rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 13 Mar 2007 21:59 pm

mil0s napísal:najlepsie je kupit si male akvarko take 10 litrove priblizne 100SK a este dokupit porodnicku. porodnicku zavesis do toho akvarka a das do nej "tehotnu" gupku. asi tolko. a ked nemas prachy na zainvestovanie pozhanaj si nejake korene alebo daco take kde su malicke strbinky a kde sa mlade mozu skryt ale velke sa nedostanu.
milos si to ti moj sused???
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Reklama

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 13 Mar 2007 22:17 pm

da sa to vyriesit tim ze prezeram potravou ryby a nebudu mat chut na male gupky??? :D
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod SoRex » 13 Mar 2007 22:38 pm

skala napísal:dokonca mam dojem, ze nalevnik ma nejaky iny pozitivny vplyv na cele akvarium

Mohl bys to rozvést? To by mohlo být zajímavé pro opravdu drobné živorodky. Zatím jsem nálevníka nezkoušel, protože mi přijde (jak píše laci) příliš malý na nějaké efektivní krmení. Jaký pozitivní vliv pozoruješ?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod skala » 14 Mar 2007 00:24 am

nuz sorex, su to len dojmy - snad sa jeho nejaka cast neskonzumuje a potom tvori zdroj potravy kdesi v hustine rastlin. ale to dolezitejsie je snad to, ze mam dojem, ze 1. likviduje jednobunkove riasy a snad aj nejako inak posobi na vodu, mozno biochemicky.
ono, zda sa mi, ze ak mam akvarium, ktore je trochu spinavsie a odlejem z neho cca 3 litre vody (z 30 litroveho) a dam donho 3 litre nalevnika, ze sa vycisti. neviem ci nejako lepsie potom prebieha rozklad, ci samotny nalevnik nieco rozlozi. je to samozrejme vtedy, ak je nalevnika kopec
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 14 Mar 2007 12:40 pm

Janska napísal:@lunimus
Aké veľké máš tie závesné "krabičky" ?


Tie porodnicky su velkostou podla toho, kolko materialu som mal prave v case, kedy hrozilo akutne riziko porodu ryby, ktoru som chcel odchovat v case, ked ostatne porodnicky boli plne :)
Trochu zlozito napisane, ale chcel som tym povedat, ze na velkosti az tak nezalezi.
Dolezite je mysliet na to, ze rybky potrebuju mat nejaky priestor, kym odrastu tak, aby som ich mohol pustit k vacsim. Porodnicku, ktoru sa chystam v blizkom case urobit (skusim aj zdokumentovat priebeh, ked sa do toho pustim) bude z umelohmotnej rurky - najtensia, aku som v hornbachu nasiel (1m/30,-Sk), z nej si narezem kusky 4x20 cm a 8x12cm (nutne 2 tycky). Zo zvaracieho drotu si robim spojky (tvar L s nozickami 2-3cm), aby mi krabikca lepsie drzala (nieje dolezity - drzi to aj bez toho, ale lepenie je jednoduchsie) a silikonom polepim + utesnim dierky, aby sa z medi nedostavalo nic do vody.
potom zo sietky proti hmyzu urobim jednoduchy obal a porodnicka je hotova.
Potom este mozem spravit prepazku (dostku) so stranami 12x12cm, pripadne presne podla vnutornej strany porodnicky, ale robim ju o kusok vacsiu, pretoze steny zvyknu byt dost volne a rybam nevadi, ak je tato prepazka umiestnena sikmo. Sikmym ulozenim sa da vlozit v podstate napevno. Ram tejto platne vznika rovnako ako ked vyrabam samotnu porodnicku, ale na jej vypln nouzivam sklolaminatovu sietku, ktora sa pouziva v stavebnictve pod omietku. Ma velkost oka cca 5mm a rybky tade preplavaju v pohode a su v bezpeci pred matkou ;)

gramofon1005 napísal:da sa to vyriesit tim ze prezeram potravou ryby a nebudu mat chut na male gupky???

Neda ... musel by si stat nad akvarkom 24 hod denne a sypat a sypat a sypat ... vzdy tolko, kolko by zozrali. Okrem toho ryby tiez niesu sproste.
Ved ak aj tebe (resp. mne urcite :)) da niekto vedla seba na tanier misu zemiakov a misu s grilovanym bravcovym kolenom ... hadaj, co zmizne prve?
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 14 Mar 2007 15:20 pm

a velke mnozstvo rastlin a menej ryb v akva by asi pomohlo????
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 14 Mar 2007 15:27 pm

menej ryb menej zozerie ... to je sice fakt ... ale mlade sa ti nenarodia v priebehu 5 minut vsetkych napr 80 kuskov ... moje samice rodia bezne aj 3 -5 hodin ... a to je taky casovy rozptyl, ze to ryby stihnu pozrat ...
Cim hustejsie akva a cim viac skrysi, tym samozrejme vacsia sanca ... Ale ako som uz niekde pisal, mam celu zadnu stenu z lamaneho lavoveho kamena, cim vzniklo 1.000.000 jaskyniek. Okrem toho je v nadrzi kopec rastlin a inych ukrytov ... napriek tomu mi obcas prezije minimum stastnych 2-3 max 5 z vrhu.
Nedavno mi 3 dni po sebe kazdy den vrhli 3 samice, ktore davaju bezne okolo 75-80 ... v akva prezilo 7 rybiek ... ostatne zozrate
Fakt by si musel mat super skryse a samica by musela rodit v super skrysi ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 14 Mar 2007 15:34 pm

skade sa da zohnat lavovy kamen??? som doma urobil skrysu s kory uvidim ci pomoze....
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 15 Mar 2007 09:17 am

Ja som kupil labovy kamen v Hornbachu. Kupoval som co najvacsie sutre, ktore som si na radost mojej manzelky doma potom nastiepal na kusky ake som potreboval ... takto ma to vyslo mozno aj o polovicu lacnejsie.
Polepil som to cele silikonom a prilepil som to aj o zadnu stenu akva, co som neskor zistil, ze nebolo prave najvhodnejsie. Vzdy ked nahodou skape nejaka rybka, tak si to zmysli vzdy na tom najnedostupnejsom mieste. Tiez sa odtial dost tazko dostava detrit.
Na druhej strane mam ale peknu zadnu stenu, ktora poskytuje mnozstvo ukrytov.
Inac pri lavovom kameni je este jedna nevyhoda a sice, ze ma dost drsny povrch, v ktorom sa tvoria riasy a tazko sa to cisti. Pomaha vsak osadit viac prisavnickov a ked nieco nezvladaju, tak zubna kefka to zvladne.
Na druhu stranu taka jemna vlajuca riasa o dlzke 2-3mm tam vyzera dost prirodzene a vyzera to, ako keby som to tak planoval :)

Inac lavovy kamen je sice pekny, ale nabuduce skusim nieco ine. Myslim si, ze este lacnejsie a tiez pekne by mohlo byt urobit pozadie z obycajneho kamena
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod laci » 15 Mar 2007 09:27 am

Skús si dať do nádrže jávsky mach. Mám ho pri živorodkách a množia sa mi vďaka nemu aj samé. Mám ho cca 3 až 5 litrov podľa toho ako dorastá. Gupky mám v nádrži s rakom. Nie je tam žiadna rastlina ale niekoľko úkrytov a množia sa ako myši.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 15 Mar 2007 15:03 pm

diki za rady....nevie dakto napisat najlepsie podmienky pre nalevnikov????
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 15 Mar 2007 15:09 pm

Ale javsky mach sa neoplati davat do malych akvarii pretoze meni PH vody na kysle. Pri velkych akvariach nad 50 litrov to nevadi ale pri malych to narusi biotop a zacnu zdochynat ryby a aj rastliny.
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Raviolka » 15 Mar 2007 15:42 pm

mil0s napísal:Ale javsky mach sa neoplati davat do malych akvarii pretoze meni PH vody na kysle. Pri velkych akvariach nad 50 litrov to nevadi ale pri malych to narusi biotop a zacnu zdochynat ryby a aj rastliny.
Mno, on ten mech vodu neokyseluje. (To neznamená, že v akváriu jen s mechem neklesá pH rychleji, než v akváriu třeba s echinodory... ale rozhodně mech není příčinou. Za všechno může nitrifikace.) A taky se mi zdá, že 20 l akvárium plné jávského mechu je na tom stejně, jako 200 l akvárium plné jávského mechu... samozřejmě pokud mám dvě hrsti mechu a dám je buď do jednoho, nebo do druhého akvária, tak v tom rozdíl bude. Ale je to záležitost poměru, ne velikosti akvária :-)
V malém akváriu s jávským mechem pH klesat nemusí, stačí měnit pravidelně vodu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 16 Mar 2007 09:12 am

aj tak by som radsej javky mach v malych nadrziach vymenil za nejaku skalu...kde je vela ukrytov
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod laci » 16 Mar 2007 11:54 am

mil0s napísal:aj tak by som radsej javky mach v malych nadrziach vymenil za nejaku skalu...kde je vela ukrytov


Rob ako chceš, ja som to tak robil roky a všetko bolo OK.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Janska » 16 Mar 2007 13:12 pm

Dokúpim teda ešte nejaké valisnérky a ten jávsky mach a uvidím.

Ďakujem všetkým za rady :)
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 16 Mar 2007 18:39 pm

chcem sa spytat. Mam gupku ktora je tucna a ma aj ciernu skvrnu pri zadocku. Cize znaky gravidnosti (tehotenstva) ale z nicoho nic ako keby splasla a vobec neni tucna a vobec stratili sa vsetky tie znaky. Samicka bola v porodnicke v samostatnom akva... moze aj potratit???
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 16 Mar 2007 19:32 pm

Gupky pocas porodu nechaju poter napokoji. Avsak akonahle to skonci, zabudne na to, ze je matka a dostane hlad ...
Ak plodika nebolo vela (mlada samica, nedostatocne krmenie - resp. nevhodne krmenie) tak ho mohla pozrat komplet.

Teoreticky mohla potratit, ale to by "schudnuta" gupka na 100% porodila mrtve rybky.

Som presvedceny, ze to tak nebolo a ze skor ona zozrala poter ... mal si v porodnicke aj nejaku mriezku na vytvorenie priestoru "len" pre poter?
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 16 Mar 2007 22:59 pm

mal som mriezku pre vytvorenie priestoru pre poter... a mozno poter je taky hlupy ze cez tu mriezku ku mame doplaval a ona ho zhltla...
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 17 Mar 2007 16:25 pm

a este ktore zivordky sa daju jednoducho rozmnozovat aj chovat???
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Pseudochromis » 17 Mar 2007 18:24 pm

Mecovky,Platy....................
Pseudochromis
 
Príspevky: 40
Založený: 26 Feb 2007 19:01 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 18 Mar 2007 20:02 pm

chcem sa spytat ako dlho rodi gupka??? lebo kamos nasiel rano v akvarku asi 5 malych gupiek co sa narodili ale samicka este furt mala tucne brucho a ciernu skvrnu.
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 19 Mar 2007 08:18 am

To závisí od množstva vecí. Okrem iného fyzická kondícia ryby, počet mladých, strava, teplota vody ...
Moje rodia v súčasnosti bežne cca 2 hodky - cca 70-80 kuskov, ale môže to byť aj 5-6 hod
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 19 Mar 2007 16:44 pm

sakra sa mi narodilo 6 gupiek ale samica co asi rodila ta zdechla....neviete cim by to mohlo byt???
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.