rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 19 Mar 2007 21:24 pm

To je veľmi ťažká odpoveď na voju otázku. Záleží aj od fyzickej kondície tvojich rýb, čo je okrem iného spôsobené aj krmivom, teplotou, chemizmom vody, rôznymi baktériami vo vode, ale aj inými druhmi rýb v akvárku, objemom vody a iné atribúty.
V každom prípade sa pozri na zdravotný stav ostatných rýb, či sú čulé a zdravé ... skús im poskytnúť lepšie krmivo (ideálne živé, alebo kvalitné vločkové)
A tých 6 mladých v ideálnom prípade premiestni do pôrodničky, kým trocha nepodrastú, aby ti ich nezožrali ostatné ryby.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 19 Mar 2007 21:36 pm

lunimus napísal:A tých 6 mladých v ideálnom prípade premiestni do pôrodničky, kým trocha nepodrastú, aby ti ich nezožrali ostatné ryby.
uz sa stalo ale som sa cudoval ze nemali ani 0.7 cm a plavali vedla ostatnych ryb ale som im vyhradil 12 l akvarko a zivim ich drvenymi vlockami
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 19 Mar 2007 23:18 pm

Myslím si, že ich bolo pôvodne aj viac ako 6 ... a že ostatné rybky si pochutili. Inak je možné, že niektorá z rýb bola tak nenažraná, že do rodiacej gupky toľko dorážala, že ju poranila ... následne došlo pri pôrode ostatných k úmrtiu.
Náhodou si ju neprehliadal, ako vyzerala uhynutá gupka?
Čo sa týka 12L akva, tak veľkosť je rel. v pohode, ale keď narastú na cca 1,5cm, môžeš ich dať s5 do veľkého akvarka. Samozrejme toto závisí od ostatného osadenstva.
Čo sa týka rozdrvených vločiek, gupky sú schopné žrať aj takéto krmivo. Skús ich však kŕmiť artémiou ... porastú oveľa rýchlejšie.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Andras » 20 Mar 2007 11:16 am

Gupky sa ti okotia aj v umyvadle! :lol:
Andras
 
Príspevky: 8
Založený: 27 Feb 2007 10:48 am

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod laci » 20 Mar 2007 12:10 pm

gramofon1005 napísal:sakra sa mi narodilo 6 gupiek ale samica co asi rodila ta zdechla....neviete cim by to mohlo byt???

Jednoznačnú odpoveď Ti takto nepovie nikto. Pri samotnom vrhu mohlo dôjsť k rôznym „pôrodným“ poruchám, čoho následkom bolo jej uhynutie.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 20 Mar 2007 15:15 pm

a to budu mat nnormalne v akvaristike tu artemiu???
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod laci » 20 Mar 2007 15:25 pm

gramofon1005 napísal:a to budu mat nnormalne v akvaristike tu artemiu???

Čo sa týka artémie pozri si túto tému:
Artemia salina
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 10:07 am

Artemia býva vo všetkých slušnejších akva obchodoch bežným sortimentom. Nedaj sa však odradiť cenou. Vyzerá to síce za jednu plechovku, fľaštičku, alebo sáček trochu drahé, ale toho sa nemusíš obávať. Keď si vezmeš, že na prípravu jednej dávky ti stačí 1 kávová lyžička, zistíš, že máš možno aj 200 dávok (podľa balenia) a vydrží ti minimálne rok ... teda ako komu - podľa počtu a druhu chovaných rýb.
inak mne gupky od 1cm v pohode žerú najemno namixovaný šalát, nadrobučko nakrájané dážďovky atď.
Takže ak nechceš investovať do artemie, ktorou by som osobne gupky choval pravidelne len výstavné kusy, môžeš gupky chovať prakticky čímkoľvek. Keďže gupky chovám viac menej len na krmivo, artémia sa im ujde len ak jej mám veľké prebytky ...
S artemiou samozrejme nič nepokazíš u gupky, ani ak ju chceš chovať len pre radosť a ako som už v predchádzajúcej reakcii spomínal, uvidíš, ako ti po artemii porastiú.
Keď následne podrastú, môžeš kŕmiť tak ako píšem v tomto príspevku a všetko bude OK, možno dokonca lepšie ako pri priemerných až drahých vločkových krmivách a navyše s jednou výhodou - zadarmo :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 21 Mar 2007 15:52 pm

diki za radu
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 28 Mar 2007 19:30 pm

a ktora ryba bi najlepsie spoluzila z gupkami....myslim vecsie ryby skalar, zavojnatka, atd
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 29 Mar 2007 22:01 pm

To zalezi od toho, ci chces aj odchovavat mlade v spoocnej nadrzi.
Ale principialne akekolvek kludne ryby mozes chovat spolu s gupkami. Rataj vsak s tym, ze sa pri najblizsom a tiez pri kazdom dalsom vrhu poslusne postavia do radu a pockaju si na kazdu jednu prave narodenu malu rybku.
Zhodou okolnosti mi dnes doobeda (kym som bol v praci) vrhla samica, ktora bezne mava okolo 80 mladych a hadaj, kolko som ich tam nasiel? Ziadnu ... a pritom mam skrysi milion, vratane husteho rastlinstva ...

K tym skalarom. Pre bezny chov ich mozes mat spolu, ale vo vseobecnosti sa doporucuje, aby boli pridane skalare k mensim druhom ryb este v mladsom veku, aby si zvykli na spoluzitie s mensimi rybami. Ak otiz k dospelym skalarom, ktore este nevideli male rybky pridas nejake mensie rybky, lahko ich mozu povazovat za potravu ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Miro69 » 29 Mar 2007 22:34 pm

S gupkami môžeš chovať ostatné živorodky: npr. molly, platy, mečúne.S gupkami môžeš chovať ostatné živorodky: npr. molly, platy, mečúne.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 29 Mar 2007 23:07 pm

Miro s tymi rybami na spoluzitie mas uplnu pravdu, ale vzhladom k tomu, ze gramofon chcel vediet o vacsich rybach, zo spomenutych by sedel asi akurat mecun ... :)
... lebo inac mozeme menovat v pohode vsetky tetry atd ...

... ja osobne nemam s vacsimi rybami takmer ziadnu osobnu skusenost, takze sa moc vyjadrovat k praxi nebudem.
To co som napisal o skalaroch je nazor, ktory som prevzal od skusenejsich chovatelov ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod gramofon1005 » 31 Mar 2007 19:13 pm

diki moc...
gramofon1005
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2007 20:42 pm
Bydlisko: Humenné

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Janska » 01 Apr 2007 11:58 am

Chcem sem iba napísať moju včerajšiu skúsenosť... Dala som kotnú "mečúňku" do pôrodničky a dnes som ju v nej našla mŕtvu. Podľa všetkého z toho stresu, kde sa nachádza. Takže to nechám na prírodu. Rastlín a skríš mám v akva dosť, takže buť nejaké malé rybky prežijú, alebo nie, s tým už nič nenarobím, len viem, že do pôrodničky už žiadnu rybku nedám. :(
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Miro69 » 01 Apr 2007 13:13 pm

Pôrodničky je vhodné používať, ale väčších rozmerov, aby samiciam nespôsobovali stres. A treba ich tam umiestniť, tak týždeň pred predpokladaným vrhom.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 01 Apr 2007 13:30 pm

Mno ... ten tyzden sa mi zda trochu vela. Predsalen v tej porodnicke ma dost malo miesta na to, aby tam bola tyzden na samotke.
Niesom velkochovatel, takze si poznam vsetky rybky a poznam cyklus, kolko ktorej rybke trva interval medzi vrhmi (u zivorodiek). Porodnicky pouzivam take, co zavesim do velkeho akva, takze vobec nedochadza k zmene chemizmu vody a rybka ma len obmedzeny priestor na pohyb. Preto mozem davat tehotnu rybku do porodnicky cca 1-2dni pred porodom.
Samozrejme tento postup nemozu aplikovat velkochovatelia :D

Urcite by som na porodnicku nezenevrel, kvoli jednej uhynutej rybke.
Ak mi porodia rybky vo velkom akva, vecsinou neprezije ziadna napriek hustemu porastu a milionu skrysi medzi kamenmi a len tak pre zaujimavost, gupky mi v sucasnosti rodia cca 80 kuskov z jedneho vrhu kazda ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Miro69 » 01 Apr 2007 13:44 pm

Pôrodnička by mala mať čo najväčší objem, aby práve rybka v obmedzenom priestore nestresovala. Buď môže uhynúť, alebo predčasne porodiť, čo sa aj stáva, keď sa odchytáva na poslednú chvíľu. Ten týždeň tak samica nemá pocit obmedzenia a môže sa v kľude pripraviť na pôrod. Kamarátovi, takmer pravidelne po prelovení gupiek vo vysokom štádiu gravidity do malej pôrodničky dojde k ich úhynu, alebo pôrodu mŕtvych mláďat..
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Janska » 01 Apr 2007 15:45 pm

Ja som ju tam dala cca tak 3-4 dni pred "pôrodom". Mám iba 55 litrové akva, takže si v ňom neviem predstaviť veľkú pôrodničku, ktorá by zaberala pomaly jeho tretinu. Kúpila som preto tú najmenšiu. V akvaristike mi tvrdili, že na mečúne to úplne stačí. Tá mečúňka už mala 2x mladé, ale všetko mi ostatné ryby požrali, preto som to chcela skúsiť s tou pôrodničkou. Mám ale kotné ďalšie dve samičky, tak neviem, či to mám ešte skúsiť... Pôrodničká je taká, ktorá sa dáva priamo do akva a drží sa tesne pod hladinou....
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod Fonzo » 01 Apr 2007 16:02 pm

Ja pouzivam nieco taketo: http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13198 , ale gupky mam odolne, tie neraz zvladly, ked som ich uz pocas porodu narychlo prehodil do zavaracieho pohara. Ale vodu som nastastie zobral z povodneho akva :)
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod SoRex » 01 Apr 2007 18:34 pm

Janska napísal:Kúpila som preto tú najmenšiu.
Mně se osvědčilo dát do porodničky kousek stonku nějaké plovoucí rostliny (Egeria, Cabomba, Myriophyllum...). Rybka se zklidní a nesnaží se uniknout.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 01 Apr 2007 22:25 pm

Miro69 napísal:Pôrodnička by mala mať čo najväčší objem, aby práve rybka v obmedzenom priestore nestresovala. Buď môže uhynúť, alebo predčasne porodiť, čo sa aj stáva, keď sa odchytáva na poslednú chvíľu. Ten týždeň tak samica nemá pocit obmedzenia a môže sa v kľude pripraviť na pôrod.


Mne porodnicka plava v akvariu takmer nonstop, takze rybky su na nu zvyknute a ak ich pred porodom neprelovim, obvykle sa sami schovavaju medzi sklo a stenu porodnicky.
Su navyse na tu porodnicku zvyknute, takze nemam problem ani ked tam davam rybky 1-2 dni pred porodom tak, ako som napisal. Vacsinu porodniciek mam made in vlastna vyroba, takze som si ich mohol prsposobit velkosti akva a tiez upravit vnutorny priestor tak, aby bol dostatocne velky pre dospelu rybku
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod mil0s » 02 Apr 2007 13:20 pm

ako si vyrobil porodnicku???
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: rozmnozovanie gupiek a inych zivorodiek

Odoslaťod lunimus » 02 Apr 2007 18:18 pm

Ak pockas par dni, zosumarizujem cele aj s fotodokumentaciou a poskytnem ... rave totiz na dalsej pracujem ... a priebezne fotim :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.