja medzi nimi, kto niekoľko kusov vlastnil.
Pána Gabriela som dlhé roky poznal osobne, avšak v dobe o ktorej je reč, bol aj p. Gabriel len akvaristom, nie rastlinkárom. Je to obdobie cca 30 rokov späť, aby to nevyznelo, že sa bavíme o dobách na prahu 19. storočia.
Inak nemyslím to v zlom, len si obhajujem aj na vlastnej koži odskúšanú skúsenosť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 05 Feb 2007 19:21 pm

Pořád mi to tedy nedá, v čem jsem asi tehdy mohl dělat chybu, že Acorus ne a ne růst... :wink: Jaktože tedy, když je tak doposud hojně pěstírnami nabízen, tak i v dnešní době nejrůznějších sytičů CO2 a hnojiv se v galeriích rostlinných akvárií téměř vůbec neobjevuje.
Uveďte tedy nějaké podrobnosti pro zdárný růst této bahenní kytky pod vodou, aby zde prosperovala několik let - světlo, voda, substrát, živiny apod. Co se tehdy dělalo jinak než dnes? Zatím jsem se jen dozvěděl, že oddenek a kořeny musí být nad substrátem a že se nemá sadit do čerstvě založené nádrže. Nemůžu si pomoc, ale takto mi totiž Vaše argumentace vzdáleně připomíná články a texty jednoho nejmenovaného autora, ve kterých doporučoval pro obohacení sortimentu podobné "terarijní" kytky.

P.S. Ještě přidám jeden výstižný popis, když jeden od Gabriela zřejmě nestačí, kdy dokonce už i Rataj ml. ji správně řadí do terarijních rostlin /viz AT 12/2001/:
Tzv. akvarijní rostliny
Tyto rostliny jsou ve skutečnosti terarijní a v akváriu pouze určitou dobu přetrvávají (tři měsíce až jeden rok). Proč se tyto rostliny vůbec prodávají? Některé jsou výrazně tuholisté a jejich životnost je v mnohých akváriích výrazně delší než "pravých" akvarijních rostlin. Lze je sázet i k cichlidám a jiným agresivním rybám. Dalším důvodem jejich obliby je atraktivní vzhled (červená nebo jiná nápadná barva listů), který akvárium doslova rozsvítí.
Náleží sem např. Chlorophytum, Acorus, Spatiphyllum, Hemigraphis, Epipremnum, Syngonium, Ophiopoghon a mnohé další.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 10:24 am

Asi to pravdepodobne niekomu ušlo, ale neviem o tom, žeby som niekde spomenul niečo v zmysle, že Acorus je akvarijná rastlina. To , prečo sa jej kedysi obmedzene u niekoho darilo / u niekoho preto, že nie každý si kôli jeho jednoduchému výzoru do akva sadil / je pravdepodobne aj to, že sa k akvaristike pristupovalo úplne inými metodikami, ako dnes. Nevraviac o tom, že aj chem. zloženie vody bolo iné. Kedysi aj šťastlivec, ktorý mal nejaký kúsok Anubiasu, tak s ním bojoval mesiace kým sa dočkal prírastku nového listu, dnes je to pomaly plevelná a úplne bežná burina.
Táto téma nie je na úrodnej pôde a z mojej strany končí. Naozaj nemám rád premúdrelých teoretikov, opierajúcich sa o zdroje ďalších tiež praktikov. Na nete ich je viac než dosť a súdny človek je pred dilemou, čo je z toho naozaj seriózny údaj a čo nie je.
Pána Rataja poznám mnoho rokov osobne a nepopieram , že v zozname , ktorý sa tu odcitoval nemá pravdu. Ale žeby napr. Acorus, Spatiphyllum, Ophiopoghon neprežívali dlhodobo pod vodou a nemali pri tom aj prírastky je najväčšia kravina, ktorú niekto dokázal vypotiť len preto, že jemu sa s tým nedarilo, alebo to neskúsil. Konkrétny príklad : Doc. MVDr Košut Peter CSc. z ÚVL KE mal dlhé roky v akvárkách úspešne Syngonium a je to súčastník, ktorý ešte pamätá aj na iné výstrelky niekdajšej doby. Keď už svedectvo takého všeobecne známeho človeka nie je relevantné, nemám k tejto téme viac čo dodať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Raviolka » 06 Feb 2007 11:40 am

Arowana, já být Vaiem, tak se cítím dotčená :oops: Na co používáš označení jako "přemoudřelý teoretik", "největší kravina"? Jeden z tvých prvních příspěvků na Akvě byl o tom, že bychom se měli snažit něco dozvědět a ne se jen napadat a urážet, pamatuješ? Ale ovšem, nemyslíš tím konkrétně nikoho, to už vím... tak zpátky k tématu :wink:

Nebavíme se o Syngoniu, ale o rostlině z rodu Acorus. Zaznělo tady, že acorus má pod vodou velmi malé přírůstky, pokud vůbec nějaké. Myslím, že je to daleko daleko blíže pravdě než tvrzení, že "vydrží v pohodě v akváriu" a "vydrží roky". Pokud bychom udělali průzkum mezi akvaristy, kteří si acorus někdy pořídili, zjistili bychom, jaká je jeho průměrná životnost. Nicméně je evidentně možné udržet acorus na živu déle než měsíc dva - před takovými pěstiteli smekám klobouk a pro nás ostatní platí, že se této bahenní rostlině radši příště vyhneme :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 06 Feb 2007 11:47 am

Děkuji Arowanovi za konstruktivní odpověď, zejména poslední odstavec je vypovídající, stejně jako výpadky a narážky na "přemoudřelé teoretiky, praktiky".
Toto fórum čte spousta začátečníků a neznalých akvaristů, a to je hlavní příčinou toho, že se snažím poukázat na nesmyslnost podobných pokusů a opakovaného nákupu takovýchto nevhodných druhů rostlin. A ať už tomu chcete věřit nebo ne, podobnou cestu jsem si osobně vyzkoušel, takže snad vím, o čem píšu.
No nic, alespoň jsem docílil toho, že už připouštíte, že Acorus není akvarijní rostlina, i když prvně jste psal trošičku něco jiného:
arowana napísal:Acorus patrí medzi rastlinné nezmary. Vydrží v pohode vonku na trávníku ako dekoračná rastlina, ale aj v akváriu.
Nie je pravda , že vo vode zájde. ... Po zmene habitusu je z neho nádherný , pestrý podvodný vejár.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod Sorrymate » 06 Feb 2007 12:40 pm

Vai napísal:No nic, alespoň jsem docílil toho, že už připouštíte, že Acorus není akvarijní rostlina, i když prvně jste psal trošičku něco jiného:
arowana napísal:Acorus patrí medzi rastlinné nezmary. Vydrží v pohode vonku na trávníku ako dekoračná rastlina, ale aj v akváriu.
Nie je pravda , že vo vode zájde. ... Po zmene habitusu je z neho nádherný , pestrý podvodný vejár.

No nech pozeram ako pozeram, slovne spojenie, ze Acorus je "akvarijna rastlina" z ust arowanu nevidim.
Raviolka napísal: Zaznělo tady, že acorus má pod vodou velmi malé přírůstky, pokud vůbec nějaké. Myslím, že je to daleko daleko blíže pravdě než tvrzení, že "vydrží v pohodě v akváriu" a "vydrží roky".

Najskor by sme si mali asi vsetci ujasnit pojmy. Neviem ci je to jazykovou barierou, alebo niecim inym... Ale ja si vyraz "vydrzi v pohode" nevysvetlujem ako "rastie v pohode". :)
Snazim sa byt maximalne objektivny a nestranny pozorovatel tejto diskusie, a preto nedrzim stranu nikomu, nakolko nemam skusenosti s tzv. tera rastlinami v akva. Osobne si myslim, ze medzi tera a akva rastlinami je taka tenka hranica ako medzi emerz a submerz, preto kazde tvrdenie jednej alebo druhej strany sa zaklada na ciastocnej pravde.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 13:15 pm

Raviolka, Vai - obom ďakujem, že ste ma "pochopili" a blbec som ostal nakoniec len ja.
Predovšetkým, nikoho konkrétného, ako premúdrelého teoretika som neoznačil a ani to nemienim urobiť, aby som sa niektorých ľudí bytostne nedotkol. Netýkalo sa to ale Vaia.
Poznámka o Spatiphyllum, vyšla pôvodne od Vaia a ja som znova len reagoval a nemyslím, že v spore ktorý sa tu otvoril síce ohľadom Acorusu, nemá čo robiť, nakoľko patrí do obdobnej katerógie.
Nikdy som neuvádzal veci, o ktorých som nebol osobne presvedčený a vtejto téme som uviedol dokonca meno aj pôsobisko človeka, ktorý má s touto problematikou osobnú skúsenosť, ale zrejme vám ani tento argument nestačí. Možno notárske overenie by to napravilo. Prečítajte si prosím obaja ešte raz všetky moje poznámky k téme, nikde neuvádzam, že Acorus je akvarijná rastlina, ale uvádzam len, že je udržatelná aj dlhodobo v akváriu. A to je podstatný rozdiel.
Obaja máte síce naozaj pekné Webové stránky, to však ešte neznamená, že máte aj patent na múdrosť a len vaša pravda je jediná. Je mi koniec koncov úplne jedno ako to pochopíte a zoberiete. Je aj tu dosť ľudí, čo ma poznajú či už osobne, alebo formou korešpodencie, tých názor sa na mňa predpokladám nezmení a ostatný nech si urobia úsudok svoj.
Vaiova poznámka o tom , že tento portál navštevujú aj začiatočníci a neznalý akvaristi, je síce naozaj pravda, ale práve preto, nielen oni. Nemyslím, že by sa tento portál volal Akva amatér.sk, ale iba akva.sk. To že je niekto začiatočník nemusí znamenať, že všetci sa tu musia baviť len na tému, ako gupka v uhorkovej fľaši rodí svoje tri prvé mláďatká a napísať o tom vedeckú esej.
Keby sa nevyvracali niektoré zbytočne zaužívané dogmaty, tak by sme ešte stáli stále na prahu napr. čínskych porcelánových nádob s karasmi zlatistými. To, že niekto má iné skúsenosti ako ostatný, alebo ako väčšina, ešte neznamená , že musí byť aj zákonite blbec. A osobne sa zaň nielen nepovažujem, ale rozhodne som si vždy svoje argumenty aj obhajoval, či to bolo za socíku, alebo aj dnes. A je mi vonkoncom jedno o koho sa jedná. alebo s kým som spor viedol. Možno som na tomto fóre mnohými považovaný za excentrika, alebo konflikného človeka, ale som už raz taký. Tieto záverečné poznámky som nepísal na svoje obhajovanie, len na objasnenie faktov.
Ďakujem za pochopenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Raviolka » 06 Feb 2007 13:38 pm

arowana napísal:Obaja máte síce naozaj pekné Webové stránky, to však ešte neznamená, že máte aj patent na múdrosť a len vaša pravda je jediná.
Arowana, zkus si ještě jednou přečíst můj příspěvek k tématu Acorus. Jaká že je ta moje jediná pravda? Myslím tu otázku vážně.
Raviolka napísal:Nebavíme se o Syngoniu, ale o rostlině z rodu Acorus. Zaznělo tady, že acorus má pod vodou velmi malé přírůstky, pokud vůbec nějaké. Myslím, že je to daleko daleko blíže pravdě než tvrzení, že "vydrží v pohodě v akváriu" a "vydrží roky". Pokud bychom udělali průzkum mezi akvaristy, kteří si acorus někdy pořídili, zjistili bychom, jaká je jeho průměrná životnost. Nicméně je evidentně možné udržet acorus na živu déle než měsíc dva - před takovými pěstiteli smekám klobouk a pro nás ostatní platí, že se této bahenní rostlině radši příště vyhneme

Sorrymate: máš pravdu, vydržet může v pohodě i bez přírůstků. Pokud bys acorus někdy zkoušel, viděl bys tu pohodu a ty roky... ale nemusíme se tu doufám tahat o slovíčka, uznávám, máš pravdu :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod Sorrymate » 06 Feb 2007 13:55 pm

Karel Rataj - Akvaristika začíná u rostlin.

Acorus gramineus Soland - puškvorec trávovitý
Pochází z východní Asie, kde roste v Číně, na Tchajwanu a na Japonském souostroví. Je to bahenní rostlina, která se dá přizpúsobit životu pod vodou.
Acorus gramineus var. pusillus v přírodě dosahují délky asi 10 cm, v akváriích obvykle jen 4-5 cm. Vějíř listú je široký, jeho šířka dosahuje délky listú. Pochází z Číny.
Všechny formy mají stejné nároky na pěstování. Chceme-li je rozmnožit, je lépe pěstovat je emersně v mísách nebo květináčích ponořených do vody tak, aby rostliny měly nad kořenovým krčkem jen 1-2 cm vody. Při pravidelném zalévání rostou dobře i jako pokojové rostliny. Za 1-2 roky se vytváří dlouhý oddenek, který vyjmeme ze zeminy, opereme a necháme jej volně ležet na hladině vody v akváriu nebo v létě venku v bazénu. Za 10-30 dní se na oddenku počnou vytvářet ze spících oček nové rostliny, kterých bývá 20-50. Jakmile listy dosáhnou délky 2-3 cm, oddenek rozřežeme a jednotlivé díly s listy zasázíme.
Puškvorec pěstujeme v bohatém dně. V akváriu roste velmi pomalu. V prvním roce obyčejně nemá žádné přírustky. Je to tedy poměrně vzácna, těžko množitelná rostlina. V paludáriích je velmi ozdobná.

Viac info tu: http://www.pmdd.sk/rpredaj/Rataj%20-%20 ... ostlin.pdf
(v sekcii "Literatúra", téma "Karel Rataj - Akvaristika začína u rostlin")
Naposledy upravil Sorrymate dňa 06 Feb 2007 14:17 pm, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 13:56 pm

Raviolka, tou pravdou som myslel tvrdenie, že napr. Acorus o ktorom je tu reč, je v akváriu dlhodobo neudržatelná rastlina.
Uviedol som aj konkrétneho človeka / P.Košut /, ktorý si určite pamätá na akváriá Doc. RNDr. Helmuta Seidela.CSc na katedre špeciálnej biológie UPJŠ v Košiciach, ktorý bol svojho času rastlinkárským mágom a u ktorého / a nielen u neho / tieto rastliny dlhodobo úspešne prosperovali. Jeho rastlinné akváriá obdivoval dokonca svojho času aj p. V. Sadílek a k tomu myslím si netreba ďalší komentár. Jeho zbierka Cryptocorín nemá podľa mňa ani teraz konkurenciu.
P.Košut má zas akváriá, kde dlhodobo prosperovali aj rástli Spatiphyllum sp. Jeho adresa v prípade záujmu je :
Doc MVDr. Košut Peter CSc., Katedra chorôb rýb a poľovnej zveri, ÚVL KE , Komenského ul. - Košice.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.