Morské akvarium



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Morské akvarium

Odoslaťod kristián » 10 Mar 2007 11:37 am

Chcel bi som sa opýtať ako sa treba starať o morské akvárium lebo ešte len začínam.
kristián
 
Príspevky: 20
Založený: 10 Mar 2007 10:41 am

Reklama

Re: Morské akvarium

Odoslaťod SoRex » 10 Mar 2007 12:02 pm

kristián napísal:Chcel bi som sa opýtať ako sa treba starať o morské akvárium lebo ešte len začínam.

Neber to, prosím, zle, ale podle Tvého dotazu soudím, že jsi akvarista začátečník. (Zkušený akvarista by se totiž na založení mořského akvária ptát nemusel.) Začínat hned mořským akváriem je nejlepší cesta ke zklamání a konci s akvaristikou jako takovou.
Moje rada je - začni normálním sladkovodním akváriem a až budeš mít pocit, že máš dostatečné zkušenosti, přejdi na "moře".
Mořská akvária vyžadují opravdu zkušeného akvaristu a nezanedbatelné náklady. A ty jsou přibližně o řád výš, než u sladkovodních akvárií.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Morské akvarium

Odoslaťod kristián » 10 Mar 2007 12:10 pm

Prepáč ale skúseností mám dosť.
kristián
 
Príspevky: 20
Založený: 10 Mar 2007 10:41 am

Re: Morské akvarium

Odoslaťod kristián » 10 Mar 2007 12:15 pm

Začínam s morským akváriom.
kristián
 
Príspevky: 20
Založený: 10 Mar 2007 10:41 am

Re: Morské akvarium

Odoslaťod SoRex » 10 Mar 2007 12:15 pm

kristián napísal:Prepáč ale skúseností mám dosť.

I Ty promiň, ale jsem přesvědčen, že zkušený akvarista nepoloží dotaz "Chcel bi som sa opýtať ako sa treba starať o morské akvárium..."
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Morské akvarium

Odoslaťod lukáš » 10 Mar 2007 13:55 pm

SoRex prosim nezavadzaj. Iste, predchadzajuce skusenosti so sladkou vodou su vhodne, ale dnes sa pri "troche" zakladnych znalosti da zacat s morom aj bez nich.
Kristian, nastuduj si
www.reef.sk
a ak ti ani potom nebude nieco jasne, svoje pripadne otazky poloz tam.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Morské akvarium

Odoslaťod SoRex » 10 Mar 2007 14:12 pm

Upřímně se omlouvám za svůj názor. Ostatně koresponduje i s informacemi z Lukášem uvedených stránek. Cituji:
"Bez znalostí alespoň základů, nelze dát návod na stavbu mořského akvária, které by následně z dlouhodobého hlediska fungovalo bezproblémově. Je to v tom, že ten návod by obsahoval všechny nutné podmínky a tak by akvárko vyšlo na těžký peníz."
Nevím, jaké má s mořským akváriem zkušenosti Lukáš - z jeho příspěvcích toho kmoc nevyplývá, ale já je mám. Špatné. A to opravdu nejsem začátečník a dopředu jsem nastudoval poměrně dost literatury i odkazů. Právě proto jsem se pozastavil nad kristiánovým dotazem a doporučil podle svého nejlepšího svědomí studium a zkušenosti.
Netušil jsem, že můj názor bude překážet :!:
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Morské akvarium

Odoslaťod lukáš » 10 Mar 2007 14:38 pm

Prekazalo mi konkretne toto:
SoRex napísal:Moje rada je - začni normálním sladkovodním akváriem a až budeš mít pocit, že máš dostatečné zkušenosti, přejdi na "moře".
Mořská akvária vyžadují opravdu zkušeného akvaristu a nezanedbatelné náklady. A ty jsou přibližně o řád výš, než u sladkovodních akvárií.

1.Preco by mal zacinat so sladkovodnym, ked chce morske? Starostlivost o jednoduche morske akvarium a o sladkovodne AQ je pri pochopeni zakladnych rozdielov vo fungovani tychto systemov zhruba rovnako narocna (ak sa nebavime o uhorkovej flasi s gupkami, ale o klasickom, pekne zariadenom sladkovodnom AQ).
2.Ceny pekneho sladkovodneho AQ (holandsky typ nadrzi) a jednoduchych mensich morskych nadrzi (nenarocne ryby a bezstavovce) su porovnatelne (jednorazovou investiciou navyse je len r. osmoza, priebezne zase sol a pripadne specialne filtracne materialy). Rozdiel je v cenach zivocichov, ale kto chova napr. diskusy alebo Loricariidae, ten ani v cene velky rozdiel nepociti.
Nechcel som na teba takto slovne zautocit, len sa mi nepozdaval ten styl, akym si mu jednoznacne dal najavo, nech o morskom AQ ani nesniva. Ostatne veci, ako i to, kolko mam a nemam skusenosti je uz na uvedenej stranke dost detailne popisane. V ziadnom pripade nechcem tvrdit, ze zacinat s morskym akvariom (alebo trebars aj sladkovodnym) je lahke, iba to, ze to moze zvladnut aj dostatocne zodpovedny zaciatocnik.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Morské akvarium

Odoslaťod Roman » 10 Mar 2007 14:45 pm

ja len pridám jednu gramatickú poznámku:

lukáš chcel povedať " Sorex nezavádzaj" v zmysle "nezaváděj" a nie "nepřekážej" .....diakritika niekedy robí rozdiely
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Morské akvarium

Odoslaťod Roman » 10 Mar 2007 14:51 pm

no a teraz k veci (a bez diakritiky):

- navody na zalozenie a udrzbu sme v tejto sekcii uz minimalne 2x presli a a reefe ich riesime stale, takze nez to pisat nanovo, radsej Ta poprosim preluskat uvedene zdroje. Zaberie Ti to 2-3 vecery, a ked ti potom nieco nebude jasne , mozes sa kludne spytat na konkretne veci, radi Ti odpovieme

- skusenosti zo sladkej akvaristiky su plus, hlavne taky clovek uz ma zakladne informacie o fungovani akvaria a more zvladne rychlejsie , netreba mu polopate vysvetlovat co je to kolobeh dusiku, nitrifikacia a co je to pH....ale inteligentny jedinec do toho moze skocit rovno, ak je ochotny prijat dobre rady a ma dostatok trpezlivosti
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.