Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 14:02 pm

Sorrymate vďaka za výňatok.
Je to citácia starého rastlinkára, akou bezpochyby p. Ing.Karel Rataj st. bol a je. Je to človek s obrovskou praxou a znalosťami.
Ing. Rataj Karel ml. je skôr obchodník a nemá zďaleka skúsenosti svojho otca.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod laci » 06 Feb 2007 14:12 pm

arowana napísal:, ktorý si určite pamätá na akváriá Doc. RNDr. Helmuta Seidela.CSc na katedre špeciálnej biológie UPJŠ v Košiciach, ktorý bol svojho času rastlinkárským mágom a u ktorého / a nielen u neho / tieto rastliny dlhodobo úspešne prosperovali.


Ja si ho pamätám taktiež, aj jeho akvária a môžem to potvrdiť. A hojne sa venoval aj výskumu rýb.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod viridis » 06 Feb 2007 14:12 pm

Osobna skusenost.
Panasovanu rastlinku rodu Acorus som mal kedysi v 54 l akvariu.

Prezivala tam v pohode X mesiacov. Dokonca podrastla a zacala vyrastat nad hladinu. Myslim, ze by tam v pohode prezivala a rastla mozno aj dodnes, keby som akvarium nestahoval a acorus sa pokusil preadaptovat na emerzny rezim.

(Pokus skoncil neuspesne , rastlinka vyschla. :) )
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Raviolka » 06 Feb 2007 14:16 pm

arowana napísal:Raviolka, tou pravdou som myslel tvrdenie, že napr. Acorus o ktorom je tu reč, je v akváriu dlhodobo neudržatelná rastlina.
Tak ještě jednou:
Raviolka napísal:Pokud bychom udělali průzkum mezi akvaristy, kteří si acorus někdy pořídili, zjistili bychom, jaká je jeho průměrná životnost. Nicméně je evidentně možné udržet acorus na živu déle než měsíc dva - před takovými pěstiteli smekám klobouk a pro nás ostatní platí, že se této bahenní rostlině radši příště vyhneme
Kde je ta moje jediná pravda :?: Svoje argumenty si obhajuj, ale nepasuj mě na svého protivníka a nevkládej mi do úst něco, co jsem neřekla. Dík za pochopení :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 14:29 pm

Raviolka - sorry za nepochopenie sa. Nepasoval som ťa za svojho protivníka, reagoval som tak len kôli tomu, že si sa evidentne priklonila k názoru Vaia.
Nesúdim vás ani jedného ako ľudí, priem sa tu s vami len na danú tému, to je všetko.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod Sorrymate » 06 Feb 2007 14:58 pm

Ešte jeden výťah z knihy Karel Rataj - Akvaristika začíná u rostlin (1983):
Ceratophyllum demersum - rúžkatec ponořený
Tento druh je rozšířen v celém světě. Listy jsou dvakrát vidličnatě dělené. Je obecně rozšířen v mrtvých ramenech a túních nížin až pahorkatin. Dává přednost púdám se silnou vrstvou bahna. Množí se především částmi lodyh.
Pro akvária je nevhodný. Po přenesení do domácích nádrží se lodyha silně protahuje, vzdálenost mezi jenotlivými přesleny listú se až 5krát zvětšují a listy jsou tenké a krátké. Tím rostlina ztrácí přirozený dekorativní charakter. Na podzim obvykle hyne. Není známo, zda je toto chování vyvoláno teplou vodou, změnou světelných poměrú nebo nedostatkem bahna.

Na druhej strane: www.rataj-spk.cz (2007)
Ceratophyllum demersum: universální rostlina, kterou lze použít jak v akváriích tak v zahradních rybníčcích. Zde je možno tyto rostliny zasadit do dna nebo je umístit na hladinu jako plovoucí. Ceratophyllum odebírá z vody velké množství živin a současně produkuje látky, které potlačují řasy /algicidy/. Proto lze tuto rostlinu s úspěchem použít k potlačení řas a zákalů vody.

PS: časy sa menia...
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod catfish » 06 Feb 2007 15:15 pm

Sorrymate: Třeba se nemění časy, ale prodávaný sortiment. :wink:

Jak jsem si všimla, na zmíněných stránkách už je Ceratophyllum v katalogu nabízených rostlin:
http://www.rataj-spk.cz/rostliny/rostli ... ersum.html

Mně bez problémů roste po celý rok, lodyhy neprotahuje a v akváriu mi roste bez ohledu na teplotu až do 33 st.C a na podzim se mi nerozpadá ani nehyne. Mám ho už 3 roky ve venkovních jezírkách a také roste bez nějakých problémů.

Ale ty Ratajem (1983) popisované problémy jsem měla u podobné rostliny - Myriophyllum spicatum.
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Raviolka » 06 Feb 2007 16:36 pm

arowana napísal:Raviolka - sorry za nepochopenie sa. Nepasoval som ťa za svojho protivníka, reagoval som tak len kôli tomu, že si sa evidentne priklonila k názoru Vaia.
Nesúdim vás ani jedného ako ľudí, priem sa tu s vami len na danú tému, to je všetko.
Arowana, vysvětlil jsi to jasně... prostě mám opačný názor než ty a to ti stačí k osobním výpadům :| Myslím, že to stačí, můžeme se vrátit k té nebohé rostlině...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 18:05 pm

Raviolka - nebol to konkrétne osobný výpad na nikoho, tobôž som nikoho ani nemenoval. Pravdepodobne ti niečo ušlo. Obhajujem len iný názor o ktorom som osobne presvedčený a možno to robím svojským spôsobom. Často v živote musím diplomaciu odkladať, nakoľko ma to život naučil a jednoducho sa nebojím povedať niekomu aj inú pravdu a inou formou, neť akú by chcel počuť, to je všetko.
Súhlas, aby sme sa vrátili k nešťastnému Acorusu. Ale ako vidíš, keby som sa neozval, neobjavilo by sa tu hneď niekoľko protichodných názorov nielen na acorus a bol by jednou vetou shrnutý, ako nepestovateľný.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 06 Feb 2007 18:08 pm

Vidím, že se zde roztrhl pytel s citacemi starého Rataje a jeho již téměř 40 let starými, posléze jen mírně upravovanými texty. Ano je to tak, pro srovnání mám jeho první knihu ´Vodní rostliny v bytě´ z roku 1968 (spoluautor S. Hejný) , která je až na pár úprav naprosto totožná s později opakovaně vydávanou brožurkou ´Akvaristika začíná u rostlin´.

Pro srovnání a posouzení si dovolím vložit překlad z mnohem kvalitnější zahraniční a skutečně odborné literatury:

Helmut Mühlberg – Das große Buch der Wasserpflanzen, Edition Leipzig 1980

Acorus gramineus (Solander 1789)

Rozšíření: východní Asie

Charakteristické vlastnosti: V bažinách a na suchých stanovištích rostoucí oddenková rostlina, trvale olistěná. Listy rovné, špičaté, až 40 cm dlouhé a do 10 mm široké, bez znatelného středního žilkování, středně až tmavě zelené.

Pěstování a množení: Druh vhodný pro malé skleníky, kde může být pěstován jako bahenní rostlina nebo v mělké vodě. Ačkoliv je od počátků akvaristiky nabízen v obchodech, nemůže být pro pěstování v akváriu doporučován, protože nesnáší růst jako stále ponořený. Jednotlivé úzkolisté formy mohou sice určitý čas vydržet, přesto ale dříve nebo později zanikají. Optimální teplota 15 - 25°C. Množení dělením rhizomu.

Obecné: Nejrozšířenější je v akvaristice varieta A. gramineus var. pussilus, která se pravděpodobně bude muset pokládat za samostatný druh. Její listy jsou pouze do 25 cm dlouhé a do 6 mm široké. Od této jsou známé také bílo nebo žlutě pruhované formy, ktere se používají ve východní Asii jako zahradní rostliny, obzvláště pro olemování okrajů záhonů.

Mám pokračovat i s druhy Spatiphyllum, Ophiopoghon, Syngonium?
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 18:17 pm

Môžeme síce sitáciami pokračovať až do úmoru, hoci aj s ostatnými menovanými druhmi.
Znova však podotýkam, je rozdiel medzi praktikmi a teoretikmi. Nie jedna teória bola už v praxi vyvrátená. Moje tvrdenie zakladám na vlastné oči videnú prax, a to nie po dobu niekoľkých týždňov, alebo mesiacov a to už tu na fóre niekto podporil.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod Vai » 06 Feb 2007 19:58 pm

S citacemi na popisy dalších Vámi uváděných druhů Vás zklamu, v publikaci od botanika Mühlberga nejsou vůbec uvedeny. Proč asi? Zato jsou např. Váš Acorus i Košuthovo Syngonium uvedeny např. v knize od Christel Kasselmann - Aquarienpflanzen, Ulmer Verlag 1999, jako druhy nevhodné pro pěstování v akváriu.
Dovolím si opět citovat (slibuji, už naposledy :P):

Pro akvárium nevhodné rostliny
Ačkoliv sortiment dobře rostoucích akvarijních rostlin se v posledních letech nepřetržitě zvětšoval, přesto se pro pěstování pod vodou dále v obchodní síti nabízí zcela nevhodné druhy. Tyto submerzně nerostou a uhynou již po několika dnech nebo týdnech. Většina těchto rostlin je nabízena pod fantastickými jmény, například „podvodní palma", a je nápadná svým pestrým zbarvením, načež je akvaristy znovu a znovu kupována. Zklamání, když rostliny v akváriu nerostou, je ovšem veliké. Pro submerzní kulturu nevhodné druhy se nabízejí: Chamaedorea, Chlorophytum, Commelina, Cordyline, Cryptanthus, Dracaena, Fittonia, Hemigraphis, Selaginella a Syngonium. Acorus, druhy rodu Lagenandra, jakož i Alternanthera sessilis a Bolbitis heteroclita jsou sice pro submersní pěstování vhodné jen dočasně, lze je ale dobře použít v paludáriu (teráriu).

Jestli i o této autorce prohlásíte, že je to jen "teoretik", tak už nad Vámi definitivně v této debatě lámu hůl. Přesto se s jejími zkušenostmi můžete mimo jiné, pokud budete mít zájem, seznámit osobně na přednášce pořádané k příležitosti oslav 100 let trvání spolku Cyperus v Brně 17.3.2007 v 11.00 hod. Celý program zde - http://www.catfish.cz/

Pokud někdo chce přesto znásilňovat přírodu, dokazovat si nemožné a v praxi potápět vlhkomilné rostliny trvale pod vodu, bránit mu v tom nijak nebudu a ani nemůžu. :o Poukazovat na nesmyslnost takového počínání však snad můžu? I když v tomto případě je to zřejmě marné a přiznání či uvědomění si toho, že tohle byla a je slepá cesta ve vývoji akvaristiky, se od Vás a podobných nejspíše nedočkáme.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 06 Feb 2007 21:48 pm

Je mi úplne jedno, čo ktorý autor tvrdí, alebo nie. Ja si stojím len za tým, čo som videl buď na vlastné oči, alebo s tým mám osobnú skúsenosť a o opaku ma nikto nepresvedčí, rovnako ako niektorých zúčastnených nepresvedčí pravda moja.
Nesnažím a nikdy som sa nesnažil prírodu nijako znásilňovať, ako mi tu bolo vytknuté, ale to je každého subjektívny názor.
Pre mňa táto neplodná a nezmyselná debata končí.
Za pozvanie do Brna ďakujem, ale ako spoluzakladateľ a člen niektorých českých spolkov už toto pozvanie mám dlhšiu dobu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod orcan » 06 Feb 2007 23:37 pm

tato tema o skusenostiach s acorus puslillus mi prisla vhod, pretoze som zriadil nove mini akva a ked som videl tuto rastlinu v obchode, hned mi sadla do planovaneho layoutu akvaria. Nakupil som rovno 3 kosiky a tesil sa, ze mam takuto krasnu rastlinku. Vytriezvenie prislo velmi skoro, ked som zistil, ze sa jedna o terarijnu rastlinu, ktora skor v akvariu preziva a i ked pozeram, ze existuju pripady, kedy sa jej v akvariu dokonca dari, neverim, ze ja budem ten stastny... skoda, ze sa tu rozbehla taka horliva diskusia. Podla mojho skromenho nazoru urcite existuju pripady, kedy sa tejto rastline naozaj v akvariu dari, no pre nas akvaristov, ktori podlahnu krase tejto rastlinky (z coho vyplyva, ze nie sme az taki skuseni) a kupia si ju do svojho akvaria je urcite blizsia myslienka, ze coskoro sa s nou aj tak rozlucime a nahradime inou naozaj vodnou rastlinou...
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod sano » 07 Feb 2007 21:39 pm

Som skôr rastlinkár, a rád pestujem rastlinky starodávnym spôsobom. Podľa návodov pred asi 50-70 timi rokmi. Dočítal som sa, že starí akvaristi prestovali kalu/ biely lievikovitý kvet bežne používaný do svadobných kytíc/ nezvyklým spôsobom. Kvetináč naplnili do 1/3 zemou. Na povrch zeme dali oddenok a zaliali vodou. Ako rastlina rástla tak postupne zvyšovali hladinu vody až po vrch kvetináča. Takto pestovaná kvetinka kvitla 2x do roka, čo sa dnes nedarí ani v skleníkoch.
Domnievavam sa, že niečo na postupoch našich predchodcov mohlo byť. V každom prípade dnes pestujeme rastliny, ktoré sa im nedarili, ale niektoré druhy zase rástli lepšie im. Acorus podľa Arrowanu mohol byť takým druhom. Vyskúšam. Mimochodom podľa rád, ktoré mám v databáze, acorus potrebuje dobré rybničné bahno.Vysušiť guličky z bahna a vtlačiť ku koreńom. Je to jedna z rastlín, ktoré mi učarili, mať taký nádherný trs nie je na zahodenie. A udržať ho pod vodou mnôže byť skúškou mojej trpezlivosti a vynaliezavosti. Ale určite nikdy nebude patriť ku bežným akvarijným rastlinám. Na to by mali predavačky upozorňovať.
Možno by stálo za to, uverejniť na nete, možno niekto rastliniek znalý ako XP, databázu zvlášť terarijných a akvarijných rastliniek aby sa predišlo sklamaniam.
Ak arro pestoval dlhšiu dobu acorus pod vodou, tak klobúk dolu pred ním.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod arowana » 07 Feb 2007 22:22 pm

Sano - poopravím.
Nepestoval som ich ja, ale Doc. Helmut Seidel, pri ktorom som vyrastal.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod sano » 07 Feb 2007 23:04 pm

arowana,
závidím,
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod Sorrymate » 08 Feb 2007 09:03 am

sano napísal:Možno by stálo za to, uverejniť na nete, možno niekto rastliniek znalý ako XP, databázu zvlášť terarijných a akvarijných rastliniek aby sa predišlo sklamaniam.

XP to na svojej stranke ma oddelene, cize zvlast akvarijne a zvlast terarijne, co sa mi paci, ze nezavadza zakaznikov.
Na druhej strane napr. Aqua-Daho to predava, ponuka v sortimente akvarijnych rastlin.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod orcan » 08 Feb 2007 14:19 pm

Ano prave od Aqua-daho som sa dal nalakat na tuto inak krasnu rastlinku s ubezpecenim predavacky, ze sa jedna o velmi nenarocnu rastlinu...
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod orcan » 21 Mar 2007 21:58 pm

Pre moje pocudovanie Acorus mi pekne podrastol, skoro zdvojnasobil objem. Zasadeny cca pred 2,5 mesiacmi, pod korene vlozena gulicka Bivoj a zasadeny tak, ze v dne su len korene a oddenok je mimo strku. Uvidime, ako sa mu bude darit. Ked som pokusne rozdelil iny Acorus na viac casti, rastliny stagnuju, pritom som im vytvoril rovnake podmienky.
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 22:04 pm

orcan napísal:Pre moje pocudovanie Acorus mi pekne podrastol, skoro zdvojnasobil objem. Zasadeny cca pred 2,5 mesiacmi, pod korene vlozena gulicka Bivoj a zasadeny tak, ze v dne su len korene a oddenok je mimo strku. Uvidime, ako sa mu bude darit. Ked som pokusne rozdelil iny Acorus na viac casti, rastliny stagnuju, pritom som im vytvoril rovnake podmienky.

Bol by som rád, keby sa moje tvrdenie, ktoré skončilo pomaly hádkou, potvrdilo. :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod orcan » 21 Mar 2007 22:59 pm

Ja tiez :) zatial vsak tych 2,5 mesiaca je mozno kratka doba na plnohodnotne zavery...
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a ...

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 23:02 pm

Ale ako si uviedol, zatial prosperujú. Alebo len živoria a vidíš to na záhubu ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Nema niekto skusenosti s Acorus pusillus a .....

Odoslaťod orcan » 21 Mar 2007 23:11 pm

nie, ako som povedal, prosperuje na pocudovanie vyborne. Az na tie jedince, ktore som rozdelil, tie sa od zasadenia nezmenili. I ked nerastie, ako napr. Valisneria asiatica, ktora by bez mojich zasahov zabrala cele akva, ale ako som spomenul, je takmer dvojnasobne vacsi, ako pri zasadeni a ziadne zlte listy, krasne zeleny a zdravy.
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.