Dno akvária ...



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Dno akvária ...

Odoslaťod jaromir » 09 Okt 2003 19:40 pm

Ahojte, rad by som si nechal poradit, ako spravne "zalozit" dno akvaria. Je to treba z viacerych druhov piesku? - niekde som cital, ze je treba najspodnejsiu vrstvu zmiesat s hnojivom, napr. od f. JBL. Viete mi aj poradit, kde v BA zakupim piesok za dobru a prijatelnu cenu? Ozaj, kolko ho budem priblizne potrebovat, ak akvarium mam 120x45x60 cm? Za info dik.
jaromir
 
Príspevky: 20
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2003 15:33 pm

Reklama

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod jojko » 09 Okt 2003 21:20 pm

jaromir napísal: Viete mi aj poradit, kde v BA zakupim piesok za dobru a prijatelnu cenu?

neviem ako je to v okoli BA ale bezne dostat v akvaristikach plaveny dunajsky strk. takze hor sa na dunaj, dake sitka a dobre miesto to ti poradia Blavaci. a kolko? v predu tak 4-5cm v zadu 10-15. zober priemer vyrataj objem a mas kolko litrov. tak asi.
dalej ku dnu niekdo vrstvi dno takze na spodok ide jemny a postupne hrubne. zalezi aj na tom ake rastliny chces mat....
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 08:14 am

Ako zalozit dno trochu zalezi od rybiciek, ktore budes chovat. Ale vseobecne je na dno asi najlepsi hruby piesok asi 1-3mm. Je vhodny aj pre zakorenovanie rastliniek a zaroven by malo dno zostat priepustne pre vodu. Ja osobne davam na spodok trochu strku 3-5mm tak 1-2cm a na to ten piesok. Kolko piesku? Na kazdy centimeter budes potrebovat asi 5,4l piesku to je asi 8kg. Minimalna vrstva by mala byt asi tych 5cm. Strk si vzdy skontroluj ci neobsahuje vapenec. To urobis tak ze nan nalejes ocot. Ak to syci alebo vychadzaju bublinky tak strk nebude vhodny.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod canart » 10 Okt 2003 09:49 am

majko napísal: Strk si vzdy skontroluj ci neobsahuje vapenec. To urobis tak ze nan nalejes ocot. Ak to syci alebo vychadzaju bublinky tak strk nebude vhodny.

To vsak zavisi od druhu chovanych ryb a od kvality vstupnej vody. Ak napriklad bude mat maksiu vodua chce chovat africke cichlidy, ktore potrebuju tvrdsiu vodu (alebo aj ine druhy ryb), bude naopak vhodne, ak bude vo vode nejaky ten vapenec. Trochu pomoze upravit vodu.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 11:00 am

canart napísal:To vsak zavisi od druhu chovanych ryb a od kvality vstupnej vody. Ak napriklad bude mat maksiu vodua chce chovat africke cichlidy, ktore potrebuju tvrdsiu vodu (alebo aj ine druhy ryb), bude naopak vhodne, ak bude vo vode nejaky ten vapenec. Trochu pomoze upravit vodu.

Ano, ciastocne.Teraz trochu teorie :oops: . Ten vapenec sa bude uvolnovat stale, to znamena, ze voda bude stale tvrdsia. Zmeni sa to az vymenou vody. To znamena ze tvrdost vody bude zavisiet od toho ako casto sa bude voda vymienat a vzdy sa zmeni pri vymene vody. U mna to tak bolo. Samozrejme bude to zavisiet od viacej faktorov: mnozstvo vapenca v piesku,PH,tvrdosti vstupnej vody..... Ak clovek vie presne ako na to je to cesta ak je zaciatocnik ja by som to neodporucal. Ale to je len moj skromny nazor, tak to berte s rezervou.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 12:17 pm

nemam to odmerane presne. ale jedna vec by ma zaujimala. neviete ktosi o nejakej studii, ktora by nejako poukazovala na zvysenie hodnoty koncentracie Ca, Mq, SO4, pripadne inych prvkov a zloziek vplyvom strku, kamenov, pripadne niecoho ineho?

asi takto si to napr. predstavujem, napisem to strucne:

CT zdrojovej vody je 5 °N
Po 2 tyzdnoch je hodnota CT 7 °N

Je mi jasne, ze ono v kazdej vode to kolise inak, ale aspon sajn by som chcel mat, ci napr. v makkej vode to ma podobny vplyv ako v tvrdej.

ratam totiz s tym, ze velmi zhruba sa Ca uvolnuje do vody rovnako v makkej ako aj tvrdej vode.

takze, mozem povedat, ze napr. tento mysleny kamen mi zvysi CT o 2 °N aj vo vode s hodnotou 5°N, aj 20°N

Ja sa priznam, podobne veci nemeriam, povazujem to trochu zbytocne pre mna. Len z zaujimavosti ma to zaujima. Nedavno som vymenil travertin za tuf. Inak je viacmenej vsetko podobne v oboch nadrziach co sa tyka vplyvu na parameter tvrdosti. Vplyv rastlin zanedbavam. Ako vravim, zo zvedavosti som odmeral UT a ked porovnam nadrz s travertinom a z tufom, tak je rozdiel v UT 1, slovom jeden stupen.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 13:56 pm

Skala, u mna stupla tvrdost vody za jeden tyzden o 4 stupne. Samozrejme to zavisi od pH a obsahu volneho CO2 vo vode (ja som pridaval CO2). Moj nazor je, ze kedze tvrdsia voda ma tendenciu mat vyssie pH a tym menej CO2, je zmena tvrdosti pri vyssej tvrdosti mensia. Nebudem tu strielat vzorce (Ty asi budes vediet), aka reakcia tam prebieha sa da docitat npr. v
http://www.aquariumsite.com/freshwater/chemistry.php
http://aquanic.org/publicat/usda_rac/efs/srac/464fs.pdf
PS: asi by sme mali touto debatou prestat, lebo zase bude zle :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 14:05 pm

vdaka, okukam to
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod canart » 10 Okt 2003 14:09 pm

Preco prestat majko? Praveze si myslim, ze by sa mala diskusia o tomto probleme viac rozvinut, ale nie na zaklade dohadov, skor na zaklade faktov. Presne to, co mysli skala.

Ja sa taktiez tymito vecami v mojich akva nezaoberam, pretoze mi to funguje, takze naco :-)
Ale bolo by dobre mat v tej chemii jasno. Niekedy je interpretacia tak dezinformujuca, ze clovek neznaly nevidi omyl.

Osobne si myslim, ze s ovplyvnovanim tvrdosti vody to tak jednoducho, ako naznacil skala, nepojde. Maksia a tvrdsia voda sa asi budu spravat odlisne, co sa tyka zmien povedzme vplyvom vapenca. Ale to je len moj dohad...nieco take vyslovil aj majko.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod majko » 10 Okt 2003 14:37 pm

canart napísal:Preco prestat majko? Praveze si myslim, ze by sa mala diskusia o tomto probleme viac rozvinut, ale nie na zaklade dohadov, skor na zaklade faktov. Presne to, co mysli skala..
Casto ked som/sme tu zacal debatu s faktami, vzorcami, tak sa nasiel niekto kto to oznacil za uplne zbytocne a zavadajuce. A poznamenal ze matiem/me zaciatocnikov. Takze som si povedal, ze radsej sa budem krotit. Co myslis pod dohadmi? Nieco konkretne co tu bolo napisane?

canart napísal:Ja sa taktiez tymito vecami v mojich akva nezaoberam, pretoze mi to funguje, takze naco :-)
Ale bolo by dobre mat v tej chemii jasno. Niekedy je interpretacia tak dezinformujuca, ze clovek neznaly nevidi omyl.
Aj mne zatial vsetko funguje, ale aj tak ma bavi merat a studovat co sa tam deje :D .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod canart » 13 Okt 2003 10:15 am

majko napísal: Co myslis pod dohadmi? Nieco konkretne co tu bolo napisane?

Napr. to, co som napisal vo svojom predchadzajucom prispevku, teda, ze si nieco myslim, ked niekto napise "podla mna" a podobne. To je len dohad. Kedze som to nikdy neskusal, nemeral, tak to je len dohad a nie objekivny vysledok (poznatok).
Ved si precitaj prispevky, na fore je dohadov dost :-) Nemyslim tym Tvoje :-)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod jojko » 13 Okt 2003 21:18 pm

no podla mna Jaromir chcel poradit z dnom.... takze na zaciatok staci ti piesok zrnitosti 1-5mm, dalej aby neobsahoval moc vapenca /zistis podla spominaneho octu/ no a zalezi ake druhy ryb chces chovat.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod jaromir » 14 Okt 2003 08:11 am

... ak som spravne pochopil ...
... kedze sa nebudem specializovat na rastlinky, plne bude postacovat, ak si kupim original piesok, napr. HAGEN a bude to plne postacovat - tak mam zarucene, ze piesok bude mat minimum vapnika a jeho zrna budu optimalne.
Este sa chcem spytat na to mnozstvo, nemam skutocne odhad, kolko je potrebne na dno, ktore ma rozmer 120x45 cm - bude postacovat 25kg vrecko?
jaromir
 
Príspevky: 20
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2003 15:33 pm

Re: Dno akvária ...

Odoslaťod sokkyp » 14 Okt 2003 08:28 am

Predpokladam, ze tam budes chciet mat aj nejaku tu dekoraciu.
Ja mam 150 x 40 a 25 kg vrecko (Hagen) mi stacilo......
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.