Prísavka thajská [Gyrinocheilus aymonieri]



Všetko okolo akvarijných rýb

Prísavka thajská [Gyrinocheilus aymonieri]

Odoslaťod vincenzo » 05 Mar 2007 10:13 am

Túto otázku som už dával v inej téme, ale nikto mi neodpovedal.
O Prísavkách Thajských sa tu moc nepíše a tak som si dovolil založiť novú tému.Hladám niekoho kto má s touto rybičkou skúsenosti a bol by ochotný poradiť mi.Mám dve, kúpil som ich pred dvomi týždnami.Pôvodne som ich mal v 25l akva, ale už mám nové 63l, prísavky čistia sklo, štrk aj listy veľmi zodpovedne.Len neviem či im to ako potrava bude stačiť, našiel som tu jeden príspevok kde som sa dozvedel, že jedia šalátové uhorky, tak som im kúsok ošúpal a hodil, a nič.Ani sa toho za dva dni nedotkli, rovnako dopadla aj mrkva.Mám aj bojovnice a mečúňe, ktoré kŕmim patentkami a sušenou stravou, ale po nich nijaké zbytky nikdy nezostanú!A ešte by som sa chcel spýtať, či im stačí slabé ovzdušňovanie z molitanového filtra, ktoré má nastavené slabo kvôli bojovnicám.Neviem ako sú náročné na kyslík, či im treba dať aj kamienok, lebo neviem ako by to znášali bojovnice?.V knihe, ktorú mám o akvaristike je síce prísavka odfotená, ale jediná informácia o nej tam je, že sa odborne nazýva GYRINOCHEIUS AYMONIERY, dorastá do 25 cm a požierajú riasy.A ja pevne verím, že moje zostanú menšie!.Teraz majú tak 6 cm. Privítam akúkoľvek informáciu o Prísavke Thajskej a vopred všetkým, ktorí mi sú ochotní poradiť ďakujem.Ak tu existuje už nejaká takáto téma, tak sa ospravedlňujem ale nenašiel som.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 05 Mar 2007 11:04 am

A túto tému si čítal?

Prísavník.

V tejto téme je uvedené množstvo krmiva pre "prísavníkov".
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 05 Mar 2007 11:44 am

Nazdar Laci.Práve v tej tém som sa pokúšal niečo zistiť a tam som sa to aj pýtál, ale bez odozvy na štvrtej strane hneď nad jedným tvojím príspevkom.Len neviem či táto thajská rybka je čo sa týka výživy príliš podobná klasickému prísavníkovi?A zaujíma ma aj jej náročnosť na kyslík a počet kusov vhodný do jednej nádrže, ako aj veľkosť do akej dorastajú.Niekde som sa dopočul, že v dospelosti bývajú dosť agresívný k iným rybám.A tému, ktorá by sa na tejto stránke venovala tejto rybe podrobnejšie som tu proste nenašiel.Len preto som založil po prvý krát novú tému.
Zdar.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 05 Mar 2007 11:56 am

Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 05 Mar 2007 12:10 pm

vincenzo napísal:Prosím o radu.
Od včera mám dve prísavky Thajské.Ale neviem či ich mám kŕmiť šalátom ako prísavníka alebo sa to o seba postará samé(akva mám 25l.)Ak niekto viete ako sa to stravuje,dajte mi prosím vedieť. Vďaka.


Akvárium sa určite nepostará samé o ich nasýtenie, aj keď likvidujú hlavne riasy a zbytky potravy.
Podľa mňa môžeš kŕmiť krmivom uvádzaným v téme "prísavník".
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 05 Mar 2007 12:16 pm

Vďaka.Zatiaľ sa na to nedali nahovoriť, ale budem skúšať ďalej.Dnes skúsim šalát a znovu uhorku.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 05 Mar 2007 12:36 pm

Je tam toho viac
- sekaný mrazený špenát, ten majú moji najradšej
- hrozno, ošúpané
- ryža,
- petržlen,
- žihlava,
- zemiak,
- jablko,
- ...

Pozorne si to prečítaj, je tam toho dosť a aj s úpravou pred podávaním.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 06 Mar 2007 08:43 am

Čau Laci.
Včera som vložil do akva pod kameň rez jablka a list zeleného šalátu.Každá Prísavka "parkovala" na jednej strane, tak som im to dal do stredu.Ani to s nimi nepohlo a do desiatej kým zhaslo svetlo sa to nezmenilo.Neviem či sa do toho pustili v noci, lebo ráno som sa nestíhal pozrieť.Ale mám pocit, že na to nemajú chuť,uvidím či to tam bude večer.No aj keby nebolo, mohli to zjesť mečúne, ktoré o to ako jediné prejavili záujem.Sice okolo toho len plávali a skúmavo na to pozerali,ale myslím,že ak sa doto nepustili Prísavky je pravdepodobné že to požerú.Dnes skúsim trochu povariť ryžu a uvidím.
Nenajde sa tu nikto, kto má s nimi osobné skúsenosti a podelil by sa o ne ??
Vďaka.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 06 Mar 2007 08:48 am

No nech sa Ti darí s nimi. :)

Moji tiež na začiatku robili drahoty, pripisoval som to tomu, že mali dostatok inej potravy na ktorú si zvykli.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 06 Mar 2007 09:42 am

Ja keď kŕmim ryby,tak najkôr sa rozpúta boj na hladine medzi bojovnicami,a čo začne padať k hľadine to do poslednej smietky zlikvidujú mečúňe.Ale je možné, že im zaťiaľ stačí čo nájdú na rasatlinách a na skle.Musím byť trpezlivý.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 06 Mar 2007 09:52 am

Keď som im dal petržlen, tak sa nič nedialo a naraz doslova zmizol. Hrozno likvidovali okamžite.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 06 Mar 2007 10:03 am

No, asi pôjdem dnes kúpiť hrozno a pripravím im komplet menu a uvidím.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 06 Mar 2007 10:11 am

Ok, len to neprežeň. :) Tiež nie je dobre všetko im tam naservírovať naraz.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 06 Mar 2007 11:53 am

Skúsim po jednom, a začnem olúpaným hroznom.Možno si na kŕmenie potrebujú len zvyknúť.Dám vedieť.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 07 Mar 2007 08:30 am

Tak jablko nechutilo.Dal som pod kameň olúpané hrozno a za chvilu s a k nemu prirútila jedna Prísavka, ochutnala ale hneď od toho odskočila.Potom sa ale vrátila a dá sa povedať, že to bolo prvé jedlo čo ju zaujalo.Aj keď tomu veľa nedala,stále sa okolo toho motala a strážila pred tou druhou.Tá menšia sa k tomu nedostala, tak som im to rozdelil a umiestnil čo najdalej od seba.Ochutnala, ale potm sa vrátila k čisteniu skla.Ale na začiatok to celkom ušlo,dúfam to už bude len lepšie.Dnes skúsim tú ryžu,veď pochádzajú z Ázie.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 09:56 am

Hrozno po olúpaní delím na dve až tri časti a iba ho hádžem do akvária. Taktiež všetko krmivo iba hádžem do akvária. Je mi jasné, že niečo hneď neklesne samo až po nasiaknutí vodou, ale buď si to ryby nájdu na hladine alebo to po nasiaknutí klesne samo na dno. Skús im nechať dlhšie obdobie medzi podávaním jednotlivého krmiva. Ja ich nekŕmim každý deň. Tak 2 max 3 krát do týždňa. Aj to môže byť dôvod prečo nejavia záujem o krmivo, lebo sú jednoducho nakŕmené z toho čo nájdu v akva (zbytky, riasi apod.).
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 07 Mar 2007 16:17 pm

Ja ryby křmim každý deň, teda keď som doma.Ale dole toho moc nepopadá.To hrozno som tiež rozdelil, keďže by sa tá druhá Prísavka k nemu nedostala.Prvý krát som to dal pod kameň , ale potom som zistil aj ja že neni treba.Aj keď sa im to tak lepšie okusuje,ale netreba ich rozmaznávať.Dnes, ale ani nebudem doma, tak ryžu otestujem až zajtra.Myslíš, že tá tiež klesne ku dnu?
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod jan toman » 07 Mar 2007 19:01 pm

Vtaci zob,proso,hrasok,uhorka,spareny salat,platky karelabu, ocistena tekvica, atd...
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 20:37 pm

jan toman napísal:,spareny salat


No myslel som si, že si túto tému nevšimneš. Prečo sparený? Nikdy som to nerobil a nepozoroval som žiadne nepriaznivé účinky na chovancoch.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod jan toman » 07 Mar 2007 20:57 pm

laci napísal:
jan toman napísal:,spareny salat


No myslel som si, že si túto tému nevšimneš. Prečo sparený? Nikdy som to nerobil a nepozoroval som žiadne nepriaznivé účinky na chovancoch.


Ahoj ..laci,,
Jednoduchy dovod.
Lahsie kozumovatelny a rychlejsie klesa ku dnu.Takze lahsie zapadne medzi rozne korene a kamene,takze ryby mozu papkat bez toho,aby sa vzajomne odhanali medzi sebou.Aspom podla mna.
Ps,citam pozorne vsetke temy,no necitim sa zdatny nato ku kazdej sa vyjadrovat.Viem je tu vela lepsich akvaristov,nez som ja. :D
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 21:06 pm

jan toman napísal:Jednoduchy dovod.
Lahsie kozumovatelny a rychlejsie klesa ku dnu.Takze lahsie zapadne medzi rozne korene a kamene,takze ryby mozu papkat bez toho,aby sa vzajomne odhanali medzi sebou.Aspom podla mna.

hm, no mne sa páči keď konzumujú na hladine. Po zaťažení aj s listom klesajú ku dnu a naopak.

jan toman napísal:Ps,citam pozorne vsetke temy,no necitim sa zdatny nato ku kazdej sa vyjadrovat.Viem je tu vela lepsich akvaristov,nez som ja. :D

Nemyslel som to zle a taktiež sa necítim zdatný vyjadrovať sa ku každej téme. Proste čo neviem tak neviem a rád sa priučím.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod jan toman » 07 Mar 2007 21:30 pm

,,laci,, :D :D
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 21:34 pm

jan toman napísal:,,laci,, :D :D

Vidím, že si rozumieme. :o :o
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Prísavka Thajská

Odoslaťod vincenzo » 08 Mar 2007 09:26 am

Pre amatéra ako som ja, sú vaše rady veľmi cenné.My sme kedysi doma mali aj 3-4 akvarka.Ale keď som mal asi 12 rokov, tak nám pokapali všetky ryby a foter to zabalil.No dovtedy asi 5-6 rokov úspešne choval hlavne dobre sa množiace živorodky, kvôli Ktorým dokupoval stále nové nádrže( 12- 22- 48 a 60 l ).No to už je viac ako 20 rokov.Inak sme mali aj prísavníka,bojovnice, skaláre a guramy.Pamätám sa , že niečomu sa darilo viac niečomu menej, ale išlo to.Aj preto som si trúfal.No a od začiatku roka som už stihol :
1 Úhyn 6 ks tetier a jedného prísavníka(ten ma dosť mrzel) v novom 25l akva do 24 hod od ich kúpy!.
2.Úhyn šiestich neoniek po dvoch týždnoch.
3. Chytiť pleseň rastlin, ktorú prežila len jedna.
4. Inváziu siníc, pri zatemnení odišla tá rastlina, ktorá prežila pleseň.
5. Zistiť, že 3 bojovnice + dve Prísavky a dva mečúne si v tom malom priestore moc dobre nažívať nebudú.
6. Kúpiť novú 63l nádrž v Hornbachu a doma pri umývaní zistiť, že je popraskaná!
No kúpil som ten istý deň nové, iné 63 l akvarko, a dúfam, že už bude len lepšie.Ak by mi Prísavky Thajské,( ktore som zistil, že sú teritorialne ryby a možno si ešte problémy užijem) uhynuli od hladu, bolo by to už č. 7.
Takže vďaka Vám za každú dobrú radu!
Čaute.
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.