Praktické využitie Sava v akvarisitke



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 00:38 am

Praktické využitie Sava v akvarisitke

Mam v plane tymto sposobom vratit "zivot" bielemu piesku,ktory sa po case zariasil a ta riasa nejde nijak dolu ani vyvaranim :(
moja otazka znie....mozu nastat nejake komplikacie ked takyto piesok vratim naspat do akva???samozrejme,ze ho poriadne vyplachnem atd.,ale predsa ten piesok ma nejaku porovitu strukturu,ale zase na druhej strane som cital,ze sa takto dokonca dezinfikuju rastliny.
Za odpoved vopred dakujem 8)

edit:temu som premenoval pre lespie vyuzitie tohoto fora z "Vybielenie" zariaseného piesku Savom?!" na "Praktické využitie Sava v akvarisitke"
Naposledy upravil STH dňa 13 Mar 2007 01:01 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: "Vybielenie" zariaseného piesku Savom?!

Odoslaťod lukáš » 13 Mar 2007 00:39 am

Za predpokladu nasledneho preplachnutia nehrozi nic zle.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: "Vybielenie" zariaseného piesku Savom?!

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 00:47 am

v tom akva mam krevetky,preto sa toho obavam,ten piesok tam tvori ak sa tak da povedat hlavny dekoracny motiv..inac by ma to ani netrapilo....
viem,ze niektore kyseliny ked sa zrieda tak su uplne neskodne,len sa proste chcem uistit.
v podstate mi nejde len o piesok,ale to savo ma podla mna aj ine vyuzitie ako napriklad dezifenkcia sietok a inych pomocok...nikdy som si nad tym nelamal hlavu,ale v poslednom case ked mi akvaria pripudaju,tak zistujem ako lahko sa daju vsetky akvaria nainfikovat pri slabej hygiene :(
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod skala » 13 Mar 2007 01:44 am

nemusis sa nicoho obavat, ak to spravis dobre. na tvojom mieste by som ho nechal 1 den vypachnut - chlor proste unikne. Take dno bude ale dezifinkovane - bude zrejme ciastocne az uplne sterilne, takze by som ho trochu zahumusil - trebars z filtra
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 01:54 am

myslim,ze v mojom pripade to nebude az tak dolezite,pretoze tam mam aj strk,ktory premyvat nebudem,cize tam bude bakterii dost,popripade preperiem len vrchnu cast toho piesku :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod Katarinka » 13 Mar 2007 15:20 pm

Ja SAVO pouzivam uplne bezne. Pacia sa mi biele kamene, bez rias, takze ich pravidelne vykupem v SAVE, riadne oplachnem a za hodinku su uz zase biele v akva. Len riadne oplachnut a nechat vyprchat.
Rovnako v roztoku SAVO:voda 1:20 "kupem" Anubiasy, aby som sa z nich zbavila ciernej stetinkovej riasy, ktora sa mi na nich drzi. Ale max. na 3 minutky a riadne vyplachnut. Jasne, ze to nerobim kazdy den.
SAVOM tiez vyplachujem raz za cas aj hadice, ktorymi napustam a vypustam vodu.
Mam pocit, ze SAVO je moj dobry pomocnik. Bohuzial, sa bez neho neviem zaobist, kedze uz rok bojujem so stienckovo riasou :(
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod laci » 13 Mar 2007 15:36 pm

Katarinka napísal:Rovnako v roztoku SAVO:voda 1:20 "kupem" Anubiasy, aby som sa z nich zbavila ciernej stetinkovej riasy, ktora sa mi na nich drzi. Ale max. na 3 minutky a riadne vyplachnut. Jasne, ze to nerobim kazdy den.


Hmmm, tak to vyskúšam. Mám tiež anubiasy, ktoré sú pokryté riasou a "prísavníky" s tým nič nerobia.

A čo sa týka sava, tak po riadnom opláchnutí by nemal byť problém. Preferoval by som prepláchnutie v prúde vody pred vyprchávaním teda napustiť vedro so štrkom vodou , zliať a niekoľkokrát to zopakovať.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod arowana » 13 Mar 2007 16:08 pm

STH napísal:myslim,ze v mojom pripade to nebude az tak dolezite,pretoze tam mam aj strk,ktory premyvat nebudem,cize tam bude bakterii dost,popripade preperiem len vrchnu cast toho piesku :)


Lepšie spravíš, ak piesok preperieš komletne, lebo Savo ti v ňom aj tak zabije všetko živé a pokial ho nepreperieš, dôjde po napustení akva k hnilobnému rozkladu sedimentov v ňom. Mám to z vlastnej skúsenosti.
Na riasu ho používam aj ja v pomere 20 ml/ 20 litrov H2O. Ani po celodennom kúpeli som nepozoroval nejaké brutálne poškodenie rastlín. Rovnako v ňom dezinfikujem rastliny pred umiestnením do vytieračiek, v koncentrácii 10 ml/50 litrov H2O.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod strbino » 13 Mar 2007 16:10 pm

hm, tak to asi oplachnem moj anubias :o
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod skala » 13 Mar 2007 16:15 pm

ja takisto prepieram strk kompletne. vo velkom primalexovom kibli a silno pustenou sprchou. funguje to dobre, len to chce pracu. SAVO tiez pouzivam casto
Naposledy upravil skala dňa 13 Mar 2007 16:18 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod laci » 13 Mar 2007 16:16 pm

arowana napísal:Na riasu ho používam aj ja v pomere 20 ml/ 20 litrov H2O. Ani po celodennom kúpeli som nepozoroval nejaké brutálne poškodenie rastlín.


U kamaráta majú anubiasy až čierne listy od rias. Pomôže savo aj na toto?
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod skala » 13 Mar 2007 16:19 pm

pomoze laci. ak ju (stetinku) kamos nezotrie, ostane vyblednuta, a po cca 3-5 dnoch sa ta mrtva riasa rozlozi / zmizne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod laci » 13 Mar 2007 16:34 pm

Ď., tak mu to dnes pri pifku predostriem. :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod Maxx66 » 13 Mar 2007 22:53 pm

Chlornan sodny (co vlastne SAVO a podobne komercne pripravky z 5% su) sa po zreagovani s kyselinami (aj vsetky organicke latky maju nizsie pH) rychlo rozklada na obycajnu sol NaCl, trochu chloru a vodu. Jeho koncentracia tym po ca 15 minutach v roztoku rychlo klesa. Hlavne davajte pozor na obsah pridavnych chemikalii, ako bielidla, neionizovane tenzidy, saponaty... SAVO pouzivat zasadne bez tychto prisad, t.j. s cervenym vrchnakom ( urcene na dezinfekciu vody v studniach mimo ineho...) V skusenych rukach je tato chemikalia v akvaristike vynikajuci pomocnik.
Naposledy upravil Maxx66 dňa 18 Mar 2007 20:36 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Maxx66
 
Príspevky: 29
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2007 01:14 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod katie-h » 15 Mar 2007 13:34 pm

katarinka: Rovnako v roztoku SAVO:voda 1:20 "kupem" Anubiasy, aby som sa z nich zbavila ciernej stetinkovej riasy, ktora sa mi na nich drzi. Ale max. na 3 minutky a riadne vyplachnut. Jasne, ze to nerobim kazdy den.

nechapem, ze ti nezacnu odumierat. ja som preplachovala valisnerku 1min a po jednom dni mi odhnila. s limnofilami to radsej neriskujem vobec. ta potvora stetinata riasa sa aj tak vzdy niekde objavi. takze s tym savom na rastliny opatrne. savo je riadny zabijak
katie-h
 
Príspevky: 10
Obrázky: 4
Založený: 28 Feb 2007 14:17 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod Katarinka » 15 Mar 2007 13:39 pm

Mas pravdu. Tiez si to SAVO netrufnem dat na hocico. Ale Anubias baterry, vs. nana to v pohode raz za cas zvladne.
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod jozino » 18 Mar 2007 17:10 pm

skala napísal:pomoze laci. ak ju (stetinku) kamos nezotrie, ostane vyblednuta, a po cca 3-5 dnoch sa ta mrtva riasa rozlozi / zmizne


Skusil som to na anubiasoch...je to super, len nemoze sa stat, ze ked mi na to hned po vykupani v save a po oplachnuti sprchou sadnu sae, ze by sa mohli otravit? nie vsetky zbytky rias sa vzdy daju dokonale zmyt..anubiasy su v pohode, necham ich par dni "oddychnut" v kybli, ale teraz planujem takto zreparovat cryptocoryne crispatula a neviem, ci by to v kybli vydrzala...a neviem,ci vobec aj vydrzi savove kupele :)
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod skala » 18 Mar 2007 19:42 pm

jozine, chlor vyprcha, takze nechaj ho anubias/rastliny vypachnut, ak mas respekt. Ja to tak robim zo strkom. Anubias by mal vydrzat 1:20 4 minuty. Croptocorynu by som tipol na 3 a nieco ako limnophila aquatica na 2 minuty
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod petra » 14 Apr 2007 09:52 am

aká je pravdepodobnost, ze ked vyperiem strk v save pripadne anubia, ze sa zbavim slimakov? mozem v save nechaj aj drevo vymocit? (myslim ze nie, lebo asi by to savo nasiaklo) ako uplny zaciatocnik som o tomto citala prvy krat a celkom ma to zaujalo. :idea:
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod atiles » 14 Apr 2007 11:08 am

petra napísal:aká je pravdepodobnost, ze ked vyperiem strk v save pripadne anubia, ze sa zbavim slimakov? mozem v save nechaj aj drevo vymocit? (myslim ze nie, lebo asi by to savo nasiaklo) ako uplny zaciatocnik som o tomto citala prvy krat a celkom ma to zaujalo. :idea:

nesavuj, radšej tam strč nejaký kúsok mrkvy alebo inej zeleniny (zistíš na čom šlapú), slimáky sa na ňu vrhnú a môžeš ich odstrániť. keď to zopákneš viac krát :wink: nezbavíš sa ich síce natrvalo ale radikálne znížiš ich počet na prijateľnú úroveň.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod jozino » 14 Apr 2007 19:00 pm

ja som "vykupal" anubiasy aj kryptokoryny v save podla Skalovho navodu a je to super..riasy uplne vybledli a casom sa rozpadli a stratili...savo som vyuzil aj na slziaci koren, to bolo este vlani v lete. nechal som ho potom asi tyzden mocit vo vode a doteraz je v pohode v akvarku :) dnes som klcoval v zahrade staru jablon a broskynu...hmm mam nadherne nove korene..uz su v sude v zahrade a prejdu aj savovou kurou a na jesen budu v akva :)

to atiles: som sa takymto pravidelnym vylovom slimakov na spareny salat uplne zbavil kotuliek..zostali len vezovky v strku a tie mi nevadia :)
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod petra » 15 Apr 2007 09:16 am

Ok, skusim, na mrkvu mi nesli, ked tak na salat, ale to len v pripade, ze ho nestihli zozrat prisavniky :D
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod Zemepán » 15 Apr 2007 10:38 am

Bude to asi primitivna otazka, ale aky druh SAVA na kupel pouzivate? Je ich viac druhov a preto sa pytam aby som si nenarobil viac skody ako uzitku.
Obrázok používateľa
Zemepán
 
Príspevky: 73
Obrázky: 8
Založený: 12 Aug 2006 10:09 am
Bydlisko: Nitra

Re: Praktické využitie Sava v akvarisitke

Odoslaťod snake » 15 Apr 2007 12:00 pm

Hore to uz bolo spomenute..Jedna sa o to najzakladnejsie obycajne savo, ktore sme tu mali uz za komancov.Myslim, ze teraz ma cerveny vrchnacik a zltu flasu..Je na nom napisane /okrem ineho/, ze sa moze pouzit na dezinfekciu studni a pitnej vody..Pozor na rozne WC gely a aromatizovane vyrobky oznacene napisom SAVO.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.