Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 14 Mar 2007 10:32 am

Prosim pozrite sa do mojej galerie na fotky a povedzte mi co si o tom myslite. Akvarium som kupil pod rukou a povodny majitel mi povedal ze mu slapalo nieklolko rokov. To co vidite som si vsimol az po tom co som ho zariadil a zapol svetlo. Okrem toho som otocil strany - cize moja predna strana je byvala zadna strana povodneho majitela, takze on si to zrejme tiez nevsimol kedze to mal vzadu.
Pripada mi to ako by sa silikom odlepil od skla.


Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Reklama

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod vikino » 14 Mar 2007 11:42 am

to chce vypustit, vysusit a nalepit listu po celej dlzke skla. pomoze to zase na niekolko rokov :-)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 14 Mar 2007 11:44 am

Jojo, mas pravdu, ta stena se v haji. Hned bych to radeji vypustil, riskujes, ze vazne rupne. V tech bilejch mistech se silikon trha.
mozna, pokud se to nijak nezvetsuje, to nejakou dobu vydrzi, ale je to velmi riskantni. Kazdopadne uppust vodu, idealne aby to bile "zmizelo". Ale i tak vypustit a prelepit, ci koupit nove.

Vikino: to bych neriskoval, co kdyz je spoj sten spatny i na jinych jeste "neviditelnych" mistech.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod vikino » 14 Mar 2007 12:59 pm

Vikino: to bych neriskoval, co kdyz je spoj sten spatny i na jinych jeste "neviditelnych" mistech


Prave preto pisem ze by bolo dobre dat tu listu po celej dlzke skla. mam sam takto osetrene stare akva a drzia uz dost dlho :wink:
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 14 Mar 2007 13:10 pm

Dakujem za rady. To ma teda fakt mrzi ze to takto dopadlo :-( Este som rozmyslal, ze by som kupil take "L" profily z hliniku (s imitaciou dreva) a nalepil ich z vonkajsej strany na akvarko. Tym by sa to cele prelepilo a zaroven spevnilo. Myslite ze je to dobry napad?
Inak ked som skusal to sklo pritlacit dost velkou silou, tak na tom odliepani sa to nijako neprejavilo. Cize predne sklo drzi, nevznika tam nejaky pohyb. Som z toho fakt zufaly. V akvariu je 250l vody a nechcem si ani predstavit co by bolo.....
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod lunimus » 14 Mar 2007 14:38 pm

Tak to by som nerobil ... zamaskoval by si sice opticky, ze tam nejaka porucha je, ale pomoc, i ked by predlzila zivotnost by sa posunula do ineho stadia. Zamedzil by si si pristup ku kontrole spoja, ci sa nahodou dalej nerozchadza.
Ak riesit dolepovanim niecoho tak z vnutra nadrze.
Inac by som doporucil odrezat, ocistit, odmastit a znova nalepit.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 15 Mar 2007 19:34 pm

Ty jo, 250L? a stena v takovem stavu? tak to mas nervy ze zeleza, ja bych to asi nerozdejchal. Kazdopadne, takto to nenechavej, protoze to muze kdykoli povolit. Z venku nic nema cenu lepit, nic jineho nez sklo a akva silikon to neudrzi. (pomineme li beton a pod).
To ze se po pritlaceni nic nestalo je celkem jasne. Je to velky tlak.
Tak ci onak, je potreba to vypustit a nejak opravit, ja myslim, kdyz uz tak uz, a prelepil bych to cele. To co pise Vikino by take mohlo pomoct (pokud je ve vypustenem stavu ten spoj vizualne ok), ale pak to bude chtit nechat podstatne dele schnout. preci jen kdyz se vlepi pasek treba 2cm, tak bude schnout spoj 2cm siroky. jo a ten pripadny pasek by mel byt sily (hrubky :) ) aspon tak jak jsou steny akva.

p.s: jak tak koukam na ten detail spoje, tak je klidne mozne, ze to je v takovem stavu uz od zacatku x let a zadne akutni nebezpeci nehrozi, tim netvrdim, ze to nemuze kazdou sekundou rupnout. Zvlastni je, ze spoj je spatny jen cca do pulky spoje, asi je to sklo urizle nejak krive.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Mariok » 15 Mar 2007 20:37 pm

Jumo, súhlasím so zvejkom takmer vo všetkom, až na to, že si nemyslím, že hrozí okamžitá havária. Pokiaľ sa pozorovaním nič na rozmeroch toho defektu nemení (a je rovnaký aj pri prázdnom akva), tak to môže byť nozaj len krivo odrezané sklo, v danom mieste malá vrstva silikónu a v dutinke je vyzrážaný vodný kameň. Akva môže v tom prípade držať v pohode ešte X-rokov. Ale rozhodnutie o oprave je aj tak len na tebe...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 15 Mar 2007 22:57 pm

Kdybych byl na tvem miste,tak to vypustim a celou predni tabuly bych prelepil.
Jedna tabule neni nic hrozneho,staci si jen precist zaklady pri lepeni akvaria.
Koukam,ze ani kytky nebudou ani poradne zakoreneny,takze to je taky v pohode.
Podle obrazku to vypada,ze je tam hodne slaba vrstva silikonu a navic nekvalitniho nebo hodne stareho.Kdyby to bylo spatne odmastene,tak se tam udela jen par bublin,ale silikon nebude takhle praskat.
Jeste mam dotaz.Ta velka dira uz prolezla mezi skla nebo je jen nakraji spoje?Pokud by byla jen na kraji spoje,tak mozna staci do pulky vypustit akvarium,ziletkou odstranit ten vadny silikon a znovu nanest.Ale jak rikam,je to jen dalsi moznost,ale neni to zarucene.Nej volba je rozlepit tu jednu tabuly a prelepit ji.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Lipka » 17 Mar 2007 22:15 pm

Mam to aj ja niekolko rokov a nič.Je to nerovno odrezane sklo a je tam menej lepu preto to tak svieti.
Lipka
 
Príspevky: 43
Založený: 24 Feb 2007 18:16 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 17 Mar 2007 23:14 pm

Lipka napísal:Mam to aj ja niekolko rokov a nič.Je to nerovno odrezane sklo a je tam menej lepu preto to tak svieti.


Nemyslim,ze je to ono.Pokud je malo silikonu,tak je to jen bile,ale ne popraskane,jak tady na tom obrazku.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 19 Mar 2007 15:18 pm

Este raz dakujem vsetkym za rady. Akvarium je novozalozene (cca 2 mesiace). Clovek od ktoreho som to kupoval to mal takto niekolko rokov a nic. Ovsem mne to neda spavat. Urobim to tak, ze dnes alebo zajtra vypustim komplet vodu a nalepim do rohu listu z 10mm hrubeho skla ktore uz mam doma vyrezane od sklenara. V ostatnych rohoch sa mi to nerobi, takze pohoda. Z vonku to potom aj tak prekryjem nejakou "L" profilovou listou, nech to nevyzera tak blbo. Inak ste ma trochu ukludnili, ze to moze byt aj krivo zrezane sklo. Som myslel ze to tlak vody casom odtlacil.
Takze ked tam vlepim tu listu (rozmery v cm 1x48x3 - hxvxs) tak by to malo byt v pohode nie?
Cele sklo odlepovat a zase zalepovat urcite nechcem, pretoze som to nikdy nerobil a nemam na to technicke moznosti :-((
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 19 Mar 2007 15:58 pm

Chce to vyborne ocistit, aby tam nezustali zadne rasy a pod. Pokud je tam nejake lepidlo, ktere by branilo prilozeni te strany, az na roh, tak toto lepidlo opatrne ziletkou odstranit.
Pak to odmastit, nejlepe toluenem. (benzin neni moc vhodny). Pak tam dat silikon a pritlacit. Ale ne moc, aby tam nejake lepidlo zustalo, myslim, ze 1mm by bylo optimalni.
No a pak uz na to jen nesahat a nechat zaschnout. Ovsem, jak dlouho?! kdyz se vezme, ze za 24hod/provulkanizuje tak 2mm spoje, tak by to chtelo nechat tak, aspon 14-20dni. Pro jistotu.
Hranu bych nezakryval nicim, akorad neuvidis na ten spoj a mohlo by to najednou byt nemile prekvapeni.
p.s: ty 3cm bych dal na bocnici, at to tolik vizualne nehyzdi.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Olo » 19 Mar 2007 18:21 pm

Ja by som to cele predne sklo nalepil nanovo, ako tu uz spominali, lebo ak sa objavuju vady na zlepoch, tak zrejme uz zivotnost silikonu konci vsade. Nie je to ziadna tazka veda. Treba len dokonale mechanicky - novym listom do rezaka ocistit vsetok lep, potom by som oslickou zarovnal tu "inkriminovanu" nerovnost (brusit treba s vodou). Treba to dobre odmastit, ja odporucam perchloretylen (dostat v drogerke). Potom tam treba nakvahnit vela cierneho silikonu, ja pouzivam akvaristicky SOUDAL. Nasledne tam slahnes to sklo, ale treba tam dat este predtym neake distancne podlozky, nech sklo nevytlaci vsetok lep. Ja by som tam dal 2 mm vrtaky, ktore sa potom vytiahnu, ked to trocha stuhne a do dierok po vrtakoch natlacis silikon. Este by nebolo spatne spevnit spodny spoj povzdlznou listou. Silikon co vytlacis mozes zarovnat ziletkou, ked vyschne.
Tak mas za celodennu fusku pokojny spanok, aj pekne akva :D
Obrázok používateľa
Olo
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Mar 2007 13:37 pm
Bydlisko: Borinka

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 19 Mar 2007 21:46 pm

Jake technicke moznosti?Jedinne,co potrebujes je kvalitni silikon,tuluen a ziletky.
To vse potrebujes i kdyz budes davat jen tu vyztuhu.
No jak chces.Bude to taky hlavne vypadat blbe..ja bych ve predu teda vyztuhu nesnesl.
No,stejne hodne stesti.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 22 Mar 2007 11:11 am

Tak som to teda oodmastil na nalepil tam tu vyztuhu. Vyzera to dost blbo, ale co uz. Aj tak tam dam zvonku take "L" listy, ktore to zakryju. Som z toho sklamany, ze to takto musim patlat dokopy, nuz ale co narobim... Verim ze teraz to uz bude OK.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 22 Mar 2007 11:43 am

Jednoznačne rozobrať a zlepiť nanovo.

Výstuha síce zosilní sklo vytvorením profilu, ale neodstráni poruchu a akvárium bude pretekať. Výstuhy sa spravidla lepia na vystuženie jednotlivých skiel (pri lepení nového akvária)nie na takéto opravy kde hrozí skôr či neskôr pretekanie vody cez spoj. Do porušeného miesta sa dostane riasa, ktorá tiež napomáha k devastácii lepeného spoja.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 22 Mar 2007 18:37 pm

Ja si nemyslim.Drzet mu to bude a aspon ta strana bude ok.Ale vypada to blbe a navic,kdyby to cele predni sklo znovu zalepil,tak by mel jistotu,ze se mu to aspon neudela na te cele tabuly.Takhle ma jistou jen tu jednu stranu.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 22 Mar 2007 20:28 pm

Ono ide o to ze som nikdy nic take nelepil, takze sa bojim ze to cele sfusujem. Som sa pytal aj znameho sklenara ze ci by sa to nedalo a on povedal, ze to uz neni ono, pretoze uz sa to vraj neda tak dobre odmastit.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 22 Mar 2007 20:49 pm

Ja jsem odlepoval a znovu slepoval 2 akvaria a ocistit ten silikon byla dost fuska,ale da se to:)
U 450ky to byla fuska fakt velka.
Ale u jedne tabule to problem fakt neni.
Uz si tam ale dal tu vyztuhu,takze ted jen doufej,ze to bude v poradku.Ale myslim,ze bude.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 22 Mar 2007 21:04 pm

hlavne s tim moc nehybat a rozhodnne nenapoustet drive jak za 14 dni. A dej sem foto, jsem zvedav jak to vypada.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 23 Mar 2007 14:47 pm

zvejk: jak za 14 dni? Mi sklenar povedal ze to schne 24 hod. Uz som to napustil. To som spravil chybu?! Ach sakra si to hodim....
Inak vyzera to dost nechutne, ale nafotim to cez vikend.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod majko » 23 Mar 2007 15:27 pm

jumo napísal:Pripada mi to ako by sa silikom odlepil od skla.
Mne to tak nepripada. Presne takto to vypada, ked je nerovne odrezane sklo a prilis sa pritlaci sklo. Potom sa vytlaci vela silikonu, az sa najdu miesta kde je ho tak malo , ze je priehladny. Ale aj tak to moze byt potencialne riziko, lebo spoj to oslabuje...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 23 Mar 2007 16:03 pm

jumo napísal:zvejk: jak za 14 dni? Mi sklenar povedal ze to schne 24 hod. Uz som to napustil. To som spravil chybu?! Ach sakra si to hodim....
Inak vyzera to dost nechutne, ale nafotim to cez vikend.


Mozna si nas mel poslechnout a udelat celou tabuly.
No nevim,ale tos mel napustit az tak za tyden,i kdyz se jedna jen o jednu vyztuhu!
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.