Pomer pohlavi v akvariu



Všetko okolo akvarijných rýb

Pomer pohlavi v akvariu

Odoslaťod roderic » 24 Mar 2007 17:40 pm

Rad by som sa dozvedel, ci je nutne chovat spolu samcekov gubiek spolu so samickami, alebo je mozne ich mat aj samostatne (nerad by som, aby sa mi mnozili).

Ak je nutne (mozno kvoli ich dusenemu zdraviu :o ) mat spolu samcekov aj samicky, tak v akom pomere. Mam zatial 2+2+2 samcekov v roznych farebnych variantach.

Tento topic moze sluzit aj k diskusii, o "spolocenskych" potrebach inych druhov.

Dakujem
roderic
 
Príspevky: 11
Obrázky: 8
Založený: 04 Mar 2007 15:52 pm

Reklama

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod Miro69 » 24 Mar 2007 23:29 pm

Môžu byť aj oddelene. Kvôli rozmnožovaniu sa chovajú 2-3:1 v prospech samčekov. Samice zvyknú samcom obhrýzať chvosty.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod martin_s » 24 Mar 2007 23:31 pm

Miro69 napísal:Môžu byť aj oddelene. Kvôli rozmnožovaniu sa chovajú 2-3:1 v prospech samčekov. Samice zvyknú samcom obhrýzať chvosty.


Nie je to nahodou naopak? 2-3 samice na 1 samca? :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod peter-trnava » 25 Mar 2007 00:42 am

Ak by sme uvazovali v najsirsich suvislostiach, tak je samozrejme najvyhodnejsi pomer pohlavi vzdy v prospech samic. Je vsak velke mnozstvo druhov, ktore maju v urcitom sledovanom case jednoznacne monogamny vztah.
Obcas tam patri aj Homo sapiens :D
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod martin_s » 25 Mar 2007 01:03 am

peter-trnava napísal:Ak by sme uvazovali v najsirsich suvislostiach, tak je samozrejme najvyhodnejsi pomer pohlavi vzdy v prospech samic. Je vsak velke mnozstvo druhov, ktore maju v urcitom sledovanom case jednoznacne monogamny vztah.
Obcas tam patri aj Homo sapiens :D


Tu bola rec nie o homo sapiens, ale o Poecilia reticulata :lol: A tie monogamne nie su. U nich existuje polygamia :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod peter-trnava » 25 Mar 2007 01:08 am

[quote="roderic"]
Tento topic moze sluzit aj k diskusii, o "spolocenskych" potrebach inych druhov.


Mas uplnu pravdu, ale ako vidis tema je aj o ...
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod roderic » 25 Mar 2007 13:04 pm

Takze nemusim dat k samcekom samicky? Ak ano tak 2-3 samicky na 1 samceka?

Tiez som sa docital na medziarodnych strankach o tom, ze mrienka pakistanska by sa mala chovat v min. pocte 3 ks. Ja mam jednu a nezda sa mi zatial nijak nepokojna. Ma niekto opacnu skusenost?

Mrienka pakistanska:
Je dost placha, ked ide o pohyb okolo akva, ale s rybkami nema problem. Niekedy ich kratko nahana (v ucitom priestore), ako by si vyticovala priestor. A je to najlepsi sposob ako sa zbavit malych neziaducich slimakov (neprikrmovat). Do tyzdna boli skoro vsetci fuc. :lol: Jedinu starost mi robi to, ze zabrala skrysu mojich dvoch prisavnikov. :x
roderic
 
Príspevky: 11
Obrázky: 8
Založený: 04 Mar 2007 15:52 pm

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod Luigi » 25 Mar 2007 14:01 pm

Ja osobne chovám gupky v pomere 3:1 (samice:samce) . Myslým, že tento pomer úplne vyhovuje. Samci pohode vykryjú všetky samice, ktoré sa chcú páriť. Ak sa náhodou nechce páriť žiadna, potom im v akvárku samci tancujú až kým im nedajú.
Obrázok používateľa
Luigi
 
Príspevky: 38
Obrázky: 25
Založený: 09 Dec 2006 20:48 pm
Bydlisko: NR,NZ,SE,TT,PK,BA viacmenej NR

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod lunimus » 25 Mar 2007 14:25 pm

Je jasné, že pre odchov je ideálny pomer cca 3:1 (samice:samce) ale pôvodná otázka bola mierená tým smerom, aby sa nerozmnožovali.
Áno, je možné chovať samce a samice oddelene, ale tiež je pravda, že to je pre ne mierne neprirodzené a nedožijú sa pravdepodobne takého veku, ako keby boli so samcami. Treba vyskúšať, ale ja by som si s tým vekom hlavu moc nelámal ...

Ináč nieje prakticky možné ich nechať páriť kontrolovane, pretože akonáhle raz samicu pripustíš k samcovi, jeho spermie si samica dokáže udržať na viac samostatných vrhov. Dokonca bol údajne zdokumentovaný prípad 12tich vrhov bez samca ...
bežne je to však 3-4 až 5x podľa veľkosti, kondície a stravy.

V čm je však problém? Ak nechceš aby sa ti nekontrolovane rozmnožovali, použi gupky ako zásobáreň živého krmiva :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod roderic » 25 Mar 2007 16:42 pm

lunimus napísal:Je jasné, že pre odchov je ideálny pomer cca 3:1 (samice:samce) ale pôvodná otázka bola mierená tým smerom, aby sa nerozmnožovali.
Áno, je možné chovať samce a samice oddelene, ale tiež je pravda, že to je pre ne mierne neprirodzené a nedožijú sa pravdepodobne takého veku, ako keby boli so samcami. Treba vyskúšať, ale ja by som si s tým vekom hlavu moc nelámal ...
:)


Dakujem, to som potreboval vediet. Takze budem mat len samcekov. Uvidime, co sa bude diat. Dam vam vediet co a ako.
roderic
 
Príspevky: 11
Obrázky: 8
Založený: 04 Mar 2007 15:52 pm

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod andy.betta » 26 Mar 2007 19:55 pm

...veru nechcel by som byť samcom v Tvojom akváriu, veď by si mi odopieral to, prečo som sa vlastne narodil.... a na gay party nemám chuť :? :? :?
Ak nechceš, aby sa Ti rybky množili, tak si osaď akvárium tetrami, či inými druhmi, ktoré sa bežne v akváriu netrú a máš vymaľované :wink:
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod slade14 » 26 Mar 2007 20:26 pm

andy.betta napísal:...veru nechcel by som byť samcom v Tvojom akváriu, veď by si mi odopieral to, prečo som sa vlastne narodil.... a na gay party nemám chuť :? :? :?
Ak nechceš, aby sa Ti rybky množili, tak si osaď akvárium tetrami, či inými druhmi, ktoré sa bežne v akváriu netrú a máš vymaľované :wink:
..alebo si kup bojovnicu a ta ti cerstvo narodeni poter zmasti priam dokonale.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod lunimus » 26 Mar 2007 20:32 pm

bojovnicu nee!!
ta by okrem poteru zlikvidovala aj chvosty tvojim samcom ...

... inac ak si pozorne precitas moj prispevok vyssie, tak ani ja by som ich nedaval na samotku ... ale poter by som nechal skrmovať ostatným rybám. Kým majú žĺtkový vačok, tak sú veľmi výživné, potom už len výživné :)
... navyše je to jeden z najprirodzenejších druhov potravy pre ostatné ryby ...

Takže ešte raz opakujem, je možné ich chovať samostatne, ale v spoločnej nádrži so samicami budú v lepšej kondícii - to znamená aj krajšie vyfarbenie ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod slade14 » 26 Mar 2007 20:42 pm

lunimus preco si myslis ze by bolovnica obhryzala plutvy samcekom?
ja som vystriedal uz vela kusov tychto ryb a mal sam ich vzdy so zivorodymi rybami a ziadne obhryzane plutvy som nezaznamenal.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod lunimus » 26 Mar 2007 21:13 pm

bojovnica moze byt v pohode s akoukolvek zivorodou rybou a v pohode bude likvidovat jej poter ... plne suhlasim, ale samcovi bojovnice bude urcite dosť vadiť velky chvost samca gupky ...

... ak si vsak myslel umiestnit ku gupkam len samice, tak to by asi fungovalo ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod SoRex » 27 Mar 2007 09:01 am

Samice zvyknú samcom obhrýzať chvosty.
Ale ne, pokud jsi to někdy viděl, byla to spíš náhoda, než běžná "záškodnická" činnost samic.

Ak by sme uvazovali v najsirsich suvislostiach, tak je samozrejme najvyhodnejsi pomer pohlavi vzdy v prospech samic.
Ovšem to bychom si museli nejdřív nadefinovat ty "nejširší souvislosti", aby toto tvrzení bylo obecně platné.

Samci pohode vykryjú všetky samice, ktoré sa chcú páriť.
No, oni zcela jistě nakryjí i ty, které nechtějí. Zrovna u pavích oček je páření dost nevybíravě násilné.

Je jasné, že pre odchov je ideálny pomer cca 3:1 (samice:samce)
Nevěřím, z čeho vycházíš?

Áno, je možné chovať samce a samice oddelene, ale tiež je pravda, že to je pre ne mierne neprirodzené a nedožijú sa pravdepodobne takého veku, ako keby boli so samcami.
To bude pravděpodobně naopak. Rodící samice se fyzicky vyčerpávají a hynou dříve.

Ináč nieje prakticky možné ich nechať páriť kontrolovane
Teď jsi jistě zasadil těžkou ránu všem šlechtitelům, kteří je až dosud kontrolovaně pářili. :D

bojovnicu nee!! ta by okrem poteru zlikvidovala aj chvosty tvojim samcom ... samcovi bojovnice bude urcite dosť vadiť velky chvost samca gupky ...
To snad ne. Myslíš, je by je brala jako konkurenty? :)

...v spoločnej nádrži so samicami budú v lepšej kondícii - to znamená aj krajšie vyfarbenie ...
To by platilo jen v případě divokých pavích oček. Šlechtěné kmeny mají barvu stabilní.

Omlouvám se, ale nedalo mi to.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod martin_s » 27 Mar 2007 10:15 am

SoRex napísal:
bojovnicu nee!! ta by okrem poteru zlikvidovala aj chvosty tvojim samcom ... samcovi bojovnice bude urcite dosť vadiť velky chvost samca gupky ...
To snad ne. Myslíš, je by je brala jako konkurenty? :)


No nejak tak to je. Samec bojovnice poklada ryby s velkymi chvostovymi plutvami za superov. Mne tiez samec bojovnice poobhryzal plutvy vsetkym samcekom gubiek.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod SoRex » 27 Mar 2007 11:30 am

martin_s napísal:No nejak tak to je. Samec bojovnice poklada ryby s velkymi chvostovymi plutvami za superov. Mne tiez samec bojovnice poobhryzal plutvy vsetkym samcekom gubiek.
To slyším poprvé, zřejmě se u Tebe jednalo o individuální vlastnost agresívnějšího samečka. Není to ale běžné, protože gupky mají úplně jiné vzorce chování a vzájemného imponování, takže beťák dost rychle zjistí, kdo je jeho soupeř.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod lunimus » 27 Mar 2007 12:58 pm

To Sorex:
budem reagovat viac menej len na to, s cim mam aspon nejake skusenosti a veci, ktore si reagoval na moje vyroky.

Pomer 3:1 sa mi javi ako idealny z vlastneho chovu. Samozrejme to neznamena mat spolu 4 ryby, ale napr 5 samcov a 15 samic. Osobne chovam gupky viac menej len na krmivo. Okrem toho tento pomer som nasiel aj v literature. Niektore zdroje sice uvadzaju pomer 4:1, ale to asi nieje az tak podstatne ... Ak mas ine skusenosti, tak sa rad necham poucit :)

Co sa tyka toho tvrdenia, ze sa spolu doziju asi kusok dlhsie, je to reakcia na zakladnu poziadavku tejto diskusie. Mam taky pocit, ze Roderic ma zaujem chovat hlavne samce, kvoli tomu, ze su krajsie a na samiciach mu az tak moc nezalezi. A to, ze samec bude zit dlhsie, ak bude mat damsku spolocnost ... s tym by si snad suhlasit mohol :) ... ja naoplatku suhlasim s tvojim tvrdenim, ze samice budu pri castych porodoch skor vycerpane ... :)

Na kontrolovane parenie potrebujes mat priestor, ktory panelakovi akvaristi vacsinou nemaju. Ale dobre teda, upresnujem moje tvrdenie: Je prakticky nemozne ich nechat parit kontrolovane AK NEMAS DOSTATOK VOLNYCH NADRZI. ... sorex ... staci tak? ... pripadne ma oprav. Ja niesom ziaden super chovatel ;)

To ze by bojovnica okusovala chvosty gupkam je nielen moja skusenost, ale skusenost viacerych chovatelov - nielen jednej agresivnej bojovnice ...

A co sa tyka farebnosti gupiek, mozes mat pravdu ... ako som uz pisal, niesom chovatelom ziadnej preslachtenej formy ... gupky mam len na krmivo, teda mi vobec nezalezi na tom, ci su slachtene, alebo nie a ci sa bude parit cervena so zelenou, modrou, alebo zltou ...
Suhlasim s tym, ze ak je raz gupka slachtena, tak aj svoju farbu bude mat urcite stabilnejsiu ...
... ale ked si pozries gupky v strese - v predajni (ked ich kupujes)a tie iste gupky po tyzdni v tvojom akva uz bez stresu a s dobrym krmivom, tak budu urcite krajsie a myslim si ze aspon teoreticky by to malo tak isto fungovat aj pri slachtenych formach ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod SoRex » 27 Mar 2007 13:17 pm

Myslím, že nejsme v rozporu, jen jsme se na věc dívali každý z jiného úhlu. Jediné s čím bych asi nesouhlasil je ten poměr 3-4:1 ve prospěch samic. To by mělo význam v případě, že by chtěl akvarista odchovávat hodně mladých, ale nechtěl krmit moc generačních samců. Pokud ale chceš mít hezké akvárium, potom čím více samců, tím lépe. Převaha samců také vede k jejich vzájemné sexuální podpoře, takže samice lépe zabřezávají a genetická variabilita mladých je větší. V přírodě je v hejnech gupek také několikanásobně více samců.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Pomer pohlavy v akvariu

Odoslaťod lunimus » 27 Mar 2007 13:39 pm

O.Ki .. tak som rad, ze sme sa vcelku zhodli ... ten pomer 3-4:1 pravdepodobne naozaj ma vychadzat zo setrenia generacnych samcov ... dokonca v takom pomere sa mi aj rodia mlade ... obcas necham cely vrh (cca 80 kuskov) dospiet - pre susedovu korytnacku :)
... inac v podstate vsetok poter skrmujem ... len obcas este zachovam nejake gupky na doplnenie stavu :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.