Dario dario - malý skvost z Indie



Všetko okolo akvarijných rýb

Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 09 Jún 2006 10:39 am

Zdravim vsetkych akvaristov, ktory sa zaujimaju o chov rybiek Dario dario. V tejto teme by som sa rad veoval prezentacii tychto nadhernych rybiek sirsej akvaristickej verejnosti a ak to bude mozne zodpovedal vsetky Vase otázky týkajúce sa ich chovu a odchovu. Takze ludia tu je zopar obrazkov:

Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil Macadlo dňa 09 Feb 2007 23:57 pm, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Reklama

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod barky » 09 Jún 2006 10:57 am

Osobne sa o tieto rybky zaujimam uz par rokov, zial doteraz sa mi ich nepodarilo zohnat :-)
Takze ja ti chcem hlavne pogratulovat k tomu ze ich mas...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 09 Jún 2006 11:20 am

Teras trosku z historie tohto druhu: rybka bola objavena v roku 1999 a privezena do Nemecka. Prvy odborny popis vysiel v casopise „Het Aquarium“ v roku 2000 a rybka bola popisana ako Badis badis bengalensis. Po revizii rodu Badis v roku 2001 doslo k oddeleniu druhu Badis badis bengalensis a premenovaniu na Dario dario cim vedci vytvorili novy rod Dario (v sucasnej dobe zahrnujuci 4 druhy- dario, hysginon, spec. “Bangladesh” a dayingensis) a tieto nadherne rybky dostali aj nove druhove meno zodujuce sa s rodovim - dario :o
Jeden celkom slusny link s fotkami vsetkych druhov rodu Dario:
http://www.nothobranchius.de/html/dario.html
http://www.nothobranchius.de/html/dario_dario.html

Barky: dakujem su to asi tie najkrajsie rybky ake som kedy videl
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 09 Jún 2006 16:35 pm

tak teras trosku nieco k ich rozmnozovaniu: treniu predchadza nadherny tanec samceka okolo samicky pri ktorom samcek napina vsetky plutvy a doslova "svieti" nadhernou cervenou farbou. Ak sa samicke pozdava a je na trenie pripravena nasleduje samceka na nim obhajovane uzemie a tam prebehne samotny akt trenia ktory sa trochu podoba na trenie bojovnic Betta splendens akurat ze sa cely akt odohrava pri dne- samcek sa ovinie okolo samicky a jemne jej zmackne brusko co je pre nu signal na vypustenie ikier ktore samcek v zapeti oplodni. Rybky zostavaju v takejto strnulej polohe a pomalicky stupaju k hladine a po par sekundach znovu precitnu. Ikry padaju na dno - su lepkave a ich pocet pri jednom trecom akte nepresahuje 3 kusy. Treci akt sa opakuje niekolko krat do dna a z mojich skusenosie viem ze parik odlozi za den zhruba 10 - 15 ikier.
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod jojo » 09 Jún 2006 18:00 pm

Macadlo, a nieco teraz k potrebam Dario Dario( :o smiesny nazov) ohladne vody a potravy :o
Obrázok používateľa
jojo
 
Príspevky: 193
Obrázky: 66
Založený: 27 Apr 2006 19:26 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod kokino » 09 Jún 2006 21:38 pm

zaujimalo by ma, aku maju povahu. a kde si ich zohnal?
su very nice :D
Obrázok používateľa
kokino
 
Príspevky: 50
Obrázky: 1
Založený: 26 Máj 2006 19:08 pm
Bydlisko: BA Raca

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 09 Jún 2006 22:52 pm

Su velmi kludne no samceky su teritorialne a casto sa predvadzaju jeden pred druhym a to je potom nadherne divadlo. Suboje su ale iba "akoze" malokedy sa stane ze jeden druhemu natrhne plutvu. Ale inac ked maju riadne zarastene akvarko su uplne nebojacne a casto ich vidiet nadherne pozovat rovno pri prednom skle akva.

Ktomu kde som ich zohnal poviem len ze nie na Slovensku...
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 09 Dec 2006 18:51 pm

Takze moje prve mlade Daria uz dospeli a zacali sa tret :o jupiiii :o a vcera som uz videl aj prve mlade visiet na stenach nadrze tak dufam ze vsetko dobre dopadne a onedlho bude v nadrzi volne plavat kopec malych Darii :wink:
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod caloghero » 09 Dec 2006 19:19 pm

Macadlo napísal:Takze moje prve mlade Daria uz dospeli a zacali sa tret :o jupiiii :o a vcera som uz videl aj prve mlade visiet na stenach nadrze tak dufam ze vsetko dobre dopadne a onedlho bude v nadrzi volne plavat kopec malych Darii :wink:


congrat... :D
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 28 Dec 2006 22:30 pm

Mačadlo nebuď taký tajnostkár a povedz priamo, že aj zahraničný zdroj, aj Tvoje prvé ryby pochádzajú zo slovenska. Inak by mnohý na tomto fóre mysleli , že mnoho vysnívaných rýb sa musí zvláčať spoza hraníc a často ich nielenže máme doma, ale často ani nevieme čo s nimi. S pozdravom Z...Ke.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Raviolka » 29 Dec 2006 11:14 am

Arowana, spoustu vysněných ryb si opravdu musíme "vláčit" ze zahraničí, není to snad pravda? :wink: Myslím, že nikdo na Akva.sk nepochybuje, že na Slovensku se množí parádní ryby, aniž by se o tom mluvilo a psalo - ale o tom by nám mohl napsat spíš ten co "neví co s nima" a ne ten co je dovezl odjinud... co ty na to? 8)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 14:57 pm

Na Raviolkinu poznámku len toľko, že mnoho rarít a noviniek zo zahraničia pochádza z našich chovov a ma vie neskonale dožrať, keď každý druhý dement vysolí vonku za ryby, alebo rastliny astronomické sumy, ale za rovnakú raritku z domáceho chovu ohrnie nosom. Práve preto mnoho noviniek končí za hranicami , aby iný šťastlivci od nás si tie isté ryby odtial doviezli. Viem o čom hovorím. Za bojovnicu po zenite života ktokoľvek vysolí v Hornbachu, alebo na predajni 70-80 Sk, ale za mladého a zdravého jedinca od tunajšieho chovateľa sa mu vidí veľa aj dvacka. Mimochodom štve ma to preto, lebo práve patrím medzi bláznov, ktorý cestujú desiatky rokov po svete kôli raritám, aby ich iný zavrhli. Len ako perličku uvádzam, že aj spomenuté D. dario som množil dávno pred tým, než sa na nete objavili prvé nezmyselné popisy ich odchovu a prvé dovozy z Ázie ma stáli bezmála 60 tisíc / slovom šesťdesiattisíc / Sk, kým som mal prvé tri zdravé mladé samičky použitelné do chovu. Mimochodom autor príspevku o nich v tomto fóre určite vie, kto píše tieto tieto riadky. Nechcem nikoho osočovať ani urážať, ale je to naša slovanská vlastnosť, že si hrabeme všetci na svojom piesočku a všetko pred všetkými tajíme. :twisted: :!:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 29 Dec 2006 15:11 pm

Jasne ze viem o koho "arowana" ide a mas pravdu s tym tajenim len som nevedel ci tu mozem spomenut Tvoje meno (niektori ludia to nemaju radi). Co sa tyka cien raritiek mas pravdu slovaci casto nedokazu ocenit kvalitnu doma odchovanu rybu :evil: plati to o vsetkych raritkach odchovanych doma!!! A je to na slaktrafenie!!! No spät k Dariam - plava mi tam asi 30 mladych co prave zacinaju zrat preto zhanam toho nalevnika no zatial to vizera ze su schopne zozrat aj trepku takze uvidim. Dalsich asi 5 (mozno viac v akvariu je strasne moc zeleniny) mladych uz zerie aj ziabronozku (tie uz maju 2 tyzdne) takze z toho hadam cosi bude a potom si kazdy zo zaujemcov pride na svoje :o
ps dnes idu dospele znovu do trenia :o :o :o
ps2 zdravim KOSICE
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 15:29 pm

Čau Peter ! Nechcel som sa Ťa dotknúť ani som to nespomenul kôli svojej propagácii, len ma už dlhú dobu vytáča tento stav. Dlho som sa odhodlával prispievať do tohto fóra, ale myslím, že je na čase aby sa všetci prebudili a nie len závideli tým spoza hraníc. Viem, že nie každý sa môže živiť komerčným chovom, ale keď vidím ako bývalá svetová akva. veľmoc, akou bezo sporu bola bývalá republika, tak ma ide rozhodiť od zlosti. Veď si pozrime úroveň naších predajní / česť výnimkám /, je to na zaplakanie. Dária drž, lebo ja som pri sťahovaní o ne prišiel, aj keď pri súčastných cca 150 druhoch sa rozhodne nenudím.
Držím Ti palce !
Som momentálne na čísle +421915370982
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 29 Dec 2006 15:37 pm

Ahoj Zolli neboj pre Teba su uz Daria odlozene takze ked v januari bude trochu casu tak Ta dojdeme aj s tatkom pozriet a donesiem ich 8)
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 15:54 pm

O.K. Do januára treba ešte pár hodín požiť, ale mne to nesúri, hoci aj koncom roka. Rád Vás uvidím, pozdrav tatka.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod salik » 25 Feb 2007 15:21 pm

cim krmite tieto rybky? treba zive/mrazene ci bude stacit suche krmivo
d.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 25 Feb 2007 15:34 pm

So suchým ťa sklamem. Najlepšie živé artémky, grindal, cyklop. V núdzi sa uskromnia aj s mrazeným, aj keď nie moc nadšene, akurát kvalitnú patentku prijímajú s ochotou.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod salik » 25 Feb 2007 19:32 pm

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 25 Feb 2007 19:39 pm

Si macher, stíhaš to veľmi promptne. Veľmi podarené foto. Akým kompaktom fotíš, príp. v akom režime ?
Rybky sú naozaj krásne, začínam po nich znova túžiť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod salik » 25 Feb 2007 20:02 pm

arowana napísal:Si macher, stíhaš to veľmi promptne. Veľmi podarené foto. Akým kompaktom fotíš, príp. v akom režime ?

kdeze macher..jednoduche fotky, taketo rybky co postoja nie je tazke pekne nafotit
moj jednoduchy kompakt ma len jeden rezim, automat, rezim makro v tomto pripade..co ma dnes hadam kazdy fotoaparat, biela automat, -1EV, iso 100, ziadny blesk, exp 1/10 ... 1/15 s
nechajme tuto temu rybkam, ss alebo na to urcena tema, d.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 25 Feb 2007 20:15 pm

O.K. Sorry, napadlo ma to len ako otázka od témy, ale ku téme.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod labyryntko15 » 25 Feb 2007 22:17 pm

ako je tob z dariami teraz
Obrázok používateľa
labyryntko15
 
Príspevky: 199
Založený: 28 Okt 2006 17:49 pm
Bydlisko: Spisšska nová ves

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Jirka Scobak » 28 Feb 2007 02:11 am

Jakou chteji dario dario teplotu? V jake kombinaci doporucujete chovat (v kolika kusech)?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.