Vacsie Corydoras akva - filtracia



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 20:17 pm

Chcel by som sa vas opytat na vas nazor ohladom filtracie 450l akva d160 x s65 x v45 ( cisty objem cca 400l ). Akvarium ma byt prisposobene najma Corydorasom - planovany stav ryb ( Corydoras sp. 30-40ks + nejakych 20-30 tetier do strednej casti vodneho stlpca ), na dne bude iba 1-2cm vrstva substratu, rastlinstvo budu tvorit vylucne variety Microsorii a Anubiasov na korenoch + plavajuce Limnobium. Akvarium nema ambiciu byt chovnym .
Filtraciu chcem riesit vonkajsim kanistrovym filtrom-filtrami ( vyrabane biologicke filtre, alebo HMF nepripadaju do uvahy kvoli mojej pohodlnosti a manualnej neschopnosti :wink: ) Znacku filtra neriesim, tam mam uplne jasno, ale mozne pridat svojho favorita - tema moze posluzit aj niekomu inemu ako mne :roll: .Tu su otazky :
1.Aky je podla vas idealny prietok vody tymto akva ? ( nemyslim vykon cerpadla !! ale realny prietok )
2.Bude stihat hybat vodu v akva aj na druhom konci iba jeden filter, alebo by ste to riesili dvoma filtrami s polovicnymi vykonmi, popripade jednym filtrom s dvomi nasavacimi kosmi na roznych miestach ?

za VSETKY vase reakcie vopred diky, Jany
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod thomas111 » 06 Mar 2007 20:42 pm

Ak sa mozem spytat, kvoli comu sa tak zaoberas tym prietokom? Pokial nechces cisto rastlinne akva, nepotrebujes nejak extra znizovat prietok. Ked si kupis externy kanistrovy filter, tak ten sa da nastavit ako potrebujes. To uz je na tebe ako si ho nastavis...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 20:51 pm

Ja ho nechcem znizovat. Ja mam naopak obavy ci filter s cerpadlom o vykone 1000-1200l/h ( realny prietok cca 600l ) bude na to akva stacit, resp. ci v jednom kute nebude vichor a v druhom stojata voda. Nikdz som nemal take dlhe akva :wink: - preto sa pytam.
Nasiel som ze Roger ma na 72l akva s Corydorasmi Tetratec s prietokom 700l/h a singapurci siju na 250-300l akva 2-3 filtre o celkovom vykone cerpadiel okolo 2500-3000l/h, ale oni uzasne prerybnuju akvaria :shock: .
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod thomas111 » 06 Mar 2007 21:05 pm

Uvidis aky prievan ti narobi taky filter s prietokom 1200l/h. Neviem preco by si mal davat taku vykonnu filtraciu, teda preco vlastne tak spekulujes nad filtraciou. Podla mna je uplne postacujuca klasika nejaky prietok 1200l/h napr taky TetraTec EX 1200 ako mam ja by ti podla mna bohate postacil...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 21:14 pm

Ja si tiez myslim, ze filtre v tejto urovni by mali stacit, zvacsa su to filtre s objemom filtr.hmoty okolo 7-8l co by malo byt tiez OK. Preco spekulujem nad filtraciou ? Precital som si nejake nemecke, anglicke a sikmooke fora a oni tam mydlia ine prietoky. Ale vsak dokupit druhy sa da vzdy :wink: . Druhy dovod preco spekulujem nad filtraciou je ze ma bude stat najvacsiu polozku z mojho rozpoctu na akva ( tym trochu prezradzam ktoru znacku mienim kupit :wink: ) a t.j. jej venujem znacnu pozornost.
Ake mas ty v tom novom 150cm akva prudenie, pozorujes ho aj na druhej strane akva ? Teraz by si to mohol lepsie pozorovat, kym ho nemas plne rastlin :lol: .
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod thomas111 » 06 Mar 2007 21:23 pm

Jany, sklamem ta. Mam ho plne rastlin :roll: . Sprvu som mal vytok na strane bocnej, ale teraz som ho dal na zadnu stranu, o jeden nadstavec som predlzil rozstrekovaciu rampu a vytok som otocil na stenu. Ked pripalim na plne obratky, tak to spravy dost velky prud. Keby som mal ten vytok ako si sa pytal na bocnej strane a dal by som vykon na plno, tak ti mozem kludne povedat ze to spravi poriadny randal ...
Myslim ze pokial nebudes mat to akva prerybnene tak pohoda postaci jeden filter.
Ak sa mylim opravte ma.
Inac, preco nechces povedat aky si ides kupit? Nechapem...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 21:39 pm

Vies je tu dost husto okolo debat Eheim/Fluval/Tetratec/Atman/Noname a znacku si viem vybrat aj sam. Tam nepotrebujem radit :wink: . Ale nemam skusenosti s tak velkym akva a tam radit potrebujem. To ci rampu na zadnu stenu, alebo bocnu riesim aj ja, ale kedze asi pojde na zadnu stenu pozadie :? .... neviem.
Predlzil si rampu o jeden diel? To mas kupovanu? Lebo ja mam Eheim rampu a jednoducho ma male dierky a velmi maly pocet - tym sa zvysuje tlak. Ale vrtacka problem vyriesi :shock: .
Inak v znacke mam jasno lebo vzdy som mal iba Eheim a ten ma zatial nesklamal, ale Tetratec mi teraz trochu nedava spat, lebo ma velmi dobre ohlasy aj v Eheim-krajine a cenovy rozdiel je taky, ktory ta nuti zamysliet sa :wink: .

A fajn ze sa ti s rastlinami dari :roll: .
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod thomas111 » 06 Mar 2007 21:57 pm

Pocuj este aby som dodal. Mam v akva 25 Corydoras panda a v blizkej buducnosti pribudne 50 Hemigrammus bleheri. Okrem toho tam mam asi 10 dospelych gubiek a molyniek + asi 50 malych mix gubiek a molyniek.
NO3 mam do 20. Ryby su v poho, zarybnoval som pomaly a postupne. Ked dojdu tetry, zivorodky idu prec a ostane juzna amerika 8) . Moj pociatocny plan. A aby som nezabudol, chcem este Corydoras hastatus casom dodat. Mozno v lete pojdem navstivit papika alebo niekoho podobneho v CZ
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 22:19 pm

NO3 sa vobec nebojim. V MT je voda ktora ma NO3 takmer na nule a ja vymeny vody neflakam :wink: . Prechodne vysoke NO3 az ku 50mg som mal len ked som zabiehal akva a s ADA substratu sa uvolnoval NH4. Ale rychlorastuce rastliny si s tym poradili za 3 tyzdne. Teraz musim liat kazdodenne KNO3 od XPho do akva aby som nemal NO3 nulove :wink: .
Sranda je ze myslim na ten isty druh tetier :lol: .
Corydoras hastatus je problem aj u Papika :( . A na SVK :? .
Ohladom predajcov Corydorasov v CZ odporucam link : http://mujweb.cz/www/ospage/akvaristika_kde_sehnat.htm
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod caloghero » 06 Mar 2007 22:28 pm

thomas111 napísal:Pocuj este aby som dodal. Mam v akva 25 Corydoras panda a v blizkej buducnosti pribudne 50 Hemigrammus bleheri. Okrem toho tam mam asi 10 dospelych gubiek a molyniek + asi 50 malych mix gubiek a molyniek.
NO3 mam do 20. Ryby su v poho, zarybnoval som pomaly a postupne. Ked dojdu tetry, zivorodky idu prec a ostane juzna amerika 8) . Moj pociatocny plan. A aby som nezabudol, chcem este Corydoras hastatus casom dodat. Mozno v lete pojdem navstivit papika alebo niekoho podobneho v CZ


offtopic: hastatusov mali v biotope...
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 06 Mar 2007 22:54 pm

Si si isty ? Napisal tu ten manik co ma corycats.sk ze kupil v biotope, ale Corydoras HABROSUS !!! Nepomylil si sa ? :wink: . Ak nie, tak nic :oops: .
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod caloghero » 06 Mar 2007 23:05 pm

jany emm napísal:Si si isty ? Napisal tu ten manik co ma corycats.sk ze kupil v biotope, ale Corydoras HABROSUS !!! Nepomylil si sa ? :wink: . Ak nie, tak nic :oops: .


nie nepomylil, brali sme ich mysilm 6-8 a mali aj podobnych drobcov, elegans...
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2007 08:56 am

C. elegans nie je drobec, ma tak peknych 5 cm. V Biotope som osobne bral C. habrosus, hastatusov som tam nevidel.

Ked uz pisem sem, tak by som janymu odporucil preratat si proste "litrovy vykon" cerpadla na "prietokovu rychlost v akva" a jednoznacne pre pancierniky a tetry spravil vyustenie a odtok na opacnych stranach. Potom bude len treba ponastavovat vyustenie tak, aby to prudilo ako-tak rovnomerne. Pre tento ucel by som nevahal ist az na 5 cm/s, ale je to len moj pohlad na vec. Ci to dosiahnut jednym externym, alebo pridavnymi hlavami v akva, to je na tebe.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 07 Mar 2007 17:49 pm

Norman, preratat si "litrovy" vykon cerpadla na "litrovu" prietokovu rychlost vody v akva zvladam a mam dostatok udajov alebo testov o filtroch o ktorych uvazujem, ale priznam sa bez mucenia neviem co myslis tymi 5cm/sec :? . To ma byt pohyb vody v akva, alebo v hadiciach do filtra, alebo vo filtri, alebo?? :oops: . Nikde som sa s tym este nestretol - HELP :cry: . Lebo ak by sa mi mala vsetka voda v akva posunut o 5cm po dlzke t.j. 5cm x 63cmhlbka x 40cmvyska t.j. 12,6litrov/sec=756l/min a to je blbost.
Ak je to niekde na webe vysvetlene, staci mi link - moze byt aj ENG,GER.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2007 20:16 pm

jany: ano je to myslene ako pohyb vody v akva (v celom priereze). Blbost to nie je. Corydorasy su z potokov a riecok niekedy so znacnym prudom. Je to myslene "az" 5cm/s, aj tak v takom "sirokom" a "kratkom" akva by bol velky problem zabezpecit rovnomernost prudenia. Takze sa toho nemusis bat a pouzit kludne nieco s vykonom okolo 3-4 nasobku objemu.

Ja mam takto premyslene akva 140x12x25 cm pre Aspidorasy pauciradiatusy a Corydorasy habrosusy, avsak mne tam bude stacit cerpadlo okolo 300-400l/h kedze vodny stlpec a sirka budu male. Plus dno bude clenite, takze miestami to bude riadny prud a miestami kludnejsie.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 07 Mar 2007 20:31 pm

Diky za vysvetlenie. Inak mas v plane zaujimavy tvar akva - to clovek len tak nevidi. :wink: Ja by som rad dlhsie, ale 160cm mam limit :( , tak to chcem potiahnut do hlbky. To ze prudenie nebude rovnomerne je mi jasne a myslim ze to nie je ani moj zamer - nech si ryby vyberu co im prave vyhovuje. Len som mal obavy ci jeden par nasavanie/rampa bude stacit na cele akva, t.j. ci nebude lepsie urobit napr.nasavania dve, jedno na boku akva a druhe niekde v strede, alebo dve na jednom boku. Ale myslim ze to ukaze az prax a musim akva urobit co najflexibilnejsie, aby som v nom mohol veci menit podla potreby. Filtrom sa zatial pohybujem v uvahach niekde okolo vykonu cerpadla 1200l/h t.j. realneho vykonu 750l/h t.j.2-nasobok akva.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod Dexter » 07 Mar 2007 21:52 pm

Ale caloghero, mylis sa. Bral som ich ja a boli to c. habrosus
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2007 22:07 pm

jany: najradsej by som samozrejme nejakych 321x60x60 ale to by som naozaj potreboval byvat vo vlastnom dome ;) Toto akvarium je v plane na okenny parapet, takze limit su 12 cm sirka a 140 cm dlzka. Vyska 25 sa mi zda "akkurat" na takyto slizik. V podstate to chcem ako "minirez rieckou/potokom" pre krevetky a drobne panciernicky.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jan toman » 07 Mar 2007 23:26 pm

Norman napísal:jany: najradsej by som samozrejme nejakych 321x60x60 ale to by som naozaj potreboval byvat vo vlastnom dome ;) Toto akvarium je v plane na okenny parapet, takze limit su 12 cm sirka a 140 cm dlzka. Vyska 25 sa mi zda "akkurat" na takyto slizik. V podstate to chcem ako "minirez rieckou/potokom" pre krevetky a drobne panciernicky.


Ahoj ,,Norman,,
Idealne by bolo,keby sa dala ta sirka tych 25cm. Vyska by v pohode stacila aj tych 12.
Mam jeden umely kanal,19 800 cmx30 cmx 20 cm/dsv/ spadovy rozdiel 0 cm.Ale je to vlastne nekonecny stvorec,ktoreho sucastou je filter /2 x cerpadlo cca 1600 l+1600l.
Filtracia je viacvrstvovy molitan,nakolko v snahe zabranit ikram vsatiu do cerpadla to inak nejde.
A tych 2 x 1600l/h sa zda stale malo,panciernickovia by asi potrebovali nejaku divoku riavu,aspom miestami.Preto chcem ovela dlhsi kanal a s vyskovym rozdielom min. 70-100 cm.
Obsah je nieco okolo 1180l vody a rozmer je 3 mx 1,8 mx 0,2 m.
Ale vsetcia hruzliky/panciernicky/ sa tlacia k vytoku cerpadie,nakolko postupne prud straca na sile.Su vytvorene prekazky,aby voda posobila ako horska bystrina,no chyba ten vyskovy rozdiel.
Jednoducho,najlepsie je silna a priama cirkulacia,no vtedy su ryby zas natlacene/nasate /na kosoch.
Funguje mi to treti rok,no bez molitanoveho filtra mi lopatky cerpadiel nicili ikry.
Ake mas skusenosti ty?
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod Norman » 08 Mar 2007 05:20 am

jan: este zatial ziadne, na nieco taketo sa len chystam, aj to zatial len v malom, kvoli priestorovym moznostiam. V podstate ma k tomu popudilo to, ze moje male panciernicky radi "stoja" v prude z filtra. Tak mam v hlave ideu spravit im taku malu "riecku". Jedina moznost je pre mna spravit to take uzke. Vyska tych 25 kvoli tomu, ze dno bude miestami 5 az 15 cm, takze vodneho stlpca tam vela nezostane. Aj nejake rastlinky tam chcem dat, aj ked v ich prirodzenych biotopoch byva rastlinstvo skor pri brehu ako v strede, ale bez rastlin by sa to asi dost riasilo, takze nejake submerzne a emerzne echinodorusy tam urcite budu.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jan toman » 08 Mar 2007 09:01 am

Ahoj .
Dobre by bolo,keby sa jedna strana zvazovala/bok/ ako v rieke..Ked som mal kasakady,ryby mali problem ,,migrovat,, z jedneho konca nadrze na druhy.
Ked som nasadil cerpadlo 800/min, tak som mal dojem,ze zuby cerpadla zabijaju vsetko zive/okrem ryb/ v nadrzi.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Vacsie Corydoras akva - filtracia

Odoslaťod jany emm » 08 Mar 2007 17:20 pm

jan toman: ake druhy panciernickov mas v tychto podmienkach? Lebo pokial viem tak zase nie uplne vsetky druhy maju radi taky kolotoc :wink: . Kazdopadne prudenie vody maju radi vsetky druhy.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.