preventin a baktérie



Všetko okolo akvarijných rýb

preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 21 Mar 2007 19:38 pm

Neviete ako je to s preventinom? Zabíja "dobré" baktérie vo filtri alebo mám po aplikácii preventinu filter (shark) odstaviť?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Reklama

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod kardano » 21 Mar 2007 21:11 pm

Ked ho na dlhsie odstavis, tak ich zabijes urcite :cry:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod Roman » 21 Mar 2007 23:22 pm

preventin nalej do zachoda a rybam radsej dopraj cistu vodu a poriadnu stravu
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod arowana » 21 Mar 2007 23:26 pm

Roman napísal:preventin nalej do zachoda a rybam radsej dopraj cistu vodu a poriadnu stravu


:D :D :D
Tiež si vyrástol zo zázračných gumidžúsov ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod DALO » 22 Mar 2007 19:38 pm

Ale spat k podstate otazky, zabijaju lieciva bakterie vo filtroch, lebo ak rybam pri bloate nalejem bactopur, entizol,... do zachoda asi ich nepotesi ani cista voda a zranie
DALO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 4
Založený: 28 Feb 2007 17:18 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 22 Mar 2007 21:40 pm

Lieciva nerozlisuju medzi dobrymi a zlymi bakteriami. Proste ich zlikviduju. Takze vlastne ci odstavis filter alebo nie je teoreticky jedno, lebo ked ho neodstavis, tak ich zlikviduje liecivo a ked ho odstavis, tak ich zabije nedostatok kyslika. No niektore bakterie maju schopnost sa pri nepriaznivych podmienkach ako je nedostatok kyslika "zapuzdrit" a vytrvat tak dokial sa nedostanu do podmienok vhodnych na prezitie. No voci niektorym liecivam ani v takejto forme nie su odolne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 22 Mar 2007 22:54 pm

martin_s napísal:Lieciva nerozlisuju medzi dobrymi a zlymi bakteriami. Proste ich zlikviduju. Takze vlastne ci odstavis filter alebo nie je teoreticky jedno, lebo ked ho neodstavis, tak ich zlikviduje liecivo a ked ho odstavis, tak ich zabije nedostatok kyslika. No niektore bakterie maju schopnost sa pri nepriaznivych podmienkach ako je nedostatok kyslika "zapuzdrit" a vytrvat tak dokial sa nedostanu do podmienok vhodnych na prezitie. No voci niektorym liecivam ani v takejto forme nie su odolne.


Toto je najschopnejšia odpoveď aj keď ma až tak nepotešila :cry: . Vďaka
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 22 Mar 2007 23:04 pm

A keď už ten preventin nalejem radšej do akvárka než do záchodu ako dlho je aktívny? Len kým je voda modrá alebo 24hodín keď by sa mal podľa návodu použiť znova? Tie baktérie vydržia bez kyslíka zhruba koľko? Mám to brať že keď napr. vypadne prúd na hodinu tak sú baktérie v ťahu zatiaľ čo ryby bez prevzdušnenia hravo vydržia?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 22 Mar 2007 23:17 pm

To nie. Az tak rychlo ten kyslik tie bakterie nespotrebuju. Tych niekolko hodin v pohode vydrzia. No ale mam taku otazku: Koli comu tam chces ten preventin davat :?: vyskytla sa ti v akva nejaka choroba, s ktorou si bez pouzitia chemie neporadis :?: Aj ked sa to vola preventin, tak by som to len tak preventivne nepridaval :!: Je to predsa len chemia. Tiez si nedavas preventivne len tak bez priciny lieky ked ti nic nie je :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 23 Mar 2007 01:05 am

martin s: niečo na tom je, nejem lieky ani keď som chorý. Mal som krupičku v novozaloženom akváriu. Ale dlho mi trvala výmena a náchylné neónky sa zatiaľ vyhádzali. Tak som nechal týždeň vyrybnené akvárium s teplotou 25-26 C a zvíšeným množstvom soli. Nechcem aby sa to vrátilo preto ten preventin. No ale používam ho i pri podozreniach, pri nových rybách a živom krmivu... Vďaka Vám (vela som sa tu dozvedel)
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod vincenzo » 23 Mar 2007 08:11 am

Nechcem aby sa to vrátilo preto ten preventin. No ale používam ho i pri podozreniach, pri nových rybách a živom krmivu...

Ja by som to tam nelial.Skôr to môže uškodiť ako pomôcť.Prezri všetky príspevky ako kedy postupovať a vystačíš si aj bez liečiv.A hlavne musíš byť trpezlivý!!Preventín naozaj nieje prevencia, tou je čistá voda!
vincenzo
 
Príspevky: 30
Založený: 05 Jan 2007 12:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod lunimus » 23 Mar 2007 13:20 pm

plne suhlasim ... tiez by som to tam preventivne nelial. Ak davas nove ryby, tak idealne je ich radsej dat na par dni do karantenej nadrzky.
Ak nemas nic volne, tak by som preventivne aspon vodu zo sacka nedaval do velkeho akva ... Ja to riesim tak, ze nove ryby po ustalenie teploty dam do 5L elementky, kam pomaly prilievam vodu z velkeho akva, aby sa trochu vyrovnal chymizmus a potom sietkou prelovim ryby do velkeho akva ...
pripadne ak uz moc chces ten preventin pouzit, tak ho mozes nakvapkat do tej nadrzky, kde mas rybky umiestnene len docasne - u mna elementka - u teba to moze byt napr kybel :) a nechas tam par hodin plavat rybky v preventine a potom ich prelovis do velkeho akva :)
Ale ak mas ostatne rybky zdrave a v dobrej kondicii, tak by ti mali zvladnut bez ujmy aj pridanie potencionalne chorej rybky ... samozrejme pokial nebudu mat nove nejaku strasnu neliecitelnu pliagu ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 23 Mar 2007 13:54 pm

No navyse preventin nie je takmer vobec ucinny proti krupicke. Je to skor len pre pocit ze si im dal nejaku chemiu, ktora by mala pomoct. Ovela ucinnejsie je pridanie soli a zvysenie teploty.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod Roman » 23 Mar 2007 23:46 pm

arowana napísal:
Roman napísal:preventin nalej do zachoda a rybam radsej dopraj cistu vodu a poriadnu stravu


:D :D :D
Tiež si vyrástol zo zázračných gumidžúsov ?


ja som na nich ani nikdy nefical, mal som totiz to stastie , ze ked som kedysi davno zacal s akvaristikou , mojim radcom bol pan Dokoupil a ten ma svojim pragmatizmom dostal na zem raz-dva :)

ani tu nemozem zverejnit vsetky rady co mi dal, lebo by som tym nenasral uz iba jedneho predavaca zazracnej techniky ale uplne vsetkych :)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod arowana » 24 Mar 2007 00:02 am

Roman napísal:
arowana napísal:
Roman napísal:preventin nalej do zachoda a rybam radsej dopraj cistu vodu a poriadnu stravu


:D :D :D
Tiež si vyrástol zo zázračných gumidžúsov ?


ja som na nich ani nikdy nefical, mal som totiz to stastie , ze ked som kedysi davno zacal s akvaristikou , mojim radcom bol pan Dokoupil a ten ma svojim pragmatizmom dostal na zem raz-dva :)

ani tu nemozem zverejnit vsetky rady co mi dal, lebo by som tym nenasral uz iba jedneho predavaca zazracnej techniky ale uplne vsetkych :)


Veľmi výstižná odpoveď... :D :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 24 Mar 2007 19:42 pm

Ako to že keď sú tie baktérie dlhodobo uzavreté v hustom roztoku vo flaške tak nepotrebujú kyslík a v akváriu áno? Súvisí to najako s ich vývojom? Trocha ma to mrzí pretože sa mi lepšie spí keď na noc vypínam filter.
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod arowana » 24 Mar 2007 20:11 pm

tufo napísal:Ako to že keď sú tie baktérie dlhodobo uzavreté v hustom roztoku vo flaške tak nepotrebujú kyslík a v akváriu áno? Súvisí to najako s ich vývojom? Trocha ma to mrzí pretože sa mi lepšie spí keď na noc vypínam filter.

Je to najlepší spôsob, ako nikdy nenaštartovať filter a prípadne aj nádrž.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 24 Mar 2007 22:38 pm

tufo napísal:Ako to že keď sú tie baktérie dlhodobo uzavreté v hustom roztoku vo flaške tak nepotrebujú kyslík a v akváriu áno? Súvisí to najako s ich vývojom? Trocha ma to mrzí pretože sa mi lepšie spí keď na noc vypínam filter.


No o tom ci ten roztok s "milionmi uzitocnych bakterii" naozaj funguje by sa dalo pochybovat. Ale je mozne ze v tom roztoku su v latentnom (neaktivnom) stadiu a aktivuju sa az v priaznivych podmienkach pre ich mnozenie. No vtedy je uz nevyhnutny pristup kyslika a bez neho uhynu. To je dovod preco by sa filter nemal vypinat na noc. Pri takomto rezime, ti bude plnit iba funkciu mechanickej filtracie a nie biologickej, t.j. bude zachytavat iba necistoty (v zavislosti od priechodnosti filtracneho materialu) a nebude sa ti premienat NH4 a NO2 na neskodny NO3.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 25 Mar 2007 19:13 pm

a nemohlo by to fungovať tak že jednoduchý molitanový filter pôjde nonstop a bude filtorovať biologicky, no a prečerpávací SHARK bude filtrovať mechanicky a pravidelne ho budem čistiť ? Nemôžem si pomôcť ruší ma ten hrkot, možno by som mal vymeniť vrtulu. :idea: (220 l akva)
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 25 Mar 2007 20:47 pm

tufo napísal:a nemohlo by to fungovať tak že jednoduchý molitanový filter pôjde nonstop a bude filtorovať biologicky, no a prečerpávací SHARK bude filtrovať mechanicky a pravidelne ho budem čistiť ? Nemôžem si pomôcť ruší ma ten hrkot, možno by som mal vymeniť vrtulu. :idea: (220 l akva)


Skus tu vrtulku najskor vybrat a poriadne precistit a aj ten priestor v ktorom je vlozena ak to ide. So Sharkom sice skusenost nemam ale na AquaEl-i to pomaha. Vzduchovaci kompresor napojeny na klasicky molitanovy filter byva zvycajne hlucnejsi nez vnutorny filter pohanany turbinou (vrtulkou)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 03 Jún 2007 21:46 pm

Podľa Vás kedy je najvhodnejšie pridávať roztok s baktériami? Doteraz som každý týždeň pred výmenou vody nechal 2hodiny odstáť vodovodnú vodu. V starej som prepral filter. Keď bola voda vymenená ešte som to pár hodín nechal a až potom nalial baktérie. Je to tak správne?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 04 Jún 2007 09:32 am

Ked mas uz zabehnute akva a filter tak je ten roztok tam liat aj zbytocne. Bakterie sa ti uz dostatocne namnozili. Myslim ze celkovo ani pri zakladani akvaria ich tam netreba nalievat. Kedysi nic take nebolo a akvaria bezali v pohode. Myslim ze je to len dalsie lakadlo vyrobcov na odlahcenie penazeniek zakaznikov akvaristik.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 04 Jún 2007 17:31 pm

No tiež som nad tým uvažoval že v minulosti také veci neboli a všetko bolo OK. Možno predávajú nejaké upravené baktérie, ktoré sa nevedia množiť a musíš si kúpiť ďalšie :lol: (žart). Ale predsa ten filter treba pravidelne čistiť, ale neviem či má šancu si nachytať nové baktérie len tak z vody kebyže tam žiadne nenalejem...?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod discus-vk » 04 Jún 2007 18:23 pm

U preventinu sa jedna o akysi riedeny model fmc,a tie nie su učinne pri virusovych ochoreniach bakterialnych a pri endoparazitózach/hexamitóza,črevne helmintózy a pod/ FMC je vyborne antimykotikum ktore lieči hlavne povrchove mykózy. Preto si nemyslim že by nejako zvlašt poškodzoval bakterie vo filtry,aj ked preventin som nikdy osobne nepoužival. Už ked, tak som mal fmc, namiešane v laboratornych podmienkach,ktore je ovela učinejšie ako tie komerčne, multimedikal a pod. Ani pri koncentracii 3,0ml liečiva na 100L vody som nikdy nepostrehol aby sa znižila učinnost bakterii vo filtroch. :)
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.