Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod glevo » 05 Jún 2005 17:16 pm

rad by som dostal odpoved co s tym...je to nejaka huba plesen alebo co?
asi po styroch dnoch sa tam objavil tak som koren vybral vyvaril a podalsich par dnoch je tam opat...sranda je ze mam v akva dalsie 2 korene a tie nemaju problem..este som nasiel plesen alebo ako to nazvat aj na strku...
nqajskor by som mal kupit nejaku chemikaliu na MO hubz a plesne nie?
zatial ryby v akva nemam takze by nemal byt problem ich kilnut... 8)
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod marcelko007 » 05 Jún 2005 17:29 pm

Skus ten koren poriadne vydrhnut a potom ho daj vyvarit vo vode v ktorej bude ocot a sol nechaj to vriet cca 10min a strk poriadne premi a daj ho prevarit tak ako ten koren malo by ti to pomoct.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod jim » 05 Jún 2005 17:42 pm

Glevo, neviem či toto nejak súvisí s tvojím problémom ale myslím že môže...:
Keď som vyrábal lipové drievko na CO2, robil som ho z "mokrého" dreva. Tiež sa mi na ňom vytvoril za pár hodín taký priesvitný rôsol.
Potom som spravil lipové drievko zo "suchého" dreva a žiadny rôsol sa tam neobjavil, a ešte stále sa s ním nič nestalo.
Takže otázka :arrow: nemáš náhodou koreň z nevysušeného dreva?
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod sano » 05 Jún 2005 20:27 pm

Ten rôsol je v pohode,vyskytuje sa aj v prírode na čerstvom dreve, úplnou náhodou sa zistilo, že keď sa pridá do čističiek odpadových vôd,( ten rôsol a v minimálnych množstvách), tak zvyšuje úičinnosť čistenia vody zhruba o 30%.
Dokonca sú prepracované rôzne sposoby kultivácie tohto rôsolu. Ja si ho dosť pracne pestujem v dažďovej vode na záhrade na ponorených prútoch.
Podrobnejšie informácie by presiahli možnosť tohto prípevku, ale máš vlastne šťastie. Ten rôsol rastie za prístupu vzduchu,v anaerobnýcvh podmienkach utlmuje rast.
Ak ho necháš v akvárku, tak ti bude prispievať ku odbúravaniu dusíkatých látok. Keďže ide o zmes baktérií, ak ho nechceš mať, tak použi nejaký dezinfekčný prostriedok.
nech sa ti darí,
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod jim » 05 Jún 2005 21:32 pm

sano napísal:Ten rôsol rastie za prístupu vzduchu,v anaerobnýcvh podmienkach utlmuje rast. Ak ho necháš v akvárku, tak ti bude prispievať ku odbúravaniu dusíkatých látok.

Takže to znamená, že teoreticky by som si mohol dať do akvárka nejaké čerstvé lipové halúzky a keby sa na nich vytvoril takýto povlak, slúžil by ako "filter"?
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod sano » 06 Jún 2005 17:20 pm

2 Jim,
to nie, rôsol pôsobí nie ako filter, ale ako stimulátor na životné pochody baktérií, ktoré odbúravajú dusičnany. Je ho dosť napr. v rieke Amazonka, ktorá transportuje milióny ton organických látok do mora a príroda, v tomto prípade rieka, sa musí postarať, aby nedošli do mora, ale sa pekne rozložili už cestou. Bez urýchľovačov, to nejde.
Základy štúdia urýchľovačov životných pochodov baktérií sú v rakúsko uhorsku, do priemyslelnej aplikácie to dotiahla americká firma Alfa-Bio.
Pridaním urýchľovačov do zapáchajúceho akvária v priebehu hodiny sa dá odstrániť zápach a normalizovať bakteriálny život v postihnutom akváriu bez výmeny vody a bez podstatných strát na životoch rýb.

Ide to aj bez filtrov napr. ak sa voda zo zapáchajúceho akvária prevedie cez kaskádu tzv. flow -form,( nájdi na internete) tak okamžite sa z nej stratí zápach a je vhodná pre život rýb, je biologicky aktivovaná.
Ale to je už iná kapitola.
Chystám sa o biologickej aktivácii vody napísať článok na akva.
maj sa
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod jim » 06 Jún 2005 18:42 pm

Tak som si našiel na nete niečo o tom flow-form, ale bolo len v angličtine, ktorú až tak dobre neovládam :cry: Ale pochopil som z toho asi toľko že to slúži ako socha do záhrady, ktorá vydáva pekný liečivý zvuk vody a má tiež tú funkciu ktorú spomínal sano. Hmm, stojí to tiež ale pekne... od 230 do 2500$ :shock: .
Toto je tá stránka, na ktorej to je písané: http://www.flow-forms.com/

To je to Flow - forms, ktoré si myslel, Sano?
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod marcelko007 » 06 Jún 2005 19:30 pm

sano napísal:Ten rôsol je v pohode,vyskytuje sa aj v prírode na čerstvom dreve.
Dokonca sú prepracované rôzne sposoby kultivácie tohto rôsolu. Ja si ho dosť pracne pestujem v dažďovej vode na záhrade na ponorených prútoch.
Podrobnejšie informácie by presiahli možnosť tohto prípevku, ale máš vlastne šťastie. Ten rôsol rastie za prístupu vzduchu,v anaerobnýcvh podmienkach utlmuje rast.

Utlmuje rast ale coho :?: A chcel by som sa spytat na to ake drevo je na pestovanie tohto rosolu najlepsie alebo je to jedno.A este aku teplotu by mala mat ta voda aby vznikol ten spominany rosol.Dik 8).
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod glevo » 07 Jún 2005 17:57 pm

dnes som koren vybral z akva sturil do hrnca a v slanej vode vyvaril..robim to sice uz druhy raz a po prvom sa mi vratil rosol ale snad teraz uz to pomoze....
tazko povedat podla mna ci ide o ten isty 'rosol" o ktorom sa tu rozbehla debata ale jedno je iste vyzera v akva velmi velmi neesteticky meni sa na slabo hnedu kasu na dreve takze z tohoto hladiska je pre mna neprijatelny....trosku sa uchytil aj na strku a to som odsal do kedy to tak zostane neviem
je len na jednom z troch kusov korenov...z toho isteho lesa...bol velmi vlhky akurat po dazdi a nebol problem s nasiaknutim vody aby klesol do akva...
ak sa zase vytvori rosol mozem ho niekomu predat haha :lol: za cenu bio filtru :wink:

inac akva je uz 2 tyzden bez ryb zatial ho len zabehavam...su v nom len kryptokloriny (225l) a je bez rias..osvetlenie je tam zatial 50W ....co je celkom podla mna dost pozitivne nemal som nan zatial dost casu beham po sluzobnych cestach ale tento tyzden snad uz bude pokoj a nieco s nim urobim len sa najprv chcem zbavit rosolu aj napriek jeho pozitivnym vlastnostiam..ha keby sa dal dakde skryt za kamen necha tam aj zostane :lol:

kupil som multimedikal od tatrapet na plesne tak skusim.... :(
a ty ho potom davas do akva alebo co?
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod marcelko007 » 07 Jún 2005 20:44 pm

Tak co podarilo sa ti odstranit z toho dreva ten rosol?

glevo napísal:kupil som multimedikal od tatrapet na plesne tak skusim.... :( a ty ho potom davas do akva alebo co?

Ten multimedikal nepomoze pretoze si myslim ze je to proti plesniam ktore mozu dostat rybky :wink: .
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod glevo » 08 Jún 2005 10:22 am

marcelko007 napísal:Ten multimedikal nepomoze pretoze si myslim ze je to proti plesniam ktore mozu dostat rybky :wink: .

tiez si myslim ze nepomoze preto som ho ani nedal do akva...zatial som do len vyvaril a dnes vecer sa do toho pustim mozno to este necham par dni v hrnci pokvasit a potom to supnem do akva....
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod sano » 08 Jún 2005 18:33 pm

2 Glevo,
Keď sa primieša do externej nádoby, v ktorej je detrit, odpad z dna akvária a ktorá je silne vzduchovaná, tak táto nádoba sa stáva účinnou čističkou aj pomerne špinavej vody. Vyčistí po zabehnutí toľko odpadu denne, aký má daná nádoba objem.
Odpadom môže byť rôzne silne znečistená akvarijná voda, v ktorej chcem zlepšiť parametre bez chémie. Ide najmä o odstránenie dusíkatých látok.Takto sa dostávam ku uzavretému systému, ktorý nepotrebuje pravidelnú výmenu vody, ale ktorý má samočistiacu schopnosť, ako je to v prírode.
sano

(Pod primiešaním myslím primiešanie tohto rôsolu)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod glevo » 08 Jún 2005 20:30 pm

sano napísal:Pod primiešaním myslím primiešanie tohto rôsolu. sorry

to by som ten rosol mohol dat aj do externeho prietokoveho filtra?jam myslim ze asi nie...ci ano?
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod sano » 08 Jún 2005 21:35 pm

Rôsol, najlepšie rastie v lykovej časti niektorých stromov,mám overené jabloňové prúty.
Rastie to skôr v chladnejších vodách, voda by mala pomaličky prúdiť, pomerne často to nájdete aj na koreňoch vŕb, ktoré vyrastajú z brehu do voľnej vody.Jedna polievková lyžica rôsolu stačí aktivovať čistiace baktérie rádovo v desiatkách litrov vody.
Rôsolovitú hmotu môžu vytvárať rôzne druhy baktérií, tie o ktorých píšem ja, nerastú na piesku. S tým som sa nestretol.
čo sa týka prietočného filtra áno, dá sa to tam použiť, za predpokladu, že máš zdroj rôsolu, ktorý kontinuálne dodávaš do filtra. Potom to bude pôsobiť.
Filter by mal mať minimálne niekoľkohodinovú zdrž, baktériám treba poskytnúť čas na ich prácu, nedá sa to použiť v malých zariadeniach. Domnievam sa že minimálny objem by mal byť asi 20 litrov.
Toto píšem len pre zaujímavosť a preto aby si sa ho nebál, pokiaľ škodí estetike akvária tak ho odstráň, je potrebné odstrániť drevo, alebo jeho časti, ktoré poskytujú živnú pôdu baktériám. Najčastejšie ide o zbytky lyka, resp. nevyluhovaných organických látok, nachádzajúcich sa v mladom dreve. Toto odstráň a budeš mať pokoj, alebo ho vyhoď.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod glevo » 09 Jún 2005 10:17 am

uvidim co s tym urobim....drevo je z lesa je to v podstate korenova sustava stromu v nadzemnej casti...bol uz v opdstate v rozklade takze som ho opracoval az na tvrdu cast...bol dost nasiaknuty vodou a aj preto dost zababrany par druhmi plesni a hub...a myslim ze aj dake sinice...no nerad by som ho vyhodil...dalo mi prace ho spracovat do terajsej podoby..dam mu este sancu....haha
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod jojo » 27 Máj 2006 17:26 pm

Ja som koreň vyvaril v slanej vode aj vydrhol a ten sprosty rosolovity sliz sa vracia. Nepochutil by krevetkam?
Obrázok používateľa
jojo
 
Príspevky: 193
Obrázky: 66
Založený: 27 Apr 2006 19:26 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod zrnki » 27 Máj 2006 18:29 pm

ahoj sano akurat som dal do akva korene ktore som si doniesol zo zahrady ked sme vykopavali korene ceresni a ked som dal korenen do vody tak sa mi na nom vytvoril ten rosol je priesvytny,myslim ze je to ten o ktorom hovoris...takze je v poriadku a neublizi... :roll:
Lebo to akvarium v ktorom mam tie korene chcem zariadit ako Amazonku,pre sklare Pterophyllum altum,a mam pod akvariom zhruba 100l bio filter,a preto sa pytam...normalne zoskrabem ten rosol z korena a dam ho do filtra?len ho tam hodim,a mozem filter nechat bezat alebo vypnut?
AKva ma objem 650l a pod nim 100l bio filter,prietok cez filter je asi tak 400l za hod.je to dobre pre tento rosol?diky moc za odpoved
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod skala » 27 Máj 2006 23:44 pm

pouzite SAVO - zlupnite to mechanicky, umyte vodou a sup do nadrze
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod DURI76 » 15 Feb 2007 22:36 pm

Podobný probem.V Biotope na hraničnej som kúpil koreň,predavača som sa pítal,či ho možem dať rovno do akva,odpovedal nemal by byť problém.
Výsledok v albume.
keď som ho priniesol,očistil som ho vo vani,nehal ponorený v slabom roztoku sava.V akva 48l je len koreň,filter,dno a 20w aqua glo.Je pravda že koreň je ešte surový.Nechcem sa ho vzdať,myslíte že ho mám vykúpať v silnejšiom roztoku sava,alebo ho mám dosušit s vtrúbe?
Čo myslíte?
Obrázok používateľa
DURI76
 
Príspevky: 28
Obrázky: 2
Založený: 03 Dec 2006 16:00 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod caloghero » 15 Feb 2007 23:07 pm

ani savo ani trubu nepokladam za "optimalne" riesenie
najprv ho nechaj odstat vo vode aby savo (neviem naco savo :oops:) vyslo z neho, neskor skus prevarit v octe a slanej vode - to je myslim si standardny postup :)
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod strbino » 15 Feb 2007 23:12 pm

uf, tak to savo neviem ci je dobre riesenie :?
pridavam sa ku calogherovi - slana voda ;)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod thomas111 » 15 Feb 2007 23:35 pm

To ta ako napadlo dat to do sava? Skoda ze si nezapojil aj rozum do toho, sak to savo sa ti vpilo do toho dreva, neviem ale to drevo do akva uz podla mna v tomto stave urcite nepatri...mozno by pomohol ten kupel v slanej vode. Podla mna si to drevo aj s tym rosolom mohol kludne nechat v akva...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod DURI76 » 17 Feb 2007 00:51 am

inač,dakujem za rady,taký velký hrniec nemám kam by sa zmestil ten koreň.v tom save som to len pár krát opláchol.skúsim niečo vymyslieť.ešte raz dakujem.
Obrázok používateľa
DURI76
 
Príspevky: 28
Obrázky: 2
Založený: 03 Dec 2006 16:00 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Priesvitný rôsol na koreni...čo s tým?

Odoslaťod gorky » 19 Sep 2008 12:38 pm

Tak ako ste to teda vyriesili? Ja mam tiez jeden koren tyzden vo vode a vytvoril sa tiez ten rosol a trosku mi este farby vodu...pomoze to ked ho necham dlhsie vo vode aby nefarbil a ako ste postupovali pri odstraneni toho rosolu? Ja som tam zatial dal prisavnika a vymenil vodu.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.