Nenarocna Valisneria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nenarocna Valisneria

Odoslaťod zvejk » 26 Mar 2007 12:10 pm

Zdravim,
v rostlinach (obzvlaste) jsem lama, proto proto prosim o radu, potreboval bych do akva o vysce vody 60cm nejakou valisnerii, abych zakryl hadice z a do filtru. Problem je v tom, ze mi zatim zadna co jsem zkousel nejak nesla a uhynula, mel jsem tortu, rubru a myslim ze asiatiku. Je pravda,ze v te dobe bylo akva dost zarostle c. demersum a asi nebylo dost svetla.
Svitim 2-3x 18W, Akva neni moc velke, pod 100L, jen je vysoke a malo hluboke.
Co myslite, jakou poridit?
Co gigantea? Toho, ze by mi prerostla se moc nebojim, protoze mi zatim zadna nerostla. Vzdy po prineseni to vypada dobre, rostliny i odnozuji, ale zacnou stagnovat az konec.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Reklama

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 12:13 pm

Ak tam máš ďalšie rastliny?
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod zvejk » 26 Mar 2007 13:08 pm

Anubiasy, M. pteropus, javsky mech.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod laci » 26 Mar 2007 13:15 pm

Ja nie som tiež odborník na rastliny. Moje skusenosti s rubrou (aspoň ju takto označil ten, kto mi ju predal)

- s anubiasmi a M. pteropus mi rastie
- s machom mi nerástla stagnovala až odumreala.

Inak s ratilinami som "maxilama" :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod orcan » 27 Mar 2007 11:30 am

zvejk : skus tu vallisneriu giganteu. ked jej podhodis pod korene nejake hnojivo, bude rast ako burina... popr. mozes na skusku zasadit tak 5cm od seba sagitariu platiphyllu. O tej sa sice docitas, ze narasta tak do 35cm, ale mne v skutocnosti ide az na 40-50 cm, taktiez nenarocna a pomaly sa rozmnozuje a rastie dost na husto. Valisnerii by si musel dat aj dva tri korene vedla seba, aby dokonale zakryli techniku. i ked gigantea ma siroke listy, ale najdu sa vzdy medzierky...
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod zvejk » 27 Mar 2007 12:12 pm

Koncem koncu by to mohla byt i jina rostlina, ne nutne Valisnerie.
Jen bych potreboval, aby byla vysoka, uzka a nemusel jsem ji co tyden kratit :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod orcan » 27 Mar 2007 14:24 pm

zvejk napísal:Koncem koncu by to mohla byt i jina rostlina, ne nutne Valisnerie.
Jen bych potreboval, aby byla vysoka, uzka a nemusel jsem ji co tyden kratit :)

No ako som spomenul, mozes vyskusat aj tu sagitariu... mne rastie do vysky, ale moze to byt aj slabsim svetlom. Mam aj giganteu, ta sa ale zacala dost agresivne rozmnozovat a za mesiac som musel tri 2-metrove korene darovat. Sagitaria vyhadzuje nove listy, je husta a nerozmnozuje sa tak agresivne, zatial som nemusel ziadnu vyhadzovat. Co sa tyka valisnerii, mozes vyskusat aj asiaticu, ta ma vysku okolo 40cm a ked sa nasadi husto, dokaze pekne zakryt techniku, no ked je nahusto, nevyzera zasa tak esteticky a taktiez sa rychlo rozmnozuje. Mas vobec nejake hnojivo??
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod lajoolaj » 27 Mar 2007 15:25 pm

to ze ti nerastla vallisneria bude tymi cryptocorynami aj mne nerastla ale odkedy pridavam co2 tak je to v poho
lajoolaj
 
Príspevky: 79
Založený: 01 Jún 2006 18:39 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod jiskra » 27 Mar 2007 15:33 pm

Zvejku,hod tam nejakou umelohmotinu a mas po starostech :lol: :lol: :lol: :o
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod Vai » 27 Mar 2007 16:58 pm

zvejk napísal:...protoze mi zatim zadna nerostla. Vzdy po prineseni to vypada dobre, rostliny i odnozuji, ale zacnou stagnovat az konec.

Není náhodou voda příliš měkká? Zákrutichy vyžadují alespoň trochu tvrdou vodu > 5° dKH, pak rostou jako plevel, i bez CO2, i při slabším světle, a i ve společnosti zmiňovaných kryptokoryn. Ještě mají rády dno bohaté na živiny, klidně stačí "hnojit rybami", v okolí jejich kořenů zpočátku vůbec neodkalovat, nechat je v klidu růst a udržovat je pouze ať se příliš nerozrůstají do stran.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Odoslaťod Tarocco » 30 Nov 2008 03:42 am

niekto mi do komentarov napisal, ze vallisneria je druh rastliny, co rastie fakt rychlo, avsak vraj neni Vallisneria jak vallisneria, teda sa pýtam, kto viete, je ich viac druhov? Konkretne, ked som uz pri tom, sa pýtam na Vallisneriu neotropicalis :wink:
Obrázok používateľa
Tarocco
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 26 Nov 2008 19:30 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Mariok » 30 Nov 2008 16:31 pm

Vážení kolegovia! :wink: Naše úvahy sa všetky uberajú nesprávnym smerom! :P Zabúdame na základné obmedzujúce podmienky v akváriach, z ktorých zmena ľubovolnej z nich má vplyv na to, ktorý rastlinný druh bude ako rásť. Rastliny sa vzájomne ovplyvňujú spôsobom, ktorý doteraz nikto exaktne nevysvetlil, ale logicky: Každý druh má iný spôsob čerpania živín v akva, a tak pri daných KONKRÉTNYCH podmienkach bude rásť prioritne jeden druh, prípadne pár druhov majúcich približne rovnaké nároky a ostatné budú stagnovať!!! Stačí vymeniť dva, tri druhy za iné a môže dôjsť k tomu, že pôvodne prevládajúce druhy jednoducho "odídu". :oops: To je dôvod, prečo "rastlinkári" ženú do vody CO2, hnojivá a SVETLO. Oni idú na poloprofesionálnej báze, "dopujú" prostredie v akva tak, že sa jednoducho "Dostane" na všetky druhy rastlín 8) a preto tam môžete vidieť pokope prosperujúce druhy rastlín, ktoré v ostatných akváriach odídu. Takže Vallisnérie pri ideálnych podmienkach dokážu zarásť akvárium komplet, lenže to vám urobia aj kryptokorýny (ale tiež nie ľubovolné druhy) pri SVOJICH ideálnych podmienkach, aj keď za dlhší čas.
Súčasne existujúce podmienky pre rast rastlín podľa mňa sú (bez bazírovania na poradí dôležitosti): Intenzita, druh a dĺžka osvetlenia, počet a druh rýb, druh a množstvo krmiva (=množstvo a zloženie priebežne dodávaných exkrementov), druh filtrácie, periodicita a množstvo výmeny vody, teplota a chemické zloženie vody, druhovosť vysadených rastlín, dodávanie/nedodávanie hnijív. Zmena jediného z týchto parametrov môže spôsobiť krach prosperujúceho rastlinného spoločenstva v akva :oops: , ale aj opačne začne sa dariť rastlinám tak, ako by sme to nikdy nepredpokladali :roll: .
Takže prepáčte, ale tvrdiť, že toto a toto Ti bude rásť Super, je bez dodania ostatných parametrov vo Vašom akva úplne NULOVÁ informácia. :?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod Tarocco » 30 Nov 2008 23:26 pm

asi mas pravdu, vsetko su len uvahy, konstatovania, kym sa sam clovek nepresvedcí, ako to funguje v spolocenstve rastlin, akvarium mam zariadene len par dní, obsah 55 litrov, to mi stací, je s komplet zariadením, co treba, akurat CO2 tam este nedavam, ale planujem kupit, skusim, co to s rastom rastlín spraví, Vallisneria zatial nepozorujem, ze by nejako podrastla, ale co tam mam iny druh s malími oproti sebe rastucimi listkami, na prave tej som pozoroval, ze za 5 dni od zasadenia podrastla z troch stopiek o dalsích par listov :roll: dnes som pouzil aj hnojivo na rastliny- Tetra Planta Min, som zvedavý, co to spraví :D
Obrázok používateľa
Tarocco
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 26 Nov 2008 19:30 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Mariok » 01 Dec 2008 02:02 am

Môžeš robiť pokusy a sledovať, čo to spraví, ale ak ti záleží na tých Vallisnériach (tento druh som nemal), tak ich maj v akva v prevahe a ujmú sa takmer určite. Osobne si myslím, že dostatok svetla bude dôležitejší ako CO-čko. A hlavne nechaj im čas, v čerstvo založenom akva ti hneď rásť nebudú, ale chce to určitý čas (dva týždne?) kým sa zakorenia. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nenarocna Valisneria

Odoslaťod Tarocco » 01 Dec 2008 02:10 am

no dik za radu, Vallisneriam som skratil pred sadenim korene, ako uvadza navod pred zasadenim, svetla budu mat iste dost, akvarium je osvetlene priemerne 14 hodín denne :roll: uvidíme, co ukaze cas a podla toho sa aj zariadim, ci kupim niekedy aj CO2 system :wink:
Obrázok používateľa
Tarocco
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 26 Nov 2008 19:30 pm
Bydlisko: Poprad

Odoslaťod Jirka Scobak » 01 Dec 2008 03:33 am

Mohu venovat vallisneriu. Tak pro dva lidi :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ján Pečo » 03 Jan 2009 21:34 pm

Mam v Tanganickom aq vallisneriu giganteu. 3 korene. Je mozne ju bez nasledkov skratit asi o 50-60cm? Potvora zakryva skoro celu hladinu.
Obrázok používateľa
Ján Pečo
 
Príspevky: 130
Obrázky: 50
Založený: 20 Jan 2007 12:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 03 Jan 2009 21:41 pm

Možno by sa dali dať dole bočné staré listy a nehať len mladé. Listy ako také by som neskracoval.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod lajoolaj » 03 Jan 2009 22:20 pm

som cital ze by sa to malo dat v pohode skratit.....ja ties obcas par listov skratim ale nikdy nie vsetky a zatial sa im zda sa dary
lajoolaj
 
Príspevky: 79
Založený: 01 Jún 2006 18:39 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Giftzahn » 04 Jan 2009 10:55 am

Ján Pečo napísal:Mam v Tanganickom aq vallisneriu giganteu. 3 korene. Je mozne ju bez nasledkov skratit asi o 50-60cm? Potvora zakryva skoro celu hladinu.


ano mozes dopohodky skratit, ja to robim pravidelne u vallisnerie spiralis a nana..a rastie jedna aj druha stale ako diva :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ján Pečo » 06 Jan 2009 08:38 am

tak som ju ostrihal,uvidime ako to dopadne.
Obrázok používateľa
Ján Pečo
 
Príspevky: 130
Obrázky: 50
Založený: 20 Jan 2007 12:39 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.