Pstruh dúhový



Všetko okolo akvarijných rýb

Pstruh dúhový

Odoslaťod lunimus » 24 Feb 2007 00:39 am

Máte niekto skúsenosti s chovom, prípadne aj odchovom pstruha dúhového, príp. akéhokoľvek iného pstruha v akváriu?
... min veľkosť akvária pre chov
... max a min teplota, tvrdosť, PH
... podmienky pre neres
... kŕmenie
atď. - kto čo vie, nech napíše (aj teoretické vedomosti, prípadne vaše názory) :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod jan toman » 24 Feb 2007 01:01 am

Ahoj.
V akvariu nie,vo velkoobjemovych nadrziach ano.Teplota vody tak ako v prirode.Studensia lepsia, ideal 17-20C.

Granule,ziva potrava ako cerviky/kamenace,hnojov/rozna chrobac, ale i mensie ryby,atd.
Neres tazko odhadnut pri 30 000-40 000 ks pstruhoch.Poter nutne odlovovat do mensich nadob a castejsie.

Tvrdost bezna potocna.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod lukáš » 24 Feb 2007 01:08 am

Podmienky pre neres....v akvariu? Neviem ci ti mam odpovedat rovnako vtipne.
Pstruh duhovy znesie teploty okolo 20-22 C, Salmo trutta do cca 18 C, optimalne do 15. Inak v kratkej dobe (hodiny-dni) hynu. Takze najskor budes potrebovat vykonny chladic (cena od 10 tis.,- smerom nahor), cerpadla na vytvorenie prudenia a dobru filtraciu (cca par tisic Sk). AQ od 200 l na mensich jedincov (10-15 cm). Na vode az tak nezalezi - polotvrda, neutralna az slabo zasadita. Krmenie zivou potravou alebo granulami (ako inak) pre pstruhy.
A teraz sa tie iste otazky opytaj sam seba znova.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod jan toman » 24 Feb 2007 01:15 am

Niekto chce asi rychlo zbohatnut na chove pstruhov... :o :o
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod lunimus » 26 Feb 2007 01:31 am

Mam sice k dispozicii techniku na chov pstruhov (ak je pravda, co je popisane vyssie) - mam k dispozicii akva 1500l cerpadla aj s prietokom 180 m3/hod a chladic mi tiez nerobi problem ...
... v ziadnom pripade nemam chut bohatnut na pstruhoch ...
... jedna sa mi skor o teoreticke vedomosti. Nasiel som totiz jednu velmi staru knihu o akvaristike pomaly z roku 6 pred Kristom, kde sa pise o chove beliciek, kaprov, ovsienok, červenice atď. nenašiel som tam však žiadnu zmienku o pstruhoch. Preto som sa spýtal tu, ci je vobec mozne (aspon teoreticky a za akych podmienok) chovat, pripadne aj odchovat pstruha v akvariu ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod STH » 26 Feb 2007 01:41 am

ak chces zacat s chovom tak pstruh duhovy je urcite lepsie riesenie ako potocny..je tu jeden problem...ak ho chces "samovolne" odchovat tak to sa ti asi nepodari...jedine umelym vyterom...
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod jan toman » 26 Feb 2007 01:50 am

Ahoj.
To rychle zbohatnutie neber zas tak moc vazne,i ked poznam zopar ludi,co si myslelo,ze staci odrazit potok a za mesiac budu mat v garazi Medaka.
V akvariu nemam moc skusenosti,skor v bazenoch a meloracnych jamach.
Zadovaz si generacne samice,zopar samcov,nejake sklenene mysy,pipetydobre krm,no neprekrmuj a vytieraj umelo.
Za rok mozes mat zopar stoviek kusov na mnozenie Ale neskusaj radsej kupit chovne kusy od tych,co ich chovaju na jedalny listok,su chovane na roznych granulach,niekedy aj takych,co su urcene na konzumaciu pre ine zvierata.Alebo ak mas znameho rybara,skus.
Osobne mam aketake skusenosti s chovom cca 40 000 ks rocne,avsak v prirode,potocna voda,velka bagrovana jama.
Isty cas som bol pri umelom vytere hlavatok,takze mam nejaku predstavu.Ale to bolo davno.Potravu zhruba poznam,naroky tiez.
Iba neviem celkom pochopit preco v akvariume a nie v nejakom bazeniku.
Ahoj a pekny vecer.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod lukáš » 26 Feb 2007 01:53 am

lunimus napísal:Mam sice k dispozicii techniku na chov pstruhov (ak je pravda, co je popisane vyssie) - mam k dispozicii akva 1500l cerpadla aj s prietokom 180 m3/hod a chladic mi tiez nerobi problem ...
... v ziadnom pripade nemam chut bohatnut na pstruhoch ...
... jedna sa mi skor o teoreticke vedomosti. Nasiel som totiz jednu velmi staru knihu o akvaristike pomaly z roku 6 pred Kristom, kde sa pise o chove beliciek, kaprov, ovsienok, červenice atď. nenašiel som tam však žiadnu zmienku o pstruhoch. Preto som sa spýtal tu, ci je vobec mozne (aspon teoreticky a za akych podmienok) chovat, pripadne aj odchovat pstruha v akvariu ...

Tak to uz je trochu o inom :wink: . Ak zapojis ten chladic a uzdrzis teplotu 12-15 C, malo by sa to dat relativne bez problemov. Inak co je to za cerpadlo (180 m3/hod. = 180000 l/hod= 3000 l/min) a aku ma spotrebu? :D Nieco take by bolo aj na pstruhy moc.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod jan toman » 26 Feb 2007 02:12 am

Na pstruha neni ani to moc,pokial je to rozptylene na vacsej ploche.
Ale v akvariume alebo mensej nadrzi by to rozmlatilo ryby na tresku.
Dufam ze to neni hasicska PS12. :idea:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod STH » 26 Feb 2007 04:01 am

tak ked nad tym rozmyslam..mat tvoje akvarko a financie....tak sa vys*** na pstruhy...vsak v takej supe by som vedel odchovavat ine ryby keby mi islo o prachy :) a ked uz by som chel silou mocou odchovavat pstruhy tak si vykopem na zahrade jazierko a mam to jednoduchsie,pokial zabezpecis pstruhovi duhovemu dostatok kyslika znesie dlhodobo aj vyssie teploty ako priklad posluzia ulovky na niektorich rybnikoch kde sa voda v lete splha aj nad 25C
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod lunimus » 26 Feb 2007 08:59 am

Pstruhy v jame preto nie, ze jamu nemam ... ani potok ani ani ...
Co sa tyka tych cerpadielok, pracujem v istej Fa, kde sa obcas povaluje nejake to cerpadielko a ked uz o to ide, cisto teoreticky sa viem dostat aj k vacsim cerpadielkam u ktorych je priemer hnacieho motora 1.5m dlzka cca 4m a zenie to par ton vody hodinovo ... cerpadielka s mensim vykonom tiez niesu problem ...
(ak ma niekto budete kontaktovat, ci viem nejake to cerpadielko strelit, tak neviem ... viem si ho len pre seba "zapozicat" a v pripade potreby tohto "zapozicaneho" cerpadla v terene si ho viem nahradit inym)
Co sa tyka zbohatnutia na inych rybach ako pstruhoch.
- Nechcem zbohatnut na pstruhoch ani ziadnych inych rybach. Uz nemam tolko casu, ako na zakladnej, ci strednej skole. I ked vedel by som si ho urobit tym, ze by som dal vypoved zo sucasnej Fa. Musel by som vsak zacat chovat v obrovskom mnozstve, aby ma to uzivilo a to zase tiez nechcem ...
... motiv mojej prvej otazky som uz vyssie vysvetlil. Nechystam sa v ziadnom pripade chovat doma co i len jedineho pstruha. Toto plati az do odvolania, kedy si kupim baracik s cistym potokom a velkym pozemkom :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod trdlo » 04 Mar 2007 12:20 pm

Tiež som voľakedy choval pstruhy v akváriu, dokonca som pár kúskov aj odchoval. Nič moc, ale predsa.
Chcem len zareagovať na cenu toho chladiča. Ak si (Luminus) dosť šikovný tá cena nemusí byť tak vysoká.
Ja som to riešil tak, že som si na inzerát kúpil starú chladničku - stačí taká malá študentská. Moja mala objem cca 80L. Takú bez problémov schováš aj pod akvárium. Potom už len treba vytvoriť hada, od jeho veľkosti a materiálu záleží účinnosť vychladenia a samozrejme tiež od prietoku.
Z boku som chladničku prevŕtal - 2 diery o priemere hadice 1/2palca. Použil som vtedy obyčajnú tenkostennú PVC hadicu na polievanie - hliníková či medená by bola účinnejšia, ale podstatne drahšia. Vnútri som ju stočil tak, aby nikde nebola zlomená.
Pred chladničkou som umiestnil prietokový filter - sériu sitiek od hrubého až po jemné - 3ks.
Čerpadlo som umiestnil až za chladničku, čiže vlastne nasávalo vodu z chladničky do akvária. Nasledoval kohútik na mechanickú reguláciu prietoku.
Cena celého setu ma pred cca 6-7 rokmi vyšla na 500,- Sk chladnička, 700,- Sk staršie malé čerpadielko a cca 200-300,- Sk hadica + nejaké spojky, redukcie, eska pásky, silikón na utesnenie dier v chladničke.
Ochladzovanie nádrže sa dalo upraviť termostatom chladničky a tiež prietokom na čerpadle. V 1500l nádrži som viac menej bez problémov v lete udržal 16-17°C
Bohužiaľ nádrž dnes už nemám a kupovať ďalšiu nádrž s "dostatočným" objemom je nad moje možnosti.
Ešte poznámočka, pstruhy sa v nádrži nevytierali, musel som im pomôcť. Keďže som za celé 3 roky odchoval len do 15 kúskov, nežiadajte ma teda moc o rady s odchovom ;)
Chcel som len podotknúť, že chladenie v žiadnom prípade nebude najdrahšou časťou chovnej nádrže. Bude to nádrž sama.
trdlo
 
Príspevky: 11
Založený: 02 Mar 2007 23:39 pm

Re: Pstruh dúhový

Odoslaťod CheaSy2 » 10 Sep 2011 16:31 pm

krasne akvarium aj so pstruhom
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.