Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 23 Mar 2007 16:14 pm

A co sa teraz moze stat? Nezaschne to?
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Reklama

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 23 Mar 2007 16:55 pm

Myslim,ze to jeste nezaschlo.Mel bys to vypustit,ususit a pokud se ten spoj jeste neposkodil,tak bych to nechal par dni schnout.
Mas stesti,ze je to jen pomocna vyztuha a ze ten spoj uz drzi diky te tabule.
Protoze pokud bys lepil celou tabuly a nechal to schnout jen 1 den a napustil,tak by mohla byt pohroma.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 23 Mar 2007 21:35 pm

riskujes nekolik veci. jednak to, ze to tim napustenim zase popraska a vyztuha bude k nicemu. za druhe to, ze otravis ryby, protoze ten silikon je toxicky nez vytvrdne. co se delky schnuti/tvrdnuti tyce, tak za 24h vytvrdne tak 2-2.5mm tlousky/hrubky :) spoje. tak si vem kolik mas silnou vrstvu lepidla, vydel dvema a hned vis jak dlouho to nechat.
btw: jak vypadal spoj po vypusteni? porad bylo videt to bile? a ted?

no a co ted? ted teda tezko rict. Nechces si nechat slepit nove akva? ;)
ale vazne, chtelo by to vypustit a nejlepe vyztuhu oddelat, ocistit a znovu prilepit. ale asi to bude stejne pracne jako prelepit celou stenu. no a nebo to risknout a nechat to tak schnout (vypustene).

Ja jsem ale paranoik a bud bych volil nove akva, nebo bych stenu prelepil, jinak bych se asi nevyspal. jake ma to akva vlastne rozmery?
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 24 Mar 2007 00:42 am

Uź tam mam aj ryby a tvaria sa v pohode. Ta opvodna stena teraz vyzera uplne inak ako pred tym. Tie vady su na opacnej strane. Fakt to nechapem! Poslem foto, ale az v pondelok, pretoze doma na to nemam moznosti. Akva ma rozmery:

125x50x55 (sxhxv)

a je v nom 250l vody.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod lunimus » 24 Mar 2007 10:46 am

Uff ... su na opacnej strane? ... nepomylil si si strany pri lepeni? :D
... ale nie .. vazne ... ak sa ti tie vady objavili teraz na inom mieste, tak to znamena, ze ten silikon v spojoch dost pracuje ... a teda ze nieco nieje v poriadku ...
... podla prvych prispevkov by som povedal, ze to nebude az take kriticke, ale vzhladom na novu situaciu doporucujem vypustit, lebo hrozi riziko, ze sa to vypusti same ... a kusok rychlejsie, ako by si chcel ...
Tie listy z vonkajsej strany budu mat skor len taky dekoracny charakter, na zakrytie vystuzi a pokial ich k sebe nestiahnes nejakym sposobom, ktory si z technickeho hladiska vobec neviem predstavit (a to som strojar) tak ti to nic nezpevni.
Daju sa sice vymysliet rozne stahovacie systemy, ale to by som si osobne trufol riesit len v laboratornych podmienkach, pretoze doma nikdy nedokazes rovnomerne stahovat vrch aj spodok steny cim vzniknu rozne tlaky, ktore ti znicia sklo skor, ako napustis vodu ...
Riesenie vidim nasledovne:
vypustit vsetku vodu a bud prelepit, alebo dat vystuhy vsade.
Co sa dlzky schnutia tyka, tak uz tu bola spominana rychlost vytvrdnutia silikonu. Ta rychlost je sice relativna, lebo zvysovanim teploty to pojde rychlejsie, ale zase hrozi riziko (a dost vazne riziko), ze rychlym vysusovanim vzniknu mikrotrhlinky.

To, co pises, ze rybky su zatial v pohode, tak to moze byt pravda, ale len pret, ze tie jedy sa uvolnuju zo silikonu postupne a v rel. malych davkach, ktore z kratkodobeho hladiska nevyvolaju ziadnu viditelnu reakciu.
Skus si ale kazdy den zlest jedno zrnko psenice z otravy na potkany. Ved to pre teba vlastne nic nieje, ale ked po jednom roku budes lezat v pitevni na stole, budu sa velmi divit nad tvojou pecenou ...
Takze ak nemas rybky v case lepenia v kybli a nepotrebujes ich co najskor vratit do "normalneho" prostredia, tak by som to akva nechal poriadne vysusit.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod DALO » 24 Mar 2007 10:59 am

pozor na tu rychlost schnutia: to ze 3mm schne 24 hod neznamena ze 9mm vytvrdne za 3dni, ALE PODLA TECH DOKUMENTACIE VYTVRDNE 8mm ZA 7dni,tak sa oplati cakat. Ja som lepil bridlicu na zadnu stenu silikonom a na dno akvarka pod hranu bridlic som dal cca 1cm silikonu a sparatkom som aj po 7dnoch vysparal nezaschnuty silikon asi z 5-6mm pod povrchom. Neviem isto ale zda sa mi ze silikon tvrdne vplyvom vzdusnej vlhkosti a vo vode nevytvrdne.
DALO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 4
Založený: 28 Feb 2007 17:18 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod lunimus » 24 Mar 2007 11:21 am

Vytvrdne, ale mu to trva niekolko nasobne dlhsie, nakolko silikon tvrdne odparovanim acetonu, alebo niecoho takeho ... podla typu silikonu ...
... a ten sajrajt sa do vzduchu odparuje rychlejsie ako do vody, pricom odparovanie do vody ma prave tu neprijemnost, ze sa rovno viaze s molekulou vody a ostava tam dost dlho ... a to je pre ryby toxicke.
Naviazany na molekulu vody by trvalo dlhsie ako ho cas pokial ho stihnete odstranit pravidelnou vymenou vody.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 26 Mar 2007 09:00 am

Tak som pridal do albumu fotkyt toho rohu co som tam lepil tu vyztuhu. Si vsimnite ze teraz tie bublinky su vpravo od tych prasklin v strede. Predtym boli vlavo. Tomu fakt nerozumiem.
Tie "L" listy co tam chcem dat budu len ako dekoracia, nie ako spevnenie.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 26 Mar 2007 10:14 am

covece to je spatny.
Ta vyztuha je tam nanic, protoze silikon bud popraskal, nebo si ho tam dal malo. Nesmi tam byt ty vzduchove bubliny, co mas temer vsude.
Proc je to tentokrat "bile" napravo netusim, nicmene, jestli jsem tomu predtim neveril, tak ten tomu neverim vubec :) a ta vyztuha co tam je, tomu asi moc nepomuze (kvuli spatnemu prilepeni).
Nic ve zlem, ale pokud by jsi tak jak tu vyztuhu naplepil celou predni stenu, tak to radsi nedelej, to by bylo jeste horsi. Spis bych zkusil zjistit nejakeho lepice akva v okoli a nechat ho tu predni stenu predelat, nebo si nechat eventuelne udelat cele nove akva. Zas tak drahe by to byt nemelo. Tohle je ale o strach.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod lunimus » 26 Mar 2007 10:38 am

--- to je fakt ... takto prilepene ti to moc nepomoze ... ak mas pod sebou nejakych susedov, tak by som to moc dlho neriskoval ... alebo si zaplatil fest drahu poistku ...
... ak byvas na prizemi a okrem "mokreho koberca" sa principialne nic nestane a nebude ti to vadit, tak to mozes nechat tak ... ze kolko to vydrzi :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 11:33 am

Khanh napísal:Ja si nemyslim.Drzet mu to bude a aspon ta strana bude ok.Ale vypada to blbe a navic,kdyby to cele predni sklo znovu zalepil,tak by mel jistotu,ze se mu to aspon neudela na te cele tabuly.Takhle ma jistou jen tu jednu stranu.

Áno držať mu to bude (ale dokedy?), lebo výstuha vytvorením profilu so sklom zväčší pevnosť - odolnosť skla, ale nie poškodeného spoja. Spoj treba nanovo prelepiť a nalepiť výstuhu. Samotným nalepením výstuhy sa spoj, ktorý je poškodený neopraví naopak bude sa to stále zhoršovať, bude sa tam množiť riasa.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 26 Mar 2007 11:59 am

Nevim jestli se bavime o stejnem pripadu, ale podle me, to jak to je nalepene, kdyby to tedy bylo spravne a poradne vytvrdle, tak se to pevnosti bude blizit/nebude li dokonce pevnejsi/ novemu spoji.
Ja spis vydim problem v tom, ze to je jednak nalepene spatne a druhak nikdo nevi v jakem stavu jsou ostatni spoje.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 12:10 pm

Aha, teraz som si pozrel ďalšie tie fotky v albume ako to spravil :shock: . Ja som mal na mysli inú výstuhu, moja chyba :( . A súhlasim so zvejk-om.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 26 Mar 2007 16:50 pm

laci,uz vime,jak jsem to myslel ne? :wink:

Jumo,vypada to priserne a ja bych se toho hodne bal.Ja uz jsem posr... z malinky bublinky ve spoji,natoz kdybych mel tohle :!: Pokud muzu dobre radit,tak si sezen nove akvarium a budes mit klid na nekolik dlouhych let a bude to vypadat hezky.
Za ty starosti a cas ti to myslim nestoji.

Ale pokud zarputile nechces nove akvarium,tak aspon si sezen sklenare,ktery ti znovu udela tu celou predni stenu.I kdyz myslim,ze v tomhle pripade se setrit nevyplati a je lepsi si koupit nove akva.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 17:34 pm

Khanh napísal: Pokud muzu dobre radit,tak si sezen nove akvarium a budes mit klid na nekolik dlouhych let a bude to vypadat hezky.
Za ty starosti a cas ti to myslim nestoji.

Ale pokud zarputile nechces nove akvarium,tak aspon si sezen sklenare,ktery ti znovu udela tu celou predni stenu.I kdyz myslim,ze v tomhle pripade se setrit nevyplati a je lepsi si koupit nove akva.


Nepovedal by som. Už viac akvárii mi časom tieklo. Rozrezal som ich, odstránil lepidlo a opäť zlepil. Fungujú už niekoľko rokov.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 26 Mar 2007 18:58 pm

laci: ano, prelepit se to da, ale nesmi to vypadat tak, jak to zvladnul jumo (nic ve zlym jumo).

Khanh: :) ja sem chtel napsat to samy... jedna bublinka a jsem schopen vse prelepit. Jsem rad, ze nejsem paranoikem sam :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 19:03 pm

zvejk napísal:, ale nesmi to vypadat tak, jak to zvladnul jumo (nic ve zlym jumo)

Súhlasím :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod Khanh » 26 Mar 2007 20:37 pm

Ja vim laci,sam jsem uz rozlepoval a slepoval.Ale v jeho pripade bych radeji koupil nove akva.Vzdyt uz s vyztuhou ma tolik starosti,natoz to cele slepovat znovu.

Zvejk.No jsem docela zvedavej,jak drzi ta stena,co si nedavno lepil ty.Co ty zbytky medi?Vse v poho?Pred tydnem jsem lepil jedno mensi akva,vse v pohode,ale u 1 steny se mi udelali bubliny,tak jsem ji zas prelepil.Ono by to drzelo,ale za ten klidny spanek to stoji :o
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 26 Mar 2007 22:15 pm

Chlapci som naozaj velmi rad ze sa mi snazite pomoct - cenim si to. K tej vystuhe - sklenar mi povedal ze cim tensia vrstva silikonu, tym to bude pevnejsie drzat, co je asi logicke. Nalepil som to tam najlepsie ako som vedel, lenze problem bol v tom, ze by bolo idealne to nalepit a nejako zatazit kym to zaschne, co nebolo mozne.
Inak si myslim ze tych par bubliniek na tej novej vyztuhe v principe nevadi, ale je to len moj laicky nazor. Prelepovat cele celne sklo nechcem, pretoze by to zrejme dopadlo ako s tou vystuhou.
To akvarium som kupoval na inzerat. Samozrejme som si ho prehliadol pred tym a vyzeralo v pohode. Clovek, ktory mi ho predaval mal totizto tu stranu kde je teraz ta vyztuha ako zadnu a nebol k nej pristup, takze sa mu to robilo mozno uz pred tym, ale nevedel o tom. Ja som tie bublinky spozoroval az ked som tam dal vodu a aj to len po urcitom case. Tak neviem ci sa to nejako povolilo transportom, aleboco...
Akvarium som kupil so stojanom za 2400,- Sk co bola dobra cena, tak som sa tesil, ze budem mat konecne miesto 80l ktore som mal dlhe rokz, 300litrove. No a teraz taketo starosti. Fakt by bolo najlepsie kupit si nove akvarko, hoci teraz na to peniaze nemam. Zena ma mesiac pred porodom, prerabam byt, mam malo casu, takze ani netusim kedy a kde by som si robil nove pozadie do noveho akva atd... Ja si to asi hodim, dostal som sa do bezvychodiskovej situacie :-(
No nic budem to zrejme nejaky cas sledovat ze co to robi a potom sa uvidi...
Som pozeral na akvashop.sk ze take nove akvarko by vyslo cca 3500,- Sk. To je dobra cena? Dalo by sa toto stare predat niekomu? Napriklad niekomu komu by sa to chcelo prelepovat a tak. Samozrejme aj s pozadim, pretoze to je tam kvalitne nalepene.
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod zvejk » 27 Mar 2007 09:39 am

Jumo: Je to jen na tobe jak se zaridis, to je jasne. Ja osobne si nemuzu dovolit aby mi akva vyteklo, protoze to by me zena pak v te vode na podlaze utopila :) Akva sice toleruje (jen nadava, ze se kolem toho porad tocim), ale vyteklou vodu by asi nerozdejchala.
To co ti rikal sklenar je nesmysl, neplati to samozrejme ani obracene, ale pokud to moc pritlacis, tak se ti stane presne to co se ti stalo, bublinky. Myslim, ze vrstva cca 1-2mm by byla idealni a bez bublin. Ale to je uz jedno.
Nemas ve svem okoli nejakeho lepice akvarii? treba i toho sklenare, pokud akvaria dela (nekdo), urcite by tu predni stenu prelepil a mel bys klid. a za par stovek.
Co sa pozadi tyce, tak urcite by slo nejak odlepit ne? je to polystyren? ten by sel i urvat.
3500.- mi prijde desna cena, tady v CR by ho slo nechat udelat tak za 1500.- tipuju, zalezi na rozmerech a sile skla.

Khanh: Stena vypada v pohode, medi tam je jen trosku, to nemuze nic delat, silikonem to snad neprostoupi. jeste jsem to sice nenapustil (lepim vyztuhy a pozadi), ale bude to ok.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod laci » 27 Mar 2007 12:16 pm

jumo - kvôli prelepeniu jednej steny kupovať nové akvárium sa mi zdá prehnané a hodiť si to pre takúto vec už totálne prehnané.

Tak ako Ti radí zvejk poobzeraj sa v okolí po niekom, kto Ti to prelepí za podstatne nižšiu cenu ako by vyšlo nové akvarko.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod mig07 » 27 Mar 2007 15:03 pm

Mne ked sa rozlepovalo akva tak som tam dal aj podobné výstuhy ale po čase to povolilo tak som našiel jedného ktorý lepí akvaria a on mi to tuším za 3 SK/l rozlepil a znovu zlepil a odvtedy mám už pokoj.
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod jumo » 27 Mar 2007 22:08 pm

Chlapci je to cele v Pcku :-( Teraz som si vsimol, ze sa zacinaju robit bublinky aj na druhej polke toho povodneho skla! Hned jak toto dopisem idem vypustit 2/3 vody. Ani si neviete predstavit jak ma to stve... Uz som sa tesil ze mam konecne doma velke akvarium a teraz toto. Rozhodol som sa ze si kupim nove. Predsalen nove je aj so zarukou a hlavne na tomto mam uz doskrabane celne sklo miestami a vodny kamen ktory proste nejde dole. Myslite ze toto rozlepujuce sa akvarko by som niekomu predal (niekomu kto si to bude vediet prelepit?)
Davat to prelepit niekomu (len tu celnu stenu) nechcem, pretoze uz tomu akvarku neverim.....
Obrázok používateľa
jumo
 
Príspevky: 68
Obrázky: 12
Založený: 16 Dec 2004 13:51 pm

Re: Rozlepuje sa mi akvarium? (foto)

Odoslaťod pavex » 14 Nov 2007 22:32 pm

tak ako si dopadol s tym akvarkom po pol roku? Vyztuha drzi?
Obrázok používateľa
pavex
 
Príspevky: 31
Obrázky: 3
Založený: 22 Okt 2007 15:29 pm
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.