Odchov terčovcov - poraďte!



Všetko okolo akvarijných rýb

Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 10 Mar 2007 00:15 am



Zdravím všetkých akvamaniakov !

Dnes sa mi prvý raz vytreli moji fešáci v 600- vke.Spoločne chránia a ovievajú ikry už asi od obeda( presne neviem , bol som v práci) a vzorne sa pri tejto činnosti aj striedajú.
Na odchov už je nachystané samostatné akvárko , voda z osmózy málinko poriedená klasickou a 1/3 doliata zo 600- vky.
Plánujem ich zajtra preloviť a tu sa vynára otázka - AKO?? aby sa neľakli a nepochutili si na drobcoch.
Druhá vec , kedy začnú mladé prijímať kožný sekrét a dokedy a kedy asi treba začať so žiabronôžkou?
Za každú i malú radu týkajúcu sa tejto témy ďakujem.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod mig07 » 10 Mar 2007 01:34 am

gratulujem :D
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 10 Mar 2007 13:28 pm

Ďakujem za rady, veľmi mi pomohli!!
Vidím , že tento druh dialógu týkajúci sa terčovcov je ešte viac držaný v súkromí chovateľov ako témy o druhoch kŕmení pre tieto ryby.
Teraz viem , že sa sem na stránku už o radu k terčovcom neobrátim.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod Macadlo » 10 Mar 2007 13:53 pm

Co takto skusit vydrzat trochu - je sobota takze tu moc ludi nieje
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod snake » 10 Mar 2007 16:58 pm

Urcite by som ich nedoporucoval prekladat a cokolvek s nimi robit..Garantujem ti 99%ny neuspech..Voda pozadovanej kvality uz mala byt pri vytere a par mal byt v samotnej nadrzi..Podla kvality vody je mozne, ze sa vyliahnu aj v spolocenskom akva a dokonca sa aj rozplavaju, ale celkovy uspech nie je zaruceny..Mozez byt vsak rad, ze mas chovny par, ktory je ochotny sa triet..Doporucoval by som ti nechat to teraz na osud a do buducna im pripravit samotnu treciu nadrz..
O velkosti nadrze, kvalite vody a o vsetkych podrobnostiach sa najviac dozvies na www.discus.cz
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod Kubo » 10 Mar 2007 21:03 pm

Ked ich prelovis nemaju sancu sa starat dalej o tie ikry.Si budes musiet pockat na druhu varku.Mlade pozieraju sekret rodicov hned po rozplavani asi 5-7dni ale artemiu by si mal uz davat tak po 3-5dni aby postupne presli na tuto stravu. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod skizuzka » 12 Mar 2007 08:14 am

janko mne sa urobili uz tri pary takze mam pravidelne od nejakeho paru ikry asi kazde dva dni,najviac sa im lubi pozadie. Nuz podla mojich skusenosti pokial mas obycajnu vodu v tvojej 600ke tak ikri mas uz davno splesnivene, uz na druhy den ti zacali plesniviet.
Ak chces mlade prelov ten par do akvaria s makkou vodou nech sa ti tam vytru.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod dodek » 13 Mar 2007 23:04 pm

Janko, pravdu mas v tom, ze na tomto fore je len par ludi co odpise na temu tercovce.Par x som sa aj ja pytal, ale odpovede sa daju spocitat na jednej ruke.
Je to skoda, kazdy si to uchovava ako obrovse tajomstvo,ale kazdy raz zacinal.Ja som sa obratil na bratov Cechov a ver,ze su ochotnejsi.Najdi si cas a hladaj na nete.Ja som robil to iste a vela som sa z ceskych stranok dozvedel.Hlavne priame odpovede na konkretne otazky.Z vlastnej skusenosti aj ked je zatial v zaciatkoch Ti mozem poradit pre odchov- samostatne akva.
Disky sa mi v spol. akva pravidelne vytierali,ale nedokazal som udrzat potrebnu kvalitu H2O na odchov.Takze som sa na.... a odlovil par do samost. akva.
A vyslo to.Ver tomu, ze som pri tom akva aj spal a padajuce ikry dvihal ocami za rodicov.
Vsetko dobre dopadlo a teraz plavaju uz 1 mesacny chlapici / mozno aj slecny/ v samostatnom akva.Sekret nastatie rodicia nahodili.Mlade sa pasli radost pozerat.Ja so artemiu zacal pridavat az po11 dni.Mohol som aj skor.Po 14 dnoch som mlade odlovil a zatial sa im dari.

Prajem Ti vela stastia.Ked si sa rozhodol pre taketo krasne kusky-
cert by bol v tom, aby si to nedokazal.
Obrázok používateľa
dodek
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Okt 2006 13:25 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 14 Mar 2007 02:39 am

Vďaka dodek, v podstate som sa i tak zariadil, viacmenej informácii som čerpal z CZ stránok , slovač je už asi taká.
Bo to prvý výter, H2O v pohode, a ak sa nemýlim stále je šanca , že voľačo prežije.

šav
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 13 Apr 2007 09:23 am

Nechcem zakladať novú tému aby hneď nezožrali, ale otázka sa týka periodity kladenia ikier u terčovcov.
Teraz kládli ikry 3x za sebou, doplatil som na prvotné chyby, teraz sa mi však prestali sfarbovať ako pri trení, tak ma zaujíma kedy sa obdobie trenia opäť vráti?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod madis » 13 Apr 2007 10:12 am

Terčovce nemajú žiadnu periodu kladenia ikier. Je to individualne.. ak su v nevhodnej vode a z ikier nic nie je aj kazde 4 dni. Ale mal som aj ryby co sa vytreli 2 x za zivot.. Dokonca si myslim ze to nie je ani velmi zavisle od podmienok ako je o nich postarane. Vytieraju sa aj chore a nie pekne ryby a opacne.. tie naj nie a nie... ale v zasade.. kvalitnym krmenim a podmienkami sa vo vacsine da "navodit" stav ze uz to nemozu vydrzat a vytru sa.

A ked som si precital uvod tejto temy..
Nikoho nemoze bavit opakovat predsa vseobecne známe informacie. Najprv si skuste vseobecne informacie pohladat sami a necakat ze sa niekto bude ponahlat opisovat to iste dokola... A na konkretnu otazku iste kazdy skor odpovie. Nie tajomstva.. ale skor by som to videl ako vlastnu pohodlnost.
Obrázok používateľa
madis
 
Príspevky: 28
Obrázky: 16
Založený: 23 Júl 2005 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 13 Apr 2007 14:27 pm

Ďakujem , toto bola odpoveď na jasnú otázku, podmienky majú u mňa , myslím si, až na deteily ideálne, inak by im tak nechutilo, neprosperovali by , a ani by neboli tak úžasne sfarbené ako sú stále.
U mňa sú stále spokojnejšie.
Nemám pocit, že by tu bolo nejako podrobne rozpisované čo a ako s terčovcami, otvoril som tému o príprave krmenia pre terčovcov a pozrite sa tam koľko príspevkov od chovateľov tam je, myslím že iba vy a jeden pán zo stredu Slovenska.
A o tej všeobecnej známosti týchto informácií by som si dovolil pochybovať, čo si nenájdem na českých stránkach , tu určite nie, tým Vás chovateľov nechcem nijako urážať, dúfam , že je to normálna diskusia bez emócií.
Za to že sa Vám v chove týchto rýb darí , mám k Vami odvedenej práci úctu, iba som proste naznačil vo viacerých príspevkoch , že si osobne myslím, že informácie , týkajúce sa všeobecne chovu terčovcov a ich rozširovanie pre masy , nie je veľmi populárne.
Chápem to, ale skôr či neskôr sa to všetko na web dostane, takže si nemyslím , že je čo tajiť.
A čo je pre Vás všeobecne známe (chovateľov) je z 60% neznáme, hlavne podrobnosti, to bolo myslené ako tajomstvá.

A všetci vieme ako to vo vyhľadávači funguje , zadate terčovce a vyskočí 120 tém, asi budem musieť popracovať na vyhľadávači.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod dodek » 13 Apr 2007 15:45 pm

Ahoj, este si sa nevzdal?
Tema tercovce asi nieje zaujimava, aby niekto odpovedal.Ja Ti odpoviem len na zaklade mojich malych skusenosti.Moje pary sa vytieraju zatial s pravidelnostou kazdy tyzden.Mam ich od sept. a pokial boli v spol. akva mlad aj dochovali,ale akonahle sa snazila rozplavat pozrali ju ostatne ryby.Takze som ich odlovil a su v samostatnych akva.Odvtedy ako som Ti odpisoval uz vychovavaju 3 seriu ikier.Mladym sa zatial dari.Vytieraju sa mi hlavne po vymene H2O.Vodu mam z prirod. zdroja.Vacsinou davam o 1 az 2 stup. chladnejsiu.Evokuje to v nich obdobie dazdov.
Mne vsak vrasky robi , ze po tyzdni vodenia mladych vzdy nastavaju nezhody paru, zacinaju do seba stuchat a prerasta to bitiek.Takze mlade odlovim a krmim ziabronozkou.
Fotka je super a par taktiez.
ahoj a vela zdaru.
Obrázok používateľa
dodek
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Okt 2006 13:25 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 16 Apr 2007 14:12 pm

teraz sa moji herci znova chystali na trenie, tak som ich odlovil do dam. nádrže, a oni sa tvárili, že sa nič nedeje.
Pred odlovením presne rovnaké signály k treniu ako predtým, odlovím samostatne a nič.Aj bola kvalitná voda, aj teplota aj rastlina na ktorú predtým kládli ikry a nejavili absolútne snahu.Po dvoch dňoch ztakmer bez pohybu som ich vrátil a šup už zasa nacvičujú.
Budem ich musieť preloviť až po nakladení??
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod skizuzka » 16 Apr 2007 14:35 pm

po nakladeni by som neprelovila, neviem janko ako by to dopadlo s ikrami kebyze ich prenasas do ineho akva a predpokladam ze by sa o ne nestarali. Skus ich nechat v akvariu o samote dlhsie.
Mne sa vytieraju zhruba kazdy tyzden,a momentalne mam takych drzich samcov ze par ich nevie odohnat, resp. par ked sa vytiera dalsi traja samci su pri nich v totalnej blizkosti a robia signali na samicu trasenie a pod,pripada mi to ako keby sa o nu bili styria samci. Par ich nevie odohnat taki su drzi. Takze z dialky ked na nich pozeram vyzera to ako klbo 6-7 tercovcov po kope. Najviac kladu na pozadie,ale mam tvrdu takze ikri splesniveju alebo nejaki darmozraci ich vzdy pozeru.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 18 Apr 2007 08:12 am

skizuzka napísal:po nakladeni by som neprelovila, neviem janko ako by to dopadlo s ikrami kebyze ich prenasas do ineho akva a predpokladam ze by sa o ne nestarali. Skus ich nechat v akvariu o samote dlhsie.
Mne sa vytieraju zhruba kazdy tyzden,a momentalne mam takych drzich samcov ze par ich nevie odohnat, resp. par ked sa vytiera dalsi traja samci su pri nich v totalnej blizkosti a robia signali na samicu trasenie a pod,pripada mi to ako keby sa o nu bili styria samci. Par ich nevie odohnat taki su drzi. Takze z dialky ked na nich pozeram vyzera to ako klbo 6-7 tercovcov po kope. Najviac kladu na pozadie,ale mam tvrdu takze ikri splesniveju alebo nejaki darmozraci ich vzdy pozeru.


Nepremýšľaš o RO, možno by sa ti vyplatila?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod skizuzka » 18 Apr 2007 10:10 am

rozmyslala som janko ze si ju kupim, ale musela by som zohnat aj aspon dalsie dve akvaria a potom stale malym menit vodu,liahnut artemiu, a potom zhanat niekoho kto to kupi ...a dalsie veci s tym spojene, mozno raz ked bude viac casu. Ani neviem kde by som dala dalsie akvarka.Ale ako uz viem je tu par pramenou s makkou vodou pri LV, mozno pojdem daku nabrat niekedy ked bude cas.

ked sa tebe podari par fesakov odchovat a ja zo 3-4 predam aby sa mi uvolnilo miesto tak pridem k tebe kupit.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 20 Apr 2007 10:02 am

skizuzka napísal:ked sa tebe podari par fesakov odchovat a ja zo 3-4 predam aby sa mi uvolnilo miesto tak pridem k tebe kupit.


Rozhodne neplánujem robiť terčovce na nejaký suprebiznis, je to o tom dokázať to , odchovať a vychovať, potom je to na dohode, skôr predpokladám minimálne ceny alebo postupná výmena za iné pekné druhy či
rastlinstvo na úrovni.

Nemám čas sa stým prplať celé dni a starať sa o tisícovku mladých.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod skizuzka » 20 Apr 2007 12:13 pm

suhlasim s tvojim nazorom, to by sme museli byt bez prace aby sme male stihali krmit. Potom nezabudni poslat ss ked budes mat prve mlade na svete.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 20 Apr 2007 22:58 pm

skizuzka napísal:suhlasim s tvojim nazorom, to by sme museli byt bez prace aby sme male stihali krmit. Potom nezabudni poslat ss ked budes mat prve mlade na svete.


jasné, som trpezlivý v tomto smere ako nikdy predtým v živote, až sa mi to podarí pošlem ss aj foto a aj ti podarujem ako prezent fajaký kúsok, sľub.

Iba ma trochu zaráža, že voda z RO má až 7,5- 7,8 pH, to som bol nemilo prekvapený, predpokladal som ďaleko nižšie hodnoty, ale čo už , človek sa učí celý život na to , aby to všetko nakoniec zabudol, nie?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 22 Máj 2007 13:09 pm

Zdravím všetkých skalných , mám pozitívnu správu, tak sa to podarilo!!
Dnes, resp. včera večer sa vyliahlo po 8 týždňoch a osmich neúspešných treniach asi 15 maličkých terčovcov z celkového počtu asi 70 ikier,dnes ráno ich rodičia starostlivo chránili, a to všetko prebehlo v 600 l akva spolu za prítomnosti 2 ďaľších terčovcov , však oveľa menších.
Verím , že sa mi podarí aspoň pár kúskov dochovať do veľkosti terčovca.
Ak bude mlaď maličko väčšia dám aj foto, dnes to nemá cenu, foták nemá také zaostrenie, aspoň môj nie.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod janko » 29 Máj 2007 21:11 pm

včera som moj chovný pár preložil do samostatného akva ,rovnaká voda, teplota, všetky podmienky až na dno , to je bez substrátu, a znova rovnaký problém , zostali malátne, bez záujmu o stravu, myslíte, že mám vyčkať aby sa osmelili, alebo čo??
nerád by som , aby mi tým preložením nejako utrpeli, viem , že ak ich vrátim do spol. akva , budú v pohode, ale tam mladé meodchovám, tak raďte, dakujem za každý názor
janko
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod arowana » 29 Máj 2007 21:37 pm

Skús ich vyprovokovať výmenou šerstvej mäkkej vody, ale aspoň o 2 °C nižšou teplotou a až potom ju dvihni na normál.
Poväčšine to zvykne zabrať.
S terčovcami je niekedy trochu problém, ale keď prídeš na ich muchy , potom už to zvykne byť v poriadku. Každá populácia zvykne mať svoje negatíva a potrebuje rozdielne podmienky. Takže ostáva z počiatku len trpezlivosť a experimentovanie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Odchov terčovcov - poraďte!

Odoslaťod discus-vk » 29 Máj 2007 22:08 pm

arowana ma uplnu pravdu a hlavne s tou trpezlivostou,mal som pare ktore sa po preloženi do vytieračky, dva tyždne nenažrali,nie ešte aby sa treli ale zas aj pare,ktore sa vytreli ešte v ten den. Takže nič sa s tym neda spravit,len byt trpezlivy a dopriat im čas. :wink:
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 4 hostí.