Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod barky » 13 Mar 2007 12:00 pm

Tak, dal som si namahu a prehladal som vsetky svoje cisla Aquatera (samozrejme, ze clanok ktory som hladal, bol az v tom poslednom:-)

V casopise Aquatera, cislo 6, rok 99 na strankach 21 - 24 bol publikovany clanok "Zivot v nasich termalnych vodach" od autorov Jozefa Majskeho a Miroslava Ruska

Konstatuju ze preskumali asi 10 lokalit, z ktorych dve (Piestany a Bojnice) su kupelne jazierka a teda su to uplne umele biotopy. Podmienky na lokalitach boli velmi podobne. Teplota vody sa pohybovala od 25 do 31 stupnov, vodivost od 660 do 1080 - vynimkou boli Male Bielice - 450 mikrosimens (nevylucuju vsak poruchu pristroja). Celkova tvrdost by sa teda mala bohybovat od 20 do 30 stupnov, ph bolo od 7,04 do 7,67 len v Lohote mala voda zasaditejsiu reakciu ph 8,22.

Piestany - dve termalne jazierka, Poecilia reticulata, Xiphoporus helleri, Poecilia sphenops, z ulitnikov v mensom mnozstve Melanoides tuberculata

Bojnice - dve termalne jazierka, v r. 98 slachtene formy karasa, v r. 99 niekolko druhov cichlid (minuly rok som tu osobne videl nejake velke cichlidy - nevedel som urcit ani len rod a inak tam boli velke jedince Xiphoporus helleri a Poecilia sphenops)

Opatovce nad Nitrou - teply potok - Poecilia reticulata, z ulitnikov Melanoides tuberculata v obrovskom mnozstve, z ulit sa tu vytvara "strk"

Chalmova - vyustna trat termalnych vod - vyskyt gupiek z pred niekolkych rokov nebol potvrdenyk, vysadene gupky sa nerozmnozili a vymizli asi kvoli pouzivanej chemii, masovo je tu premnozena Melanoides tuberculata.

Male bielice - vyustenie vod z arealu plavarne do rieky Nitra - Poecilia reticulata, obcas sa najdu aj ine druhy exotickych ryb (skalar) ktore su vychytane. Melanoides tuberculata tu nebol najdeny

Lohot - vyustenie termalnych vod do cestnej priekopy - Poecilia reticulata, Xiphoporus helleri


Na zaver autori konstatuju ze im zrejme unikli ine lokality, o vychodom slovensku ani nehovoriac.

Mna osobne napadlo, ci niekto nepreskumal napriklad tu betonovu jamu pri pezinku, kde vyviera termalna voda a ludia sa tam chodia kupat. Je to v takom poli
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Reklama

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod lunimus » 13 Mar 2007 12:24 pm

V Oraviciach (na orave) je termalne kupalisko. Vo vychladzovacej nadrzi boli nasadene nejake sumceky (ak si to dobre pametam). Neviem vsak druh - informaciu mam len sprostredkovanu od kamaratky, co tam byva, ale sama nema vztah k akvaristike, takze tazko bude cez nu zistit, co je to za druh ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Drobec » 14 Mar 2007 02:48 am

aj keby ste si priniesli neake gupky z tepleho pramena neviem ako by zareagovali na zmenu vody vo vasom akva...
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod jan toman » 14 Mar 2007 09:09 am

Drobec napísal:aj keby ste si priniesli neake gupky z tepleho pramena neviem ako by zareagovali na zmenu vody vo vasom akva...


Ahoj Drobec.
V podstate ani nejde o reakciu gubiek na akvarium.Horsie to uz je s povodnou osadkou akvaria na gubky,nakolko napriklad tie v M. Bieliciach dokazu spestrit cinnost akvaristu a zivot jeho milacikov tak,ze gupky maju po tele rozne parazity,najme tie v spominanej lokalite.Kaprovce,bickovce a nezmary..Sem tam nejaka ta pijavica.
Bez dokladnej a dlhodobej karanteny sa nehodia ani ako zdroj potravy.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod vilo » 14 Mar 2007 19:59 pm

kamarat si doniesol pred par rokmi nejake gupky od piestan - boli dost male a nevyrazne sfarbene. tiez som sa kdesi docital, ze v "prirodzenych" podmienkach maju sklon vracat sa k "divemu" = menej pestremu fenotypu.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod joko » 15 Mar 2007 01:39 am

Petrzalka Bratislava - kedysi pisali v novinach ze je tam Pirana ...
marlo to sem uz raz daval - Tema : Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/
Dalej meduzi na Kosariskach som chytal a daval do akvaria :-)
pisal o nich aj Biski Tema : Jazerné medúzi a rastliny
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod laci » 15 Mar 2007 09:45 am

lukáš napísal:A to za ucelom chovu ako konzumna (a nie akvariova) ryba!!!


Definuj čo je "akváriova ryba".

Rád sa priučím či to je ryba chovaná v akváriu alebo niekde niekto stanovil, že toto je akváriova ryba a toto je ryba na iné účely.
Naposledy upravil laci dňa 15 Mar 2007 14:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod vilo » 15 Mar 2007 11:31 am

moj nazor: "akvariova ryba" v tomto zmysle znamena, ze sem bola dovezena za ucelom chovu v akvariach a z rybohospodarskeho hladiska bola nezaujimava...napr. pichlavka, slnecnica (tu som si nie na 100% isty). dovezene boli pre akvaristov, ktori ich potom aj vypustali do prirody...sumceky americke, podobne ako napr. pstruhy duhove, ostracky, amury, tolstolobiky, a pod., boli myslim dovezene, aby "mali rybari vo vodach o konzumnu rybu viac", to ze sa lahko daju chovat v akvariach (sumceky), bolo pri importoch vedlajsie...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod laci » 15 Mar 2007 14:12 pm

vilo - ďakujem.

Mňa zaujíma presné definovanie, ktorá ryba je "akváriova ryba" a ktorá nie je, ak vôbec niečo také existuje.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod skala » 15 Mar 2007 14:34 pm

ja by som to videl trochu inak. vzhladom aj na akvaristov v amerike, afrike a inde v antarktide :o pre mna je ryba akvariova vtedy ak je mozne ju chovat v akvariu.
poznamka: velke nadrze typu oceanarium apod. za akvarium vacsinou povazovane nie je. to je popisovane ako velka vystavna NADRZ
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod milop » 15 Mar 2007 14:47 pm

vzhľadom k tomu , že sme znovu späť pri tom čoo je a čo nie akvarijové zopakujem :
" upresnenie temy :
tropické ryby /vodné živočichy/ na Slovensku vo voľnej prírode"
- také ktoré by v prírode v bežných klimatických podmienkach u nás neprežili ( hlavne z dôvodu nízkych teplot vody )
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod laci » 15 Mar 2007 14:52 pm

skala napísal:ja by som to videl trochu inak. vzhladom aj na akvaristov v amerike, afrike a inde v antarktide :o pre mna je ryba akvariova vtedy ak je mozne ju chovat v akvariu.

Som úplne rovnakého názoru, presne toto som mal na mysli.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod lukáš » 15 Mar 2007 16:02 pm

Cize podla teba aj kapor, mrena, ostriez a vlastne cela nasa ichtyofauna, kedze sa da chovat v akvariu. Ja som choval v akvariu uz cca 80% nasich druhov. Ak ich povazujes za akvariove, nedbam. Myslim ze vacsina ostatnych to chapala v kontexte toho, co uz milop upresnil.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod skala » 15 Mar 2007 17:04 pm

kapor sa normalne v akvariu chovat neda. toho moze chovat len za urcitych podmienok - a to su dobry chovalel, alebo / a vykonna / zodpovedajuca technika (tym myslim aj akvarium). ine zivocihy sa mozno nedaju kvoli teplote. ale vobec by som sa tomu nejako nebranil, aby ostriez bol povazovany za akvariovu rybu. Exotari povazuje nase spevavce (vtaky) za exoty a chovaju ich v klietkach.

ak maju v gronsku izbovu teplotu +10 °C v iglu ;-), tak potom mozu nase ryby povazovat za akvariove rybicky z tepleho juhu ;-)

A OKREM TOHO - definicia pojmu nemusi zahrnat vsetky moznosti
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod lukáš » 15 Mar 2007 17:56 pm

Nema zmysel to dalej v tomto duchu rozvijat, iba ak by sa zalozila samostatna tema, kde by sa ludia spokojne do krvi dohadali a ujasnili si pojmy a definicie.
Len chcem upozornit, ze kapor sa v AQ chovat samozrejme da (vlastna skusenost). Takisto ostatne ryby. A nemam na mysli dni alebo tyzdne, ale mesiace, prip. roky. A co sa tyka chovatelnosti za urcitych podmienok, to mi pride ako taky maly alibizmus. Uz len ked vezmeme do uvahy naroky niektorych citlivejsich tropickych ryb a mnohe morske druhy. Ale to by sme sa uz naozaj dostali nad ramec tejto temy.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod lunimus » 15 Mar 2007 22:55 pm

Priatelia, beriem, že definícia akváriovej rybky môže byť rôzna, ale ako Milop už viac krát upozornil, táto téma má za cieľ zmonitorovať miesta, kde u nás žijú rybky, ktoré bežne nežijú vo vode chladnejšej ako napr 22°C
To že kapra nájdeme asi na všetkých slovenských rybníkoch je jasné každému. Ale kde je možné vo voľnej prírode vidieť gupky a iné rybky z TROPICKÝCH druhov? O to tu išlo Milopovi a bolo by asi fajn rešpektovať tému.
Ak si chceme zadefinovať správne pojem "akváriová ryba" navrhujem založiť nové fórum, kde sa môžeme dohodnúť čo je a čo nieje akváriová ryba.
Tu ďalej spomínajme tie ryby, ktoré Milop chce :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod SoRex » 15 Mar 2007 23:18 pm

lukáš napísal:Ja som choval v akvariu uz cca 80% nasich druhov.
Člověče, tomu se mi snad ani nechce věřit. Vzdyť u nás žije stabilně přes 70 původních druhů (údajně 73 bez zavlečených). U vás jich bude ještě o pár víc. To by znamenalo, že jsi jich choval téměř 60! Tolik jsem jich dohromady neviděl ani na praktikách a při výlovech.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod laci » 16 Mar 2007 08:31 am

lukáš napísal:Nema zmysel to dalej v tomto duchu rozvijat, iba ak by sa zalozila samostatna tema, kde by sa ludia spokojne do krvi dohadali a ujasnili si pojmy a definicie.


Lukaš- to som vôbec nechcel a myslím, že nikto sa hádať nechce.

Prvým príspevkom som reagoval na tému:
milop napísal:Možno by bolo zaujmavé zozbierať informácie kde na Slovensku žiju vo voľnej prírode akvarijné ryby, prípadne nejaké dalšie informácie o druhoch, podmienkách, atď

:)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod lukáš » 16 Mar 2007 17:57 pm

SoRex napísal:
lukáš napísal:Ja som choval v akvariu uz cca 80% nasich druhov.
Člověče, tomu se mi snad ani nechce věřit. Vzdyť u nás žije stabilně přes 70 původních druhů (údajně 73 bez zavlečených). U vás jich bude ještě o pár víc. To by znamenalo, že jsi jich choval téměř 60! Tolik jsem jich dohromady neviděl ani na praktikách a při výlovech.

Ver ci nie, v ranej mladosti som mal rozne zaluby :lol: . Nedostal som sa len k vyslovene vzacnym a chranenym druhom (tie som ani chovat nechcel). A aby som uplne nezavadzal, k tym 80% neratam druhy, ktore boli u nas zaznamenane len v jednotlivych resp. niekolko malo exemplaroch (jesetery okrem A. ruthenus, Rutilus frisii a pod.). Takze 60 druhov to asi nebolo, ale okolo 50 sa to pohybovat snad aj mohlo. Ked sa uz do AQ nezmestili alebo som chcel zmenit osadku, pustal som ich naspat alebo putovali do zahradneho jazierka.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 16 Mar 2007 18:06 pm

Na jednom stretnutí košických akvaristov, Gabriela povedala, že v jazere pri košickej teplárni/ Sídlisko na jazerom/ kedysi boli gupky. Pri výtoku teplej vody z teplárne do jazera. Ale už tam nie sú.
Ináč pri Michalovcicach je malý potok s menom Duša. Tam som bežne videl slnečnice pestré, takisto v jazere pri obci Turňa nad Bodvou.
Trochu ďalej za hranicami 60 km na juh v Miškolci/ Maďarsko/ sú pekné prímestské kúpele s temálnou vodou. Sú tam živorodky, gupky mečúne a ešte jedna mnou neidentifikovateľná.
V plytčinách si hája svoje teritóriá niektoré druhy cichlíd. Je možné previesť rybku z bežnej vody do termálnej, ale rybku žijúcu v termálnej vode do akváriovej neprevediete. Aspon mne sa to nikdy nepodarilo. Rovnaké sú skúsenosti aj miškoveckých akvaristov.
Na východe máme niekoľko lokalít s celoročne teplou vodou, stálo by za to ich preskúmať. Napr. Vrbov pri Poprade, voda v chladiacich vežiach v železiarňach....
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod peterm » 16 Apr 2007 15:54 pm

Kedze bolo cez vikend pekne a ja som z Bystrician, ktorych castou je Chalmova, bol som sa tam pozriet a spravil som par fotiek z mobilu. Z povodneho osadenstva tam ostali Melanoides tuberculata a uz iba jeden druh rastlin.

Celkovy pohlad
Obrázok

Podla Barkyho prispevku Melanoides tuberculata

Obrázok

Rastliny (zeby sagitaria?)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
peterm
 
Príspevky: 31
Obrázky: 15
Založený: 11 Aug 2004 10:02 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Fonzo » 25 Apr 2007 18:26 pm

Tie rastlinky su dost pekne. Hlavne ked kvitnu. Dali by sa aj do zahradneho jazierka? Popripade rozsirit do viacerych slov. potokov? :roll: Ale tie na okrajoch zaoblene listy mi vobec sagitariu nepripominaju
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod jan toman » 25 Apr 2007 19:32 pm

Re- ,,peterm,,
Nuz, kdeze su tie casi, ked tam santili botie makracanti.. :shock:
Aha, Chromobotia macrasantus. :)
A v zapadajucom slnku sa tak nadherne trblietali. :P
Doba pokrocila,teraz je to len mrtva stoka. :idea:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 25 Apr 2007 20:37 pm

Pred rokmi som bol v Nitre na výstavisku Agrokomplex. Mali tam zaujímavú reštauráciu, ktorej jednu celú stenu tvorilo okno ponorené dobré 2 metre pod hladinu jazierka, obklopujúceho reštiku.
Bolo tam tisíce nejakých, určite nie domácich rybičiek, veľkosti gupky.Podľa miestneho znalca išlo o pseudorazboru sp.
O rok neskôr som sa bavil s priateľom z akadémie,mal na starosti mapovanie rýb na východoslovenskej nížine a potvrdil výskyt a množenie pseudorazbory sp. Hovoril, že v potokoch okolo zemplínskej šíravy napr. Duša, sú bežné.
Duša tečie okolo obcí Stretava , Stretávka. Stretávka preto lebo sa tam stretajú Uh, Latorica Čierna voda. V Čiernej vode je spústa sumčekov amerických, nejaké slnečnice, tie sú aj v jazere Geča pri Košiciach.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.