Karantena



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Používate karanténnu nádrž pri kúpe nových rýb?

Áno
20
45%
Nie, ale mám v pláne
13
30%
Nie, a ani nemám v pláne
11
25%
 
Celkový počet hlasov : 44

Re: Karantena

Odoslaťod tom » 29 Sep 2003 09:22 am

Ak mozem vlastnu skusenost. Teraz by som uz karantenu pouzil urcite. Aspon na 2 tyzdne. Aspon po tej skusenosti, ktoru mam. Aj ked ryby v karantene boli, ale nutene museli ist do akva :-(. Po tom co mo zatial (este stale tam choroba je a netusim aka) vymrela polovica osadky akva si budem na taketo nieco davat pozor. Ale kazdy sa uci na vlastnych chybach ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Reklama

Re: Karantena

Odoslaťod l_laco » 29 Sep 2003 13:53 pm

Osobne karantennu nadrz nepouzivam, ale vidim, ze mnohy ju pouzivaju, alebo aspon suhlasia s tym, ze je potrebne nove ryby umiestnit najskor do takejto nadrze. Napada ma vsak taka otazka, hlavne pre tych, ktory ju striktne doporucuju, ze ci davaju do karanteny aj nove rastliny? Myslim si, ze doniest si niaku chorobu, alebo potvorky na rastlinach nie je problem. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 29 Sep 2003 14:23 pm

Spýtam sa ťa l_laco inak... Preváraš alebo nejakým iným spôsobom čistíš kamene, dekoráciu atď, proste všetko iné čo vkladáš do akva a nejedná sa o živé stvorenia? To by mala byť moja odpoveď na tvoju poslednú otázku... Viem, že odpovedám otázkou, ale v mojom ponímaní je karanténa očistou... Samozrejme v prenesenom slova zmysle... Ja ich tam nevkladám s tým, že ich idem automaticky liečiť a liečivo pridávam až keď to je potrebné.
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod duri » 01 Okt 2003 12:47 pm

bolek napísal:počul som, že ak niekto chce chovať diskusy spolu so skalármi, tak že skaláre je potrebné zbaviť vnútorných parazitov na ktoré sú diskusy viac citlivé...


U skalarov by som rad upozornil na vnutorneho parazita kapilaria skalaria (capillaria pterophylli). Po kupe 2 skalarov mi zacali hynut otocinclusi (4 ks) a nasledne aj ancistrusi (2ks). Priznaky? Totalne nafuknute brucho, odmietanie potravy. Ancistrusi po mesiaci v karantene do vecnych lovist. Poviete si vodnatielka? Omyl. Ako som sa po badani dozvedel, bola to kapilaria. Rozne ryby na nu reaguju rozne, napr. skalare samotne vydrzia dlho a niekedy su v pohode (co bol aj moj pripad), kym diskusy vraj odchadzaju rychlo. U sumcovitych ryb (aj u prisavnikov) sa nafukne brucho tak, ze to vyzera na vodnatielku a tiez kapu. Dolezity priznak - dlhe biele nitkovite vykaly (u vsetkych napadnutych ryb). Liecenie dlhe a zlozite (liecivo nezabera na vajicka v detrite, takze invazia sa zvykne opakovat). Zdroj nakazenych ryb - Aupark (uz tam nic zive nekupujem, navyse tie ryby su tam cudne). Cize skalare by som uz do spolocenskeho akvaria bez aspon niekolkodnovej karanteny nedal a k diskusom uz vobec nie.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 10 Okt 2003 09:55 am

Ahojte.

Tak a uplynul vyse mesiac od rozputania sa debaty okolo karantennej nadrzi. Rad by som sa teraz k tomu vratil a opisal ako vyzera sucasnost a podelil sa s vami o skusenosti a postrehy.

Nadrz som kompletne zariadil. Dal som strk a postupne nasadil prebytky rastlin zo spolocenskeho akvaria. Velmi sa mi hodilo ked mi ratajov Echinodorus ozelot green urodil nove dcerske rastliny. V spolocenskej nadrzi pre ne nebolo miesto, tak skoncili v karantene. Nasadil som par gupiek. Podarilo sa mi odchovat cca 30 mladych, ktore skoncili v spolocenskom akvariu ako ziva potrava pre skalare. Bolo zabavne sledovat ako ich skalare lovia. Jednu mladu som si nechal, uz ma asi 1 cm a dari sa jej dobre.

Spozoroval som tiez jednu zaujimavu vec. Do karanteny som presunul Alternantheru roseafolia, ktorej sa v spolocenskom akva vobec nedarilo, nerastla a chytila ju riasa. Za 3 tyzdne pobytu v karantene riasa zmizla a rastlinka vyrastla na dvojnasobnu velkost. Pritom svietim minimalne, asi 4 hodiny denne stolnou lampou s halogenovou ziarovkou, nehnojim ani nepridavam CO2. Je to pre mna dost zaujimave, hlave ked z literatury viem, ze ide o narocnu rastlinu, ktora potrebuje vela svetla, CO2 a Fe. Takisto Vallisneria corksrew vyraza nove vyhonky.

Co sa tyka chemizmu vody. Pred vcerom som robil testy vody spolocenskeho a karantenneho akvaria a porovnaval. Na moje mile prekvapenie dopadli tak, ze NO2 v obidvoch nadrziach ma 0mg/l a NO3 je tiez rovnake v obidvoch nadrziach (okolo 20 az 30 mg/l). Teplota vody v obidvoch je 25 stupnov celzia. CT sedi tiez. Takze teoreticky pri presune ryb z karanteny do spolocenskeho akvaria by nemalo dojst k stresu sposobenemu zmenou chemizmu.

Na zaver len dodat, ze toto karantenne akvarium nie je vhodne na liecenie chorych ryb zo spolocenskeho akva, uz len kvoli tomu, ze je komplet zariadene a obsahuje zivu floru a faunu.
Ale urcite splni funkciu utulneho karantenneho akvarka pre novo nakupene rybky.

Prikladam klikatelne obrazky: minulost a sucasnost.

Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod canart » 10 Okt 2003 13:58 pm

No dobre, ale prepokladjme, ze si s novymi rybami nieco predsa donesies a zistis to v karantene. Co potom? Bude takto zariadena karantena pouzitelna v buducnosti?

Predpokladam, ze po uspesnej liecbe (alebo aj neuspesnej) by sa mala karantena vydezinfikovat. To ale dost dobre s rastlinami nejde. Da sa to jedine so zariadenim, ktore sa da dezinfikovat (prevarit, chemicky dezinfikovat..). A ak ju nevydezinfikujes, tak potom to uz nie jekarantena, ale potencialny zdroj nakazy.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 10 Okt 2003 14:14 pm

canart napísal:No dobre, ale prepokladjme, ze si s novymi rybami nieco predsa donesies a zistis to v karantene. Co potom? Bude takto zariadena karantena pouzitelna v buducnosti? Predpokladam, ze po uspesnej liecbe (alebo aj neuspesnej) by sa mala karantena vydezinfikovat. To ale dost dobre s rastlinami nejde. Da sa to jedine so zariadenim, ktore sa da dezinfikovat (prevarit, chemicky dezinfikovat..). A ak ju nevydezinfikujes, tak potom to uz nie jekarantena, ale potencialny zdroj nakazy.


Zaklad je, ze kupene ryby nenakazia obyvatelov velkeho spolocenskeho akvaria. O to tu ide. Ak sa objavi choroba u novokupenych ryb v karantene, nie je vobec ziaden problem pri tejto velkosti karanteny po liecbe vyhodit rastliny, 5KG strku, vydezinfikovat ostatne zariadenie, atd. Ved to nebude kazdotyzdenna rutina. Myslim, ze je vzdy lepsie obetovat taketo akvarko ako velku zabehnutu nadrz, ktorej dezinfekcia by nebola urcite prechadzka ruzovou zahradou. Apropo... Bude taketo spolocenkse akvarium pouzitelne v buducnosti?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod canart » 10 Okt 2003 14:25 pm

Ved ja som nepovedal, ze treba dat ryby po nakupe do spolocenskeho akva. Povedal som v podstate to, ze naco zariadovat karantenu, ked to potom mam niekedy zlikvidovat. Mne by sa napriklad nepacilo, keby sa mi rozrastli rastliny v karantene a potom by som ich mal vyhodit.

Karantenu uznavam a povazujem za velmi dolezitu, ale nie zariadenu skoro ako okrasne akva. Myslim, ze ryby v pohode preziju karantenu aj v podstatne chudobnejsie zariadenom akva, pripadne s umelymi rastlinami. Ved v predajni casto ziju v podmienkach ako v nadrzi na liecenie, cize nic len sklo a voda a je tam podstatne viac stresorov ako doma v klude, aj ked v takmer prazdnej nadrzi. Este sa mi nestalo, aby boli ryby v karantene stresovane.

Myslim, ze dobry sposob, ako zariadit karantenu, je nechat ju poriadne zariasit a udrzovat vodu stale cistu. Ak do takejto nadrze das nove ryby, nebudu vyrusovane okolim, pretoze nebudu vidiet von, budu sa citit dobre, lebo vsade okolo bude zelena riasa a mozu ju dokonca obzierat, co nie je zanedbatelne pri karantene rastlinozravych ryb, ktore po transporte nemusia prijimat ziadnu potravu (napr. narocnejsie druhy africkych cichlid).

Tolko skusenosti :-)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 10 Okt 2003 14:55 pm

presne tak
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 10 Okt 2003 14:56 pm

Ani ja som nepovedal, ze si povedal, ze ryby maju ist hned do spolocenskeho akvarka :lol:
Chcel som len zdoraznit, ze nove ryby je dobre izolovat v
prirodzene zariadenom akvarku, ktore je urcite pre ne balzamom na dusu, v porovnani s holou sklenenou klietkou bez strku a s umelymi rastlinami, z ktorych si ani nemozu uzobnut. Mal som moznost pozorovat novonakupene gupky, ktore hned po vpusteni do nadrze zacali obhryzat riasy z rastlin.
Co sa tyka mojich zivych rastlin, ide o prebytky, ktore casto u mnohych aj tak skoncia v kosi..., resp. rastliny, ktore v spol. akva stagnuju. Takze aj ked sa rozrastu. Holt smola. Boli tam davane s tym rizikom. Tak ako aj gupky.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 13 Okt 2003 09:05 am

canart napísal:Myslim, ze dobry sposob, ako zariadit karantenu, je nechat ju poriadne zariasit a udrzovat vodu stale cistu. Ak do takejto nadrze das nove ryby, nebudu vyrusovane okolim, pretoze nebudu vidiet von, budu sa citit dobre, lebo vsade okolo bude zelena riasa a mozu ju dokonca obzierat, co nie je zanedbatelne pri karantene rastlinozravych ryb, ktore po transporte nemusia prijimat ziadnu potravu (napr. narocnejsie druhy africkych cichlid).


zaujimavy nazor Canart, ale kolko riasy potrebujes na stenach akvaria aby si nahradil rastliny aspon v stredne zarastenom akva ?

dalsia vec je biologicka filtracia ktora prebieha v strku na dne. ked je dno bez strku tak bakterie sa usadzuju iba na stenach akva. cim sa samozrejme velmi podstatne zmensi filtracna plocha.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod canart » 13 Okt 2003 09:22 am

jacik, nepochopil si. Riasy maju ten vyznam, ze "izoluju" akva od okoliteho prostredia opticky a poskytuju zdroj potravy. A mal som na mysli celkom zariasene akva na vsetkych stenach, aj na dne. Nejde vsak o nahradzanie rastlin.

Co sa tyka filtracie, samozrejme musi byt filtracia zabezpecena vnutornym alebo vonkajsim filtrom + vzduchovanie + ohrievac s termostatom. Cize technicky normalne vybavene akva.

Inak dost pochybujem o ucelnosti biologickej filtracie v karantene. Myslim, ze tazko udrzis funkcnu biologicku filtraciu bez normalne fungujuceho akva, cize bez ryb a krmenia atd. A ak nasadis do nadrze nove ryby, tak tie tam tazko pobudnu viac ako mesiac, ak neprejavia znamky ochorenia. Biologicka filtracia by sa teda este len zacinala rozbiehat, ked by vlastne musela koncit, kedze by ryby isli do inej (napr. spolocnej) nadrze.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 13 Okt 2003 09:45 am

pre Canart:

riasy sa mi zdaju ako nedostatocna nahrada za normalne rastliny, avsak pre vas ako chovatelov africkych cichlid, je to zrejme jedine realne riesenie (klasicke rastliny ryby zjedia).

a k biologickej filtracii:
ceco pise ze v karantennom akva ma stalu osadku ryb. tzn. ze nadrz nezaklada az pri kupe novych ryb a nelikviduje ju po mesacnom pouziti. pri malej osadke rybami netreba ani filter.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod stokar12340 » 29 Dec 2011 22:18 pm

Zdravim
Plánujem kupiť 8 gupiek. Po tom, ako ich kúpim chcel by som ich dať na 3 - 5 dní do karantény. Bohužiaľ, druhé akvárium mi má prísť až o tri týždne. Rozmýšľam ako im zabezpečiť provizornú karanténu. Napadlo ma toto: Upravený 16 litrový kanister plastový od destilovanej vody, vzduchovací kameň, trocha akváriových kameňov a štrku. Vzduchový filter má prísť s druhým akváriom. Každý deň by som z akvária odsal kal a vymenil niekoľko litrov vody. Vodu by som použil z hlavného akva. Celú karanténu by som dal k radiátoru. Myslíte že to stačí na niekoľko dní pre gupky? Za nápady vopred diky.
stokar12340
 
Príspevky: 28
Založený: 30 Aug 2011 09:00 am

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.