Trochu drsna tema



Všetko okolo akvarijných rýb

Ochutnali ste už svojich zverencov z akvária

Áno 1x
2
1%
Áno viac krát
4
2%
Nie, ale uvažoval som o tom
16
8%
Nie ani o tom neuvažujem
103
54%
Ty si ale debil
67
35%
 
Celkový počet hlasov : 192

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 04 Mar 2007 22:55 pm

lunimus napísal:kokso ... tak to som teraz soknuty ...
Som si vzdy myslel, ze pstruh sa neresi len 1x rocne (3x asi pri umelom vytere) ... ale ze by mohol mat az 30.000 ikier, som ani len netusil ...
Co povies Trdlo, nedas si s Janom sutaz Gupky verzus Pstruhy?

Len taka otazocka na okraj pre Jana. Kolko z tych ikier sa ti realne vyliahne a kolko ich dotiahnes do dospelosti?


Asi chces dotiahnut tuto temu do konca,nuz ..
Ak mas moznost zriadit chovnu v susedstve nejakej bystriny alebo horskeho potoka,tesne u pramena,alebo vrtanej studni,tak tomu sa povie stastie.A voda dosiahne aj v najvacsej horucave max.14C ,je to vyhra -1 cena.

No a pokial si choval pstruhov a je jedno,ci potociaka,duhaka,jazerneho ci Tigra,musis vediet i to,ze niekto ma stastie a podari sa mu dochovat maticne kusy az do velkosti 80-90cm. Vaha moze byt 17-20kg :idea: :idea: :idea: kg. :idea: :idea: :idea:
V riekach mavaju sice pstruhy 3 000- 4 000 ikier,no my sme sa bavili o umelom odchove a to znamena ze i u umelom vytere.
A tu je to trosku skutocne ine,nez v prirode.Velke mnozstvo potravy/pravidelne krmenie/,mensia miera pohybu a tym rychlejsi prirastok.
A ked uz o ikrach.. S 1 000 ikier urcite pri umelom vytere je 900 ok.Pri zachovani urcitych hygienickych pravidlach.No a pokial si cielavedomi,tak urcite pri spravnom triedeni plodiku nemas straty mensie nez 5 % .No a pokial mas viac nadrzi a pravidelne triedis plodik,tak straty su minimalne.
A uznaj 15 kg pstruh musi mat o nieco viac ikier nez 2-3 kg z potoka.
Snazim sa ti to laicky napisat a nemienim sa priet v tomto dalej.
Ps,mozna ze ak si niekde na SK jedol v restauracii pstruha,ze to bol jeden s tych mojich.
Dobru chut a pekny vecer.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Reklama

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod milop » 04 Mar 2007 23:28 pm

ktorýžeto "pstruh" sa neresí 3 x ročne ?
"matičné kusy" 17-20kg - jedno či duháááák, alebo potočáááák?
a žebby bol naozaj produktííívnejšííí pri umelom odchove a menšej miere pohybu , tsss .. to su mi veci
a mortabilita menšia ako 5% - tuším si ukrutím hlavu - aj ked pri dobrom triedení v nejakých nadržiach :shock: :shock: ale ty vlastne píšeš, že určite nie su straty menšie ako 5%- čiže sú väčšie - ano maš pravdu
15 kg generačka =viac ikier ako nejaký 2-3kg chudák z potoka .. a nebodaj ešte aj potočák :!:
- janko tak toto môžeš všetko napísať aj odborne :!: :!: :!: nemusíš sa snažiť laický, rád si to prečítam / a asi viacerí/aj s latinskými názvami a prikladmi z realného života - môžeš uviesť prípadne aj autorov a kde kedy o tom niekto počul, :wink: :wink: :wink: :angel:
ps: vidieť to nemohol :!:
Naposledy upravil milop dňa 05 Mar 2007 01:56 am, celkovo upravené 2 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod milop » 04 Mar 2007 23:35 pm

jan toman napísal:................
No a pokial si choval pstruhov a je jedno,ci potociaka,duhaka,jazerneho ci Tigra,musis vediet i to,ze niekto ma stastie a podari sa mu dochovat maticne kusy az do velkosti 80-90cm. Vaha moze byt 17-20kg :idea: :idea: :idea: kg. :idea: :idea: :idea:
V riekach mavaju sice pstruhy 3 000- 4 000 ikier,no my sme sa bavili o umelom odchove a to znamena ze i u umelom vytere.
A tu je to trosku skutocne ine,nez v prirode.Velke mnozstvo potravy/pravidelne krmenie/,mensia miera pohybu a tym rychlejsi prirastok.
A ked uz o ikrach.. S 1 000 ikier urcite pri umelom vytere je 900 ok.Pri zachovani urcitych hygienickych pravidlach.No a pokial si cielavedomi,tak urcite pri spravnom triedeni plodiku nemas straty mensie nez 5 % .No a pokial mas viac nadrzi a pravidelne triedis plodik,tak straty su minimalne.
A uznaj 15 kg pstruh musi mat o nieco viac ikier nez 2-3 kg z potoka.
Snazim sa ti to laicky napisat a nemienim sa priet v tomto dalej.
Ps,mozna ze ak si niekde na SK jedol v restauracii pstruha,ze to bol jeden s tych mojich.
Dobru chut a pekny vecer.

aby sa nám ta perla nestratila :wink:
a pridam : obrazok 3,4kg pstruha 60 cm. :
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=12709
:idea: :idea: 90 cm a 20 kg :?: :?:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Trochu drsna tema/Milop

Odoslaťod jan toman » 05 Mar 2007 02:08 am

Ak mas trosku cas,tak si natukaj v PC toto,, www.ryby.sk ,.Potom si daj hladat ,,pstruh,,
Hodi ta to do spusta roznych prispevkov.
Najdi treti od spodu,ktory zacina slovami,,Casy,ked rybnatost vod zavisela od prirodzenej reprodukcie....,,
Je to treti clanok od spodu,urcite ho neprehliadne nik,koho tato tema zaujala aspom tak,ako teba. :o
Bohuzial,nemozem ho bez suhlasu autora skopirovat a zaslat.Zatial.Zatial.Tam sa dozvies zakladne veci,ale i podrobne o umelom vytere pstruha.
A ak ti ani to nestaci, zadaj ,,Atlas ryb cz,, Daj pstruh duhovy a potom,,detajlny clanok,,
Tu sa dozvies nieco o velkosti pstruha chovaneho v neobvliklich podmienkach.A najme o jeho max velkosti a vahe.
Urcite ta neprekvapi dlzka 120 cm,ci vaha aj 23 kg.


Pekny vecer.
ps 95% plodnost ikier vraj neni nic zvlastne.
Naposledy upravil jan toman dňa 08 Mar 2007 18:58 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod lunimus » 05 Mar 2007 09:26 am

Ahoj Jan.
Ja sa len trochu obhajim, pretoze mam pocit, ze si nerozlisoval svoje odpovede pre jednotlivych uzivatelov. Na moju reakciu o vytere pstruhov si mi reagoval, ako keby som bol uzivatel Trdlo a tema o konzumacii ryb z akvaria bola moja:)
Mozem ta ubezpecit, ze to tak nieje a ja osobne som v zivote pstruha neodchoval.
Mozno ze ta pomylilo to, ze ja som zakladal temu o chove pstruha v akvarijnych podmienkach. Ale slo len o teoreticku diskusiu a tiez som sa tam vyjadril, ze sa pstruhy ani nechystam chovat,kym si nekupim baracik s velkym pozemkom.
Aj ked k tomu casom pride, tak ma v ziadnom pripade nebudes moct povazovat za konkurenciu, pretoze svoju pracu mam rad a nechystam sa z nej odist a v ziadnom pripade by som si pozemok cely neprerobil na chovnu stanicu s neprirodzenymi bazenmi atd.
Ak, tak jedno rel. male jazierko, kde by som mozno nechal pstruhy vytierat sa prirodzene a chov by mal max. taku velkost, aby to pokrylo moju rocnu spotrebu v domacnosti - tj. manzelka, 2 deti a ja = 4 pstruhy 5-6x do roka = do 30 pstruhov. Ale to je hudba buducnosti - najskor o 5-10 rokov.

Co sa tyka toho pomylenia odpovedi uzivatelov, je to v pohode a neberiem to osobne.

Z tvojich zasob som pstruha takmer na 100% jedol, pretoze pstruhy na tanieri milujem, pri svojej praci a zalubach casto chodim po celom uzemi SR a v restauraciach si s oblubou davam o.i. aj pstruha :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod Fonzo » 05 Mar 2007 11:12 am

Jedzte si co chcete, ale moje gubky si nedam :x :o
Prve gupky som mal ako 9 rocny tak ma to samozrejme napadlo, lenze ked sa clovek na taku gupku pozrie zblizka, zisti, ze tam toho maska je zalostne malo. A na kasicku z rybych organou nemam chuti... :?Jedzte si co chcete, ale moje gubky si nedam :x :o
Prve gupky som mal ako 9 rocny tak ma to samozrejme napadlo, lenze ked sa clovek na taku gupku pozrie zblizka, zisti, ze tam toho maska je zalostne malo. A na kasicku z rybych organou nemam chuti... :?
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema/Milop

Odoslaťod milop » 05 Mar 2007 11:44 am

jan toman napísal:Prosim ta, snazis sa tu obhajovat nieco o com nemas ani zakladne vedomosti a neuraz sa,mozes tou ,,perlou,, napokom zostat ty sam..

čo ty vieš o mojich zakladných vedomostiach vlastne nevedomostiach :?:
jan toman napísal: To ze hodis foto nejake pstruha uloveneho niekde na potoku este nic neznamena,ze vies zakladne veci o umelom vytere a umelom odchove pstruha..

už toto hovorí niečo o tvojich vedomostiach, lebo keby som ulovil niečo take na " potoku " tak by som bol vo všetkých naších a asi aj niektorých zahraničných mediach :o
jan toman napísal: Ak mas trosku cas,tak si natukaj v PC toto,, www.ryby.sk ,.Potom si daj hladat ,,pstruh,, .....
Hodi ta to do spusta roznych prispevkov. Tam sa dozvies zakladne veci,ale i podrobne o umelom vytere pstruha.,,

ďakujem za info pekný članok - ale osviežil som si len svoje vedomosti z pred cca 25 rokov ked som to študoval na VŠ :wink:
ale nič tu nepotvrdzuje tvoje nabubrané reči o 15 kg generačkach a výteroch 30 000 ikier a hlavne kde sa potvrdzujú tvoje "odborné tvrdenie" o 3 vyteroch ročne
jan toman napísal: A ak ti ani to nestaci, zadaj ,,Atlas ryb cz,, Daj pstruh duhovy a potom,,detajlny clanok,,
Tu sa dozvies nieco o velkosti pstruha chovaneho v neobvliklich podmienkach.A najme o jeho max velkosti a vahe.
Urcite ta neprekvapi dlzka 120 cm,ci vaha aj 23 kg.

Zase dakujem za slušný zdroj informácii, ale nejak ti odporuje.Aby som presne citoval tebou uvedený článok :
růstu duhového pstruha existují značné rozdíly mezi přírodními a uměle chovanými populacemi. Zatímco růst v přírodě často odpovídá růstu pstruha obecného nebo je jen o málo vyšší, intenzivně krmené ryby ve velkochovech jsou odchovávány do konzumní hmotnosti 200 g v průběhu jediného roku a během relativně krátké doby dosáhnou hmotnosti několika kg. Maximální velikost ryb odchovaných v umělých podmínkách přesahuje 10 kg, v praxi se ale s takovými rybami nepracuje – zejména z ekonomických důvodů. a dalej hmotnosť:
rekordní hodnoty: u nás přes 7 kg, tažná forma kolem 18 kg / kde na Slovensku tiahnu ?/
Kdeže to píšu o váhe 23 kg ???? podľa teba akoby bežnej , ktorá neprekvapí :)
Iný citát tvojho odborného príspevku
jan toman napísal: No a pokial si choval pstruhov a je jedno,ci potociaka,duhaka,jazerneho ci Tigra,musis vediet i to,ze niekto ma stastie a podari sa mu dochovat maticne kusy az do velkosti 80-90cm. Vaha moze byt 17-20kg kg.

- ak ti je pri tej váhe naozaj jedno či potociak, či duhak tak musím konštatovať že ti chybajú základné vedomosti o tejto problematike a neuražaj nás svojou demagogiou polopravd
jan toman napísal: Vies,vsetko je iba na tebe,ci si iba chces mysliet ze mas pravdu.Alebo, ci vies,ze vlastne nic nevies.

toto už naozaj necham bez komentára len skus porozmyšlať nad tým so svojim " odborným " rozumom a ak k ničomu nedospeješ tak ma možno ani neprekvapiš,... a možno si len ješiťak

jan toman napísal: ps 95% plodnost ikier vraj neni nic zvlastne.

ver mi aj ked sa už pár rokov v tejto brandži nepohybujem kontakty mám a nejake praktické skusenosti a aj info zo súčasnosti tiež - tých 95 % je v praxi slušný výsledok a nie obvyklý, ale ty si písal :
jan toman napísal: ...No a pokial si cielavedomi,tak urcite pri spravnom triedeni plodiku nemas straty mensie nez 5 % ....

čo nie je o oplodnení ikier , ale o odchove plodika
takže mortalita od vyteru až po odchov bude asi trochu iná, alebo zase len nemám základné vedomosti
a opakujem vlastne máš pravdu :
nemas straty mensie nez 5 % = čiže straty su väčšie ako 5% čo je vlastne 6, ale aj100% - takže zdochol pes :lol:
ved vlastne nevieš čo píšeš :!: :!: :!: :!: :!:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 06 Mar 2007 00:45 am

Robim to tak preto,lebo viacery mali zaujem o tuto temu a tu urcite najdu nielen hodne odpovedi,ale dozvu sa aj o stavbe nadrzi a inych,velmi zaujimavych veci.
Chcel si predsa nejake linky.
Zaroven by som v tejto teme nepokracoval na tejto debate,necham nech sa vyjadria aj iny.
Ahoj.
Naposledy upravil jan toman dňa 08 Mar 2007 18:55 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod Jurroo » 06 Mar 2007 11:55 am

no svojich zverencov este nejedol :D nakolko som choval guppy.....ale krmivo sa mi pri odsavani podarilo:D patentky su celkom chutne :D
Jurroo
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Jan 2006 10:23 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod Fonzo » 06 Mar 2007 12:24 pm

No fuj! Mne chuti len vlockove...
...Najlepsie je to tvrdsie (je chrumkave :roll: )
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod laci » 06 Mar 2007 12:28 pm

Fonzo napísal: Mne chuti len vlockove...
...Najlepsie je to tvrdsie (je chrumkave :roll: )
Jurroo napísal:.....ale krmivo sa mi pri odsavani podarilo:D patentky su celkom chutne :D

:evil: :twisted: :cry: :oops:
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod milop » 06 Mar 2007 13:15 pm

Ahoj jan Toman , všetko je o.k. , suhlasim s nepokračovaním našej debaty
chytanie za slovo je asi najhoršie čo môže byť na internetovej diskusii- všetko sa da všelijako povysvetlovať a poobrácať.... a veľa zaleží od momentalnej nalady každeho učastníka, na tom ako si kto čo vysvetluje a predstavuje :wink: a niekedy dobre myslené slova sú prijaté zle.
takže rad si stebou sadnem na osobný rozhovor, je to podla mna daleko lepšia a prijemnejšia forma diskusie :wink:
ahoj
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 06 Mar 2007 19:46 pm

Ahoj a pekny vecer.
Som skutocne rad,ze me sa obaja dokazali vzajomne porozumiet a tato tema je pre nas oboch ..passe,,
Na internete a hlavne na tomto fore sa priatelstva maju vytvarat a informacie vzajomne prediskutovavat.

Myslim ze nijako tento vzajomny ,,suboj,, nenarusil dobre meno tejto stranky,co by ma skutocne velmi,velmi mrzelo.
Pokial budes mat niekedy cestu okolo a budes mat zaujem,tak ta srdecne uvitam na posedeni pri grilvanom pstruhe, kde okrem chovne mozna stretnes i ludi,ktory su nielen srdecny, ale mozna ze niekoho s nich poznas i osobne.
Prijemny vecer.
ján.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod bettina » 06 Mar 2007 21:13 pm

aj mna tesi, ze ste si to takto pekne vysvetlili :wink:
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod lunimus » 06 Mar 2007 21:36 pm

Ja si len trochu rypnem ... ten pstruh bude z tvojho chovu, alebo z potoka? :angel:

... nechcem vsak nijako rozduchavat hnev medzi uzivatelmi tohto fora a som velmi rad, ze sa to cele vyjasnilo. Co sa tyka akvaristiky a vseobecne ryb, mam z vas oboch (Jan aj Milop) pocit, ze obaja viete velmi dobre o com hovorite a oboch vas povazujem za super odbornikov.

Raz jedneho dna, ked si s manzelkou kupime domcek a zacneme stavat malu chovnu nadrz na pstruhy, tak si vas oboch prizvem na rady ;)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 06 Mar 2007 22:15 pm

lunimus napísal:Ja si len trochu rypnem ... ten pstruh bude z tvojho chovu, alebo z potoka?...

Ahoj ,,lunimus,
A ja ta zas s radostou kedykolvek uvitam u mna a ver,ze ta budem hostit nie pstruhom z chovne,ale pravym potocakom,odchovanym na kamenacoch.
Pekny vecer.
ján
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod arowana » 06 Mar 2007 22:25 pm

Pridám sa.... :o :o :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 06 Mar 2007 22:26 pm

bettina napísal:aj mna tesi, ze ste si to takto pekne vysvetlili :wink:


Ahoj ,,bettinka,, :D
Potesenie je aj na mojej strane.
Pekne,ked ,,kamosky,, nezabudaju.
Pekny vecer.
ján.
ps, ide ,,ss,,
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 06 Mar 2007 22:32 pm

arowana napísal:Pridám sa.... :o :o :o

,,arowana,, kedykolvek si srdecne vitany.
A moja ponuka stale plati,kedykolvek ta beriem za partaka.Stale je moznost kupit tu jeden dom,v dobrom stave a dokonca potocik v zahrade :idea: :idea:
Pekny vecer.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod Fonzo » 08 Mar 2007 10:32 am

Aj s potôcikom? :shock:
...Aj ja chcem domcek s potôcikom! :cry:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod mato.ol » 08 Mar 2007 21:40 pm

ja som s mojim bratrancom nachital dive guppy v potoku a 3 z nich sme cez lupu opražili ale jest sme ich za žiadnych okolností nejedli
ostatne cca 10 ks si zobral do akva a tam sa mu aj rozmnožujú a chitajú farbu višlachteních
mato.ol
 
Príspevky: 34
Založený: 12 Nov 2006 21:22 pm

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod slade14 » 08 Mar 2007 21:45 pm

chudatka rybicky . :cry:
nemam nic proti jedeniu ... , ale na toto nemam slov . :evil:
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod jan toman » 08 Mar 2007 21:58 pm

mato.ol napísal:ja som s mojim bratrancom nachital dive guppy v potoku a 3 z nich sme cez lupu opražili ale jest sme ich za žiadnych okolností nejedli
ostatne cca 10 ks si zobral do akva a tam sa mu aj rozmnožujú a chitajú farbu višlachteních


MALI ste to natocit na video a prezentovat sa na internete. :?: :?:
Tie Vyslachtene caka tiez podobny osud? :shock:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Trochu drsna tema

Odoslaťod trdlo » 08 Mar 2007 22:10 pm

mato.ol napísal:ja som s mojim bratrancom nachital dive guppy v potoku a 3 z nich sme cez lupu opražili ale jest sme ich za žiadnych okolností nejedli


Tak a teraz mi je luto, ze som tuto temu vobec zakladal. Pokial sme sa bavili o konzumacii ryb z akvaria, je to v podstate takmer to iste ako ked si ulovim rybu z akvaria, ale toto, co si napisal je hotovy sadizmus a vrchol debility.
A ty sa s tym este aj chvalis?
no pekne ...
trdlo
 
Príspevky: 11
Založený: 02 Mar 2007 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.