"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod salik » 16 Nov 2002 23:40 pm

Obrázok

V akvariu sa mi necakane objavila krupicka na pariku Panciernickoch Trinidadskych a zopatr Ancistrusoch. Na ostatnych rybkach - Tetrach Cervenoustych, Cervenych, choroba nebola vidiet. Liecenie v pripade krupicky je jednoduche - pouzival som Costapur od Sery a do 4-dni pri zvyseni teploty bolo po chorobe. V tomto pripade som vyskusal inu metodu - zvysenie teploty bez pridania chemie (cim vyssia teplota, tym kratsie mlade parazity preziju vo vode bez uchytenia sa na hostitelovi, zabije ich vlastny zrychleny metabolizmus pri zvysenej teplote). Teplotu som zvysil z 25°C na 29°C a pridal vzduchovanie. Na druhy den malo krupicku cele osadenstvo akvaria okrem Parmičky Siamskej (Crossocheilus/False siamensis). Na treti den ostala krupicka uz len na dvoch neonkach - tak som zvysil na dva dni teplotu na 30°C ale na niektorej z neoniek som vzdy nasiel bielu bodku. Na siesty den som vylovil panciernicky do karantennej nadrze a do akvaria som aplikoval Costapur. Po dvoch dnoch pri teplote 28°C bolo po krupicke. Metoda zvysenej teploty naozaj funguje len som mal asi na zaciatku namiesto 29°C dat hned 30-30,5°C a na taky 4-den by nebolo dalej co riesit. Rozhodne to pri liecbe sumcovitych ryb napadnutych krupickou odporucam vyskusat. :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Igor » 05 Dec 2002 11:21 am

Mne sa zasa stalo to, ze som spozoroval krupicku na 3 Botiach (botia macracantha), okamzite som zvysil teplotu z 26 na 28 stupnov a aplikoval pripravok s malachitovou zelenou. Na druhy den mali krupicu vsetky 4 botie, z toho 1 uz bola v dost zlom stadiu. Zvysil som teplotu o dalsie 2 stupne. Vysledok o 3 dni - mrtve 4 (vsetky) botie macracanthy a k tomu 2 sekierky - carnegiela strigata. Potom som len vylovil mrtvolky, vymenil polovicu vody a teplotu uz nechavam na 28 stupnoch na stalo, aby krupica uz nedostala sancu. Je to ovsem mozno aj tym, ze tie 4 botie uz predtym boli raz krupicou napadnute a preliecene, mozno este nemali poriadne obnoveny imunitny system. Nijaky sposob liecby, aj s pomocou pripravkov za 300 Sk, nie je na 100 percent ucinny. Choroby su svine.
Igor
 
Príspevky: 30
Založený: 13 Aug 2002 10:12 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod salik » 05 Dec 2002 20:17 pm

Igor napísal:Nijaky sposob liecby, aj s pomocou pripravkov za 300 Sk, nie je na 100 percent ucinny. Choroby su svine.

no neviem, ja som liecil krupicku 3x a zakazdym do 3-dni bolo vsetko ok, pouzivam len Costapur, ale mam teraz 3 nove Botie modesty, su vecne zalezene takze na tych kym by som zbadal chorobu tak by bolo uz urcite neskoro
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Peter Pallo » 14 Mar 2003 13:33 pm

8) Zdravim vas.S krupickou som mal problem aj ja.Dostali ju vsetky ryby od LABELO PO CICHLIDY:CHARACIDY A PSEUDOTROPEUSY.Zvysil som teplotu na 29 stupnov a pridal som na dva krat malachytovu zelen.Characidae a labelo to zlozilo, pseudotropeusy to zvladli a za tri dni bolo po bodkach :lol: .Teraz je este jedna z nich bojazliva,takze sledujem,ci este neobnovy to svinstvo.Tak to je pani moja prva, velmi zla skusenost s rybami a zaciatzocnym akvarkom :oops:
Obrázok používateľa
Peter Pallo
 
Príspevky: 48
Obrázky: 9
Založený: 28 Feb 2003 12:10 pm
Bydlisko: Trstená

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod marlo » 14 Mar 2003 18:03 pm

Myslim ze taky akvarista ktory nemal skusenost s krupickou asi ani neexistuje...je to uplne normalne...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod PeterG » 31 Mar 2003 09:05 am

Chcel by som Vás poprostiť o pomoc, lebo neviem čo mám robyť. Moje rybky dostali krupičku ( myslím že sa to volá Kožovec alebo tak nejak) ( prejavuje sa to malými bielimy bodkami na tele rybky). Zatial mi uhynuly 4 rybky a neviem čo mám robyť. Už som skäúsil aj odlovovanie rýb každých 18-20 hodín, ako liečivo používam Multimedikal.
prosím poradte mi, ak máte s tou zákernou chorobou skúsenosti.
Budem Vám povďačný.
Peter
Obrázok používateľa
PeterG
 
Príspevky: 4
Založený: 31 Mar 2003 08:46 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod Grga Pitic » 31 Mar 2003 09:43 am

SERA COSTAPUR je na krupicku zvys teplotu vody cca. o 4 stupne a zosilni okyslicovenie co najviac
Obrázok používateľa
Grga Pitic
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Mar 2003 10:44 am

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod marlo » 31 Mar 2003 10:51 am

Sera costapur ..davkovat podla navodu..a zvysit teplotu vody a okyslicovat.
Samozrejme vypnut filter..
AK tam mas prisavnickov tak pozor su dost citlivy na chemikalie.
NIekdy staci iba zvysit teplotu na 28-29 stupnov aj bez chemie.
Myslim ze salik to tak uz robil a v pohode.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod mysko » 31 Mar 2003 13:09 pm

Ichtyophthirius a Piscinoodinium /KRUPICKA/ su BICIKOVCE a parazity. To znamena ze preziju jedine na rybe. Podla teploty a zlozenia vody tento parazit opusta rybu a vytvara tzv, cistu z ktorej sa potom po par hodinach uvolnuju dalsie parazity. Ked si parazit nenajde rybu na ktorej by sa uchytil po kratkej dobe umiera. Nakaza v akvarku sa niekedy moze vymknut kontrole a moze znicit komplet osadku v nom. Mam to este v zivej pamati a preto tie mudre informacie. Liecba je v niektorych pripadoch jednoducha niekde nie. Ja som liecil nasledovne. Teplotu v akvarku som zvysil na najvysiu moznu hranicu unosnosti ryb. Cim je voda teplejsia tym rychlejsie prebieha proces vyvoja novych parazitov. NEVYPINAJTE FILTER . Sice sa to odporuca ale hrozi akutne ohrozenie bakteriami a to sa lieci horsie.Opat som zazil na vlastnej kozi.HLAVNE SILNE VZDUCHUJTE VODU. Takze PRVY DEN som pridal presne podla navodu MALACHYTOVY ZELEN a ENTIZOL { 250g tabletka na 60l akvariovej vody}ENTIZOL dostanete na predpis v kazdej lekarni a vyborne zabera. Druhy den polovicna davka MALACHYTKY a polovicna davka ENTIZOLU oproti prvemu dnu. Treti den opat rovnako ako prvy den. Kazdy den som hodil do vody este 1 tabletku SERA ACTIVANTU na 100l vody a nakvapkal este SERA FISHTAMIN. STVRTY den uz musia prist vysledky. Samozrejme nefiltrovat cez aktivne uhlie. Ked je filter zapnuty tak na seba viaze liecivo a preto mam overene presne davkovanie ako som pisal. DRZIM palce
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod marlo » 31 Mar 2003 13:22 pm

To mysko : a nerobis ani ciastocnu vymenu vody ? medzi jednotlivymmi davkami ?
Hmm ..co clovek to ina skusenost...
:twisted:

Myslis ze je nutne uz na krupicku nasadzovat ENTIZOL ?
Nemam s nim ziadne skusenosti preto sa pytam.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod mysko » 31 Mar 2003 13:29 pm

ENTIZOL ti pomoze nielen ryby vyliecit ale preliecit komplet akvarko. Malachytka nezabera na totalne preliecenie vzdy na 100 percent a vodu samozrejme nevymienat. Ved by si vymenil aj cast vody z liecivom a to by si bol tam kde na zaciatku pred zacatim liecby. Toto co som pisal mam overene na vlastnych rybach takze viem co pisem.
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod milan » 13 Apr 2003 21:07 pm

:roll: no vcera som dostal krupicku aj ja tak som prikuril na 30 a pustil okyslicovac a supol som tam costapur od sera a teraz mozem len cakat takze neonky su bodkateee :lol:
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod milan » 23 Apr 2003 12:44 pm

takze krupicka je uspesne fuc a to za tri dni pri mzvisenej teplote a naliati Costapuru od seri ani to tak nebolelo :lol:
takze je to osvedcena metoda .!
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod mh » 23 Apr 2003 13:25 pm

Treba si dat pozor na doliecenie. Krupica je potvora. Priznaky zmiznu ale ak sa prestane liecit, tak sa po case o5 zjavi. :(
mh
 
Príspevky: 34
Obrázky: 3
Založený: 14 Apr 2003 12:44 pm

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod milan » 24 Apr 2003 14:59 pm

no dufam ze nie uz je tomu druhy tyzden zatial nic a ani som tam nedal aktyvne uhlie pre istotu aby tie lieciva posobily co najdlchsie
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod cyrano » 28 Apr 2003 09:57 am

Dnes rano som krupicku spozoroval na neonkach ktore som kupil minuly tyzden. Ked som ich kupil boli v poriadku. V akvariu som krupicku uz mal a vyliecil a mesiace po nej nebolo ani stopy. Mam ale podozrenie ze tam este nejakym sposobolm preziva a vzdy sa objavi ked prinesiem tetry neonove. Ine ryby ju zatial nemali. Je to mozne ze tieto tetry su tak citlive
ze ich to hned darpne?
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod milan » 30 Apr 2003 19:22 pm

aj ja ked som kupil tetry neonove tak presne za tyzden dostali krupicku tak potom neviem vcom to je :?
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod Atilla » 29 Sep 2003 13:14 pm

POMOOOOC v mojom akva je asi krupicka :)

v So som kupil nove akva (300l) a k tomu boli aj ryby Afriky (okolo 16ks)
nemam s nimi ziadne skusenosti a ani neviem ako volaju
mozno - labidochromis yellow (zlte a modre + ine)
heh musel som ich zobrat inak by ich asi vyhodil - rusil cele akva

v So rano ked som bol pre ne ma prekvapil a ukazal na asi 5l kyblik od kecupu ze tu su ryby - infartova situacia ale co uz :(
hlavne ze som si na ne bral chladnicku nieco okolo 25l
2xsumec ASI 16 a 14cm a okolo 10 ASI labidochromisov zvysok ani zdaleka netusim co su zac

vcera sa ryby zacali obcas obtierat o strk - dnes sa na nich zacali objavovat prve biele bodky pravdepodobne krupica

kedze o afrikach dokopy nic neviem poradte mi ci ich mam liecik ako bezne ryby alebo nie

navrhujem liecbu cez costapur (kedze nic ine nemam) teplotu mam okolo 26`C na kolko ju mam zvysit ?

mam tam asi 5ancistrusov a 2sumcov berte to tiez do uvahy

dik za rychle odpovede :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod Rori » 03 Feb 2004 16:23 pm

Asi mam krupicku - skoda, ze som ju nezbadal skorej - na svetlych Apistogramma ramirezi som ich nezbadal a dnes mali pohreb :( uz som aplikoval Costapur - ale chcem sa spytat - preziju to slimaky?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod azet » 03 Feb 2004 18:44 pm

ad rori: mne osobne prezili slimaky aj krevetky, davkoval som vsak len polovicne. ale netrufnem si povedat, ze to bude takisto u teba :?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod joko » 03 Feb 2004 23:31 pm

Mne tiez vzdy prezili slimaky aj shrimpy v pohode.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc v akvárku je krupička

Odoslaťod Rori » 04 Feb 2004 09:13 am

Diky za info :) aj ked tie moje slimaky sa mi zdaju take malatnejsie ... Aj ked samicka akurat nakladla vajicka ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Mart » 26 Sep 2004 00:23 am

Zdravim vsetkych.

S akvaristikou som zacal pred 5 tyzdnami a uz potrebujem poradit ohladne krupicky :( .

1. Ako dlho je potrebne nechat zvysenu teplotu (teraz mam 30 stupnov) pri lieceni krupice? (nechcem aby sa mi rybky varili zbytocne dlho)
2. Ake je spravne davkovanie Costapuru od Sery? V slovenskom navode nalepenom na krabicke sa uvadza 1ml na 20l vody. Originalny letak hovori ze 1ml je na 40l vody. To je zatratene velky rozdiel. :evil:
3. Ako Costapur znasaju ryby ako Ancistrus a Panciernicek zeleny? (cital som ze im nesedia chemikalie)
4. Ako dlho sa ma aplikovat Costapur? Az do zmiznutia priznakov choroby, alebo aj potom (pre istotu)? :?:

Diky
Obrázok používateľa
Mart
 
Príspevky: 27
Založený: 25 Sep 2004 23:28 pm
Bydlisko: Trnava

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Mart » 26 Sep 2004 13:53 pm

Vdaka za typ,
ale nikde nie je napisane kedy prestat s liecbou, alebo kolko davok lieciva aplikovat. :(
Proste nechcem aby sa mi ta potvora vratila :? Potreboval by som jasne povedat napriklad "po zmiznuti priznakov aplikujte este xy davok v ramci doliecenia" alebo nieco podobne....
Obrázok používateľa
Mart
 
Príspevky: 27
Založený: 25 Sep 2004 23:28 pm
Bydlisko: Trnava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.