Geneticky manipulovaná dánia



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod skala » 21 Mar 2007 01:17 am

mandelinka je docela vzacna? uha, no neviem, co by ti na to povedali zahradkari, medzi ktorych patrim niekedy aj ja. a najma ti, co tolko nepouzivaju postreky, ale skor mandelinku striasaju do kiblov. Alebo potom sme vzacna dolina, kde mame zahradu a mandalinka svina je tam rok co rok.

a dovodom invazii mandaliniek bol este pred neexistenciou nepriatelov clovek. ktory doniesol ako mandelinku, tak aj zemiacky :-). BTW, kedysi v stedoveku doniesol aj potkana a to malo obrovsky dopad na celu europsku civilizaciu (zhodou okolnosti pozitivny).

je samozrejme tazke povedat, kde je hranica toho, co je povazovane za prirodzene, co je "nevyhnutny pokrok". Je mozne, ze GM potraviny su nevyhnutne, ze dnesne domace zvierata su v pohode. Ja mam urcite radsej les, zvierata ako ludi.
nevidim inu moznost, ako sa bude priroda branit voci nasej cinnosti, ako nejakym skokom. Stary kontinet a ameriky budu asi trpiet velkymi atmosferickymi zmenami, ostatny svet mozno aj chorobami (ich populacny rast je obrovsky).

nemyslim si, ze ak by niekedy doslo ku zdecimovaniu populacie na 10 %, zeby to bolo nieco strasne. samozrejme, pre rodiny ako naznacil sorex ano, ale ja sa pozeram na to inak, vlastne ujmy musia ist bokom :-(. Nemyslim, ze by to bol navrat do stredoveku.

Neviem presne, ale k podobnym pomerom zrejme dochadzalo aj v minulosti, a prave vdaka chorobam. Mam dojem, ze napr. niekedy snad na zaciatku 20 st. v Novej Guiney mor zredukoval pocet ludi na 10 %. Dnes zije na svete snad 6.5 mld ludi. Niekde mam odlozene cisla, ktore predpokladaju demografi, ale:
niekedy v roku 2015 India predbehne Cinu a v roku 2050 tam ma zit tusim 1.6 mld ludi. V Cine 1.2 mld. Uganda sa tusim ztrojnasobuje behom 10 rokov. Ano, europa, vyspelejsie staty stagnuju, dokonca ubudaju - napr. Bulharsko. Takze, ak bude v roku 2050 na svete 10-15 mld ludi, tak 10 % z toho je stale 1 miliarda ludi a to je stav v roku 1900. cize "navrat" do zaciatku 20 storocia.

Ospravedlnujem sa, ak som pouzil nepresnosti, v hlave si udrziavam myslienky, cisla, fakty az tak nie. Ako povedal sorex, som vzdelany, co ma mimochodom tesi. :-). A danej problematike sa bohuzial nevednujem, radsej fotim a chovam rybicky, ale to snad aj vy :-D
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod SoRex » 21 Mar 2007 10:11 am

skala napísal:mandelinka je docela vzacna?
Ano, je. Se zdůrazněním, že v Evropě je rozšířena pouze ostrůvkovitě. A to tam, kde se už delší dobu nepoužívá chemie.

skala napísal:a dovodom invazii mandaliniek bol este pred neexistenciou nepriatelov clovek.
Jistěže v Evropě za invaze mandelinek v letech 1947-53 může člověk. Ale že by to bylo "pred neexistenciou nepriatelov"?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod zvejk » 21 Mar 2007 10:12 am

nojo, ale pokud by k takove katastrofe doslo (uprimne se lidstvo opravdu premnozuje a otazka je co s tim), tak aby to nebylo na zaklade nejakeho umeleho, jak to nazvat, "antropoviru", ktery by kosil jen urcitou rasu.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 10:34 am

sakris ... preco je aj nasa zahradka jednym z ostrovcekov pre mandelinky? :o
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod dudy » 21 Mar 2007 11:53 am

len tak mimochodom greenpeace je proti apriori, v EU naozaj rozhoduju uradnici,ktori biologiu mali naposledy na strednej skole.Ti co maju aspon aky taky prehlad vo veci a maju vyhrady voci GM bojuju ani nie tak proti daniam (teraz nehovorim o fanatikoch),ale skor proti tomu,ze dania otvaraju cestu k analogickym upravam konzumnych ryb.Riziko samotnych danii je pracdepodobne minimalne aj v povodnom biotope divych danii,kazdopadne predstavuju mensie zlo ako dovoz a vypustenie nepovodnych druhov do novych biotopov.
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod jan toman » 21 Mar 2007 21:06 pm

A co teraz?
Americania vypestovali komara,ktory udajne nebude stipat a prenasat malariu.
No a idu ho vypustit volne do prirody.Takze o jedneho mutanta naviac?
Co nato odbornici z EU? :shock:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod clarkii » 21 Mar 2007 21:17 pm

Taky sem si polozil stejnou otázku,bylo to TV.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 21:24 pm

Som zvedavý, kedy vyklonujú sterilného a neškodného Homo sapiens. :D :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod zvejk » 21 Mar 2007 21:37 pm

dnes ve zpravach "komari" vedec rikal, ze to bude trvat 10-20 i vic let, nez by se eventuelne pouzil.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 22:14 pm

Najlepsie na celom je, ze co sa tu bavime o geneticky modifikovanych zvieratach a rastlinach ako o potencionalnom riziku, vidime len spicku ladovca.
Rovnako ovecka Dolly nebola prvou klonovanou ovcou a Gagarin nebol prvym clovekom vo vesmire (mozno prvym, co to prezil, ale prvy nebol na 100%)
Bavime sa o veciach o ktorych si myslime, ze este len pridu a oni tu pritom uz davno su ...
... podobne je to aj s mnohymi vynalezmi ... vid priklad:
pametate si niekto bublinkovu pracku z obdobia tesne okolo revolucie? Bola raz tak draha ako obycajna pracka, ale miesto prasku pouzivala ozon ... Odrazu zmizli z obehu a tiez sa prestali vyrabat. Preco? ked bola uplne ekologicka?
Dovod bol jednoduchy. Spolocnosti okolo Procter and Gamble si uvedomili, ze sa prestane pouzivat ich praci prasok = krach. Bolo jednoduchsie skupit vsetky z trhu (pametam si ten nakladak, co ich odvazal z nasej predajne na terase) rovnako ako kupili cely patent, ktory putoval do trezoru ...
Da sa pokracovat motorom na vodny pohon. Dnes sa uz o5 objavuju ako prevratne novinky, ale malokto vie, ze su stare par desiatok rokov a vynalezcu tohto motora nasli zahadne zasamovrazdeneho ... preco asi?
O.Ki ... trochu som odbocil mimo ryb ... ale geneticky modifikovane dania su rovnako len modifikaciou, ktorou sa veda chcela pochvalit a otvorit dvierka dalsej modifikacii ... pod ruskou dobreho ciela - kontroly zavadnosti vody ...
Uz davno su vytvorene ine mutacie a nielen dania a uz davno su urcite aj vo volnej prirode, ale my o nich nevieme ... a vediet asi ani nebudeme ...

Takze sa tu teraz budeme uplne zbytocne rozplyvat o tom, ci a do akej miery to komu z nas vadi, alebo nevadi. Ale co zmozeme, keby nas bolo aj 1.000.000 co povieme, ze nam to vadi ... rovnako sa to bude robit dalej a nieje pravda ze ak sa to robi potajme, resp. nelegalne, ze sa to bude robit aspon v mensej miere ...
Okrem toho rozne geneticke mutacie nam pomahaju lepsie pochopit nase vlastne geny, co nam moze pomoct liecit rozne choroby.
Rovnako aj testy na zvieratach povazujem za spravne, alebo sa chce niekto z vas prihlasit na dobrovolne testovanie novej kolinskej miesto kralika?
No ale to som sa uz nechal trocha uniest ... a myslim, ze stacilo, lebo to aj tak 1/2 z vas nebude citat a z druhej polovice 2/3 asi nebudu suhlasit minimalne s 1/2 toho, co som napisal :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod SoRex » 21 Mar 2007 22:16 pm

arowana napísal:Som zvedavý, kedy vyklonujú sterilného a neškodného Homo sapiens. :D :o
Pokud myslíš duševně sterilního, tak ty se klonují spontánně :roll: Bohužel, nebývají neškodní...
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod zvejk » 21 Mar 2007 22:32 pm

luminus: to si pis, ze s tebou nesouhlasim. Minimalne s testovanim na zviratech, to naprosto odsuzuju. Proc by mel kralik, kocka, pes ci jine trpet kvuli testu kolinske vody, ci neceho jineho. Oni se totiz testuji i uplne nesmysly, treba tu kolinskou leji tem zviratum do oci a pod. ale proc?reakce je preci jasna. koukni na Peta.org, treba zmenis nazor na nesmyslne muceni zvirat.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 22:43 pm

SoRex napísal:
arowana napísal:Som zvedavý, kedy vyklonujú sterilného a neškodného Homo sapiens. :D :o
Pokud myslíš duševně sterilního, tak ty se klonují spontánně :roll: Bohužel, nebývají neškodní...

S tým žial musím súhlasiť. Dúfam že ma tam nezaraďuješ :D :D
Škoda, že sme mali málo času, ale teším sa na opätovné stretnutie. Asi v Prahe.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 22:45 pm

To Zvejk: Trochu som asi ostal nepochopeny, ale je to moja vina ... uz sa mi zdalo, ze vela pisem, tak som to uz nerozvadzal dalej. Samozrejme ani ja nesuhlasim s tym, aby sa zvierata trapili.
Moj nazor je vsak taky, ze ak sa vyvinie napr novy krem na liecebne ucely. Predpoklada sa podla jeho zlozenia, ze na 99% nebude alergenny ... ostava vsak 1% ze kombinacia jeho zloziek vytvara urcitu nepriaznivu reakciu napr s pokozkou.
Na 99% by teda nebal ublizit ani tomu zvieratu, ktore s tym namazu. Eliminuje sa vsak riziko toho, ze to 1% ktore ostava nesposobi vaznu ujmu cloveku, ktory sa nasledne vystavi testovacim ucinkom.
Samozrejme ani potom nieje zarucene ze vyrobok na 100% nevyvola reakciu u uplne ineho cloveka, ale cele toto riziko sa eliminuje.
Ono tiez priklad s kolinskou som asi zvolil nevhodne, lebo to je principialne mozne zo zivota vynechat a nema nijaky vplyv na to, ci ozdraviem, alebo nie.
Este raz teda zopakujem a upresnim moj nazor v skratke:
Suhlasim s testovanim na zvieratach, ale nesuhlasim s ich nezmyselnym tyranim.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod skala » 21 Mar 2007 22:50 pm

pravdepodobne som bol nespravne pochopeny a zle sa som sa vyjadril. myslel som na veci nevyslovene. tak skusim znovu - v pripade, ze by sme my ludia mali byt zavisli od liekov, roznych latok, ze polka z nas bude degenerovana fyzicky, alebo psychicky tak v takom pripade si myslim, ze by bolo lepsie, keby bolo ludstvo "ozdravene" vykynozenim. na to som myslel. dudyho prispevok mi tieto myslienky evokoval.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 22:58 pm

dudy napísal:len tak mimochodom greenpeace je proti apriori, v EU naozaj rozhoduju uradnici,ktori biologiu mali naposledy na strednej skole.Ti co maju aspon aky taky prehlad vo veci a maju vyhrady voci GM bojuju ani nie tak proti daniam (teraz nehovorim o fanatikoch),ale skor proti tomu,ze dania otvaraju cestu k analogickym upravam konzumnych ryb.Riziko samotnych danii je pracdepodobne minimalne aj v povodnom biotope divych danii,kazdopadne predstavuju mensie zlo ako dovoz a vypustenie nepovodnych druhov do novych biotopov.


Problém je, že GM potraviny a živočíchov, všetne rýb, tlačíme do hlavy a žalúdkov omnoho dlhšie, ako sa začala pretriasať téma GM dánií.
Len sa to všeobecne nevytrubuje a chudák dánio, je len duševnou náplasťou na patričných inštitúciách. :twisted: :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 23:03 pm

Arowana ja ti gratulujem k tvojmu strucnemu vyjadreniu :)

Povedal si to iste, co som chcel povedat ja, mojim siahodlhym prispevkom, akurat nechapem, ako je mozne, ze niekto to vie povedat takto jednoducho a priamo a ja to musim obkecavat na pol strany ...

Ked vyrastiem, chcem byt presne ako Arowana :D:D:D
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 23:09 pm

Radšej nie, ten skutočný má bezmále dva metre a je občas neznesiteľný kretén... :cry: :D :o :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 21 Mar 2007 23:20 pm

heh tak to mi vela nechyba ... tiez mam bez mala 2m a rovnako som obcas neznesitelny :)
toho kretena este dopracujem :angel:
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 23:23 pm

:D :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod martin_s » 22 Mar 2007 12:05 pm

zvejk napísal:luminus: to si pis, ze s tebou nesouhlasim. Minimalne s testovanim na zviratech, to naprosto odsuzuju. Proc by mel kralik, kocka, pes ci jine trpet kvuli testu kolinske vody, ci neceho jineho. Oni se totiz testuji i uplne nesmysly, treba tu kolinskou leji tem zviratum do oci a pod. ale proc?reakce je preci jasna. koukni na Peta.org, treba zmenis nazor na nesmyslne muceni zvirat.


zvejk, testovanie na zvieratach by som celkom neodsudzoval. Najmä ak ide o testovanie lieciv a latok ktore su pre ludstvo prospesne. Navyse pred testami na zvieratach myslim predchadzaju testy na bunkovych kulturach (nie som si isty ci u vsetkych testoch).
Raz nam profesor, co ucil biotechnologiu u nas na strednej vravel jednu jeho prihodu s aktivistami GP. Tiez ho zastavili, s podpisanim nejakej peticie proti testovaniu na zvieratach. Tak sa ich spytal ci ani lieky sa nemaju testovat. Odpoved bolo ze nie (ved ako inak), preto im dal navrh: povedal ze ma vo vrecku nejaky jeho objav, ktory by mohol byt potencionalnym liekom na rakovinu, ale este nie je otestovany, ci nahodou nemoze aj skodit. A ked teda to nemoze testovat na zvieratach, ci to moze otestovat na nich. Ich reakcia: Sklapli a so "stiahnutym chvostom" odisli. Chcem tym povedat, ze vela ludi protestuje proti roznym veciam, ktore je treba niekedy urobit, ale nikto z nich sa nesnazi najst adekvatne ucinne riesenie.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 22 Mar 2007 12:19 pm

To Martin_s: Presne tak nejak som to myslel. Netvrdim ze treba liat do oci zvierat kolinsku, ale presne ako pises .. su veci, ktore je nutne testovat na zvieratach. A ako som vyssie pisal, uz je na tychto veciach uz len samotnym zlozenim latky zname, ze na 99% by to nemalo mat vedlajsie ucinky ... a testuje sa len to rizikove 1%, takze pri tom tie zvierata asi moc netrpia - okrem toho, ze ich riadne vystrihaju :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod pipo2 » 22 Mar 2007 13:27 pm

Milý Skala
už Ti niekto povedal, ako brutálne narušujete prirodzený ekosystém, Vy záhradkári?

:lol: :lol: :lol: :P
Obrázok používateľa
pipo2
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Aug 2005 16:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Geneticky manipulovaná dánia

Odoslaťod lunimus » 22 Mar 2007 13:40 pm

pipo tak toto si trafil trochu mimo ... resp mi vysvetli ako ho narusujeme ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.