Ako merat CT a UT



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ako merat CT a UT

Odoslaťod denis » 10 Okt 2003 12:29 pm

Ako a cim sa meria celkova CT a uhlicitanova tvrdost UT?
Existuje nejaky pristroj?
Viem o nejakych testoch od Rataja, ale moc sa mi nepacia.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Reklama

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod sokkyp » 10 Okt 2003 12:57 pm

Vyrobca SERA, TETRA alebo JBL, (kvapkas a kvapkas)...
Presnejsie info na:

www.sera.de
www.jbl.de
www.tetra.de
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 14:09 pm

Princip je v tom, ze naberies presne definovane mnozstvo testovanej vody do odmerky. Potom do tejto vody kvapkas kupeny pripravok (JBL,Sera,Dennerle, Dupla,Tetra.....). Na zaciatku ma voda nejaku farbu (obycajne pre KH(UT) modru,pre GH(CT)cervenu). Kvapkas do vtedy kym voda nezmeni farbu (pre KH na zltu, pre GH na zelenu). Pocet kvapiek je tvrdost v nemeckych stupnoch.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 14:17 pm

Metody komercne su zalozene na titracii. Pouzije sa nejake farbivo, podobne metyloranzi, ktore ma tu vlastnost, ze pri urcitej zvysenej koncentracie zmeni nahle viditelne farbu. Deje sa to pri nasyteni po urcitu hranicu. Sprava sa to podla takej krivky ako S, len naklonenej do sikma, a myslim ze v bode, ktory sa nazyva konvexny sa to zlomi, a zmeni to vlastnost.

O inych metodach viem iba pramalo, ale profesionalne sa zrejme urcuje obsach mozno elektrickou izotachoforezou, mozno kvapalnou chromatografiou, a hlavne zrejme presnou titraciou. Ono totiz tie kvapky co mi kvapeme a ratame do vody maju objem predsa len priblizny, jednotlive davky nie su rovnake.

Spytam sa na to, co by bolo na Ca, Mq, SO4 idealne. Aspon teoreticky.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod denis » 10 Okt 2003 14:22 pm

vau. to odkial vies take veci skala?
si naozaj frajer. myslim, ze mas chemiu v malicku.

a ako sa znizuje UT?
pH znizujem kyselinou fosforecnou alebo aj kyseliou chlorovodikovou.
UT zase tak, ze necham vo vode mach a casom (zalezi od velkosti akvaria a mnozstva machu) sa znizi.
je to spravny postup ci je to blbost? nemam ziadne pripravky na meranie, tak neviem ci to funguje ci nie?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod gabriela » 10 Okt 2003 14:47 pm

Tvrdost vody najistejsie znizis riedenim destilovanou vodou.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod denis » 10 Okt 2003 14:56 pm

gabriela napísal:Tvrdost vody najistejsie znizis riedenim destilovanou vodou.

ano, ale to len CT, UT nie.
ci sa mylim?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 15:11 pm

Destilkou, osmozou, katexom-anexom znizis CT, UT, aj ST.
Varom iba UT, najvias o 5°N. A to sa ti nesmie naspat rozpustit vyzrazany CaCO3. pH je mozne zrazit H3PO4, ako to aj robis, HCL je mozna, aj H2SO4, ale radsej nie, uz aj kvoli zdraviu cloveka. H3PO4 je "pritulnejsia" latka. Zvysit naopak pomocou sody bikarbony, NaHCO3, aspon dufam ze je to spravny vzorec. Vyzrazat sa da tvrdost kyselinou stavelovou, uz si nepamatam odkial to mam, ale je to uz asi 10 rokov co som fakt zrazil tvrdost na 0, ale po pol hodine sa situacia opat stabilizovala na povodne hodnoty. No ak by som tu zrazeninu dokazal mechanicky, pripadne chemicky odstranit z vody, tak by to bol velmi lacny sposob. Ale to neviem, aspon vtedy som nevedel. Mozno sa opat niekedy k tomu vratim a vyskusam to. Malo by ist o slabu organicku kyselinu, ktora by nemala ohrozovat zivot ryb, ani rastlin.

CT a UT vyjadruje linearnu zavislost, cize ak mas napr. 20 litrov vody o 0° a 20 o 20° a zmiesas ju, mal by si dostat (ak neprebehne nejaka ina reakcia) vodu o 10°. Na rozdiel od pH. Z coho vyplyva, ze sa da lahko vyratat kolko vody potrebujes ak chces dosiahnut urcitu vodu o nenulovej hodnote CT
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 15:50 pm

denis napísal:
gabriela napísal:Tvrdost vody najistejsie znizis riedenim destilovanou vodou.
ano, ale to len CT, UT nie.
ci sa mylim?

Mylis :-).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod salik » 12 Okt 2003 11:49 am

denis napísal:Ako a cim sa meria celkova CT a uhlicitanova tvrdost UT?
Existuje nejaky pristroj?
Viem o nejakych testoch od Rataja, ale moc sa mi nepacia.

..par fotiek testov (osobne som nemeral parametre vody (UT/CT) hadam 1/2 roka)

denis napísal:a ako sa znizuje UT?
pH znizujem kyselinou fosforecnou alebo aj kyseliou chlorovodikovou.
UT zase tak, ze necham vo vode mach a casom (zalezi od velkosti akvaria a mnozstva machu) sa znizi.
je to spravny postup ci je to blbost? nemam ziadne pripravky na meranie, tak neviem ci to funguje ci nie?.

http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=99
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=558
Naposledy upravil salik dňa 12 Feb 2004 18:41 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Astrid » 12 Okt 2003 19:46 pm

Uz davnejsie som sa na to chcela spytat, dnes som sa akosi rozpisala, tak sa spytam aj na toto :)
Moja prva skusenost s testom na tvrdost vody bola s papierikom na urcenie oboch tvrdosti, NO3, NO2 a pH (papierik od tetry 5 in 1). Podla neho mi vychadzali blbosti- uhlicitanova vyssia ako celkova, a celkova asi 20?
Potom som poprosila Atillu, aby mi jeho Sera testom zmeral tvrdost. Celkova 16, uhlicitanova 8. tak som si pomyslela: fajn, to nie je az take zle.
Potom som si kupila test od Rataja za 80 Sk na celkovu tvrdost, otestovala som tu istu vodu a vyslo mi 8-9 GH. To by sa skor hodilo na tu uhlicitanovu, ale toto bola vraj celkova tvrdost! Test som urobila niekolko krat a vzdy to vyslo tak od 8 do 11. Brat je nazoru, ze ratajov test je generator nahodnych cisel- ze nech to aspon nieco ukaze. Mohla by to byt pravda? Ak si chcem teda skutocne zmerat tvrdost vody, mam si kupit kvalitny test Sera, pripadne nejaky iny? Ale nakolko ukaze aj ten presnu hodnotu? Hodilo by sa odniest vodu do labaku, alebo zavolat do vodarni... Labak je ale drahy a vodarne.... hm, neviete niekto cislo na senecke vodarne? ;) :)

Inak by mi to bolo v podstate aj jedno, aku tvrdu vodu mam, ved ryby ziju, zivorodky sa rozmnozuju. Avsak planovala som urobit mensie akvarko len pre cichlidky : ramirezky, pripadne kakadu (neviem, ako by sa tam znasali spolu, alebo ci by tam mohli byt len jedny). A tu som chcela dat makku vodu- ziskat hlavne od babky, ktora zije pri Leviciach a v tej oblasti je vraj velmi makka voda. Avsak ked som tu vodu otestovala ratajovym testom, vysla mi priblizne rovnaka hodnota, ako voda u nas doma.

Tak co s tym? Nemate niekto este nejaky iny test na tvrdost vody, mozte otestovat moju vodu, z vysledkov urobim priemer a to bude moja tvrdost! :lol:

No ale zatial to vyzera tak, ze ratajov lacny test je na nic, je lepsie investovat do kvality (ale to znamena aj vyssia cena).
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Roby » 12 Okt 2003 20:05 pm

Nedal by sa na meranie CT použiť konduktometer, cize merat vodivost(podobne ako sa sleduje "kvalita" demineralizovanej vody pri úpraviach vody)?
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Atilla » 14 Okt 2003 09:54 am

trocha odbocim od merania tvrdosti vody aj ked meral som tvrdost vody sera testom a aj lakmusakom tetra 5in1 a hodnoty boli skoro rovnake rozdiel 1az2 stupne v mojom pripade pri 17gH a 8kH nehraju ziadnu rolu
najma ked pri lakmusaku treba odcitat hodnotu podla farby

sera testy su ale asi 2,5 drahsie ako rataj ked som zakladal nove akva s cichlidami vychadzali mi strasne hodnoty NO2 tiez som nadaval ze tie testy su asi vadne ale meral som vodu z vodovodu vyslo 0 a aj vodu v malom zabehnutom akva tam tiez vyslo nieco okolo 0.
(vymenil som filter a nasadil amonia remover hodnoty su uz OK)

mam aj Fe test a aj P
pri Fe pri pravidelnom dlhodobom pridavani hnojiva mi vychadzali hodnoty vyssie ako 0 (okolo 0,3)
P vysla hodnota v norme

tak neviem
nezastavam nazor ze tie ratajove testy su zle
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod salik » 14 Okt 2003 17:10 pm

Astrid napísal:...Hodilo by sa odniest vodu do labaku, alebo zavolat do vodarni... Labak je ale drahy a vodarne....

tak nie je to az take drahe, ak si to pravda nechces dat merat kazdy tyzden, ale take jedno komplet meranie za 1/2 rok sa da "zvladnut", najlepsie by bolo keby tam mal niekto znameho....myslim ze by si zarobil :wink:
Narodne referencne laboratorium
- objem testovanej vody by mal byt 1-1/5L v plastovej flaske
- CENNÍK ZÁKLADNÝCH ANALÝZ - http://www.vuvh.sk/odbaodd/250/cennik02.xls
orientacne : pH - 130,- Fe - 150,- GH - 140,- NO3 - 150,-
- termin dodania vysledkov je asi 7 pracovnych dni
- kontakt na "zajednanie terminu" donasky vzorky vody - 02/59343432
------------------------------------
Nábr. arm. gen. L. Svobodu 5
812 49 Bratislava 1, SLOVAKIA
Tel.: +421/ 2 / 5934 3111
Fax: +421/ 2 / 5441 5743, 5441 8479
E-mail: veda@vuvh.sk
http://www.vuvh.sk
http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=459#459

p.s. raz alebo 2 x do roka v jeden den to meraju zadarmo, treba to odsledovat a v den D tam seca nabehneme :P nebudu chapat :)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod salik » 12 Dec 2003 13:50 pm

vysledky testu :

Obrázok

hodnota pH priblizne sedi podla mojich domacich merani, KNK 4,5 - kyselinotvorna kapacita podla hodnoty ph, tomu celkom dobre nerozumiem, k comu je tento udaj potrebny - co z neho vyplyva (?), Ca/MG + CA/MG tvrdost - ktoru hodnotu meraju klasicke akva testy na uhlicitanovu tvrdost (?), NH4 - test na amoniak doma nemam, nemam moznost porovnavat, podla STN je hodnota OK (ak niekto doma meria - ake mavate priblizne hodnoty?), NO2 - "sedi" podla mojich domacich testov (Aquar), dole v popise este udava hodnotu dusitanového dusíka (N-NO2 = 0,0098 mg/l)(?), NO3 - tak tu je to zaujimave, doma som udaj pod 50 mg/l nikdy nenameral (Aquar, Rataj)..a to mi testy pekne ukazovali destilku na nule, zaujimave, mozem ich rovno oba vyhodit, PO4 test na fosforecnany doma nemam, nemam moznost porovnavat, podla STN je hodnota OK (ak niekto doma meria - ake mavate priblizne hodnoty?), HCO3 - hydrogénuhličitany, tomu celkom dobre nerozumiem, k comu je tento udaj potrebny - co z neho vyplyva (?)(na jeho vypocet bolo potrebne aj stanovenie KNK), celkova tvrdost, test som doma nemal-nemozem porovnat, podla vysledku mam stredne tvrdu vodu, s clovekom co mi tie testy spracoval som este nerozpraval, skusim mu navrhnut spolupracu ak bude zaujem (test ma stal priblizne ako jeden kupovany znackovy komercny test)
Naposledy upravil salik dňa 12 Dec 2003 21:51 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 12 Dec 2003 14:38 pm

salik napísal:hodnota pH priblizne sedi podla mojich domacich merani, KNK 4,5 - kyselinotvorna kapacita podla hodnoty ph, tomu celkom dobre nerozumiem, k comu je tento udaj potrebny - co z neho vyplyva (?),
tento udaj udava takzvanu puferacnu schopnost vody. vyjadruje ake mnozstvo silnej jednosytej kyseliny je potrebne pridat aby kleslo pH na 4.5. Suvisi to z ulicitanovou tvrdostou. Cim je KH a KNK vysie tym sa pridanim npr. CO2 menej meni pH vody a znizuje sa riziko "nehody".

salik napísal:Ca/MG + CA/MG tvrdost - ktoru hodnotu meraju klasicke akva testy na uhlicitanovu tvrdost (?),
GH je podla mna sucet Ca a Mg tvrdosti.

salik napísal:PO4 test na fosforecnany som doma nikdy nerobil, podla STN je hodnota OK (ak niekto doma meria - ake mavate priblizne hodnoty?),
ja mavam 0-0.25mg/l. uz som mal aj 5!. vtedy mozete v najblisom case privitat zelenych kamaratov :-)

salik napísal:HCO3 - hydrogénuhličitany, tomu celkom dobre nerozumiem, k comu je tento udaj potrebny - co z neho vyplyva (?)(na jeho vypocet bolo potrebne aj stanovenie KNK),
mnozstvo uhlicitanov a hydrogenuhlicitanov Ca a Mg udava KH. Preto to suvisi aj s KNK.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Ceco » 12 Dec 2003 17:23 pm

salik napísal:... NO3 - tak tu je to zaujimave, doma som udaj pod 50 mg/l nikdy nenameral (Aquar, Rataj)..a to mi testy pekne ukazovali destilku na nule, zaujimave, mozem ich rovno oba vyhodit,...

Tiez pouzivam na NO3 test od AQUAR. A zda sa mi, ze meria v pohode. Este pred pol rokom, ked som mal prerybnene akvarko, som bezne nameral hodnoty okolo 80mg/l. Po odrybneni a postupnom odkalovani/vymene vody mi teraz ten isty test nameria okolo 20-30 mg/l.

Astrid: Vyskusaj CT test od AQUAR. Mam ho doma, a zda sa mi, ze meria spravne hodnoty (aspon priblizne), ktore zodpovedaju tvrdosti vody v mojej lokalite. Tomas byva 400m odo mna a ma test od SERA. Jeho vysledky merania CT su podobne s mojimi - nie su tam dramaticke rozdiely. AQUAR ma stal nejakych necelych 80,-

Testy od AQUAR sa mi vidia byt v pohode, ale mozno to je len moj subjektivny pocit. Ine - drahsie som neskusal. A v poslednej dobe uz parametre vody aj tak nemeriam. Maximalne raz tak za 2 mesiace NO3.
Uz som sa dostal do stadia - pozriem na akvarko, a hned viem odhadnut kvalitu vody :wink:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod nino_q » 12 Dec 2003 18:40 pm

kde sa da kupit ten test od Aquaru? (CT) resp. ceco kde si ho kupil?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod salik » 12 Dec 2003 21:38 pm

majko napísal:
salik napísal:Ca/MG + CA/MG tvrdost - ktoru hodnotu meraju klasicke akva testy na uhlicitanovu tvrdost (?),
GH je podla mna sucet Ca a Mg tvrdosti.
pytam sa na uhlicitanovu tvrdost - kH test
(GH sa meria ako si napisal, pisu to aj v cenniku - "Celková tvrdosť " - "Neúčtuje sa, ak je požadované aj stanovenie Ca a Mg")

majko napísal:mnozstvo uhlicitanov a hydrogenuhlicitanov Ca a Mg udava KH. Preto to suvisi aj s KNK.
takze tak, len ako sa to rata? vie niekto?

nino napísal:kde sa da kupit ten test od Aquaru? (CT) resp. ceco kde si ho kupil?
ja som kupoval v Auparku, ale ja osobne uz ziadny test nekupim, vsetko je to len odhad, raz za cas si dam spravit analizu a viem vsetko na 100%, a podla nej mam vodu lepsiu ako som cakal, este NO3 na nule a mam "Amana" :wink:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 12 Dec 2003 22:40 pm

7.143 ppm(mg/l)Ca+2 je 1dGH
4.296 ppm Mg+2 je 1 dGH
17.86 ppm CaCo3 je 1dGH


21.8 ppm HCO3 je 1dkh

Takze 189.1 mg HCO3 by malo byt 8.67 KH

par liniek pre zvedavych :
http://fins.actwin.com/aquatic-plants/m ... 00259.html
http://members.optushome.com.au/chelmon/Hardness.htm
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Ceco » 13 Dec 2003 00:33 am

salik napísal:...ja som kupoval v Auparku, ale ja osobne uz ziadny test nekupim, vsetko je to len odhad, raz za cas si dam spravit analizu a viem vsetko na 100%, a podla nej mam vodu lepsiu ako som cakal, este NO3 na nule a mam "Amana" :wink:

No neviem, ci zrovna 0 amanovskych mg/l NO3 je idealne riesenie v pripade ak pestujes rastlinky...
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 13 Dec 2003 11:18 am

Ceco napísal:No neviem, ci zrovna 0 amanovskych mg/l NO3 je idealne riesenie v pripade ak pestujes rastlinky...

Vzhladom na to ako vyzeraju Amanove akvaria asi ano :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod Ceco » 13 Dec 2003 23:06 pm

majko napísal:
Ceco napísal:No neviem, ci zrovna 0 amanovskych mg/l NO3 je idealne riesenie v pripade ak pestujes rastlinky...
Vzhladom na to ako vyzeraju Amanove akvaria asi ano :-)

Ano. Ak ich zalozi v jeden den, odfoti, zabali to, rastlinky vyhodi, ryby mozno tiez... Nech skusi zalozit akvarko, nechat ho rok bezat a potom fotit... To je rozdiel.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ako merat CT a UT

Odoslaťod majko » 13 Dec 2003 23:21 pm

Ceco napísal:Ano. Ak ich zalozi v jeden den, odfoti, zabali to, rastlinky vyhodi, ryby mozno tiez... Nech skusi zalozit akvarko, nechat ho rok bezat a potom fotit... To je rozdiel.

Nie som znalec Amanovej prace. Osobne si nemyslim, ze to tak je.K tomuto by sa asi mal vyjadrit azet. Ja mozem len povedat, ze ja mam NO3 0-5mg/l a musim kazde 2 tyzdne zaniest prebytok rastliniek do akvaristiky.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.