Recyklácia akváriovej vody.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 07 Mar 2007 19:54 pm

Na chov používam dažďovú vodu a je mi ľúto ju pri výmene vyliať do kanála. Bolo by možné ju recyklovať? Mám ionexy, prípadne použiť ionexy čo odstraňujú dusičnany? Ak máte niekto skúsenosti poradte.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 20:50 pm

Istú dobu som odpadovou vodou z akva polieval kvety, ale už ma to nebaví. O recyklácii som nepočul.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 07 Mar 2007 21:31 pm

Recykláciou, rozumiem využitie odpadovej vody opäť na akvaristické účely.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 21:33 pm

Poopravím sa, o recyklácii vody z akvária som nepočul. :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod joko » 07 Mar 2007 21:41 pm

no podla mna je somarina vymyslat take veci ako recyklacia ...
V dnesnej dobe, som rad ze pri akvarku mozem relaxovat nieto este si lamat hlavu s recyklaciou ...
Myslim ze minat financie na to, energiu, ci uz vlastnu, elektricku alebo nejake chemikalie pouzit ... Zbytocna zataz.
Samozrejme ako vela akvaristov aj ju pouzivam na polievanie kvetov:
- usetrim peniaze za hnojiva
- konieckoncov ma to prinuti viackrat menit vodu, ked neni cim polievat ;-)
- je uz zadarmo
- kvety z nej lepsie rastu ako z univerzalnych hnojiv co sa kupovali.

tolko moj nazor. - skor pre laciho

Miro69 - druha vec je, ked nemas kvety ;-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod laci » 07 Mar 2007 21:44 pm

joko napísal:tolko moj nazor. - skor pre laciho


:?: :?: :?: asi tomu nerozumiem :?: :?: :?: , prečo pe mňa?
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 08 Mar 2007 22:22 pm

Chovám ryby, ktoré potrebujú mäkkú vodu a ja mám iba studňu a v nej vodu o tvrdosti 50 stupňov, tak pre mňa má význam pracne zachytenú dažďovú vodu, použitú v akvárku, recyklovať. Ide mi o niečo také, ako domáca čistička vody na odstraňovanie najmä dusičnanov.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Maxx66 » 29 Mar 2007 11:21 am

Najjednoduchsie riesenie by si mal ak by si si vytvoril na pouzitu vodu nadobu, do ktorej by si hnal vzduchovanim O2 ( nejaky bezny vzduchovaci motorcek s kamenom ) cca 14dni. Cim vacsi prietok vzduchu za hod, tym lepsie. Ale bacha, sanie motorceka musi byt umiestnene v N latkami neznecistenom mieste, najlepsie vonku, ak byvas v nejakej nezasmogovanej oblasti. Nadobu naplnis znecistenou vodou hadicou, na ktorej sacom konci mas co najjemnejsu filtracnu spongiu, pomalym prudom.
Po tych 14 dnoch vypni vzduchovanie, nechaj usadit pevne necistoty a stiahni opatrne vodu z prekyslicovacej nadoby rovnakym postupom, ako si ju do nej dostaval (...hadicou so spongiou...) a nechaj ju bezat v prazdnom akva s dostatocnym objemom biofiltracneho materialu vo filtri, s velmi malym prietokom cez tento filter. Zas ca 14 dni. Teda dokopy zhruba po mesiaci by si mal dostat ca 85% crystal clear spring water :-)
PS: V podstate by toto mohlo fungovat mierne neucinnejsie aj dokopy iba v tom prazdnom akvarku...
Obrázok používateľa
Maxx66
 
Príspevky: 29
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2007 01:14 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Norman » 29 Mar 2007 11:45 am

Maxx66: nejako som absolutne nepochopil co sa touto procedurou z vody ma odstranit.

Miro69: pohodlna recyklacia je mozna pouzitim iontomenicov.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Maxx66 » 29 Mar 2007 12:41 pm

Maxx66: nejako som absolutne nepochopil co sa touto procedurou z vody ma odstranit.

Zjednoduseny model beznej COV
Obrázok používateľa
Maxx66
 
Príspevky: 29
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2007 01:14 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod milop » 29 Mar 2007 12:48 pm

Tu je otázka , čo chápeš ako recyklacia
v chove ryb sa chapala takto :Recyklacia = opätovné použitie cez filtráciu a úpravu ale o toto ti asi nejde.
pre teba recyklacia - zabezpečiť taku úpravu odpadovej vody aby znovu vyhovovala použitiu - a to asi pri akvaristike bude problém, alebo drahšia zaležitosť ako výmena vody
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Norman » 29 Mar 2007 14:48 pm

Pri nutnosti pouzitia zachytavanej dazdovej vody kvoli studni ktora dava 50 stupnov tvrdu vodu (osobne si to ani neviem predstavit na co sa da taka voda vobec pouzit) je recyklacia akva vody jedna z moznosti. Urcite bude vyhodnejsie recyklovat vodu z akva ako upravovat - odsolovat tu zo studne.

Maxx66: myslim, ze tento zjednoduseny model by bez pridavania "vodarenskych bakterii" a precizneho merania nebol prilis efektivny a "bezpecny".

Jednoznacne by som robil v takomto pripade nepriamu vymenu vody cez iontomenic priamo obehom v akvariu.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Maxx66 » 29 Mar 2007 18:41 pm

Maxx66: myslim, ze tento zjednoduseny model by bez pridavania "vodarenskych bakterii" a precizneho merania nebol prilis efektivny a "bezpecny".

Pre Norman : Ak do tej pouzitej vody mladenec neprileje nejaku "chlevsku mrvu", pri beznom znecisteni, ktore ryby este zvladnu, pouzita voda neobsahuje tak vysoke hodnoty N latok aby ich prirodzena kultura nitrifikacnych bakterii, ktora sa vytvori v biomolitane, nesezrala bezozbytku. Rozmery filtracnej peny a prietoky medii (voda, vzduch) musia iste, ako si spravne poznamenal, byt predmetom mladikovho exaktneho skumania.... :-) peace
Obrázok používateľa
Maxx66
 
Príspevky: 29
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2007 01:14 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 29 Mar 2007 22:25 pm

Mne sa viac pozdáva použitie iontomeničov. Tá ČOV-ka je veľmi zdĺhavá.
Máte skúsenosti so selektívnymi iontomeničmi? Názov výrobca, predajca, cena, účinnosť v %?
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Norman » 30 Mar 2007 08:18 am

Miro69: najlacnejsie "komercne hotove" predava Gralla, su lacnejsi aj ako Cesky Aquar. Ja mam iontomenic Dennerle, 100% spokojnost s ucinkom, akkurat velkost je mi mala :( Zivice mam klasiku Kati Lewatit S100G + Ani Lewatit MP62. Momentalne cakam na selektivny NO3 iontomenic.

Keby si si to ale chcel spravit stylom DIY, tak to vyde podstatne lacnejsie, pretoze cez 60 % finalneho komercneho odsolovaca pohlcuje obal. Zivice su v podstate v cenach okolo 5-10 euro/liter.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 30 Mar 2007 21:16 pm

Ja mám anex: AMBERLITE IRN 78 a katex AMBERLITE IRN 77, ale nezistil som aká je ich kapacita. Na kolónu som zohnal hrubostenné valce z plexiskla. Priemer 12 cm a dĺžka 1m. Ešte som to nezostrojil, nakoľko uvažujem o selektívnom iontomeniči NO3.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Jirka Scobak » 30 Mar 2007 22:00 pm

Mam doma asi 130 rostlin, takze vodu z mych deseti akvarii "recykluji" vpodstate beze zbytku :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Norman » 31 Mar 2007 15:09 pm

Miro69: odkial si prosim zohnal tie valce a za kolko ? Mal by som vazny zaujem.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Miro69 » 31 Mar 2007 15:52 pm

Náhodou som ich objavil v bazáre. Kus po 260sk. Ak si dobre pamätám, tak také valce aj s prírubami sa používajú okrem iného aj v technológii mlynov na transport múky. Treba sa opýtať nejakého zásobovača, alebo skladníka. Tiež sa v mlynoch dajú zohnať rôzne triediace sitá výborné na plankton.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Recyklácia akváriovej vody.

Odoslaťod Yarrae » 12 Mar 2008 21:31 pm

Norman napísal:Miro69: najlacnejsie "komercne hotove" predava Gralla, su lacnejsi aj ako Cesky Aquar. Ja mam iontomenic Dennerle, 100% spokojnost s ucinkom, akkurat velkost je mi mala :( Zivice mam klasiku Kati Lewatit S100G + Ani Lewatit MP62. Momentalne cakam na selektivny NO3 iontomenic.

Keby si si to ale chcel spravit stylom DIY, tak to vyde podstatne lacnejsie, pretoze cez 60 % finalneho komercneho odsolovaca pohlcuje obal. Zivice su v podstate v cenach okolo 5-10 euro/liter.


Tak ked citam taketo prispevky, mam chut sa na celu akvaristiku vybodnut :)
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.